Jump to content
Guest Speedster

Υποχρεωτικός εξοπλισμός ασφαλείας

Recommended Posts

Guest Speedster

Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο υποχρεωτικός εξοπλισμός ασφαλείας που επιβάλει ο νέος ΚΟΚ?

Κάτι άκουσα για Κώνο, γιλέκο με ανακλαστήρες κλπ.

Υπάρχει κάποιο link με τον αναλυτικό εξοπλισμό?

Link to comment
Share on other sites

και γιλέκο?

εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι χρειάζεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ πυροσβεστήρας 4kg!! τεράστιος!!

εγώ πάντως με 1kg πυροσβεστήρα πέρασα κανονικά κτέο πριν ένα μήνα...

κοίταξαν πυροσβεστήρα, τρίγωνο και φαρμακείο μόνο.. τίποτε άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαγκες εχω και γιλεκο μου το εδωσαν στην Αττικη οδο δωρο!!! tongue.gif Το μονο που δεν εχω και πρεπει να παρω γιατι επιβαλεται ειναι πυροσβεστηρας!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν εχω και πρεπει να παρω γιατι επιβαλεται ειναι πυροσβεστηρας!!!

το κυριοτερο κωστακη............

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαγκες εχω και γιλεκο μου το εδωσαν στην Αττικη οδο δωρο!!! tongue.gif Το μονο που δεν εχω και πρεπει να παρω γιατι επιβαλεται ειναι πυροσβεστηρας!!!

Και το δικο μου αττικη οδος collection ειναι :huh:

Link to comment
Share on other sites

Attiki Odos fashion Line και για μένα! Σε πακετάκι στο σπίτι, μαζί με την τρίμηνη ανάλυση, πριν από 2 μήνεσ (αρχές Ιουνίου)!!

Και είμαι και Trendy! Οποιος θέλει του πουλάω το συλλεκτικό αυτό κομμάτι! Ακούω προσφορές! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή το GTI μου έχει εργοστασιακό πυροσβεστήρα κάτω από τον οδηγό, όποιοι ενδιαφέρεστε μπορώ να σας τραβήξω φωτογραφίες και να σας δώσω και τους κωδικούς των ανταλλακτικών αλλά θα πρέπει να περιμένετε μέχρι τη Δευτέρα.

Δεν τον έβαλα γιατι φοβόμουν τις κλήσεις, ούτε γιατι είναι πουλ-μουρ, αλλά από κακές αναμνήσεις τότε που από διαρροή λαδιών από την τάπα κάρτερ κόντεψε να γίνει φλαμπέ το παλιό ΤΤ μου.

Η τιμή βέβαια είναι τόσο τσιμπημένη που παίζει να καίγεται το αμάξι σου και να σκέφτεσαι αν θα τον χρησιμοποιήσεις... Για να είμαι ειλικρινής το Golf είναι τόσο απροβλημάτιστο που κατά πάσα πιθανότητα άλλον θα σώσει ο πυροσβεστήρας παρά εμένα.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Φιλο αστυνομικο που ρωτησα και που δουλευει στο Τμημα Τροχαιας μου ειπε οτι στο νεο ΚΟΚ δεν γραφει στα ΙΧ να εχουν γιλεκο. Και ουτε πηραν καποιο "σημα" απο το Υπουργειο προς τα ΑΤ που να λεει οτι θα πρεπει να εχουν υποχρεωτικα γιλεκο.

Τωρα αν θα αλλαξει κατι στην πορεια αυτο ειναι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή το GTI μου έχει εργοστασιακό πυροσβεστήρα κάτω από τον οδηγό, όποιοι ενδιαφέρεστε μπορώ να σας τραβήξω φωτογραφίες και να σας δώσω και τους κωδικούς των ανταλλακτικών αλλά θα πρέπει να περιμένετε μέχρι τη Δευτέρα.

Δεν τον έβαλα γιατι φοβόμουν τις κλήσεις, ούτε γιατι είναι πουλ-μουρ, αλλά από κακές αναμνήσεις τότε που από διαρροή λαδιών από την τάπα κάρτερ κόντεψε να γίνει φλαμπέ το παλιό ΤΤ μου.

Η τιμή βέβαια είναι τόσο τσιμπημένη που παίζει να καίγεται το αμάξι σου και να σκέφτεσαι αν θα τον χρησιμοποιήσεις... Για να είμαι ειλικρινής το Golf είναι τόσο απροβλημάτιστο που κατά πάσα πιθανότητα άλλον θα σώσει ο πυροσβεστήρας παρά εμένα.

