Jump to content
Guest klklk

Θόρυβος σαν κινητήρας Diesel

Recommended Posts

Χαιρετώ την ομάδα.

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το Golf V 1.6 FSI. Το έχω δυο χρόνια και 3 μήνες και τους τελευταίους μήνες παρουσιάζει αυτόν τον ήχο με μεγαλύτερη συχνότητα. Πρώτα μια φορά την ημέρα, κάθε πρωί και τον τελευταίο μήνα κάθε φορά που το βαζω μπρος. Από ότι έχω παρατηρήσει, όταν το αμάξι μείνει σβηστό για καμιά ώρα, κάνει το θόρυβο μετά.

Τετάρτη το πάω συνεργείο και βλέπουμε.

Ο μηχανικός είπε ότι μάλλον το λάδι φταίει και οτι ο θόρυβος είναι από τα ωστήρια. Θέλει το 30άρι, και βλέπουμε...

Μου ανέφερε και για την καδένα, αλλά δεν το θεωρεί και πολύ σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

άσχημα τα νέα. Ο θόρυβος είναι από την καδένα και όχι από το λάδι. Αλλαγή καδένας σε συνεργείο εκτός αντιπροσωπείας, 300 Ευρω. Με τις υγείες μου.

Όταν κάνει την αλλαγή και λυθεί το θέμα, (αν λυθεί) θα τα ξαναπούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

άσχημα τα νέα. Ο θόρυβος είναι από την καδένα και όχι από το λάδι. Αλλαγή καδένας σε συνεργείο εκτός αντιπροσωπείας, 300 Ευρω. Με τις υγείες μου.

Όταν κάνει την αλλαγή και λυθεί το θέμα, (αν λυθεί) θα τα ξαναπούμε.

Του εκκεντροφορου??

Αν ναι πες στον μηχανικο να ριξει μια ματια και στην αντλια νερου...αυτα πανε πακετο

Μην αλλαξεις τωρα καδενα και μετα απο κανα χρονο τρεχεις για αντλια..

Απο οσο γνωριζω το κοστος δεν ειναι μεγαλο..

Οσο για τα 300 ευρω για την καδενα δεν ειναι πολλα???

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα και πάλι. Από προχθές που πήρα το αμάξι από το συνεργείο δεν μου ξαναέκανε το θόρυβο. Μάλλον θα ήταν το λάδι παιδιά.

Μίλησα και με άλλο μηχανικό (της Interamerican) και μου είπε ότι είναι πολύδύσκολο εως αδύνατο να φταίει η καδένα. Ο θόρυβος αυτός λέει, οτί είναι από τα ωστύρια τα οποία δεν λιπαίνοτανι σωστά.

Έχω επίσης μια απορία. Τί λάδι παίρνει το όχημα (1.6 FSI ); 10-40 ή 0-30; Είδα πως στο πρώτο service που έκανα στο Φιλιππαίο, μου βάλανε 0-30.

Απάντηση στο φίλο Karlos......

Φίλε μου, θα εννοούν την καδένα του εκκεντροφόρου. Αυτή δίνει κίνηση αν τα λέω σωστά στις βαλβίδες. Για αυτό το λόγω, αν την αλλάξεις, νομίζω πως μετά θέλει και χρονισμό. Και εγώ μη νομίζεις ότι τα ξέρω καλά αυτά τα τεχνικά. Ο κάθε μηχανικός λέει τα δικά του. Όσο για τα 300 Ευρώ... νομίζω πως δεν είναι και πολλά. Να σκεφτείς ότι σου ανοίγουν το δεξί μέρος της μηχανής για να την αλλαξούν. Αν θα πας και σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο (π.χ. Φιλιππαίος, Παζαρόπουλος κλπ κλπ), τότε την έβαψες. Το 400άρι το θες σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι Fsi έχουν όντως αλυσίδα αντί για ιμάντα.

Λάδι θέλουν 5W-30.-

AMSOIL 10-40 ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα κάνει τον θόρυβο εδώ και λίγο καιρό. Επειδή θα πάω για service (60.000χλμ) την επόμενη εβδομάδα περίμενα να ρωτήσω εκεί.

Σε ερωτήσεις που έκανα για το τι περιλαμβάνει το service των 60.000χλμ μου απάντησαν τα γνωστά... (λάδια, φίλτρα, έλεγχος κτλ).

