Jump to content
papadogiorgas

Anti Radar?

Recommended Posts

Παίδες μήπως ξέρει κανείς κάποιο μηχανισμό για να εντοπίζει τα radar ή έστω τους ασύρματους της τροχαίας??? Please Help ΔΕΝ θέλω να κάνω πλούσιο το Ελληνικό Δημόσιο!!!!! ;)

Edited by papadogiorgas
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μήπως ξέρει κανείς κάποιο μηχανισμό για να εντοπίζει τα radar ή έστω τους ασύρματους της τροχαίας??? Please Help ΔΕΝ θέλω να κάνω πλούσιο το Ελληνικό Δημόσιο!!!!! ;)

και αυτο τι θα κανει ρε c κλεφτης θα γινει?πως θα βρει λεφτα να παρει και κανα ομολογο?? -_-

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μήπως ξέρει κανείς κάποιο μηχανισμό για να εντοπίζει τα radar ή έστω τους ασύρματους της τροχαίας??? Please Help ΔΕΝ θέλω να κάνω πλούσιο το Ελληνικό Δημόσιο!!!!! ;)

Αν σε πιάσουν με αντιραντάρ ξέρεις πόσα έχεις να πλυρώσεις???Πολύ περισότερα από το πρόστημο για ταχύτητα + ότι δεν είναι πλέων πταίσμα όπως η υπέρβαση ορίου ταχύτητας!Πάς δικαστίριο ,εννοήται ότι το μηχάνημα κατάσχεται επι τόπου,αφαίρεση πινακίδων και διπλώματος νομίζω για 6 μήνες.Σε συμφαίρει να σε γράφουν μία φορά τον χρόνο από το να σε πιάσουν 1 φορά στα 3 χρόνια με το αντιραντάρ.

Μπορείς να πάρεις ένα gps και να σου λέει που την στήνουν συνήθως οι μπάτσοι με ραντάρ.Και παράνομο δεν είναι και θα έχεις το νού σου όταν σου λέει σε 2 χιλιόμετρα μλόκο τροχαίας.Εγώ αυτό έχω κάνει και σε ταξίδι ποτέ δεν με έχουν γράψει.Τα περισότερα από αυτά που σου λέει είναι άκυρα αλλά 3 στις 10 θα έχει μπλόκο εκεί που θα σου πεί.Τις υπόλοιπες 7 απλά δεν θα είναι εκεί τα στρουμφάκια

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

Guest galvert

ασε τις μαλακιες για αντι-ρανταρ κτλ. οπως ειπαν αν σε παρουν χαμπαρι θα ξεχασεις και το τιμονi πως ειναι και αυτο για να μην αναφερω το 2000 ευρω προστιμο... ;)

κοκ

αρθρο 20 παρ. 14

2000 ευρω, 30 μερες διπλωμα και 60 μερες στοιχεια και δικαστιριο για τα extra!

Link to comment
Share on other sites

και αυτο τι θα κανει ρε c κλεφτης θα γινει?πως θα βρει λεφτα να παρει και κανα ομολογο?? ;)

Ξέρει ο Κωστάκηςςςςς...!!!! -_-

Link to comment
Share on other sites

Αν σε πιάσουν με αντιραντάρ ξέρεις πόσα έχεις να πλυρώσεις???Πολύ περισότερα από το πρόστημο για ταχύτητα + ότι δεν είναι πλέων πταίσμα όπως η υπέρβαση ορίου ταχύτητας!Πάς δικαστίριο ,εννοήται ότι το μηχάνημα κατάσχεται επι τόπου,αφαίρεση πινακίδων και διπλώματος νομίζω για 6 μήνες.Σε συμφαίρει να σε γράφουν μία φορά τον χρόνο από το να σε πιάσουν 1 φορά στα 3 χρόνια με το αντιραντάρ.

Μπορείς να πάρεις ένα gps και να σου λέει που την στήνουν συνήθως οι μπάτσοι με ραντάρ.Και παράνομο δεν είναι και θα έχεις το νού σου όταν σου λέει σε 2 χιλιόμετρα μλόκο τροχαίας.Εγώ αυτό έχω κάνει και σε ταξίδι ποτέ δεν με έχουν γράψει.Τα περισότερα από αυτά που σου λέει είναι άκυρα αλλά 3 στις 10 θα έχει μπλόκο εκεί που θα σου πεί.Τις υπόλοιπες 7 απλά δεν θα είναι εκεί τα στρουμφάκια

Αρχηγέ διάβασα σε κατι φόρουμ και λένε και οι δικηγόροι ότι υπαρχουν 2 ειδών αντι radar: Αυτά που απλά εντοπίζουν ότι υπάρχει κάμερα και αυτά που με κάποιο τρόπο παραπλανούν την κάμερα. Τα π΄ρώτα λένε ότι δεν είναι παράνομα γιατί δεν εμποδίζουν την λειτουργία ούτε την κάμερα, απλά προειδοποιούν ότι υπάρχει!! Εδώ στα Χανιά μόνο στην εθνική οδό υπάρχει πρόβλημα οπότε δεν χρειάζεται να το έχεις μέσα μόνιμα αλλά μόνο όταν είναι να βγεις Εθνική. Και στην τελική αν δεις στρουμφάκια το πετάς κάτω από κανα κάθισμα ή από το παράθυρο!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να το κρυψεις κ να μην φαινεται κατι γινεται...