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΣ πυροσβεστήρας κάτω από τον οδηγό;! Εγώ γιατί δεν τον έχω δει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή, αύριο θα έχει photos και κωδικούς ανταλλακτικών! Απλώς όσοι έχετε ντουλαπάκι κάτω από τη θέση του οδηγού θα πρέπει να το καταργήσετε (εγώ έχω μόνο στον συνοδηγό).

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι φψτογραφίες, μη βαράτε για την ποιότητα γιατι είναι από κινητό. Επίσης, έχω καιρό να ξεσκονίσω κάτω από το κάθισμα...

07082007162.jpg

07082007161.jpg

07082007160.jpg

Και η εργοστασιακή βάση στήριξης:

07082007163.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τα parts:

1K0 881 286 A μεταλλική βάση 1 x 15 Ευρώ

N 908 123 01 (πριτσίνι) 3 x 0,40 Ευρώ

1Κ0 882 607 Α πλαστική θήκη πυροσβεστήρα 1 x 25 Ευρώ

Ν 908 973 01 allen βίδες M6x20 2 x 0,30 Ευρώ

3D0 860 277 Πυροσβεστήρας 1 x 140 Ευρώ

Αν κάποιος αποφασίσει να το βάλει και θέλει βοήθεια, έχω και τον κατάλληλο πριτσιναδόρο για το retrofit... Θέλει μπράτσα όμως!

Link to comment
Share on other sites

Έλα Αλέκο, πόσο είπες για τον πυροσβεστήρα? Πόσοοοοοοοοοοοοοο???????? :huh::unsure::wacko::o :o

Mε 15¤ από το super market και πίσω στο πορτπαγκαζ δεμένος με τον ιμάντα....¶σε που το ντουλαπάκι είναι χρήσιμο για μικροπράγματα...

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά το GOLF (OXI GOLF-PLUS), έχει ντουλαπάκι κάτω από τον οδηγό; Καλά ρε τι οδηγώ εγώ εδώ και 6 μήνες; Εμένα δεν έχει τίποτα τέτοιο από κάτω!! Αυτό έρχεται στάνταρ στα gti, ή εσύ τα έβαλες εξτρά στο αμάξι σου;;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά το GOLF (OXI GOLF-PLUS), έχει ντουλαπάκι κάτω από τον οδηγό; Καλά ρε τι οδηγώ εγώ εδώ και 6 μήνες; Εμένα δεν έχει τίποτα τέτοιο από κάτω!! Αυτό έρχεται στάνταρ στα gti, ή εσύ τα έβαλες εξτρά στο αμάξι σου;;

Eίναι extra για όλα τα Golf...Αν θυμάμαι καλά 82¤ μαζί με το δίχτυ πίσω. Ο Geopan που το αγόρασε και πρόσφατα θα ξέρει ακριβώς....

Link to comment
Share on other sites

Όντως το κόστος είναι τεράστιο, αλλά υπάρχει σοβαρός λόγος:

1) Κάθε πυροσβεστήρας έχει πάνω του τρία γράμματα των οποίων προηγούνται αριθμοί: π.χ. 1-Α:10-Β:C. Έτσι δηλώνεται η ικανότητα του πυροσβεστήρα να σβήσει συγκεκριμένους τύπους φωτιάς.

"Type A:" Ordinary Combustibles, Examples: wood, paper, fabrics, plastics, cardboard, rubber, dry vegetation, etc.

"Type B:" Flammable Liquids, Examples: gasoline, kerosene, grease, fat, cooking oils, cleaning solvents, paints, thinners, lacquers, lighter fluids, etc.

"Type C:" Electrical.

Το C δεν έχει αριθμό που σημαίνει πως το υγρό του πυροσβεστήρα δεν είναι αγώγιμο. Αυτό λοιπόν που σε ενδιαφέρει σε ενα αυτοκίνητο είναι κυρίως το B. Οι περισσότεροι πυροσβεστήρες που είδα είναι για τα γέλια και αμφιβάλω αν θα μπορούσαν να σβήσουν έστω και εργοστασιακή μοκέτα, πόσο μάλλον λάδια ή βενζίνη. Με 20 Ευρώ δε μπορείς να περιμένεις πολλά. Ο πυροσβεστήρας της VW είναι της GLORIA και έχει rating 30-Α:120-Β:C. Αυτή είναι η βασική διαφορά ενός φθηνού πυροσβεστήρα με Halon 1211 και ενός ακριβού με άλλο χημικό (π.χ. ammonium phosphate).

2) Ο πυροσβεστήρας πρέπει να έχει ικανοποιητική ακτίνα δράσης για να μην πλησιάζεις στη φωτιά, καθώς και μεγάλη διάρκεια ψεκασμού. Ενας φθηνός πυροσβεστήρας λοιπόν έχει ακτίνα δράσης 3-8 ft και 8-10sec μέγιστη διάρκεια ψεκασμού ενώ αυτός 10-15ft και 12-15sec αντίστοιχα.