Σε ερώτησή μου για το αν αλλάζουν την καδένα μου απάντησαν ότι δεν αλλάζει ποτέ, παρά μόνο αν πάθει κάτι.

Ρωτώ λοιπόν όποιον ξέρει ή έχει φτάσει αυτά τα χιλιόμετρα τι γίνεται. Όντος δεν αλλάζει; :)

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα κάνει τον θόρυβο εδώ και λίγο καιρό. Επειδή θα πάω για service (60.000χλμ) την επόμενη εβδομάδα περίμενα να ρωτήσω εκεί.

Σε ερωτήσεις που έκανα για το τι περιλαμβάνει το service των 60.000χλμ μου απάντησαν τα γνωστά... (λάδια, φίλτρα, έλεγχος κτλ).

Σε ερώτησή μου για το αν αλλάζουν την καδένα μου απάντησαν ότι δεν αλλάζει ποτέ, παρά μόνο αν πάθει κάτι.

Ρωτώ λοιπόν όποιον ξέρει ή έχει φτάσει αυτά τα χιλιόμετρα τι γίνεται. Όντος δεν αλλάζει; :huh:

Για την καδενα δεν ξερω...αλλα οταν το λουρι περιμενεις να παθει κατι

για να το αλλαξεις, την εκατσες την βαρκα.

Εαν κοπει ο ιμαντας θες ανοιγμα μοτερ.....τωρα για την καδενα ας μας πει

κανενας πιο σχετικος... :D

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα στην καδένα. Χαλαρώνει κατά το μηχανικό. Είμαι 10 ημέρες εκτός εγγύησης και θα προσπαθήσουν να το καλύψουν, Κόστος αν δεν καλυφθεί 1000€ απ' ότι μου είπαν.

Ξέρει κανείς αν αυτή είναι πραγματικά η τιμή για αλλαγή καδένας ή πάνε να με αρμέξουν;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν καλύπτουν την εγγύηση για 9 ημέρες!

Είναι πολύ καραγκιόζηδες.

Έχουν καταντήσει τα αυτοκίνητα χειρότερα από Ιταλικά και τον πελάτη τον έχουν στο κλ@σιμο.

Μόλις έχασαν έναν πελάτη και σε λίγα χρόνια πιστεύω με αυτή την τακτική θα φτιάχνουν φασόν αυτοκίνητα για τους Κινέζους.

Ποτέ ξανά... Ποτέ ξανά... αυτοκίνητο από το γκρούπ.

Υ.Γ. Ζητάνε 1000€ για την επισκευή, τη στιγμή που τα ανταλλακτικά κοστίζουν 220€ και με 300€ σύνολο το φτιάχνεις έξω.

Καλά κρασιά και συλληπητήρια και στους υπόλοιπους που αγόρασαν Γερμανική αξιοπιστία.

Edited by Alemao
Link to comment
Share on other sites

Έγινε αντικατάσταση της καδένας σε συνεργείο εκτός.

Η παλιά καδένα ήταν σαν αχρησιμοποίητη. Το πρόβλημα ήταν στις ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ!!! γλείστρες στις οποίες πατά η καδένα. Είχαν κάνει μια ελαφρά πατούρα. Η καδένα μπορεί να κρατά 120.000χλμ όπως υποστηρίζει η VW αλλά οι γλείστρες;;; Σπουδαία σχεδιαστοκή έμπνευση!

Αλλάχθηκε, εκτός από την καδένα και τις γλείστρες, ένα γρανάζι, δύο πήροι και η τσιμούχα του καθρέπτη.

Συνολικό κόστος μαζί με τα εργατικά 400€.

Όσοι έχετε τον θόρυβο που αναφέρεται πιο πάνω και ιδίως όσοι είστε σε εγγύηση, αλλάξτε την. Δεν θα αργήσει να σας δώσει τις βαλβίδες στο χέρι.

:D:angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αντικατάσταση της καδένας σε συνεργείο εκτός.

Η παλιά καδένα ήταν σαν αχρησιμοποίητη. Το πρόβλημα ήταν στις ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ!!! γλείστρες στις οποίες πατά η καδένα. Είχαν κάνει μια ελαφρά πατούρα. Η καδένα μπορεί να κρατά 120.000χλμ όπως υποστηρίζει η VW αλλά οι γλείστρες;;; Σπουδαία σχεδιαστοκή έμπνευση!

