Jump to content
nick_1987

Νεο Seat Leon 1.8 Tsi 160 Ps

Recommended Posts

Διαθέσιμο και στην ελληνική αγορά είναι το Seat Leon με το νέο tubo κινητήρα (TSI) των 1,8 λίτρων και 160 ίππων. Το μοντέλο της ισπανικής εταιρείας θα προσφέρεται στο κοινό σε τρεις διαφορετικές εκδόσεις Stylance, Sport up και Sport up Force με τις τιμές του να ξεκινούν από τα 19.900 ευρώ.

http://www.autotriti.gr/news/preview_news....;category_id=73

καλα, θα γινει χαμος! :(:huh:-_-:lol:

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

ο ιδιος που ονομαζουν tfsi στο Α3 για εμπορικους λογους..

Σε τι φταιει ομως αυτος που θα παει να το παρει για tsi ενω ειναι ο γνωστος tfsi? δεν μπορω να το καταλαβω...

Link to comment
Share on other sites

επειδη η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη γι αυτο για να δικαιολογησουν κ την τιμη του Α3 θελουν να δειξουν οτι ειναι διαφορετικος κινητηρας..

αλλα δε νομιζω να βγαζει το vag 30 καινουρια μοτερ με ιδιες ιπποδυναμεις σε καποια..

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο και στην ελληνική αγορά είναι το Seat Leon με το νέο tubo κινητήρα (TSI) των 1,8 λίτρων και 160 ίππων. Το μοντέλο της ισπανικής εταιρείας θα προσφέρεται στο κοινό σε τρεις διαφορετικές εκδόσεις Stylance, Sport up και Sport up Force με τις τιμές του να ξεκινούν από τα 19.900 ευρώ.

http://www.autotriti.gr/news/preview_news....;category_id=73

καλα, θα γινει χαμος! :D :D :lol: :lol:

νομιζω πως εχει κανει ορθογραφικο λαθος το autotriti.Το altea το ονομαζει 1.8 tfsi και το leon 1.8 tsi??

ακομα δεν εχει βγει κινητηρας 1.8 tsi.Το Α3,Leon,Altea φορανε 1.8 tfsi.Στο μελλον προσανατολιζονται σε εναν 1.6 TSI με 195 ιππους για το Golf.

Οι πληροφοριες ειναι απο τα πιο εγκυρα γερμανικα περιοδικα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αυτοκίνητο test-drive και brοchure της audi που λέει 1.8 tsi 160 hp. Λάθος κάνω ???

ο κινητηρας ειναι σιγουρα TFSI μιας και ολα τα περιοδικα ετσι τον δινουν..

απλα στο λεον στη διαφημιση τον αναφερει σαν TSI αλλα εχει ιδια ιπποδυναμη ιδια ροπη κλπ κλπ..

τον ιδιο κινητηρα στο altea μιας και η audi δεν εχει να αντιταξει κατι σαν αντιπαλο αυτοκινητο τον αναφερει σαν tfsi

αν δε δω ιδιο κωδικο κινητηρα βεβαια και στο Α3 και στο leon δεν πειθομαι αλλα η λογικη λεει οτι ειναι ο ιδιος κινητηρας..

Link to comment
Share on other sites

Απότι ακούγεται σε όλο το group θα υπάρξει μετονομασία.

Αφου oι fsi κινητήρες οδεύουν προς κατάργηση και θα είναι όλοι τούρμπο θα βασιστούν στην ονομασία tsi.

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια επειδη ψαχνω να παρω αμαξι πηγα και το έκανα test drive και μετα έκανα test drive το golf tsi 140hp καμια σχεση το golf είναι μια κλαση πάνω. ειναι ποιο γρηγορο απο το tsi αλλα απο αισθηση φρένων κρατηματα και γενικοτερα πατημα ειναι πολυ πισω.

το GOLF TSI ειναι πολυ καλυτερο για αυτο και θα το παραγγείλω :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μήνες κατοχής του αυτοκινήτου στα χέρια μου, έχω να δηλώσω το εξής:

Οσο αφήνεις το Seat ήσυχο, σε αφήνει ήσυχο!

Σε σχέση κατανάλωσης με ένα Passat TSI 1.8, καίει παραπάνω και το απολαμβάνει!

Είναι λιγότερο νευρικό και το απολαμβάνει (;), παρά το μικρότερο βάρος του σε σχέση με τη μαούνα Passat (το είχα νοικιάσει στην Ολλανδία και μου έκανε εντύπωση η δύναμη του Passat SW 1.8 TSI).

ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ!!!!!!

Στρίβει με τα όσα και το απολαμβάνω εγώ!!!

Δεν φρενάρει, και δεν το απολαμβάνει κανένας... Υστερεί ΟΙΚΤΡΑ στο θέμα φρένου.

Και εννοείται πως με τα Pirelli P7 που το εξοπλίζει το εργοστάσιο, ΔΕΝ ΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!!! Λίγο πιο ζεστή να είναι η άσφαλτος, και είσαι ΟΚ! Λίγο υγρή να είναι ή κρύα.... Αστα... Καλύτερα να κοιμάσαι αγκαλιά με το ESP ακόμα κι όταν δεν το οδηγάς....

Αλλά σε γενικές γραμμές, είναι καλό και νευρικό αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μήνες κατοχής του αυτοκινήτου στα χέρια μου, έχω να δηλώσω το εξής:

Οσο αφήνεις το Seat ήσυχο, σε αφήνει ήσυχο!

Σε σχέση κατανάλωσης με ένα Passat TSI 1.8, καίει παραπάνω και το απολαμβάνει!

