Jump to content
Vrachos

Weitec Polo 6n

Recommended Posts

Είπα κι εγώ να κάνω μερικές αλλαγούλες στο αμάξι να πάει λίγο καλύτερα

και από τα πρώτα που είπα να αλλάξω είναι η ανάρτηση.

Μετά από ψάξιμο αποφάσισα να πάρω το coilover kit της Weitec, το Hicon GT

Σύμφωνα με το site της Weitec, έχει δύο διαφορετικά part numbers για 6Ν

ένα με χρονολογία έως 9/99 και ένα από 10/99 και μετά.

Λογικά εννοεί το 6Ν και το 6Ν2, αλλά δεν αναφέρει κάτι ποιό συγκεκριμένο.

Το μπέρδεμα αρχίζει από την αντιπροσωπία, όπου μου είπαν ότι η χρονολογία του σασί μου

σύμφωνα με τον αριθμό πλαισίου είναι 10ος του '99

και επειδή έχει γίνει και άλλη φορά λάθος ανταλλακτικό από μάστορα

είπα να στείλω mail στα κεντρικά της Weitec με τον αριθμό πλαισίου μου

και να ρωτήσω ποιό part number είναι για το δικό μου.

Το mail που έστειλα είναι το εξής:

Dear Sir / Madam

I m interested in one of your coilover kits, specifically the Hicon TX plus

but Im confused about the exact model that is suitable for my car.

I own a 1999 1.4lt 16V VW Polo with chassis number 6N*********.

Please specify which one is for my car,

the Hicon TX with part number 18280006 or the 18280016.

Thank you for your time

Πολιτική της Weitec, από ότι κατάλαβα, είναι να προωθεί τις ερωτήσεις στους κατά τόπους αντιπροσώπους της,

οπότε μετά από 10 μέρες μου ήρθε mail από την εταιρία Τροχός ΑΒΕΕ, το οποίο και επισυνάπτω

για να θαυμάσετε και εσείς την σαφήνεια και ακρίβεια της απάντησης.

(Το έβαλα σε code, για να μην χαθεί η υπέροχη μορφοποίηση)

  ,

WEITEC .

93-99 99-2001 (facelift).

.



.

Troxos S.A.
Giannitson 109
12131 Peristeri
Athens,Greece
Tel.:+30-210-5907406
Fax:+30-210-5907495
Mob:+30-6974-033023
info@troxos.net
www.troxos.com

Δηλαδή τώρα έχω μείνει με την απάντηση αυτή, με αποστόμωσαν τελείως

Σοβαρά τώρα, έχει κανείς ιδέα για το αν παίζει κάτι διαφορετικό με τα 6Ν χρονολογίας σασί 10/99;

Λογικά το δικό μου παίρνει την 18280006 που είναι για μοντέλα έως 9/99

αλλά επειδή θα την πάρω από Γερμανία, δεν είναι να κάνω λάθος.

Τελευταία μου ελπίδα το μαγαζί από όπου θα τις πάρω, το γνωστό suspensionsupplies.us

Θα στείλω εκεί την ερώτηση και αν μου στείλουν λάθος προϊόν

θα απαιτήσω τα μεταφορικά να τα πληρώσουν αυτοί.

Edited by Vrachos
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 6Ν απο το 97'Εχει 64.000χλμ περιπου και απο τοτε που το πηρα δν εχω αλλαξει αναρτησεις.

Ξερετε καθε ποτε χρειαζονται αλλαγη?

Επισης θελω να βαλω τετοιες ετσι ωστε να χαμηλοσει λιγο το αμαξη

Απο 13'' φοραω τωρα ΟΖ 15''

Link to comment
Share on other sites

Για σίγουρα πράγματα θα βάλεις:

Bilstein Sprint αμορτισέρ

και

ή HR ελατήρια (3,5 εκατοστά χαμήλωμα)

ή Vogland (3,5 εκατσοτά χαμήλωμα)

εγώ φοράω με Vogland αλλά πάρα πολλά παιδιά εδώ έχουν βάλει HR και έχουν μείνει απόλυτα ευχαριστημένοι.

Και οι 2 συνδιασμοί πάντως είναι από τους καλύτερους.

Το ίδιο αυτοκίνητό έχω :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο τύπος από την αντιπροσωπεία είχε κάνει λάθος στην ημερομηνία του σασί

το οποίο είναι 5ος του '99, οπότε και προχώρησα στην παραγγελία.

Και μετά από ένα μήνα αναμονή ήρθε :o:lol:

Πάρτε και μερικές φοτός.

tx921a.th.jpg tx921b.th.jpg

Ριθμιζόμενη σε ύψος από 40mm έως 70mm κάτω από μαμά

και με ρύθμιση της απόσβεσης επαναφοράς.

Η απόσβεση συμπίεσης είναι φιξ.

Κόστος 740ευρώ + 35 μεταφορικά.

