Jump to content
KASKADER

Προβλημα σκουριας

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Πριν ενα χρονο ακριβως αγορασα ενα VW FOX για την αραβωνιαστικια μου.το αμαξι εκλεισε χρονο πριν μερικες μερες και χτες το απογευμα οπως το επλυνα παρατηρησα μικρες κουκιδες σκουριασ (σαν τη μυτη της βελονας στο μεγεθος) σε ολο το αυτοκινητο (πορτες,καπω,φτερα,ουρανος). το ειδε ενας φιλος βαφεας και μετα απο εναν ελεγχο μου ειπε οτι κατα το βαψιμο στο εργοστασιο δεν εγινε καλη δουλεια με αποτελεσμα το αμαξι να εχει αρχισει να πεταει σκουρια απο μεσα προς τα εξω.....

Αυριο θα παω στην αντιπροσωπεια να δω τι θα γινει.Εγω θα ζητησω αντικατασταση του αυτοκινητου γιατι δεν εμπιστευωμαι να μου το βαψουν,δεν ξερω αν λυθει το προβλημα με ενα βαψιμο μιας και η σκουρια 8α συνεχισει να δουλευει κατω απο το χρωμα και καποια στιγμη θα κανει ξανα την εμφανιση της.

Αν αρνηθουν να μου κανουν αντικατασταση τι μπορω να κανω εγω απο 'κει και υστερα :?: :?: :?:

Sorry για το μεγαλο post.....

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Καλημερα σε ολους.Πριν ενα χρονο ακριβως αγορασα ενα VW FOX για την αραβωνιαστικια μου.το αμαξι εκλεισε χρονο πριν μερικες μερες και χτες το απογευμα οπως το επλυνα παρατηρησα μικρες κουκιδες σκουριασ (σαν τη μυτη της βελονας στο μεγεθος) σε ολο το αυτοκινητο (πορτες,καπω,φτερα,ουρανος). το ειδε ενας φιλος βαφεας και μετα απο εναν ελεγχο μου ειπε οτι κατα το βαψιμο στο εργοστασιο δεν εγινε καλη δουλεια με αποτελεσμα το αμαξι να εχει αρχισει να πεταει σκουρια απο μεσα προς τα εξω.....

Αυριο θα παω στην αντιπροσωπεια να δω τι θα γινει.Εγω θα ζητησω αντικατασταση του αυτοκινητου γιατι δεν εμπιστευωμαι να μου το βαψουν,δεν ξερω αν λυθει το προβλημα με ενα βαψιμο μιας και η σκουρια 8α συνεχισει να δουλευει κατω απο το χρωμα και καποια στιγμη θα κανει ξανα την εμφανιση της.

Αν αρνηθουν να μου κανουν αντικατασταση τι μπορω να κανω εγω απο 'κει και υστερα :?: :?: :?:

Sorry για το μεγαλο post.....

Είσαι 100% σίγουρος ότι πρόκειται για σκουριά και όχι επιφανειακούς λεκέδες από δέντρα, ρετσίνι κλπ?

Δοκίμασες σε κάποιο σημείο μια κρέμα τύπου 3M Finesse it?

Σιγουρέψου ότι δεν είναι επιφανειακό πριν κάνεις φασαρία!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι 100% σίγουρος ότι πρόκειται για σκουριά και όχι επιφανειακούς λεκέδες από δέντρα, ρετσίνι κλπ?

Δοκίμασες σε κάποιο σημείο μια κρέμα τύπου 3M Finesse it?

Σιγουρέψου ότι δεν είναι επιφανειακό πριν κάνεις φασαρία!

το πηγα σε φιλο φανοποιο και δοκιμασε με την 3Μ και δυστυχως ειναι και μεσα στο χρωμα η σκουρια.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Δεν είναι σκουριά, κάποιες ατέλειες στο βάψιμο πιθανότατα.

