Jump to content
golfitis

Eos Individual

Recommended Posts

Χαιρετω το κλαμπ...

Γνωριζει κανεις τι παιζει με individual στο Εος?

Μπορει καποιος να το παραγγειλει με ορισμενα στοιχεια individual ή πρεπει να το παρει πακετο με ολα?

Τιποτα τιμες κυκλοφορούν?

Μεχρι στιγμης εχω βρει αυτες τις πληροφοριες:

Eos Individual - Exclusiv-Version of the 365-Day-Convertible

Its unique roof concept turns the Eos into a convertible for 365 days of the year. The most exclusive way to drive an Eos is offered by the program of Volkswagen Individual. In fact ex works. The spectrum of individualization possibilities reaches a level that is usually only offered by luxury brands like Bentley. Outside signs of the Eos Individual are alloy wheels in the 18 inch dimension. The customer can choose between the wheel types "Veracruz", "Chicago" and "Samarkand".

The seats of the Eos Individual are upholstered with dual tone Nappa leather. A contrast to the base color "Black" – which was also selected for the entire trim – are the middle lanes in "Corn Silk Beige" and the light colored piping. The sport steering wheel as well as the gear shift cuff and hand brake have light colored decorative seams as well. The edgings of the textile foot mats are also held in "Corn Silk Beige". An optical high light is set by the décor inlays that are covered with black piano lacquer.

Six exclusive auto paint colors are available for the Eos Individual: the metallic tones „Silver Essence", „Wheat Beige" und „Midnight Blue", the pearl effect-paint „Deep Black" and „Island Grey" as well as the especially sporty alternative „Red Pepper". The motor palette ranges from Turbo diesel 2.0 TDI (103 kW/140 hp) to the 3.2 liter six cylinder gas fuel with impressive 184 kW/250 hp and the double gear shift transmission DSG that comes standard.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Χαιρετω το κλαμπ...

Γνωριζει κανεις τι παιζει με individual στο Εος?

Μπορει καποιος να το παραγγειλει με ορισμενα στοιχεια individual ή πρεπει να το παρει πακετο με ολα?

Τιποτα τιμες κυκλοφορούν?

Μεχρι στιγμης εχω βρει αυτες τις πληροφοριες:

Eos Individual - Exclusiv-Version of the 365-Day-Convertible

Its unique roof concept turns the Eos into a convertible for 365 days of the year. The most exclusive way to drive an Eos is offered by the program of Volkswagen Individual. In fact ex works. The spectrum of individualization possibilities reaches a level that is usually only offered by luxury brands like Bentley. Outside signs of the Eos Individual are alloy wheels in the 18 inch dimension. The customer can choose between the wheel types "Veracruz", "Chicago" and "Samarkand".

The seats of the Eos Individual are upholstered with dual tone Nappa leather. A contrast to the base color "Black" – which was also selected for the entire trim – are the middle lanes in "Corn Silk Beige" and the light colored piping. The sport steering wheel as well as the gear shift cuff and hand brake have light colored decorative seams as well. The edgings of the textile foot mats are also held in "Corn Silk Beige". An optical high light is set by the décor inlays that are covered with black piano lacquer.

Six exclusive auto paint colors are available for the Eos Individual: the metallic tones „Silver Essence", „Wheat Beige" und „Midnight Blue", the pearl effect-paint „Deep Black" and „Island Grey" as well as the especially sporty alternative „Red Pepper". The motor palette ranges from Turbo diesel 2.0 TDI (103 kW/140 hp) to the 3.2 liter six cylinder gas fuel with impressive 184 kW/250 hp and the double gear shift transmission DSG that comes standard.

Αγαπητέ φίλε

Καλωσόρισες στο Club!

Όπως έχεις καταλάβει η σειρά VW Individual αναφέρεται σε ειδικές «εξατομικευμένες» εκδόσεις αυτοκινήτων της VW καθώς και σε «ιδιαίτερα» αξεσουάρ για τα αυτοκίνητα της VW.

Έτσι, από την μία η VW μπορεί να παράγει κατά παραγγελία custom ειδικές εκδόσεις οχημάτων, από ασθενοφόρα μέχρι EOS, ώστε να καλύπτουν τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του εκάστοτε πελάτη (π.χ. ειδική βαφή, δερμάτινη ταπετσαρία, χρυσές χειρολαβές, carputers και ότι μπορείς να φανταστείς).