Και μία φοτο με την ανάρτηση πάνω στο αμάξι tongue.gif

tx921OnCar.th.jpg

Την επόμενη εβδομάδα που θα την περάσω,

θα γράψω αν βρίσκουν τα λάστιχα στους θόλους μια και φοράω 50άρι προφίλ.

Οδηγικές εντυπώσεις μετά τις 18 Νοεμβρίου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Θα την ευχαριστηθείς. Έχω την μόνο ρυθμιζόμενη σε ύψος, Hicon GT και είναι Super.

Μετά από 1 χρόνο, έχει κάτσει και λίγο πιο κάτω από ότι την είχα ρυθμίσει και είναι τέζααααα!

sidephotoia4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έχω διαπιστώσει ότι είναι σκληρά τα ελατήρια για το βάρος του αυτοκινήτου και έχει απότομες αντιδράσεις στις ανωμαλίες του δρόμου ακόμα και στην μαλακότερη ρύθμιση. Και ιδιαίτερα στις μεγάλες ταχύτητες.

Με λίγο πιο μαλακά ελατήρια νομίζω θα ήταν καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ο μάστορας με πάει από μέρα σε μέρα :lol:

Σήμερα τελικά μου είπε ότι αν δεν έρθει μια πελάτισσα το Σάββατο, θα βάλει εμένα,

αλλιώς την Τρίτη σίγουρα.

Απ' ότι μου είπε, θέλει λίγο δουλειά για να την φέρει στο σωστό ύψος μπρος πίσω

και μετά από καμια χιλιάδα χιλιόμετρα πρέπει να ξαναπάω για επανέλεγχο γιατί κάθεται.

Πράγμα που μου επιβεβαίωσε στο ποστ του και ο Stoilas

Πάντως εγώ έχω διαπιστώσει ότι είναι σκληρά τα ελατήρια για το βάρος του αυτοκινήτου και έχει απότομες αντιδράσεις στις ανωμαλίες του δρόμου ακόμα και στην μαλακότερη ρύθμιση. Και ιδιαίτερα στις μεγάλες ταχύτητες.

Με λίγο πιο μαλακά ελατήρια νομίζω θα ήταν καλύτερα...

Για το συγκεκριμένο μοντέλο μιλάς Σώτο, την Higon TX δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν για σε όλο το club...θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα ελατήρια...έχω το polo gti 6n2 φοράω billstein κίτρινα με Η&R μαύρα 3,5 πόντους και θα ήθελα μονο για ομορφιά γιατί από απόδοση είμαι ικανοποιημένος να το κατεβάσω στους 6...τι προτείνεται από μάρκα,,τι προβλήματα θα έχω εκτος από το να πιάνει παντού αν δεν προσέχω,,τιμή και ότι άλλες πληροφορίες σχετικά με το θέμα καλοδεχουμενες...ευχαριστώ εκ τον προτερων...

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Θα βρίσκεις στους θόλους, θα γίνει κούτσουρο το αμάξι, άσε που θα τα φτύσουν ποιό σύντομα τα αμορτισέρ σου.

Από εκεί και πέρα, βάλε Viden, εγώ είχα αγοράσει 3 ποντα και κάτσανε στους 5 πόντους... εγγύηση για επιπλέον χαμήλωμα ακόμη και αν δε το θες.

Επίσης μπορείς να πάρεις APEX 6 ποντα που απ'όσο έχω ακούσει είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

άρα προτείνεις να το αφήσω ως έχει;;τι τιμή έχουν τα apex γνωρίζεις;;ευχαριστώ για την απάντηση...

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας! :unsure:

Μόλις έκανα και εγώ επιτέλους εγγραφή στο περιβόητο club!!!

Θα ήθελα και εγώ αν γίνεται να με βοηθήσετε με ένα πρόβλημα μου!!

Θέλω να αλλάξω ανάρτηση και ελατήριο!Όμως θέλω να αποφύγω να χαμηλώσω το αμάξι.

Μπορώ να βάλλω ίδιου ύψους ελατήριο με το μαμά αλλα πιο σκληρό?Αν ναι τι μάρκα?

Επίσης ποιά είναι η πιο καλή και δοκιμασμένη ανάρτηση (όχι για χαμήλωμα!) για αντικατάσταση των εργοστασιακών δίνοντας και καλυτερο κράτημα?!!!

Επειδή δε θέλω να ξεφύγω σε τιμές γιατί θέλουμε να παμε και πουθενά διακοπές αποκλείω όλες τις σοφιστικέ-πανάκριβες coil ή ρυθμιζόμενες...

Φανταστείτε οτι στο Παζαρό μου δώσανε μια τιμή της τάξεως των 300 ευρώ ΜΟΝΟ για ελατήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::blink: :blink:

Η οδήγηση μου ειναι νορμάλ προς σπορ (που να πας ρε καρμίρη με τα 67 μουλάρια σου πες?!!!)

Σκέφτομαι η μαύρα bilstein ή sachs,αλλά είχα ρωτηήσει και μου είχαν πει οτι τα μαύρα bil.ειναι κάπως πιο δεύτερης πιότητας σε σχεση με τα Κίτρινα! :lol:

thx για τον χρόνο σας!!