Έχω ακούσει ότι μερικά είναι σε μέγεθος αυγού οπότε όλο και κάποια πατέντα θα γίνεται βγάζοντας ίσως το τασάκι........... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω τοποθετηθεί επι του ιδίου θέματος στο παρελθόν, να υπενθυμίσω κάποια πράγματα δεδομένων των αλλαγών που επέβαλε ο νέος Κ.Ο.Κ.

- Η χρήση οποιουδήποτε συστήματος είτε ανίχνευσης είτε παραπλάνσης ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πλέον.

- Τρόποι να "κανιβαλίσει" οποιοσδήποτε μία συσκευή ανίχνευσης και να κρύψει επιμελώς τα επιμέρους στοιχείας της εντός οχήματος υπάρχουν πολλοί οι οποίοι δεν μεταβάλλουν τη λειτουργικότητά τhς. Το τασάκι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ γιατί είναι το πρώτο πράγμα που ψάχνουν σε μπλόκο για άλλους λόγους βέβαια :lol: . Παρ' όλα αυτά το "κύμα" που εκπέμπει η συσκευή ανίχνευσης εντοπίζεται πολύ εύκολα.

- Οι συσκευές ανίχνευσης δεν προσφέρουν τίποτα όταν μας σημαδεύει Laser χειρός. Στα τοποθετημένα επί τριπόδου κάτι γίνεται.

- Οι συσκευές Laser εξελίσσονται ενώ οι συσκευές ανίχνευσης, πλής ελαχίστων περιπτώσεων, ΟΧΙ. Αυτό το τελευταίο οδηγεί μαθηματικώς στη ανάγκη αλλαγής της συσκευής όποτε η Τροχαία αλλάζει ή αναβαθμίζει τα μηχανήματα της.

Εν κατακλείδι άσκοπη η ενέργεια προμήθειας & χρήσης.

Συμφωνώ απόλυτα με την υιοθέτηση και χρήση συσκευής GPS δεδομένου ότι υπάρχει ήδη αρχείο με τα σημεία σταθερών καμερών, μπλόκων κ.λ.π.

Οποιος υιοθετήσει τη τελευταία λύση ας σκεφτεί ότι πρέπει να συνεισφέρει και στην ενημέρωση του αρχείου όταν εντοπίζει νέο σημείο που δεν αναφέρεται. Ας γίνουμε μία "δυναμική" ομάδα και τότε ........................................ :lol::lol:smurf2.jpgmachinegun.gif

Υ.Γ.

Οποιο μέλος του Club θελήσει Anti Radar έχω μία Cobra 11 bands ελάχιστα χρησιμοποιημένη προς διάθεση. Μόνο με PM.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω τοποθετηθεί επι του ιδίου θέματος στο παρελθόν, να υπενθυμίσω κάποια πράγματα δεδομένων των αλλαγών που επέβαλε ο νέος Κ.Ο.Κ.

- Η χρήση οποιουδήποτε συστήματος είτε ανίχνευσης είτε παραπλάνσης ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πλέον.

- Τρόποι να "κανιβαλίσει" οποιοσδήποτε μία συσκευή ανίχνευσης και να κρύψει επιμελώς τα επιμέρους στοιχείας της εντός οχήματος υπάρχουν πολλοί οι οποίοι δεν μεταβάλλουν τη λειτουργικότητά τhς. Το τασάκι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ γιατί είναι το πρώτο πράγμα που ψάχνουν σε μπλόκο για άλλους λόγους βέβαια :lol: . Παρ' όλα αυτά το "κύμα" που εκπέμπει η συσκευή ανίχνευσης εντοπίζεται πολύ εύκολα.

- Οι συσκευές ανίχνευσης δεν προσφέρουν τίποτα όταν μας σημαδεύει Laser χειρός. Στα τοποθετημένα επί τριπόδου κάτι γίνεται.

- Οι συσκευές Laser εξελίσσονται ενώ οι συσκευές ανίχνευσης, πλής ελαχίστων περιπτώσεων, ΟΧΙ. Αυτό το τελευταίο οδηγεί μαθηματικώς στη ανάγκη αλλαγής της συσκευής όποτε η Τροχαία αλλάζει ή αναβαθμίζει τα μηχανήματα της.

Εν κατακλείδι άσκοπη η ενέργεια προμήθειας & χρήσης.

Συμφωνώ απόλυτα με την υιοθέτηση και χρήση συσκευής GPS δεδομένου ότι υπάρχει ήδη αρχείο με τα σημεία σταθερών καμερών, μπλόκων κ.λ.π.