Από την άλλη, υπάρχουν έτοιμα Individual αξεσουάρ που μπορείς να παραγγείλεις εργοστασιακά ή να βάλεις εκ των υστέρων στο αυτοκίνητο σου. Για το EOS είναι διαθέσιμα:

Ειδική δερμάτινη επένδυση 2 χρωμάτων με ειδικές ραφές, σε μαύρο-εκρού.

Σετ σύνδεσης i-pod.

Προστατευτικά μαρσπιέ.

Σήματα για τα φτερά.

Τα ηχοσυστήματα Dynaudio.

Ζάντες (Chicago).

Μάσκα με γρίλιες χρωμίου.

Εδώ βέβαια είναι Ελλάδα και δεν φαίνεται να προωθούν ιδιαίτερα την σειρά και τις δυνατότητες Individual. Αν προσέξεις, στον Ελληνικό τιμοκατάλογο το V6 (3.2) λανσάρεται ως Ιndividual οπότε λογικά περιλαμβάνει πολλά από τα παραπάνω αξεσουάρ.

Προσωπικά εγώ αγόρασα τα προστατευτικά μαρσπιέ και τα σήματα για τα φτερά, και ήρθε από το εργοστάσιο με γρίλιες χρωμίου.

Πάντως αν προσέξεις οι περισσότεροι κάνουν ειδική παραγγελία το αμάξι και σπάνια θα δεις 2 όμοια EOS, οπότε υπό κάποια έννοια όλα είναι λίγο Individual εκ των πραγμάτων.

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε

Καλωσόρισες στο Club!

Όπως έχεις καταλάβει η σειρά VW Individual αναφέρεται σε ειδικές «εξατομικευμένες» εκδόσεις αυτοκινήτων της VW καθώς και σε «ιδιαίτερα» αξεσουάρ για τα αυτοκίνητα της VW.

Έτσι, από την μία η VW μπορεί να παράγει κατά παραγγελία custom ειδικές εκδόσεις οχημάτων, από ασθενοφόρα μέχρι EOS, ώστε να καλύπτουν τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του εκάστοτε πελάτη (π.χ. ειδική βαφή, δερμάτινη ταπετσαρία, χρυσές χειρολαβές, carputers και ότι μπορείς να φανταστείς).

Από την άλλη, υπάρχουν έτοιμα Individual αξεσουάρ που μπορείς να παραγγείλεις εργοστασιακά ή να βάλεις εκ των υστέρων στο αυτοκίνητο σου. Για το EOS είναι διαθέσιμα:

Ειδική δερμάτινη επένδυση 2 χρωμάτων με ειδικές ραφές, σε μαύρο-εκρού.

Σετ σύνδεσης i-pod.

Προστατευτικά μαρσπιέ.

Σήματα για τα φτερά.

Τα ηχοσυστήματα Dynaudio.

Ζάντες (Chicago).

Μάσκα με γρίλιες χρωμίου.

Εδώ βέβαια είναι Ελλάδα και δεν φαίνεται να προωθούν ιδιαίτερα την σειρά και τις δυνατότητες Individual. Αν προσέξεις, στον Ελληνικό τιμοκατάλογο το V6 (3.2) λανσάρεται ως Ιndividual οπότε λογικά περιλαμβάνει πολλά από τα παραπάνω αξεσουάρ.

Προσωπικά εγώ αγόρασα τα προστατευτικά μαρσπιέ και τα σήματα για τα φτερά, και ήρθε από το εργοστάσιο με γρίλιες χρωμίου.

Πάντως αν προσέξεις οι περισσότεροι κάνουν ειδική παραγγελία το αμάξι και σπάνια θα δεις 2 όμοια EOS, οπότε υπό κάποια έννοια όλα είναι λίγο Individual εκ των πραγμάτων.

Ελπίζω να σε κάλυψα!

καλησπέρα..

μπορεις να μου παρουσιάσεις με foto τα προστατευτικά μαρσπιέ,τα σήματα και τις γρίλιες?η κάποιο site?υπάρχουν κάποιες τιμές για αυτά αφόσον έχει γίνει η αγορά του αυτοκινήτου?