Αυτά μπορεί να μοιάζουν λεπτομέρειες αλλά ακούστε και δυο περιπτώσεις που μου έτυχαν το τελευταίο τρίμηνο:

1. Φίλος με S3 StgIII κατεβαίνει την Εθνική Αθηνών-Λαμίας και βρίσκεται κάπου στη Renault. Για λόγους που δεν είναι της παρούσης (τεράστια τουρμπίνα, ακατάλληλο πρόγραμμα, stock σωθικά), αποφασίζει να ανοίξει την 3η για να δει πως πάει το καμάρι του και πάνω στο Overboost νιώθει πως κάτι δεν πάει καλά και το μοτέρ σβήνει. Κοιτάει τον καθρέπτη και βλέπει καπνό πίσω. Σταματάει και συνειδητοποιεί πως το αυτοκίνητο καίγεται. Όπως θα μάθει αργότερα, μια μπιέλα βγήκε από μπλοκ, από την τρύπα του μπλοκ έφυγαν τα λάδια τα οποία έπεσαν πάνω σε τουρμπίνα-downpipe-εξάτμιση και πήραν φωτιά. Ο φίλος μου αυτός λοιπόν έβλεπε την περιουσία του να καίγεται και παρά το γεγονός πως περαστικοί έσπευσαν να βοηθήσουν ώστε να θέσει υπό έλεγχο τη φωτιά, κανείς εκ των 15 (ναι, δεκαπέντε) πυροσβεστήρων που άδειασαν δεν το κατάφερε, απλούστατα γιατι ήταν όλοι ακατάλληλοι.

2. Την Κυριακή γυρίζοντας από ορεινή Φθιώτιδα η κουνιάδα μου έγινε μάρτυρας σοβαρού τροχαίου έξω από τις Θερμοπύλες. Ενα Corolla έφυγε ευθεία σε μια στροφή, μπήκε στο αντίθετο ρεύμα, προσέκρουσε στο πρανές και ντεραπάρισε με αποτέλεσμα να πάρει φωτιά η μηχανή. Ο οδηγός ήταν ηλικιωμένος και δε φορούσε ζώνη, η γυναίκα του κατάφερε και βγήκε αμέσως αλλά εκείνος ήταν σοβαρά τραυματισμένος και ο μισός έξω από το παράθυρο του αναποδογυρισμένου αυτοκινήτου. ΚΑΝΕΙΣ δεν τόλμησε να πλησιάσει να βοηθήσει από φόβο μήπως εκραγεί (σε αυτό συνέβαλλαν και οι υστερικές φωνές της συζύγου του). Τελικά σταμάτησε η κουνιάδα μου με το εταιρικό της 147 το οποίο έχει υποχρεωτικά από τη Hertz πυροσβεστήρα. Τι πυροσβεστήρα? Από super-market (τέτοιον έβαλε η Hertz) αφού η βαλβίδα ήταν ελαττωματική και δε δούλεψε ποτέ. Τελικά ο άνθρωπος σώθηκε από κάποιους τολμηρούς που πλησίασαν και τον τράβηξαν, ενώ το Toyota κάηκε σιγά σιγά ολοσχερώς.

Είναι αληθινές ιστορίες που μπορεί να ακούγονται τραγικές αλλά συνέβησαν το τελευταίο τρίμηνο σε δυο γνωστούς μου. Εγώ πάντως εκτιμώ το γεγονός πως αν είναι να τον πληρώσω, ας έχω τουλάχιστον το κεφάλι μου ήσυχο πως θα κάνει του δουλειά του τη μία και μοναδική φορά που θα τον χρειαστώ (χτύπα ξύλο).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου αλλά μην ξεχνάς οτι και ο μαμα είναι 1Κg άρα ούτε για ζήτω δεν φτάνει αμα τον χρειαστείς πραγματικά !!!

Link to comment
Share on other sites

12'' είναι καλά, αυτό που θες κυρίως είναι να κερδίσεις χρόνο μήπως και σωθεί κάποιος παγιδευμένος. Τώρα με τις μικτές, ίσως συμφέρει περισσότερο να το κάψεις παρά να το πουλήσεις!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι γιατι ακουσα κατι κουλά???

Ενταξει το γιλεκο θα παρω ενα,αλλα πρεπει νε ειναι στην θεση του συνοδηγου φορεμενο??η πισω στην εταζερα διπλωμενο για να φαινεται??και προστιμο 180 ευρω??Ετσι ελαλησε μπλε ανθρωπακι.

ποσο τελικα πρεπει να ειναι το μεγεθος του πυροσβεστηρα?2 η 3 κιλα συμφωνα παντα με τον καινουργιο κοκ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.