Αλλάχθηκε, εκτός από την καδένα και τις γλείστρες, ένα γρανάζι, δύο πήροι και η τσιμούχα του καθρέπτη.

Συνολικό κόστος μαζί με τα εργατικά 400€.

Όσοι έχετε τον θόρυβο που αναφέρεται πιο πάνω και ιδίως όσοι είστε σε εγγύηση, αλλάξτε την. Δεν θα αργήσει να σας δώσει τις βαλβίδες στο χέρι.

:)B):rolleyes:

Κι εμένα τον τελευταίο καιρό κάνει αυτό το θόρυβο.Θέλω να πάω στην αντιπροσωπεία να δω τι θα μου πουν.Επειδή τα FSI δεν τα ξέρουν πολοί έξω μπορείς να πεις που το έφτιαξες και αν έμεινες ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά έλειπα σε διακοπές.

Το έφτιαξα σε συνεργείο που είναι τέρμα Αχαρνών, όπως ανεβαίνεις στο φανάρι πριν βγεις εθνική αριστερά. Δίπλα στο μαγαζί με τις μοτοσυκλέτες. Δεν θυμάμαι το δρόμο. Το συνεργείο δεν σου γεμίζει το μάτι άλλα ο μηχανικός κάνει εξαιρετική δουλειά με λογικές τιμές. Εμένα μου το έφτιαξε με τα μισά χρήματα απ' ότι η αντιπροσωπία. Περιτό να πω ότι δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpe
Τελικά δεν καλύπτουν την εγγύηση για 9 ημέρες!

Είναι πολύ καραγκιόζηδες.

Έχουν καταντήσει τα αυτοκίνητα χειρότερα από Ιταλικά και τον πελάτη τον έχουν στο κλ@σιμο.

Μόλις έχασαν έναν πελάτη και σε λίγα χρόνια πιστεύω με αυτή την τακτική θα φτιάχνουν φασόν αυτοκίνητα για τους Κινέζους.

Ποτέ ξανά... Ποτέ ξανά... αυτοκίνητο από το γκρούπ.

Υ.Γ. Ζητάνε 1000€ για την επισκευή, τη στιγμή που τα ανταλλακτικά κοστίζουν 220€ και με 300€ σύνολο το φτιάχνεις έξω.

Καλά κρασιά και συλληπητήρια και στους υπόλοιπους που αγόρασαν Γερμανική αξιοπιστία.

πες τα! κι εγω τα ιδια λεω.. εχω βγει εκτος εγγυησης και τρεμω.. :rolleyes:-_-

Έγινε αντικατάσταση της καδένας σε συνεργείο εκτός.

Η παλιά καδένα ήταν σαν αχρησιμοποίητη. Το πρόβλημα ήταν στις ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ!!! γλείστρες στις οποίες πατά η καδένα. Είχαν κάνει μια ελαφρά πατούρα. Η καδένα μπορεί να κρατά 120.000χλμ όπως υποστηρίζει η VW αλλά οι γλείστρες;;; Σπουδαία σχεδιαστοκή έμπνευση!

Αλλάχθηκε, εκτός από την καδένα και τις γλείστρες, ένα γρανάζι, δύο πήροι και η τσιμούχα του καθρέπτη.

Συνολικό κόστος μαζί με τα εργατικά 400€.

Όσοι έχετε τον θόρυβο που αναφέρεται πιο πάνω και ιδίως όσοι είστε σε εγγύηση, αλλάξτε την. Δεν θα αργήσει να σας δώσει τις βαλβίδες στο χέρι.

:D:rolleyes:B)

κι εγω ακουω αυτον τον θορυβο απο παλια, οσο ημουν ακομα μεσα στην εγγυηση. ειχα παει στις αντιπροσωπειες αλλα οταν πηγαινα ΔΕΝ το εκανε..

το ειχα αφησει κιολας να το ακουσουν για 2 μερες και δεν το ακουσαν (ή δεν ηθελαν να το ακουσουν....)

το ζητημα ειναι οτι τωρα βγηκα εκτος εγγυησης και δεν εχω τη διαθεση να δωσω 400 ευρω για αυτο το αμαξι! ηδη με εχει πρηξει με την αναξιοπιστια του και το κοστος συντηρησης του..

αυτο που ειπες για τις βαλβιδες ομως με ανησυχησε παρα πολυ. το εξηγεις λιγο?