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλησπέρα..

μπορεις να μου παρουσιάσεις με foto τα προστατευτικά μαρσπιέ,τα σήματα και τις γρίλιες?η κάποιο site?υπάρχουν κάποιες τιμές για αυτά αφόσον έχει γίνει η αγορά του αυτοκινήτου?

ευχαριστώ!!!

Η μάσκα είναι λογικά στάνταρ πλέον για Ελλάδα (αν και δεν ήταν στα πρώτα μοντέλα). Αν δεν σου έρθει έτσι, ξέχνα την, πρέπει να κάνει πάνω από 300 ευρώ.

Τα σηματάκια έχουν από 6-7 ευρώ το καθένα και το σετ μαρσπιέ 110-120 ευρώ.

Φωτογραφίες σύντομα…

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες όπως υποσχέθηκα!

dsc01282og1.th.jpg

dsc01283tt4.th.jpg

dsc01286ph8.th.jpg

ευχαριστώ για τις foto..λογικά οι γρίλιες είναι στάνταρ..αν και δεν φαίνεται αρκετά καλά πρέπει να φοράς ωραίες ζάντες..

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
ευχαριστώ για τις foto..λογικά οι γρίλιες είναι στάνταρ..αν και δεν φαίνεται αρκετά καλά πρέπει να φοράς ωραίες ζάντες..

Είναι οι Westwood (17"). Είναι στάνταρ στο 3.2 οπότε θα τις βρείς σε πολλές φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Με κάλυψες Speedster το μονο που απομενει τωρα ειναι να βρουμε τιμες για το καθε αξεσουαρ της σειρας Individual...

Μπορώ να σου δώσω ενδεικτικά τιμές:

Ειδική δερμάτινη επένδυση 2 χρωμάτων με ειδικές ραφές, σε μαύρο-εκρού. (Δεν γνωρίζω αλλά υπολογίζω +50% ως 100% από τις εργοστασιακές επιλογές)

Σετ σύνδεσης i-pod. (υπάρχουν τιμές στους καταλόγους για εργοστασιακή τοποθέτηση)

Προστατευτικά μαρσπιέ. (120 ευρώ τα 2)

Σήματα για τα φτερά. (14 ευρώ τα 2)

Τα ηχοσυστήματα Dynaudio. (υπάρχουν τιμές στους καταλόγους για εργοστασιακή τοποθέτηση)

Ζάντες (Chicago). (υπάρχουν τιμές στους καταλόγους για εργοστασιακή τοποθέτηση)

Μάσκα με γρίλιες χρωμίου. (κανονικά είναι πλέον standard για Ελλάδα, αλλά να υπολογίζεις ως και 400 ευρώ αν δεν την έχεις!)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευεις οτι τα δερματα τα διχρωμα θα κοστιζουν κοντα στα 5.000 ευρο? :)

Το τιμονι το εχεις δει?Βασικα εγω πιστευω οτι σε αυτη τη τιμη θα ειναι πακετο ολο το εσωτερικο : - τιμονι

- χειροφρενο

- φουσκα

- καθισματα

- piano διακοσμιτικα(μαυρα)

- μαρσπιεδες

- σηματα εξω

Υπηρχε ενα κομπλε eος στην εκθεση αυτοκινητου...

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Δηλαδη πιστευεις οτι τα δερματα τα διχρωμα θα κοστιζουν κοντα στα 5.000 ευρο? :)

Το τιμονι το εχεις δει?Βασικα εγω πιστευω οτι σε αυτη τη τιμη θα ειναι πακετο ολο το εσωτερικο : - τιμονι

- χειροφρενο

- φουσκα

- καθισματα

- piano διακοσμιτικα(μαυρα)

- μαρσπιεδες

- σηματα εξω

Υπηρχε ενα κομπλε eος στην εκθεση αυτοκινητου...

Πάντα τα κομπλέ πακέτα έχουν καλύτερες τιμές.