Είναι λιγότερο νευρικό και το απολαμβάνει (:lol:, παρά το μικρότερο βάρος του σε σχέση με τη μαούνα Passat (το είχα νοικιάσει στην Ολλανδία και μου έκανε εντύπωση η δύναμη του Passat SW 1.8 TSI).

ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ!!!!!!

Στρίβει με τα όσα και το απολαμβάνω εγώ!!!

Δεν φρενάρει, και δεν το απολαμβάνει κανένας... Υστερεί ΟΙΚΤΡΑ στο θέμα φρένου.

Και εννοείται πως με τα Pirelli P7 που το εξοπλίζει το εργοστάσιο, ΔΕΝ ΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!!! Λίγο πιο ζεστή να είναι η άσφαλτος, και είσαι ΟΚ! Λίγο υγρή να είναι ή κρύα.... Αστα... Καλύτερα να κοιμάσαι αγκαλιά με το ESP ακόμα κι όταν δεν το οδηγάς....

Αλλά σε γενικές γραμμές, είναι καλό και νευρικό αμάξι.

Εκτος των αλλων, οπως η καταναλωση καυσιμου και λαδιου, τα υπολοιπα δεν τα ηξερες απο πριν;Δεν το ειχες κανει ενα test drive πριν το αγορασεις ωστε να διαπιστωσεις τις επιδοσεις του (φρενα,κρατημα,επιταχυνση);Παντως το οτι ειναι υποδεεστερο ενος Golf Gti το ηξερες ετσι δεν ειναι;

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Υποδεέστερο δεν θα το έλεγα. Απλά πιο άσχημο και με κάκιστο εσωτερικό.

Δεν το εχω οδηγησει, απλα σε συγκριτικο που διαβασα σε περιοδικο, υπολειπεται του Gti.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πατάει στο πάτωμα του gti, όπως και η Octavia 5, δεν σημαίνει πως είναι κι όλας... Τα φρένα φαινόταν πολύ καλύτερα στο τεστ.. Δεν ξέρω γιατί... ΑΛλά βλέπεις, πολλές φορές γίνονται και μπινιές..

Τέσπα, το λευκό 3θυρο έρχεται σε 4 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πατάει στο πάτωμα του gti, όπως και η Octavia 5, δεν σημαίνει πως είναι κι όλας... Τα φρένα φαινόταν πολύ καλύτερα στο τεστ.. Δεν ξέρω γιατί... ΑΛλά βλέπεις, πολλές φορές γίνονται και μπινιές..

Τέσπα, το λευκό 3θυρο έρχεται σε 4 μήνες...

Κακως που δεν το ειχαν βγαλει εξαρχης και σε τριθυρο.Θα ειναι πιο ομορφο

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Κακως που δεν το ειχαν βγαλει εξαρχης και σε τριθυρο.Θα ειναι πιο ομορφο

ΔΕΝ κατάλαβες... το δικό μου λευκό 3θυρο έρχεται..

Οσο για το ΛΕΟΝ, αυτό έχει την ψευδαίσθηση του 3θυρου με τη λαβή στο πλαστικό φινιστρίνι! Αλλά είναι μακρύ σαν αμάξι και δύσχρηστο στο παρκάρισμα...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ κατάλαβες... το δικό μου λευκό 3θυρο έρχεται..

Οσο για το ΛΕΟΝ, αυτό έχει την ψευδαίσθηση του 3θυρου με τη λαβή στο πλαστικό φινιστρίνι! Αλλά είναι μακρύ σαν αμάξι και δύσχρηστο στο παρκάρισμα...

Αρη με εχεις μπερδεψει. ;) Το Leon δεν το εχεις εδω και 2 μηνες οπως λες πιο πανω;

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Το ότι πατάει στο πάτωμα του gti, όπως και η Octavia 5, δεν σημαίνει πως είναι κι όλας...

Και τι ειναι?

Εχεις την Σεατ ικανη να σχεδιασει αλλο πατωμα η το group να εχει λεφτα για πεταμα στην εξελιξη διαφορετικης πλατφορμας για καθε αυτοκινητο?

Για αυτο τον λογο βγαινουν αυτοκινητα με κοινη πλατφορμα σχεδιασης.

Link to comment
Share on other sites

Και τι ειναι?

Εχεις την Σεατ ικανη να σχεδιασει αλλο πατωμα η το group να εχει λεφτα για πεταμα στην εξελιξη διαφορετικης πλατφορμας για καθε αυτοκινητο?

Για αυτο τον λογο βγαινουν αυτοκινητα με κοινη πλατφορμα σχεδιασης.

Λαθος καταλαβες.Ο Αρης εννοουσε οτι, το οτι παταει στο πατωμα του Golf Gti δε σημαινει οτι ειναι (Golf Gti) κιολας. :o

Link to comment
Share on other sites

Λαθος καταλαβες.Ο Αρης εννοουσε οτι, το οτι παταει στο πατωμα του Golf Gti δε σημαινει οτι ειναι (Golf Gti) κιολας. :)

Ενταξει αυτο εννοειται. Δεν εχει καμια σχεση σε ρυθμιση αναρτησης αποσβεσης κτλ κτλ το TSi με το FR.

Το GTi συγκρινεται ΜΟΝΟ με το FR οπως και το edition 30 ΜΟΝΟ με το Cupra...

Link to comment
Share on other sites

μονο σε ποιοτητα υλικων δεν συγκρινονται......και φυσικα σε τιμη μεταπωλησης!!!απο εκει και περα τα πραγματα δεν διαφερουν και τοσο πολυ μεταξυ τους

Υ.Γ. το octavia 5 δεν βασιζεται στο πατωμα του golf αλλα σε αυτο του Α4 κοινως εχει το επονομαζωμενο Β5 πατωμα....εξ'ου και η ονομασια του octavia 5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.