δλδ αν αφησω το προβλημα οπως ειναι τι θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

:mellow: Καλησπέρα σε όλους!Και εμένα κάνει τελευταία το Golv 1.6 FSI σαν ντίζελ για μερικά δευτερόπεπτα μόνο όταν είναι κρύο και για πολλές ώρες σταματημένο!Το ίδιο πρόβλημα κα΄νει και το Α3 του αδερφού μου!Υποθέτω και τα Skoda,Seat.

Του αδερφού μου του είπαν στην Karenta Πειραιά ότι είναι ένας αισθητήρας που παρακρατάει πόσότητα λαδιού που έχει χαλάσει και έχει κόστος 800 ευρώ!

Έστειλα email στην Καρέντα και μου είπαν ότι έχει σχέση με τον μεταβλητό χρονισμό και χρειάζεται ανταλλακτικό χωρίς κόστος!

Έστειλα ήδη και στην Γερμανία λέγοντας τους περί απογοήτευσης για Γερμανική αξιοπιστία και ποιότητα!

Το κιβώτιο μου έχει πηδηχτεί!Ξεχαρβαλωμ'ενο!Σκαλώνει και κάνει θόρυβο όταν κάνει κρύο!

¶σε τα παράθυρα!

Δυστυχώς δεν είναι καθόλου ποιοτικά όσο θα νομίζαμε τα Γερμανικά!Και δυστυχώς συμβαίνουν όλα εκτός εγγύησης οπότε τα έξτρα 400 ευρώ για 2 χρ'ονια αξίζουν δαγκωτά!Κάνει τσικ το πας και τους λες αλλάξτε το!Και σε 4 χρόνια έχει βγει το νέο Golf οπότε το αλλάζεις!να δούμε το εξάρι του χρόνου!

Τι στο καλό προκαλεί το ντίζελ θόρυβο!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αντικατάσταση της καδένας σε συνεργείο εκτός.

Η παλιά καδένα ήταν σαν αχρησιμοποίητη. Το πρόβλημα ήταν στις ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ!!! γλείστρες στις οποίες πατά η καδένα. Είχαν κάνει μια ελαφρά πατούρα. Η καδένα μπορεί να κρατά 120.000χλμ όπως υποστηρίζει

Αλλάχθηκε, εκτός από την καδένα και τις γλείστρες, ένα γρανάζι, δύο πήροι και η τσιμούχα του καθρέπτη.

Δεν εχω δει το συστημα, οποτε και εχω μια απορία. Αφού η καδένα ήταν αθικτη, γιατί αλλάχτηκε? Είναι πακέτο με τις γλείστρες? Πάλι πλαστικές βάλατε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα το αμάξι εχθές για το σέρβις των 60000 χλμ,και τους είπα και για τον συγκεκριμένο θόρυβο.

Το μεσημέρι που πήγα να το πάρω μου είπαν ότι δεν μπορεσαν να τον ακούσουν ο΄ποτε δεν είναι σίγουροι για το τι μπορεί να είναι. Μου είπαν ότι σύμφωνα με αυτά που τους είπα υπάρχει ένα ενδεχόμενο να είναι ο τεντωτήρας αλλά θα δείξει και αν συνεχίσει ο θόρυβος το ξανακοιτάμε.Πάντως από χθές που το πήρα δεν το ξαναέκανε.Αν έχω καμιά εξέλιξη θα σας ενημερώσω.

Υ.Γ σέρβις 60000 χλμ με δικά μου υλικά(λάδια,φίλτρο λαδιού,βενζίνης,καμπίνας) όχι μπουζί και φίλτρο αέρα γιατί τα είχα αλλάξει εγώ,και με χρέωση μόνο εργασία και υγρά φρένων,172 ευρώ machinegun.gifrocket.gifupyours.gif (χρεώνουν πενήντακάτι ευρώ την ώρα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

50 ευρω την ωρα.. <_<

ουτε σε επισκεψη γιατρου να πηγαινες..

μονο που εκεινος θα ειχε σπουδασει 12+ χρονια και θα ασχολιοταν με ζητημα υγειας σου..

τι αλητες ειναι αυτοι ρε..! εχουν ξεφυγει εντελως..

λοιπον αυτο με το θορυβο δεν προκειται να το ψαξω παραπανω. δεν εχω χρονο να ασχολουμαι με τις αλητοαντιπροσωπειες.. μεχρι στιγμης το αυτοκινητο πηγαινει κανονικα ανεξαρτητως του θορυβου, οποτε θα ασχοληθω μονο αν σταματησει να πηγαινει κανονικα.

