Jump to content
Guest klklk

Θόρυβος σαν κινητήρας Diesel

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα

Μήπως μπορεί κάποιος που το έφτιαξε, να μου πεί πως λέγεται το ανταλακτικό ωστέ να το ζητήσω σε μία αντιπροσωπία?

Θα μου το αλλάξει φίλος μηχανικός, αλλά δυστυχώς τα πρωινά δεν έχει χρόνο για να πάει να το πάρει εκείνος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

αντιμετωπίζω ακόμα το πρόβλημα στο Golf. Έχω κλείσει ραντεβού σε γνωστή αντιπροσωπεία αύριο, για να το ελέγξουν και την Παρασκευή θα το πάω και σε ένα ακόμα συνεργείο. Πάντως το συνεργείο που θα πάω την Παρασκευή μου είπε οτι μπορεί να είναι η αντλία λαδιού, η οποία δεν ανεβάζει πίεση. Όπως και να έχει ομως πρέπει να το ακούσει και ο μηχανικός για να μου πει.

Θα ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο. Αυτό που έμαθα όμως είναι οτι όλα τα fsi που βγήκαν τον πρώτο καιρό, είχαν αυτό το πρόβλημα. Τώρα αν φταίει η αντλία ή η καδένα, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Τυχεροί ήταν αυτό που το είχαν εντός εγγύησης και άτυχοι οι λοιποί, συμπεριλαμβανομένου και εμού.

Ένα είναι σίγουρο, οτι θα γίνω ειδικός στα Golf μέχρι να φτιάξω τη βλάβη στο δικό μου.

΄

Επίσης:

Αντλία λαδιού 187-200 Euros

Εργασία 120-170 Euros

Καδένα (γλείστρες, τσιμούχα, τεντωτήρες, κλπ κλπ) περίπου 100 Euros

Εργασία βρήκα και με 460 Euros, αλλά και με 280 Euros.

οι παραπάνω τιμές είναι από εξουσιοδοτημένα συνεργεία VW (πολύ γνωστές αντιοπροσωπείες). Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται το ΦΠΑ.

Σε συνεργείο vw μη εξουσιοδοτημένο (αξιόπιστο όμως) μου είπαν για αλλαγή καδένας και εργασία, τελική τιμή 300 Euros.

Παρασκευή θα σας πω την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

πήρα το όχημα από αντιπροσωπεία. Μου είπαν ότι μπορεί να φταίει μια βαλβίδα που υπάρχει στο καπάκι του φίλτρου λαδιού. Εργασία και ανταλλακτικό (φίλτρο και καπάκι φίλτρου), 50 Euros.

Έκανα την αλλαγή αυτή, αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα. Ο ήχος συνεχίζει. Μάλλον δεν υπάρχει άλλη λύση από την αλλαγή καδένας. Θα σας κρατήσω ενήμερους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

πήρα το όχημα από αντιπροσωπεία. Μου είπαν ότι μπορεί να φταίει μια βαλβίδα που υπάρχει στο καπάκι του φίλτρου λαδιού. Εργασία και ανταλλακτικό (φίλτρο και καπάκι φίλτρου), 50 Euros.

Έκανα την αλλαγή αυτή, αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα. Ο ήχος συνεχίζει. Μάλλον δεν υπάρχει άλλη λύση από την αλλαγή καδένας. Θα σας κρατήσω ενήμερους.

Μηπως μας δουλεύουν?

Στην αντιπροσωπεία βλέπουν 10 golf την ημέρα. Δεν έχουν ξανακούσει αυτό το θόρυβο και τον έχουμε ακούσει μόνο εμείς μεταξύ μας?