Απλά σημείωσε ότι στην Ελλάδα το V6 3.2 εισάγεται σαν Individual.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Καποιος που θελει να παρει το 2.0 ή το 1.6 δεν μπορει να βαλει το individual σαλονι του eos?? :D

Όπως είπα και πιο αναλυτικά επάνω, θεωρητικά μπορείς να παραγγείλεις ότι γουστάρεις! Ακόμα και καστομιές!

Απλά εδώ στην Ελλάδα δεν το προωθούν ιδιαίτερα το πρόγραμμα Individual!

Είμαι σίγουρος ότι ακόμα και στο 1.6 μπορείς να βάλεις το σαλόνι Individual!

Θα έλεγα να κοιτάξεις έναν νέο τιμοκατάλογο με τον προαιρετικό εξοπλισμό από αντιπροσωπεία! Εκεί μπορείς να δεις τι είναι διαθέσιμο και να ρωτήσεις για ότι θέλεις! Κυρίως τις τιμές!

Εγώ π.χ. έβαλα στο αμάξι μου πράγματα που δεν ήταν διαθέσιμα στον επίσημο κατάλογο της Kosmocar, τα οποία είχα βρει σε site του εξωτερικού και έβαλα τον πωλητή να μου βρει κωδικούς και να τα προσθέσουμε. (Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι ο εφιάλτης κάθε πωλητή, ο ενημερωμένος αγοραστής)

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Εργοστασιακά έβαλα (στο 1.6 FSI) τα παρακάτω:

-Σπορ Καθίσματα

-Ανεμοθώρακα

-Park Pilot

-Cruise Control

-Trim και πεταλιέρες αλουμινίου

-Δερμάτινα Vienna

-Ζάντες Westwood 17”

-Αισθητήρες πίεσης

-σπορ ανάρτηση

-συναγερμός

-πλύστρες προβολέων

-Θερμομονωτικό παρμπρίζ

-Sight & Light πακέτο με αυτόματα φώτα, καθρέπτες autodimming, ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι κλπ.

Εκ των υστέρων τοποθέτησα:

-προστατευτικά μαρσπιέ individual

-footrest Αλουμινίου

-Touareg lighter (επαναφορτιζόμενος φακός στη θέση του αναπτήρα, δυστυχώς δεν χωράει σωστά)

-σηματάκια φτερών Individual

Επίσης πήρα μεταξύ άλλων τα:

-touch-up stick set

-ειδικό λιπαντικό οροφής

-μινιατούρες EOS σε 1/87, 1/43, 1/24, 1/18!!!

Τέλος, επέκταση εργοστασιακής εγγύησης στα 4 χρόνια συνολικά.

Τονίζω ότι όλα τα παραπάνω είναι original VW.

Αν θέλεις κάποιες διευκρινήσεις ή επιπλέον πληροφορίες, στη διάθεση σου!

Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακά έβαλα (στο 1.6 FSI) τα παρακάτω:

-Σπορ Καθίσματα

-Ανεμοθώρακα

-Park Pilot

-Cruise Control

-Trim και πεταλιέρες αλουμινίου

-Δερμάτινα Vienna

-Ζάντες Westwood 17”

-Αισθητήρες πίεσης

-σπορ ανάρτηση

-συναγερμός

-πλύστρες προβολέων

-Θερμομονωτικό παρμπρίζ

-Sight & Light πακέτο με αυτόματα φώτα, καθρέπτες autodimming, ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι κλπ.

Εκ των υστέρων τοποθέτησα:

-προστατευτικά μαρσπιέ individual

-footrest Αλουμινίου

-Touareg lighter (επαναφορτιζόμενος φακός στη θέση του αναπτήρα, δυστυχώς δεν χωράει σωστά)

-σηματάκια φτερών Individual

Επίσης πήρα μεταξύ άλλων τα:

-touch-up stick set

-ειδικό λιπαντικό οροφής

-μινιατούρες EOS σε 1/87, 1/43, 1/24, 1/18!!!

Τέλος, επέκταση εργοστασιακής εγγύησης στα 4 χρόνια συνολικά.

Τονίζω ότι όλα τα παραπάνω είναι original VW.

Αν θέλεις κάποιες διευκρινήσεις ή επιπλέον πληροφορίες, στη διάθεση σου!

Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακά έβαλα (στο 1.6 FSI) τα παρακάτω:

-Σπορ Καθίσματα

-Ανεμοθώρακα

-Park Pilot

-Cruise Control

-Trim και πεταλιέρες αλουμινίου (Enois ta diakosmitika alouminiou sto eswteriko xwro?)

-Δερμάτινα Vienna

-Ζάντες Westwood 17”

-Αισθητήρες πίεσης (ελαστικών? δεν το ειδα καπου )

-σπορ ανάρτηση

-συναγερμός

-πλύστρες προβολέων (δεν το είδα πουθενά στα extras.)

-Θερμομονωτικό παρμπρίζ (ουτε αυτό το είδα πουθενά στα extra)

-Sight & Light πακέτο με αυτόματα φώτα, καθρέπτες autodimming, ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι κλπ.

Εκ των υστέρων τοποθέτησα:

-προστατευτικά μαρσπιέ individual

-footrest Αλουμινίου

-Touareg lighter (επαναφορτιζόμενος φακός στη θέση του αναπτήρα, δυστυχώς δεν χωράει σωστά)

-σηματάκια φτερών Individual

Επίσης πήρα μεταξύ άλλων τα:

-touch-up stick set (δλδ?)

-ειδικό λιπαντικό οροφής

-μινιατούρες EOS σε 1/87, 1/43, 1/24, 1/18!!!

Τέλος, επέκταση εργοστασιακής εγγύησης στα 4 χρόνια συνολικά.

Τονίζω ότι όλα τα παραπάνω είναι original VW.

Αν θέλεις κάποιες διευκρινήσεις ή επιπλέον πληροφορίες, στη διάθεση σου!

Παρείγειλα πριν λίγες μέρες και εγώ ένα Εos 1.6 fsi σχεδον βαζοντας τα ιδια εχτρα με εσένα.

Με κοκκινο έχω μαρκάρει τις ερωτήσεις απορείες μου.Κυρίως πόσο σου κόστισαν και αν μπορείς να μας πείς αν είναι χρήσιμα.

Τα εχτρα που επέλεξα ήταν:

-Υποδοχή mp3 / discman (30 Ε)

-Σπορ καθίσματα

-Σπορ αναρτηση

-Ζαντες 16'' Catalunya

-Ανεμοθώρακας

-Αυτόματος σταθεροποιητής ταχύτητας

-Διακοσμητικα στοιχεία αλουμινιου

-Συρτάρια κάτω από τα καθίσματα του οδηγού και του συνοδηγού

-Δύο βαλίτσες ειδικά σχεδιασμένες για το χώρο αποσκευών

-πακέτο sight and light

-Αισθητηρες παρκαρισματος

Ο συναγερμος δεν θα ειναι εργοστασιακος. Τα δερματινα ηταν ακριβα κατα την αποψη μου B) Τα σχόλια σας δεκτά!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Halkis 13, έχεις κάποια ερώτηση?

Agis-Pro, έχουμε και λέμε:

Trim και πεταλιέρες αλουμινίου, εννοούμε το ίδιο πράγμα

Αισθητήρες πίεσης ελαστικών, δεν θυμάμαι αν δίνονται χωριστά, αλλά είναι σίγουρα 1 πακέτο με ζάντες και σπορ ανάρτηση! Τους θεωρώ χρήσιμους. Στην Αμερική έχουν γίνει υποχρεωτικοί! Το κόστος είναι λογικά στα 200 ευρώ ή και λιγότερα, αλλά δεν γνωρίζω αν διατίθενται χωριστά.

Επίσης Θερμομονωτικό παρμπρίζ και Sight & Light μου το έκαναν ένα πακέτο 305 ευρώ. Υποχρεωτικά μπαίνουν και οι πλύστρες προβολέων άλλα 310 ευρώ! Το συνολικό πακέτο είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. Το παρμπρίζ πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά στο να κρατάει ένα κλικ πιο κρύο το εσωτερικό και να διατηρήσει τα πλαστικά σε καλύτερη κατάσταση μακροπρόθεσμα.

-touch-up stick set είναι το σετάκι για μικροεπισκευές στο χρώμα με κόστος 9,07 ευρώ!

Σε ότι αφορά το σύνολο της παραγγελίας σου, πιστεύω ότι εκ τον πραγμάτων μιλάμε για ένα πολύ καλό πακέτο!