κι αν μου πουν καμια εξωφρενικη τιμη, το πουλαω κατευθειαν οσο ειναι νωρις και αγοραζω κανενα σοβαρο αμαξι..

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αντικατάσταση της καδένας σε συνεργείο εκτός.

Η παλιά καδένα ήταν σαν αχρησιμοποίητη. Το πρόβλημα ήταν στις ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ!!! γλείστρες στις οποίες πατά η καδένα. Είχαν κάνει μια ελαφρά πατούρα. Η καδένα μπορεί να κρατά 120.000χλμ όπως υποστηρίζει η VW αλλά οι γλείστρες;;; Σπουδαία σχεδιαστοκή έμπνευση!

Αλλάχθηκε, εκτός από την καδένα και τις γλείστρες, ένα γρανάζι, δύο πήροι και η τσιμούχα του καθρέπτη.

Συνολικό κόστος μαζί με τα εργατικά 400€.

Όσοι έχετε τον θόρυβο που αναφέρεται πιο πάνω και ιδίως όσοι είστε σε εγγύηση, αλλάξτε την. Δεν θα αργήσει να σας δώσει τις βαλβίδες στο χέρι.

:angry::angry::angry:

Δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο γλείστρες? Πάνε πακέτο?

Και κάτι ακόμα...

Πώς γίνεται ρε παιδιά, να σταμάτησε ο θόρυβος αμέσως μετά το service που έκανα (45000 χλμ. αλλαγή λαδιών) και τώρα στα 49000χλμ να το κάνει πάλι μια φορά στο τόσο? Τι σκατά (sorry για την έκφραση) έκανε ο μηχανικός και σταμάτησε τότε ο θόρυβος? Μήπως είναι το λάδι και όχι οι γλείστρες? Ή μήπως ο κάθε μηχανικός μας δουλεύει?

Πάντως είναι πολύ σημαντικό η μεγάλη εγγύηση. Εμένα το Golf μου αρέσει. Αλλά ρε φίλε γερμανέ δώσε 4 χρόνια, όχι 2. Υπάρχει περίπτωση να ξαναπάρω VW ή Audi, αν την πρώτη φορά είχε πρόβλημα? Το επόμενο θα είναι είτε Toyota είτε Honda. Ότι πρόβλημα βγάλει, θα είναι μέσα στην εγγύηση. Μετά το πουλάς και παίρνεις άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο γλείστρες? Πάνε πακέτο?

Και κάτι ακόμα...

Πώς γίνεται ρε παιδιά, να σταμάτησε ο θόρυβος αμέσως μετά το service που έκανα (45000 χλμ. αλλαγή λαδιών) και τώρα στα 49000χλμ να το κάνει πάλι μια φορά στο τόσο? Τι σκατά (sorry για την έκφραση) έκανε ο μηχανικός και σταμάτησε τότε ο θόρυβος? Μήπως είναι το λάδι και όχι οι γλείστρες? Ή μήπως ο κάθε μηχανικός μας δουλεύει?

Πάντως είναι πολύ σημαντικό η μεγάλη εγγύηση. Εμένα το Golf μου αρέσει. Αλλά ρε φίλε γερμανέ δώσε 4 χρόνια, όχι 2. Υπάρχει περίπτωση να ξαναπάρω VW ή Audi, αν την πρώτη φορά είχε πρόβλημα? Το επόμενο θα είναι είτε Toyota είτε Honda. Ότι πρόβλημα βγάλει, θα είναι μέσα στην εγγύηση. Μετά το πουλάς και παίρνεις άλλο.

Μπορείς να αλλάξεις μόνο τις γλείστρες αν θες. Είναι μόνο πλαστικές βέβαια.

Το ερώτημα όμως είναι ότι αφού έχεις λύσει τον κινητήρα, έχεις πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά σου σε εργατικά, έχεις αλλάξει γλείστρες και ρουλεμάν, βάζεις ξανά την παλιά καδένα με το φόβο σε καμιά 20ριά χιλ.χιλιόμετρα να βγάλει πρόβλημα αυτή;

Υπολογίστε ότι στο κόστος επισκευής του προβλήματος το 60-70% είναι εργατικά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.