Δε κυκλοφόρησε χτες το golf. Έχω την εντύπωση οτι ξέρουν πολύ καλά τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά και πάλι. Δεν υπάρχει νεότερο. Έχω πολύ καλές συστάσεις για ένα συνεργείο VW, αλλά δεν έχω προλάβει να το πάω ακόμα. Μίλησα τηλεφωνικά με τον μηχανικό και μου είπε και αυτός για καδένα. Πρέπει όμως να το δει κιόλας. Ο μόνος μηχανικός που έχω μιλήσει μέχρι τώρα για το πρόβλημα και με έπεισε ότι ξέρει τι του γίνεται και το σημαντικότερο ότι δε θα με κλέψει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά και πάλι. Δεν υπάρχει νεότερο. Έχω πολύ καλές συστάσεις για ένα συνεργείο VW, αλλά δεν έχω προλάβει να το πάω ακόμα. Μίλησα τηλεφωνικά με τον μηχανικό και μου είπε και αυτός για καδένα. Πρέπει όμως να το δει κιόλας. Ο μόνος μηχανικός που έχω μιλήσει μέχρι τώρα για το πρόβλημα και με έπεισε ότι ξέρει τι του γίνεται και το σημαντικότερο ότι δε θα με κλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Problem description

Rattling noise after cold start - for several seconds.

Cause

Malfunction of the chain tensioner.

Production solution

Pending investigations.

Service solution

Replace the following parts:

• Timing chain

• Chain wheels or cam adjuster

• Chain tensioner.

Accounting instructions

Service number/damage code/manufacturer: 1535 010 ...

Αυτα τα γραφει το ElsaWin εδω και ενα χρονο που το εχω.Αρα μαλλον το ξερουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στην θεση σου δεν θα το αφηνα....Γιατι αν ειναι να το ξανακανει και εισαι στην εγγυηση να το ξαναπληρωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Παρακαλώ πολύ όσοι έχουν το παραπάνω πρόβλημα να παρατηρήσουν αν ο ήχος εμφανίζεται όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο σε ανηφόρα-κατηφόρα και όχι σε επίπεδο δρόμο.

Εγώ άλλαξα καδένα και τα λοιπά (τεντωτήρα, ρουλεμάν κτλ) στα 63000 και ο θόρυβος ξαναεμφανίστηκε στις 73000. Παρατήρησα ότι το κάνει μόνο όταν βάζω μπροστά και το αμάξι είναι σε ανηφόρα ή κατηφόρα και κρύο φυσικά. Σε επίπεδο δρόμο όχι.

Ένας μηχανικός που ρώτησα μου είπε ότι μπορεί να μην είναι η καδένα αλλά να αργεί να ενεβάσει πίεση λαδίου και για κάπια δευτερόλεπτα να χτυπάνε τα ωστήρια.

Αυτό μπορεί να ωφείλεται στην βαλβίδα του λαδίου.

Αν έχει κάποιος εμπειρία για το θέμα ας μας φωτίσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Έχω ένα GOLF V 1.4 fsi (μοντέλο 2004) και επειδή αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα είπα να καταθέσω την εμπειρία μου.

Είχα το αυτοκίνητο 1.5 χρόνο και το πήγα στην αντιπροσωπεία για να μου αλλάξουν ένα πίσω φινιστρίνι (λόγω διάρρηξης).

Πήγα το αυτοκίνητο από το προηγούμενο βράδυ ΄στην αντιπροσωπεία για λόγους ασφαλείας.

Με παίρνει το πρωί ο μηχανικός και μου λέει (δεν είχε δει το σπασμένο φινιστρίνι!!!) : Το έφερες για το θόρυβο που κάνει όταν είναι κρύο ?

όχι του λέω αλλά για πες..( Είχα ακούσει πολυ αραιά και που κάποιον σύντομο θόρυβο αλλά δεν είχα δώσει σημασία)

Για να μην πολυλογώ μου αλλάξανε καδένα, γλείστρες κτλ κτλ. (Ήταν στην εγγύηση) και ο θόρυβος σταμάτησε....