Θα κάνω 3 σχόλια, έχοντας υπ’ όψιν ότι το κόστος θα διαφοροποιούνταν σημαντικά.

Πιστεύω ότι οι 17άρες ζάντες κρατούν μια ισορροπία σε ότι αφορά την αισθητική και την άνεση. Αναγνωρίζω ότι το κόστος ειδικά των εργοστασιακών επιλογών είναι πολύ υψηλό, αλλά προσωπικά τουλάχιστον δεν μου άρεσε καμία από τις εργοστασιακές επιλογές σε 16άρες. Σε 17άρες έχει περισσότερες επιλογές. Στον αντίποδα, πιστεύω ότι μπορεί να ενοχοποιούνται σε ένα μέρος και για την αυξημένη κατανάλωση που έχω παρατηρήσει.

Σε ότι αφορά τον συναγερμό θα ήθελα να πω 2 πράγματα. Ο εργοστασιακός συναγερμός έχει πολύ διακριτική σειρήνα, όμως είναι ειδικός για cabrio και έχει ογκομετρικό. Γλιτώνεις το ξήλωμα και αν το πάρεις πακέτο με το Cruise Control βγαίνει νομίζω στα 270 ευρώ που είναι super τιμή! Στον αντίποδα, οι after market συναγερμοί έχουν πολύ καλές επιλογές (αν και σε CanBus δεν είναι πάντα τόσο φορτωμένοι με κόλπα). Επίσης πρέπει να σιγουρευτείς ότι μιλάμε για CanBus και με ογκομετρικό (δηλαδή ραντάρ μικροκυμάτων αόρατο και όχι ορατά ραντάρ υπερήχων), αλλιώς μιλάμε για πολύ ξήλωμα!!!

Τέλος, για τα δέρματα, ναι, το κόστος των εργοστασιακών είναι αστρονομικό, αλλά νομίζω ότι αξίζουν τα λεφτά τους. Δίνουν έναν αέρα πολυτελείας. Όσοι φίλοι έχουν μπει στο αμάξι μου έχουν σχολιάσει για το εσωτερικό ότι “είναι αλλού“, και σκέψου ότι έχω πολύ συντηρητικές επιλογές (Silver Essance σε Titanium Black δέρμα με τα αλουμίνια)!!!

Πάντως ο Παζαρόπουλος έχει μία πολύ καλή προσφορά αν παραγγείλεις τα δικά του δέρματα (Carrera) αλλά προσωπικά όπως κατάλαβες αποφεύγω το δυστυχώς αναπόφευκτο ξήλωμα!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και εγω αυτο το πακετο εβαλα με τα 305 ευρώ όσον αφορά τους αναδιπλούμενους καθρέφτες.(πακέτο light & sight)

Για το cruise control εκανε αν θυμαμαι καλα 210 ευρώ και δεν υπήρχε κανένα πακέτο με συναγερμό μαζί στα 270 ευρώ. Τώρα τί συναγερμό θα μου βάλουν (ως δώρο και καλά)...ο θεός και η ψυχή τους. Από την άλλη ο συναγερμός μόνος του κάνει 270 ευρώ οπότε είναι ενα καλό πoσό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλλού και να βάλεις κάτι άλλο όπως cruise control(210) + συρταράκια (55) + υποδοχή mp3 discman (30)... (Εγώ έτσι έκανα)...

Όσον αφορά τα δερμάτινα συμφωνώ δείνουν άλλο στυλ στο αμάξι αλλά σου δείνετε η δυνατότητα να τα βάλεις και αργότερα έχοντας πιο πολλές επιλογές! Για αυτό το λόγο επέλεξα χρώμα siland grey με ταπετσαρία μαυρο τιτανιου , έχοντας σκοπό αργότερα να βάλω δερμάτινα σε χρώμα μπεζ η στο χρώμα του "πάγου"

Έχουμε ξεφύγεια λίγο απο το topic :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Μάλλον ακρίβυνε το πακέτο Sight & Light!

