Jump to content
Guest klklk

Θόρυβος σαν κινητήρας Diesel

Recommended Posts

νικο καλησπερα.με τα castrol που βαζεις συνεχιζετε ο θορυβος?

αυτες τις μερες παω για service και θα ρωτησω για το κοστος αλαγης

του μεταβλητου(οχι σε εξουσιοδοτημενο) καθως και για το εαν υπαρχουν λαδια στην αγορα 0-30

η το αμεσως ποιο κοντινο λαδι στα 0-30.

εαν καποιος με προλαβει θα θελαμε ενημερωση για το κοστος αλαγης μεταβλητου

και για την υπαρξη η οχι λαδιων 0-30.

(ενημερωτικα στα alfa romeo το ανταλακτικο κοστιζε το 2004 περιπου 140 ευρω-για το δικο μας ειναι ενα ζητημα...........)

Με τα castrol συνεχίζει τον θόρυβο. Ίσως να πάω πάλι σε divinol ή aral. Αλλά μάλλον σε divinol θα πάω, που ήταν και το αρχικό λάδι που μου έβαζα στα πρώτα 2 service. Η castrol πάντως βγάζει 0-30. Θα σε ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εκανε το θορυβο μετα απο πολυ καιρο (παροτι εχω τα mobil), παλι για λιγα δευτερολεπτα.

Μηπως θα πρεπει να το ψαξουμε το θεμα ωστε η δουλεια να γινει μεσα στην εγγυηση; Εχει κανει κανεις ερωτηση σε καποια αντιπροσωπεια; Απο την αλλη φοβαμαι να τους αφησω να βαλουν χερι, εδω λαδια δεν ξερουν να αλλαζουν.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εκανε το θορυβο μετα απο πολυ καιρο (παροτι εχω τα mobil), παλι για λιγα δευτερολεπτα.

Μηπως θα πρεπει να το ψαξουμε το θεμα ωστε η δουλεια να γινει μεσα στην εγγυηση; Εχει κανει κανεις ερωτηση σε καποια αντιπροσωπεια; Απο την αλλη φοβαμαι να τους αφησω να βαλουν χερι, εδω λαδια δεν ξερουν να αλλαζουν.

φιλε πιεσε τους να στο αλαξουν γιατι μετα θα πληρωσεις απο την τσεπη σου

τον μεταβλητο χρονισμο

Link to comment
Share on other sites

Για τι τιμη μιλαμε ρε παιδια?

φιλε δεν ξερουμε ακομα τιμη απλα κανουμε μια ενημερωση

και λεμε τις αποψεις μας για να μην την πατησουν και αλλα παιδια

με το ιδιο προβλημα και αλαξουν καδενα γλειστρες κτλπ χωρις λογο

και χωρις να διορθωθει το προβλημα οριστικα.. εμενα προσωπικα

με 30.000 χλμ δεν ντιζελοφερνει tongue.gif προς το παρον το μοτερ

και προσπαθω να αποφυγω μελοντικο προβλημα με τον μεταβλητο

χρησιμοποιωντας πολυ καλα λαδια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 110,000 χλμ και μου κανει αυτον τον θορυβο απο τα 65.000 και δεν εχω δει ουτε να χειροτερευει ουτε να καλυτερευει...Απλα ελεγα να την αλλαξω σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω 110,000 χλμ και μου κανει αυτον τον θορυβο απο τα 65.000 και δεν εχω δει ουτε να χειροτερευει ουτε να καλυτερευει...Απλα ελεγα να την αλλαξω σιγα σιγα...

φιλε καλησπερα.

πρωτου τον αλαξεις για δοκιμασε

λαδια 0-30 μηπως και σταματησει!!!!

εαν τον αλαξεις ενημερωσε μας για κοστος!!!

καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος ξερω απο τωρα ειναι περιπου 300 ευρω για την αγορα των ανταλλακτικων.Την αλλαγη θα την κανω μονος μου,αλλα οταν ειχα ρωτησι ηταν περιπου 200 ευρω, φιλικη τιμη.Το Θεμα ειναι εφοσον αν δεν εχει προβλημα γιατι να την αλλαξεις απο την μια και απο την αλλη ειναι οντως αυτη που κανει θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

300 ο μεταβλητος?σαν πολλα μου φενονται?

μηπως εννοεις και αλαγη καδενας?

οπως απαντησε και παραπανω μηχανικος

δεν ειναι θεμα καδενας αλλα ο μεταβλητος χρονισμος.

και να μην αλαχτει δεν τρεχει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρώτη φορά στο forum, να μοιραστώ την εμπειρία μου με το "diesel-κίνητο" AUDI A3 1.6 FSI μου

Με κινητήρα κρύο, ή μετά από σταμάτημα λίγων λεπτών ο ήχος ακούγεται και στο δικό μου για περίπου 1-2 sec.