Πριν από 5-6 μήνες εμφανίστηκε ο θόρυβος πάλι. Κάποιες φορές πολύ έντονα. Μια φορά ο θόρυβος κράτησε 1,5 λεπτό με το αυτοκίνητο σε κίνηση !!!!!

Το πήγα τώρα σε ένα άλλο συνεργείο (πήγα και συστημένος) και μου είπαν ότι το πρόβλημα αυτό το παρουσιάζουν τα fsi 1.4 και 1.6.

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό και οι επίσημες οδηγίες που έχουν (μου τις έδειξε γραπτές, με σφραγίδα) λένε ότι αν ο πελάτης διαμαρτύρεται πρέπει να αλλάχτει όλο το σετ (καδένα, γλείστρες κτλ). Όμως η αλλαγή αυτών δεν σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν θα εμφανιστεί αργότερα πάλι !!!!!!!!! Το κόστος ? 300-400 €.

Τους ρώτησα δηλαδή μπορεί να χρειαστεί να αλλάζω καδένα κάθε 2 χρόνια ? Έλεος....Και μου λένε : τι να σας πούμε ? Αν θέλετε την αλλάζουμε αλλά δεν εγγυάται ο επίσημος αντιπρόσωπος ότι δεν θα ξαναγίνει. Αν δεν φτιαχτεί δεν θα δημιουργηθεί καποιο πρόβλημα !!!!

¶ντε βγάλε άκρη.......

Κάποιος που να έβγαλε άκρη με αυτό το πρόβλημα ???

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακουστε για να ληξει αυτη η ιστορια με τον θορυβο ντιζελ

ειναι το γραναζακι του μεταβλητου χρονισμου το οποιο χαλαει

διοτι δεν κραταει λαδι οταν σβησεις τη μηχανη και οταν βαλεις μπροστα

λογω ελειψης λαδιου χτυπαει για ενα δευτερολεπτο.

η καδενα θα χτυπουσε συνεχεια και δεν κανει τον ιδιο θορυβο.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ ΣΕ ALFA ROMEO ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ STA

ALFA ΑΛΛΑΖΕΤΑΙ Ο ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΣ ΚΑΘΕ 60.000 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΜΑΝΤΕΣ

ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ!!!!ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ Ο ΓΑΜΠΡΟς ΜΟΥ

ΜΕ CORSA 3 ΧΡΟΝΩΝ..

ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΛΑ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!!!!

ρωτηστε στη καρεντα στο πειραια ειναι γνωστο το προβλημα!!!

απλα υπαρχει περιπτωση να ξαναχαλασει πολυ γρηγορα πχ στα 10.000

η και ποτε..

μην σας κοροιδευουν και σας αλαζουν και καδενα!!!!!!!!

υπαρχει και link σχετικα με το προβλημα του μεταβλητου χρονισμου(alfa romeo)

και θα καταλαβετε .απλα θελει εγγραφη.καποιος που ενδιαφερεται ας μου πει να του το δωσω.

Link to comment
Share on other sites

:o Καλησπέρα σε όλους!Και εμένα κάνει τελευταία το Golv 1.6 FSI σαν ντίζελ για μερικά δευτερόπεπτα μόνο όταν είναι κρύο και για πολλές ώρες σταματημένο!Το ίδιο πρόβλημα κα΄νει και το Α3 του αδερφού μου!Υποθέτω και τα Skoda,Seat.

Του αδερφού μου του είπαν στην Karenta Πειραιά ότι είναι ένας αισθητήρας που παρακρατάει πόσότητα λαδιού που έχει χαλάσει και έχει κόστος 800 ευρώ!

Έστειλα email στην Καρέντα και μου είπαν ότι έχει σχέση με τον μεταβλητό χρονισμό και χρειάζεται ανταλλακτικό χωρίς κόστος!

Έστειλα ήδη και στην Γερμανία λέγοντας τους περί απογοήτευσης για Γερμανική αξιοπιστία και ποιότητα!

