Jump to content
midiangr

Εκτιμηση...

Recommended Posts

Πριν κάποιο καιρό έπεσε στα χέρια μου / της οικογένειας μου με μόνο 1500 ευρώ ένας σκαραβαίος ('73) με τα εξής χαρακτηριστικά:

-1600 κινητήρα,μάλλον από κάποιο βανάκι, αλλά το κανονικό στυλ κινητήρα σκαραβαίου με κάποια σίδερα έξτρα "κομμένα" για να χωράει!

-γκρί μεταλλικό χρώμα της audi

-καθίσματα με δερματίνη

-ζάντες 15' με καινούρια λάστιχα 195/50/15 bridgestone potenza

-στερεοφωνικό αρκετά δυνατό

-μπροστά δισκόφρενα

-σπόρ μικρότερο δερμάτινο τιμόνι

-μόνο πρόβλημα είναι ότι αν βάλεις από πρώτη κατ'ευθείαν όπισθεν χωρίς να περάσεις από νεκρό, κολλάει το σαζμάν.

Πώς σας φαίνεται? Πόσο πιστεύεται ότι αξίζει το αυτοκίνητο τώρα αν ήθελα να το πουλήσω?

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποιο καιρό έπεσε στα χέρια μου / της οικογένειας μου με μόνο 1500 ευρώ ένας σκαραβαίος ('73) με τα εξής χαρακτηριστικά:

-1600 κινητήρα,μάλλον από κάποιο βανάκι, αλλά το κανονικό στυλ κινητήρα σκαραβαίου με κάποια σίδερα έξτρα "κομμένα" για να χωράει!

-γκρί μεταλλικό χρώμα της audi

-καθίσματα με δερματίνη

-ζάντες 15' με καινούρια λάστιχα 195/50/15 bridgestone potenza

-στερεοφωνικό αρκετά δυνατό

-μπροστά δισκόφρενα

-σπόρ μικρότερο δερμάτινο τιμόνι

-μόνο πρόβλημα είναι ότι αν βάλεις από πρώτη κατ'ευθείαν όπισθεν χωρίς να περάσεις από νεκρό, κολλάει το σαζμάν.

Πώς σας φαίνεται? Πόσο πιστεύεται ότι αξίζει το αυτοκίνητο τώρα αν ήθελα να το πουλήσω?

Για τί να το πουλήσεις?

Βάρα του ΦΙΛΠΑ και κράτα το! Είναι κρίμα να χάσεις τέτοιο αυτοκίνητο. Με 500¤ στη χειρότερη, το φτιάχνεις το σασμάν. Πάντως το μοτεράκι του το ζαχαρώνω... (τράμπα με ένα 1300cc μαμά σκαραβαίου, όπως επίσης και τα ζαντολάστιχα!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει να το πουλήσω, αν και τώρα πια έχει μεταφερθεί κατά χωριό μεριά και το χρησιμοποιούμε λίγο.

Είναι ούτως ή άλλως υπέροχα αυτοκίνητα και δεν μου πάει η καρδιά, ούτε αυτό ούτε ένα άλλο 1200 απλό που έχουμε-για 30 χρόνια!

Απλώς ρωτάω για μια εκτίμηση γιατί μου φάνηκε πολύ χαμηλή η τιμή που το πήραμε και θα ήθελα να ξέρω πόσο κοστίζει κανονικά ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Να φανταστείτε η όλη ιστορία ξεκίνησε ψάχνωντας ένα παλιό μέχρι 500 ευρώ, μόνο και μόνο για ανταλακτικά για το 1200άρι, και πέσαμε πάνω σε αυτό, και λόγω χαμηλής τιμής το πήραμε.

Αλλά ο κινητήρας τα σπάει-πετάει και κωλαράκια! Από τι αμάξι παίζει να'ναι? Transporter παλιό ίσως??

Link to comment
Share on other sites

Οι κινητήρες 1600cc είναι ίδιοι και για τα δύο (σκαραβαίο, Bus). Ίσως έχει άλλο εκκεντροφόρο, ίσως 2πλά καρμπυρατέρ, ίσως εξάτμιση, το οποίο ισοδυναμεί με 90 αλογάκια στο χέρι-πόδι σου. Το μόνο που πρέπει να δεις είναι για σαπάκια αν έχει. Αν έχει φτιάξτο όσο το δυνατόν γρηγορότερα μπορείς. Πάντως αν δεν έχει 1500¤ είναι τσάμπα πράγμα... Και στο χωριό φαντάζομαι πως δεν το έχεις στο δρόμο να το τρώει το αγιάζι και το νερό του θεού έτσι, γιατί αν το έχεις, σύντομα (3-4 χρόνια) πολύ πιθανό να σου βγάλει σάπια. Ρώτα και κάνα φαναρτζή να σου πεί τι να κάνεις για να το προφυλάξεις. Και να θυμάσαι:

Δεν έχει σημασία πόσα άλογα έχεις, αρκεί να ξέρεις να τα χρησιμοποιείς!!!

-skaraviaios-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.