Αν παρόλα αυτά είναι όντως σκουριά τότε πήγαινε δείρε τον αντιπρόσωπο που στο πούλησε, σίγουρα η μλκιά έχει γίνει από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου...και εγω στο Lupo μου ειχα κατι αντιστοιχο το οποιο ομως εμενα συνεβει οταν ειχα παρκαρει κατω απο μια πολυκατοικια για μια εβδομαδα κ στον 2ο οροφο γυαλιζαν τα καγκελα του διαμερισματος με αποτελεσμα ολα τα ρινισματα να πεσουν στο αμαχι και επειδη δεν το κινησα κ εβρεξε θυμαμε αρκετα αυτα τα ρινισματα εκατσαν στο χρωμα κ δεν βγαιναν με το πλυσιμο και αρχιζαν ισα-ισα να σκουριαζουν.Αμεσως το πηγα σε εναν φιλο φαναρτζη οπου το γυαλισε με κατι κρεμες κ αποχωρισαν τα ρινισματα κ δεν αφησαν σκουρια στο χρωμα(δηλαδη δεν το διαπερασε ευτυχως!).Ευχομαι να βρεις λυση αμεσα κ ναι ζητα αντικατασταση αυτοκινητου!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου...και εγω στο Lupo μου ειχα κατι αντιστοιχο το οποιο ομως εμενα συνεβει οταν ειχα παρκαρει κατω απο μια πολυκατοικια για μια εβδομαδα κ στον 2ο οροφο γυαλιζαν τα καγκελα του διαμερισματος με αποτελεσμα ολα τα ρινισματα να πεσουν στο αμαχι και επειδη δεν το κινησα κ εβρεξε θυμαμε αρκετα αυτα τα ρινισματα εκατσαν στο χρωμα κ δεν βγαιναν με το πλυσιμο και αρχιζαν ισα-ισα να σκουριαζουν.Αμεσως το πηγα σε εναν φιλο φαναρτζη οπου το γυαλισε με κατι κρεμες κ αποχωρισαν τα ρινισματα κ δεν αφησαν σκουρια στο χρωμα(δηλαδη δεν το διαπερασε ευτυχως!).Ευχομαι να βρεις λυση αμεσα κ ναι ζητα αντικατασταση αυτοκινητου!

δεν βγενει με καμια αλοιφη το πηγα σε βαφεα.αφου εχει κανει και εξογκωμα η σκξουρια ειναι σα σπυρακι φαντασου

Link to comment
Share on other sites

Μην το καθυστερείς. Φαντάζομαι ότι θα στο αντικαταστήσουν αμέσως. Σκέψου αντιδράσεις αν δημοσιεύθει το θέμα ! Δε νομίζω ότι θέλει κάτι τέτοιο η VW. Ελπίζω ο αντιπρόσωπός σου να είναι λογικός άνθρωπος και να θέλει το καλό της εταιρίας για την οποία δουλεύει και να μη σε δυσκολέψει !

Μη δεχτείς βάψιμο.

θα παω το μεσημερι μολις σχολασω να δω τι θα γινει. χτες μολις το ανακαλυψα πηγα στην εκθεση και φωναζα ειχα σαλταρει τελειως και μου λεει ο πωλητης ελα αυριο που θα ειναι ανοιχτα τα συνεργεια να το δουν αλλα να μην ανυσηχω διοτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην καλθφτω απο θεμα εγγυησης....

τωρα αναμεινατε νεωτερα το απογευματακι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπων χτες πηγα στην καρεντα κ ειδαν το αμαξι.τραβηχτηκαν φοτο για να σταλουν Αθηνα και μαλον αυριο θα εχω απαντηση για να βαφτει ολο το αυτοκινητο.

το θεμα ειναι οτι σκευτωμαι (μετα απο παροτρηση δικηγορου) να παμε σε πραγματωγνομονα να κανει εγγραφο το οτι το αμαξι εχει προβλημα σκουριας κα η να ζητησουμε αντιστροφη πωλησης με αλαγη αυτοκινητου η με επιστροφη χρηματων.

το αμαξι ομως φοραει φιμε και διαφορα αλλα εξτρα κ τα λυπαμε κ εχει μονο 5.000 χλμ.

φιλος βαφεας μ ειπε οτι με βαψιμο εξ αρχης δεν θα εχω ξανα προβλημα....

τι να κανω να αρκεστω στο βαψιμο η να το κυνηγησω??

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Ότι και να κάνούν, θα είναι πάντα ένα ολοκληρωτικά ξαναβαμένο αυτοκίνητο. Δεν ξέρω αλλά η μεταπωλητική του αξία έχει ήδη πέσει πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνούν, θα είναι πάντα ένα ολοκληρωτικά ξαναβαμένο αυτοκίνητο. Δεν ξέρω αλλά η μεταπωλητική του αξία έχει ήδη πέσει πάρα πολύ...

Το ιδιο μ ειπε κ η δικηγορος -25% της αξιας επειδη βαφτικε

εχουμε νευριασει κ ολας ολοι μεσα στην οικογενεια οποτε παμε μεσω δικηγορου τελικα

τωρα πιστευω να μην φαω τοσα ταλαιπωρια και εξοδα στη μαπα κ στο τελος να μην πετυχουμε αυτο που θελουμε

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Δεν αποκλείεται, οι περιπτώσεις στις οποίες τελικά έγινε ολοκληρωτική αντικατάσταση αυτοκινήτου είναι ελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο καλη δουλεια και να γινει,θα ειναι βαμμενο ολο.Αυτο ειναι δεδομενο.