Ξεκίνησε τον Οκτώβριο περίπου του 2007, δεν του έδωσα μεγάλη σημασία...

Ιούνη του 2008 μεσημεράκι, ένδειξη για κινητήρα, σταματάω κανά 20 λεπτο στο Χαλάνδρι, αμέσως συνεργείο, αναβάθμιση προγραμματος (UPDATE). Ο ήχος βεβαια παρέμενε, οπότε και ο μηχανικός το άκουσε και μου το είπε από μόνος του...

"ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ"

Τον ρώτησα τι μπορούμε να κάνουμε, μου είπε αλλαγή λαδιού ή αλλαγή του μεταβλητού για σίγουρα, επέλεξα το λάδι, γιατί η τιμή για την αλλαγή του μεταβλητού μου ακούστηκε υπερβολική (πάνω από 1300 ευρώ).

Εννοείται ότι έκτοτε και μέχρι τον Οκτώβριο - Νοέμβριο δεν το ξαναέκανε, στο γενικό service προ ημερών μου είπε να βάλω την αλλαγή του μεταβλητού στο οικονομικό μου πρόγραμμα.

Ερώτηση1: Το κόστος το θεωρείτε λογικό?

Ερώτηση2: Τι λάδι να βάζω στην περίπτωση που δεν κάνω την αλλαγή?

Ερώτηση3: Την λύση με το λάδι να την ακολουθήσω περισσότερο διάστημα

Για βοηθήστε please!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ειμαι τις αποψης οτι 1300 ευρω ειναι πολλα για να αλλαξεις κατι μονο επειδη ακουγεται....

στην ALfa 147 φιλου μου επι 3 χρονια ακουγοταν ο μεταβλητος αλλα ποτε δεν τον αφησε μεχρι που το πουλησε...

στην τελικη τοσο πολυ ενοχλητικο ειναι"?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ο προβληματισμός μου είναι στο γιατί ο μηχανικός συστήνει την αλλαγή του μεταβλητού με αυτό το κόστος και όχι ας πούμε την συχνότερη αλλαγή λαδιού ή ακόμα και να το αφήσω έτσι να ακούγεται. Αν είναι για τα λεφτά ΟΚ το δέχομαι για αυτό ρωτάω εσάς όπως θα ρωτήσω και αλλού. Μήπως όμως υπάρχει κάποιο πρόβλημα σημαντικό που μπορεί να προκύψει εξ' αυτού?

Link to comment
Share on other sites

1300 ευρ για μεταβλητο????

ρε πανε καλα???

ρωτα και αλλου

παντως στα alfa romeo γυρω στα 200 ευρ με εργασια(παθων)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μας δουλεύουν?

Στην αντιπροσωπεία βλέπουν 10 golf την ημέρα. Δεν έχουν ξανακούσει αυτό το θόρυβο και τον έχουμε ακούσει μόνο εμείς μεταξύ μας?

Δε κυκλοφόρησε χτες το golf. Έχω την εντύπωση οτι ξέρουν πολύ καλά τι είναι.

εχεις απολυτο δικιο αδερφε.τοσα golf εχουν βγαλει το ιδιο προβλημα και αυτοι κανουν τον κινεζο

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτός ήταν ο λόγος που το 0-30 έγινε 5-30; Αν προσέξετε το κάνει όταν παλιώνει το λάδι (όταν δηλαδή λεπταίνει). Ακολουθώντας την λογική αυτή έβαλα 10-40. Δε το έκανε για 4.000 χλμ, μέχρι που το άλλαξα. Επίσης το 10-40 το καίει πολύ λιγότερο από το 5-30.

Εμένα το Castrol άντεξε 3.500χλμ μέχρι να το κάνει και 4.500 το Mobil 1.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ο προβληματισμός μου είναι στο γιατί ο μηχανικός συστήνει την αλλαγή του μεταβλητού με αυτό το κόστος και όχι ας πούμε την συχνότερη αλλαγή λαδιού ή ακόμα και να το αφήσω έτσι να ακούγεται. Αν είναι για τα λεφτά ΟΚ το δέχομαι για αυτό ρωτάω εσάς όπως θα ρωτήσω και αλλού. Μήπως όμως υπάρχει κάποιο πρόβλημα σημαντικό που μπορεί να προκύψει εξ' αυτού?

Γιατί θα πάρει 1.300 ευρώ εκ των οποίων τα 1.000 είναι δικά του. Καλό μεροκάματο μου ακούγεται... (ιδίως την σήμερον). Ο Τσακουλέρης μου λέει αν ακούγεται λίγο στην εκκίνηση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Πάντως περιμένω να δω τι θα γίνει με το 10W-40... Αν και δεν με με βλέπω να το κρατάω (πάλι) πάνω αππο 5.000 χλμ.

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.