Το κιβώτιο μου έχει πηδηχτεί!Ξεχαρβαλωμ'ενο!Σκαλώνει και κάνει θόρυβο όταν κάνει κρύο!

¶σε τα παράθυρα!

Δυστυχώς δεν είναι καθόλου ποιοτικά όσο θα νομίζαμε τα Γερμανικά!Και δυστυχώς συμβαίνουν όλα εκτός εγγύησης οπότε τα έξτρα 400 ευρώ για 2 χρ'ονια αξίζουν δαγκωτά!Κάνει τσικ το πας και τους λες αλλάξτε το!Και σε 4 χρόνια έχει βγει το νέο Golf οπότε το αλλάζεις!να δούμε το εξάρι του χρόνου!

Τι στο καλό προκαλεί το ντίζελ θόρυβο!

ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΤΑΒΛΗΤΟς ΧΡΟΝΙΣΜΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΗ ΚΑΡΕΝΤΑ

ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΜΕΞΟΥΝ ΣΑΣ ΠΕΤΑΝΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ

ΓΙΑ ΑΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΛΚ!!!!!!!!!!ΟΠΩΣ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑ ΠΑΛΙΑ

ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΜΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΤΟ ΘΕΙΚΟ ΠΟΥΣΤ...ΘΑ ΕΛΕΓΑ

ΕΓΩ-Ε....ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ

ΔΕΝ ΑΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΜΑΝΤΕς ΝΑ ΕΧΕΙς ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ??????

Link to comment
Share on other sites

και ακουστε και το σημερινο...

σημερα πηγα βολτα με ενα yaris 2004

του κουμπαρου μου το 2 αυτοκινητο

και....... γκρρρρ σαν ντιζελ στο ρελαντι!!!!!!

αρε αθανατα γιαπωνεζικα

και γερμανικα χρεπια!!!!!!!!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

και ακουστε και το σημερινο...

σημερα πηγα βολτα με ενα yaris 2004

του κουμπαρου μου το 2 αυτοκινητο

και....... γκρρρρ σαν ντιζελ στο ρελαντι!!!!!!

αρε αθανατα γιαπωνεζικα

και γερμανικα χρεπια!!!!!!!!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Φίλε σου έστειλα και μήνυμα. ρίξε μια ματιά και αν ΄γινεται να μιλήσουμε. Έχω το πρόβλημα με τον ήχο στην καδένα και δεν ξέρω τι να κάνω.

Πάντως, έχω ρωτήσει 10 μηχανικούς και αντιπροσωπείες και είσαι ο μόνος που είπε κάτι σοβαρό. Όλοι οι άλλοι φαίνεται να μην ξέρουν ή να θέλουν να μου πάρουν τα λεφτα.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα προσεξα αυτο το θεμα. Εμενα μου εκανε αυτο το θορυβο απο την αρχη σε golf tsi 122 οταν ειχα αφησει το αυτοκινητο για ωρες και το εβαζα μπρος το πρωι. Το εκανε για περιπου 4-5 δευτερολεπτα μεχρι να πεσουν οι στροφες και μετα σταματουσε, οποτε το θεωρησα φυσιολογικο γιατι το εκανε απο τη 1η κιολας μερα. Μετα απο μια αλλαγη λαδιων στις 10.000χλμ με mobil 1 esp formula 5-30 απο τοτε αν δεν κανω λαθος δεν μου το εχει ξανα κανει ποτε(τωρα εχω 17000χλμ). Συνεπως πιθανολογω οτι δεν εχει να κανει με τη καδενα αλλα με λιπανση. Να σημειωσω οτι το θορυβο μου τον εκανε το καλοκαιρι και τωρα ακομα και σε θερμοκρασιες κατω του μηδεν δεν τον κανει.

Ο θορυβος που λεω ειναι ενα συνεχομενο βουητο το οποιο σταματα αμεσως μολις πεσουν οι στροφες, δηλαδη δε κρατα πανω απο 4-5 δευτερολεπτα.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και χρονια πολλα!!!!