οποτε αφου εχεις δυνατοτητα δικηγορου δεν χανεις τπτ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΟΤΟ

http://farm1.static.flickr.com/194/5133321...1293b39.jpg?v=0

ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΤΕΤΟΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑ

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝΕ

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΞΑΡΤΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Μη τους πεις ποσο σου το κρατανε απο την αρχη μη κανεις τετεια χαζομαρα :thumbsup:

Αρχησετους στης φωνες να τους λες οτι θα τους κανεις καταγγελια στη γερμανια Ευαγγελατους κ Τριανταφηλοπουλους

καναλια ιστοριες κανα καντηλι μεσα μεσα μη πας με το σταυρο στα χερια....να σε φοβηθει το ματι τους :D Η δουλεια τους ειναι το μεγαλητερο κερδος της εταιριας αυτο να το εχεις στο μυαλο σου

Ακους σκουρια σε γερμανικο αμαξι γαμοτο κερατο μου τη αλλο θα δουμε fire.giffire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

χτες με πηραν τηλεφωνο.ολικο βαψιμο(ξυσιμο-βαψιμο) αυτοκινητου μου ειπαν.θα μεινει μεσα το αμαξι για δεκα μερες

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον θα σου δώσουν αυτοκίνητο γι αυτές τις δέκα μέρες?

Αφού την λύση την ξέρεις απ' ότι καταλαβαίνω πραγματογνωμονας, αγωγή και αναστροφή πώλησης. Μην συζητάς κάτι λιγότερο. Μην συζητήσουμε για επισκευή γιατί πρέπει να σου δώσουν και χρήματα από μείωση αξίας του αυτοκινήτου κ.ά.

Link to comment
Share on other sites

αντικατάσταση και μόνο. Αυτοί θα τρίψουν και θα βάψουν όσα φαίνονται. Όσα δε φαίνονται θα σου σκάσουν μετά από χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Και απο μενα αντικατασταση! Κανε φασαρια φιλε !!!!!!!! Μην μπει φανοποιειο καινουργιο αμαξι. Αλλιως γραμμα στην μαμα vw. Και να δεις πως αλλαζουν γνωμες..... ;)

Μην αναφερεις τιποτα για αντικατασταση και λεφτα και ολα τα σχετικα γιατι θα σε παρουν πρεφα οτι εισαι απελπισμενος και θα σου πουλανε φουμα....... Εμπορικες πολητικες ακολουθανε........... Κερδος θελουν με οσο το δυνατον λιγοτερη ζημια. Και επειδη μπαινουν στον κοπο να σου βαψουν ολο το αμαξι παει να πει οτι το θεμα ειναι σοβαρο ..........

Ενας φιλος με ενα renault που εμπαζε νερα μετα απο γκρηνια του το αντικαταστησαν. Οχι και Γερμανικο ρε σεις ΕΛΕΟΣ !!!!!

Γνωμη μου να ζητησεις αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Μην το καθυστερεις ομως μιλησε ΑΜΕΣΑ με μαμα εταιρια πανω στην Γερμανια....αμεσα...δωσε τον αριθμο πλαισιου κ μηχανης στο μαιλ που θα στειλεις κ απο που το αγορασες εδω Ελλαδα...ειμαι σιγουρος οτι θα σε παρουν την επομενη ημερα απο εδω Ελλαδα απο την αντιπροσωπεια κ θα σε ενημερωσουν ποτε θα παραλαβεις το νεο σου αμαξι κ 500 συγνωμες.....

Link to comment
Share on other sites

Μην το καθυστερεις ομως μιλησε ΑΜΕΣΑ με μαμα εταιρια πανω στην Γερμανια....αμεσα...δωσε τον αριθμο πλαισιου κ μηχανης στο μαιλ που θα στειλεις κ απο που το αγορασες εδω Ελλαδα...ειμαι σιγουρος οτι θα σε παρουν την επομενη ημερα απο εδω Ελλαδα απο την αντιπροσωπεια κ θα σε ενημερωσουν ποτε θα παραλαβεις το νεο σου αμαξι κ 500 συγνωμες.....

Ρε παιδια ψαχνω στο internet συνεχως αλλα δεν βρισκω τιποτα.που θα βρω το mail της εταιρειας στην γερμανια??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ψαχνω στο internet συνεχως αλλα δεν βρισκω τιποτα.που θα βρω το mail της εταιρειας στην γερμανια??

Φιλε μου κατσε να δω μηπως το βρω...καπου το ειχα δει το ατιμο... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.