Υ.Γ.>Πως μπορώ να πάρω αυτα τα γαμάτα stickerakia που έχω δει στο δρόμο?!!!

Edited by Raise
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε Raise (Plese γράφε με Ελληνικούς χαρακτίρες) και πέρνα να σε γνωρίσουμε απο το (Παρουσίαση μελών) θα πάς Τα μέλη μας / Our Members / Παρουσίαση μελών η κλίκαρε εδώ : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=4&st=1020

Τώρα στο ερωτημά σου, μπορείς να βάλεις τα Blistein Κίτρινα Β6 (που δεν ειναι για κατεύμασα) και μπορείς να βάλεις και τα μαμα ελατήρια... μπορείς να βάλεις και H&R ελατήρια (όχι κατευάσματο) ίδιου μίκους με τα μαμά και είσαι ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε Raise (Plese γράφε με Ελληνικούς χαρακτίρες) και πέρνα να σε γνωρίσουμε απο το (Παρουσίαση μελών) θα πάς Τα μέλη μας / Our Members / Παρουσίαση μελών η κλίκαρε εδώ : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=4&st=1020

Δεν σε πρόλαβα ήδη όπως είδες άλλαξα γραμματοσειρά,και σορυ για πρίν!

Τώρα στο ερωτημά σου, μπορείς να βάλεις τα Blistein Κίτρινα Β6 (που δεν ειναι για κατεύμασα) και μπορείς να βάλεις και τα μαμα ελατήρια... μπορείς να βάλεις και H&R ελατήρια (όχι κατευάσματο) ίδιου μίκους με τα μαμά και είσαι ΟΚ...

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ως προς τους κωδικούς?Ποια h&r ?

Μήπως ξέρεις τιμές για αυτά τα προιόντα?

Σε ευχαριστώ για την ΑΜΕΣΟΤΑΤΗ απάντηση σου!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ο κοδικλος απο όσο θυμάμε για τα Blistein Sport Β6 κίτρινο (που κανει για μαμα ελατηριο) τώρα ελάτηρια... μπορείς να βάλεις πάλη τα μάμα η λίγο ποιο σκληρα ίδιου μύκους σε H&R (δεν θυμάμε δυστιχος κοδικους) άντε με εργάτικα όλλη την δουλεια την κόβο απο 650 - 700 απο τιμές Πρέβεζας πάντα δεν ξέρω τι παίζει σε Αθηνα και άλλες πόλης...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μόλις ρώτησα δύο τρία μαγαζιά και μου πρότειναν τα μαύρα της billstein και όχι αλλαγή ελατηρίων(λόγω οτι είναι τσάμπα λεφτά!).

Έχει βάλει κανείς τα μαύρα με το εργαστασιακό ελατήριο?

Πώς είναι έχει διαφορά?

Αξίζει να τα επιλέξω ή να πάω κατευθείαν για κίτρινα?Η διαφορά τιμης είναι αρκετά μεγάλη!

Link to comment
Share on other sites

τα μαυρά ειναι σαν να εχεις τα μαμά (λίγο καλήτερα) και θα κρατίσουν λίγο παραπάνω χλμ απο τα μαμα...

Link to comment
Share on other sites

τα μαυρά ειναι σαν να εχεις τα μαμά (λίγο καλήτερα) και θα κρατίσουν λίγο παραπάνω χλμ απο τα μαμα...

Αλλα αν τα χαμηλωσεις βγαινουν πολυ γρηγορα off

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μόλις ρώτησα δύο τρία μαγαζιά και μου πρότειναν τα μαύρα της billstein και όχι αλλαγή ελατηρίων(λόγω οτι είναι τσάμπα λεφτά!).

Έχει βάλει κανείς τα μαύρα με το εργαστασιακό ελατήριο?

Πώς είναι έχει διαφορά?

Αξίζει να τα επιλέξω ή να πάω κατευθείαν για κίτρινα?Η διαφορά τιμης είναι αρκετά μεγάλη!

Ουτε τα ελατηρια ειναι τζαμπα λεφτα ουτε και τα κιτρινα bilstein. Αν εισαι διατεθιμενος να θυσιάσεις ενα μερος της ανεσης σου για καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα στο αμαξι σου βαλε κιτρινα αμορτισερ με H&R ελατηρια. Αν εισαι διατιθεμενος να θυσιασεις πολύ απο την ανεση σου βαλε eibach ελατηρια tongue.gif . Με τα μαυρα απλα βαζεις καλυτερα μαμα αμορτισερ που σιγουρα δεν θα σου δωσουν το κατι παραπανω που θες.

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια αν ηταν να βαλω μια σπορ αναρηση θα σας ρωτουσα ποια ειναι η καλυτερη!

Εγω θελω ενα καλυτερο αμορτισερ ποιο σκληρο απο το μαμα που να συνδοιαζεται με τα μαμα ελατηρια!

Προτιμω να μην το χαμηλωσω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.