οπως εχω πει και παλιοτερα δεν χρειαζετε

να ανησυχειται και να τρελενεστε για τον ντιζελοθορυβο.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΡΑΝΑΖΑΚΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΥ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ

ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΑΓΗ ΚΑΔΕΝΑΣ ΚΑΙ ΓΛΕΙΣΤΡΕΣ ΚΤΛΠ..

ΣΤΗ ΚΑΡΕΝΤΑ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ

ΚΑΙ ΑΛΟΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!!

Η ΚΑΔΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΛΜ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΑΙ

ΘΕΛΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΝΤΙΖΕΛΟΘΟΡΥΒΟ!!!!!1

ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΡΕΛΕΝΟΜΟΥΝ

ΜΕ ΕΝΑΝ ΓΑΜΟΘΟΡΥΒΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ..ΨΑΧΤΗΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝΤΙΠΡ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ

ΣΕ ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑ ΜΟΥ

ΘΑ ΤΟ ΑΛΑΞΩ ΟΤΑΝ ΑΛΑΞΩ ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΟ!!!!!!ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΣΑΣΜΑΝ...

ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΑΓΗ ΣΑΣΜΑΝ ΚΑΙ ΔΙΣΚ ΠΛΑΤΟ

ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΤΙΚΕ ΣΕ ΜΟΛΙΣ 2.000 ΧΛΜ....

KAI ΠΑΛΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΓΑΜΑ...ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!!!! :)<_<:angry:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σου έστειλα και μήνυμα. ρίξε μια ματιά και αν ΄γινεται να μιλήσουμε. Έχω το πρόβλημα με τον ήχο στην καδένα και δεν ξέρω τι να κάνω.

Πάντως, έχω ρωτήσει 10 μηχανικούς και αντιπροσωπείες και είσαι ο μόνος που είπε κάτι σοβαρό. Όλοι οι άλλοι φαίνεται να μην ξέρουν ή να θέλουν να μου πάρουν τα λεφτα.

ευχαριστώ.

σου εχω στειλει pm..

Link to comment
Share on other sites

και κατι που ξεχασα να σας πω.το δικο μου

εδω και κανα μηνα την ωρα που το βαζω μπροστα

χτυπανε τα ωστηρια για ενα δευτερολεπτο και μετα επανερχεται.

οταν ειναι κρυο παντα.την πατατα την εκανα μαλον εγω που αλαξα

μαρκα λαδιων.και ακομα μια συμπτωση-το ιδιο παθαινα

και στο αλφα που ειχα και μολις εβαλα τα λαδια που ελεγε το εργοστασιο

τερμα οι χτυποι!!!!ολα τελικα καταληγω εχουν σχεση μεταξυ τους.

παω για αλαγη λαδιων με τα παλια που εβαζα και θα επαναρθω με ενημερωση!!!!!!

δεν χαλιεμαι ομως!!!!τα μωρα μας ειναι ναζιαρικα και μας κανουν μουτρα επειδη τα παραμελουμαι!!!!!! tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous kai kali xronia. Paidia eimai mixanologos mixanikos sto epaggelma kai exo ena 2.0 fsi me 150ps kai apo ta 30000 kanei auto to thorivo gia kanena sec otan einai krio. Ontos einai to granazaki tou metavlitou xronismou ton valvidon, kai meta apo xronia-stigmiaia elipsi lipansis anagetai auto to provlima. An den allaxtei auksanetai i katanalosi kai meta apo kapoia xlm (se mena 70000) xalaei to sistima psekasmou. Pio sigekrimena anavei sinexos to kitrino lampaki tis mixanis kai to autokinito sinexizei na douleuei me to efedriko. (uparxei mono sta fsi, oxi sta tsi). Einai ena mikro kilindraki dipla apo to filtro aera. Prosopika den allaksa tpt....kai den prokeitai. Apla kaei ligo parapano.