Αν είχες και το θερμονωτικό παρμπρίζ θα σε ανάγκαζαν να επιλέξεις και τις πλύστρες προβολέων. :D

Σε ότι αφορά τον συναγερμό, καλύτερα επέμενε για μοντέλο canbus με ογκομετρικό! :)

Πάντως εγώ προσωπικά δεν δέχτηκα δώρα και απαίτησα χρηματική έκπτωση στον εξοπλισμό που πήρα και την οποία έλαβα τελικά! (αν και μου το έπαιζαν άνετοι, ότι το αμάξι πουλάει και δεν κάνουν εκπτώσεις!) tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Halkis 13, έχεις κάποια ερώτηση?
΄

καλησπέρα..ειχα κάνει κάποιες ερωτήσεις αλλα από την βιασύνη μου δεν έκανα καλό post..σχεδόν με κάλυψες..σε καμια ωρα θα παω αντιπροσωπία να ρωτήσω που βρίσκεται η παραγγελία και αν δεν είναι σε βδομάδα παραγωγής μήπως προσθέσω κατι..θέλω να μου πεις τι αξίζει για σενα πιο πολύ?cruise,η΄ το πακέτο με το Θερμομονωτικό παρμπρίζ και Sight & Light?αν και αυτο έρχεται ακριβουτσικο αν μπουν και οι πλυστρες....ζάντες λέω να βάλω αργότερα εμπορίου..τι είναι footrest Αλουμινίου?

πιστεύω να έχω άμμεση απάντηση για να δω τι θα κάνω..ευχαριστω..

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Λοιπόν.

Αν πρέπει να συγκρίνουμε το Sight & Light πακέτο (υπάρχει και χωρίς το θερμομονωτικό παρμπρίζ) με το Cruise Control, θα σου έλεγα ότι μάλλον αντικειμενικά θα χρησιμοποιείς περισσότερο το Sight & Light, αφού περιλαμβάνει πάρα πολλά χαρακτηριστικά που λογικά θα σε βολεύουν.

(ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες, εσωτερικός και οδηγού autodimming, αυτόματα φώτα και υαλοκαθαριστήρες, φωτισμός στην περιοχή των ποδιών και περιμετρικά του αυτοκινήτου, leaving & coming home λειτουργία)

Μην ξεχνάς ότι ο Cruise Control συνδυάζεται καλύτερα με αυτόματο κιβώτιο, και η πρακτική εμπειρία μου με το Cruise Control μου λέει ότι γενικά δεν είναι τόσο πρακτικό παρά μόνο σε πολύ μεγάλα ταξίδια! Αν ταξιδεύεις πολύ συχνά αλλάζει το πράγμα.

Το Footrest είναι τέρμα αριστερά από τα πεντάλ, για να ξεκουράζεις το αριστερό πόδι! Στο EOS το δίνουν μαμά μόνο πλαστικό! Εγώ το έκανα ασορτί με τα αλουμινένια πεντάλ. Όποιος θέλει product number σφυρίζει!

Σε ότι αφορά την εβδομάδα παραγωγής που θα σου δώσουν, είμαστε στην εβδομάδα 24. Αν το αμάξι σου έχει πάρει εβδομάδα παραγωγής από 26 και πέρα, μπορείς να προσθέσεις ότι γουστάρεις! Σημείωσε ότι άλλα θα σου πουν στην αντιπροσωπεία!

Εμένα με έβαλαν να υπογράψω χαρτί ότι αναγνωρίζω ότι μπορεί να αλλάξει η εβδομάδα παραγωγής μου! Τελικά κέρδισα και 2 εβδομάδες αντί να χάσω!

Μην μασάς! Θέλει τσαμπουκά!

Καλή τύχη!

P.S. Sorry για την καθυστέρηση! Μάλλον δεν σε πρόλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι κι εγω δεν εχω ακουσει για ορισμενα πακετα τα οποια ανεφερες Speedster...

Γιαυτο σου σφυριζω κλεφτικα και σε καλω να μας πεις πως βρουμε τους καταλογους που εχεις με τους κωδικους...

Αυτοι που εχω παρει εγω απο αντιπροσωπιες δεν τα αναφερουν αυτα τα πακετα ουτε ορισμενα στοιχεια...

Για να επανελθω στο θεμα ρωτησα στην οτονετ για τα Eos Individual και βρηκε ο ανθρωπος στους καταλογους του οτι αυτη η επιλογη υπαρχει: στο 2.0τ σε τιμη 5.015 ευρο

στο 2.0 σε τιμη 5.320 ευρο

στο 3.2 v6 σε τιμη 4.110 ευρο

στο 1.6 δεν βρηκε κατι

στις τιμες περιλαμβανονται : 4ζαντες 8jx18 veracruz

το εσωτερικο Individual με δερματα 2χρωμα μαρσπιεδες μαυρα διακοσμητικα και τα σηματα στα φτερα

και εχει τρεις κωδικους για το πακετο μαζι για ολες τις εκδοσεις.....

Στο 1.6 δεν γινεται να μπει το πακετο εισαγοντας στον εξοπλισμο αυτους τους κωδικους?Εντυπωση μου κανει..

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

1) Παρακαλείται το μέλος Golfitis να αλλάξει το username του σε EOSitis ή ανάλογο username με συνθετικό το EOS.

2) Θα σας δώσω κάποιους ενδιαφέροντες κωδικούς εξοπλισμού του EOS. Σημειώστε ότι:

Α) Οι κωδικοί μπορεί να έχουν αλλάξει!

Β) Ο συνδυασμός 2 ή περισσοτέρων κωδικών μπορεί να αποτελεί την σύνθεση ενός άλλου κωδικού (πακέτου).

P24: Luxury pack - coming /leaving home lighting function, dusk sensor (automatic lights on), automatic dimming interior rear view mirror, electrically foldable door mirrors with automatic dimming driver's door mirror, rain sensor and low washer fluid warning light συνολικό κόστος 200 ευρώ περίπου νομίζω.

P28: Θερμομονωτικό παρμπρίζ & Luxury pack - coming /leaving home lighting function, dusk sensor (automatic lights on), automatic dimming interior rear view mirror, electrically foldable door mirrors with automatic dimming driver's door mirror, rain sensor and low washer fluid warning light συνολικό κόστος 305 ευρώ εφόσον αγοραστούν σαν πακέτο, με αναγκαστική αγορά των πλυστρών προβολέων.

8X1: πλύστρα φώτων.

PT3: Εργοστασιακό συναγερμός (με κάθε επιφύλαξη λέω ότι στο ίδιο πακέτο μου δόθηκε και το Cruise Control) με συνολικό κόστος 270 ευρώ.

3) Σε ότι αφορά τα πακέτα Indinidual, υποθέτω ότι μπορείς να βάλεις στο 1.6 FSI και όχι υποχρεωτικά ως πακέτο!

Π.Χ. μπορείς να βάλεις τις Chicago 18” ή τις Veracruz 18” (αν και νομίζω ότι οι 18άρες είναι υπερβολή για Ελλάδα γενικότερα, πόσο περισσότερο για το 1.6)!!!

Το πακέτο του 3.2 ή του 2.0Τ δεν μπορεί να είναι ίδιο με του 1.6 αφού το 1.6 έχει 2 βασικές διαφορές με τα υπόλοιπα! Τα σπορ καθίσματα και την σπορ ανάρτηση (την έλλειψη αυτών)! Δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις ολόκληρο πακέτο, αλλά αν το θέλεις, αρκεί να ψάξουν να σου βρουν το σωστό κωδικό!

Οι τιμοκατάλογοι δεν περιλαμβάνουν όλα τα optional του Eos, αλλά αυτά που κρίνουν ότι έχουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον/ζήτηση. Για τους κωδικούς που λείπουν, από Kosmocar!

4) Όπως βλέπεις, τα Individual πακέτα δεν μπορούν να κριθούν ιδιαίτερα συμφέροντα, με την έννοια ότι λογικά τα δέρματα χρεώνονται αρκετά ακριβότερα από τις standard επιλογές και ανεβάζουν το πακέτο αρκετά υψηλά!

Link to comment
Share on other sites

Το sight and Light πακετο που εβαλα εγώ έχει 375 ευρώ και κωδικό P10

Το cruise control έχει 210 ευρώ και κωδικό 8Τ2

Από παραγγελία 1,6 Eos δεν ξέρω αν αλλάζουν οι κωδικοί στα παραπάνω μοντέλα. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.