Simvouli....Sas protino to arxiko psilo ladi 0-30 pou evaze stin arxi i Vw kai meta allakse tin odigia se 5-30 i 5-40. Theoro polu kali epilogi kai as kaei ligo parapano to AGIP 7007 SAE 0W-30

ACEA A5 | ACEA B5 | VW 503.00 | VW 506.00 | VW 506.01

KOSTIZEI LIANIKI GIRO STA 22 EURO/LIT

Edited by mpinosan
Link to comment
Share on other sites

φιλε ευχαριστουμε για την ενημερωση και για την επιβεβαιωση του προβληματος που οφειλεται

στο γραναζακι του μεταβλητου χρονισμου.οπως και για τα λαδια που προτεινεις εχεις δικιο

διοτι ο ηχος σταματησε στο μελος nikosstr me την χρηση 0 30.

απλα θα θελαμε ενημερωση για το κοστος αντικαταστασης του μεταβλητου χρονισμου εαν γνωριζεις φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous kai kali xronia. Paidia eimai mixanologos mixanikos sto epaggelma kai exo ena 2.0 fsi me 150ps kai apo ta 30000 kanei auto to thorivo gia kanena sec otan einai krio. Ontos einai to granazaki tou metavlitou xronismou ton valvidon, kai meta apo xronia-stigmiaia elipsi lipansis anagetai auto to provlima. An den allaxtei auksanetai i katanalosi kai meta apo kapoia xlm (se mena 70000) xalaei to sistima psekasmou. Pio sigekrimena anavei sinexos to kitrino lampaki tis mixanis kai to autokinito sinexizei na douleuei me to efedriko. (uparxei mono sta fsi, oxi sta tsi). Einai ena mikro kilindraki dipla apo to filtro aera. Prosopika den allaksa tpt....kai den prokeitai. Apla kaei ligo parapano.

Simvouli....Sas protino to arxiko psilo ladi 0-30 pou evaze stin arxi i Vw kai meta allakse tin odigia se 5-30 i 5-40. Theoro polu kali epilogi kai as kaei ligo parapano to AGIP 7007 SAE 0W-30

ACEA A5 | ACEA B5 | VW 503.00 | VW 506.00 | VW 506.01

KOSTIZEI LIANIKI GIRO STA 22 EURO/LIT

Γεια χαρά σε όλους και καλη χρονιά και πάλι.

Τώρα έχω 78.000χλμ. Όταν ήμουν στα 40.000χλμ και μου τον έκανε το θόρυβο πάρα πολύ συχνά (κάθε φορά που το έβαζα μπρος) έκανα αλλαγή λαδιών και έβαλα το Divinol 0-30. Ο θόρυβος σταμάτησε για 5-6 μήνες. Δεν το έκανε ούτε μια φορά. Μετά πάλι τα ίδια. Η συχνότητα αυξάνεται όσο περνά ο χρόνος.

Τώρα βάζω castrol 5-30. Θα γυρίζω πάλι στα 0-30 και βλέπουμε. Το θέμα είναι τι να βάλω. Πάλι castrol ή divinol. Έμαθα οτι τα 0-30 divinol δεν βγαίνουν πια. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

νικο καλησπερα.με τα castrol που βαζεις συνεχιζετε ο θορυβος?

αυτες τις μερες παω για service και θα ρωτησω για το κοστος αλαγης

του μεταβλητου(οχι σε εξουσιοδοτημενο) καθως και για το εαν υπαρχουν λαδια στην αγορα 0-30

η το αμεσως ποιο κοντινο λαδι στα 0-30.

εαν καποιος με προλαβει θα θελαμε ενημερωση για το κοστος αλαγης μεταβλητου

και για την υπαρξη η οχι λαδιων 0-30.

(ενημερωτικα στα alfa romeo το ανταλακτικο κοστιζε το 2004 περιπου 140 ευρω-για το δικο μας ειναι ενα ζητημα...........)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.