Οποιος υιοθετήσει τη τελευταία λύση ας σκεφτεί ότι πρέπει να συνεισφέρει και στην ενημέρωση του αρχείου όταν εντοπίζει νέο σημείο που δεν αναφέρεται. Ας γίνουμε μία "δυναμική" ομάδα και τότε ........................................ :lol::lol:smurf2.jpgmachinegun.gif

Υ.Γ.

Οποιο μέλος του Club θελήσει Anti Radar έχω μία Cobra 11 bands ελάχιστα χρησιμοποιημένη προς διάθεση. Μόνο με PM.

Φίλε μου οφείλω να ομολογήσω ότι με κατατίπισες πλήρως και σε ευχαριστώ! Θα ήθελα όμως να μου πεις και την γνώμη σου για εκείνο το σπρέει που κυκλοφορεί! κάνει καθόλου δουλειά?? Στις συσκευές laser πάντως σίγουρα όχι!

Υ.Γ:

Πες μια τιμή για το anti radar σου και περιέγραψε λίγο πως δουλεύει!

:lol::lol:

Edited by papadogiorgas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε ένα καλό antiradar που να εντοπίζει όλους τους σύγχρονους τρόπους μέτρησης της ταχύτητας και φυσικά να μην είναι εντοπίσημο.

Δεν θα στο συνιστούσα μιας πριν καιρό ίσχυε ότι αν σε πιάσουν ότι άδεια κι αν έχεις δεν ισχύει . Το ζήτημα είναι πολύ μπερδεμένο και δεν υπάρχει κάποιο αρμόδιο τμήμα για να εκδίδει τέτοιες άδειες . Εάν σε πιάσουν με ένα τέτοιο μηχάνημα έχεις 2.000 ¤ πρόστιμο !

Εξοπλισμός εντοπισμού ή περεμπόδισης συσκευών μέτρησης ταχύτητας : 2.000 ¤

Αφαιρεση αδειας οδηγησης: 30 ημέρες

Αφαιρεση στοιχειων κυκλοφοριας: 60 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

ενοεις ανιχνευτη ρανταρ θελεις και χ ι αντιρανταρ που απαγορευονται.

λοιπον οι ανιχνευτες δεν μπορουν να ανιχνευτουν απο την αστυνομια αφου απλα ανιχνευουν τα ρανταρ. ειχα χρονια.

σε τυχαιο ελενχο πριν 2 χρονια βρηκαν το μηχανημα στο ντουλαπακι χωρις καλωδιο και χωρις να ειναι ενεργοποιημενο φυσικα και μου εβαλαν προστιμο 2000 δηλαδη 1000 αν πληρωσεις σε 10 μερες.

τους εχω παει δικαστηριο γιατι θελω πισω το μηχανημα καθως δεν ειναι αντιρανταρ αλλα απλα ανιχνευτης που επιτρεπεται συμφωνα με τον κοκ αρκει να εχεις αδεια. εχω κανει αιτηση για αδεια αλλα μου απαντησαν πως ακομα δεν αποφασισαν την διαδικασια χορηγησης αδειας. αρα δεν φταιω εγω που δεν εχω αδεια.

παρομιο δικαστηριο εχει κανει φιλος και κερδισε.

οποτε στειλε επιστολη στην τροχαια και ζητα αδεια . μετα την απαντηση θα την εχεις στο ντουλαπακι κ κανεις δεν μπορει να σου πει κατι.

βεβαια στη δικια μου περιπτωση η αστυνομια ηταν απιστευτη αφου δεν ηταν καν σε λειτουργεια και δεν βρηκαν καν καλωδιο!!!

τωρα περιμενω το δικαστηριο γιανα παρω πισω τα λεφτα και το μηχανημα (ουτε καν χαρτι κατασχεσης δε μου εδωσαν κ τελικα μετα απο καυγα μετα απο εβδ πηρα χαρτι) κ μετα θα το εχω μονιμα στο μπαμπριζ και ας τολμησει καποιος τροχονομος να πει κατι. θα τον γαμησω αφου θα εχω χαρτι απο δικαστηριο που εινιαι η ανωτερη αρχη!!!

μην κολατε. ειναι απολυτως νομιμοι οι ανιχνευτες και απλα καντε αιτηση για αδεια. το οτι ειναι ανικανοι κ ακομα δνε αποφασισαν τι χαρτια θα χρειαζονται για αδεια, δε μας ενδιαφερει. εγω μαλιστα τους ειχα ρωτησει στην επιστολη, τι να κανω το μηχανημα μεχρι να μου δωσετε αδεια; να το παραδωσω; τι; και δεν ξεραν τι να απαντησουν.

τωρα το ξαναλεω να ερθει η σειρα της δικης και μετα τους εχω γαμησει

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

ενοεις ανιχνευτη ρανταρ θελεις και χ ι αντιρανταρ που απαγορευονται.

λοιπον οι ανιχνευτες δεν μπορουν να ανιχνευτουν απο την αστυνομια αφου απλα ανιχνευπουν τα ρανταρ. ειχα χρονια.

σε τυχαιο ελενχο πριν 2 χρονια βρηκαν το μηχανημα στο ντουλαπακι χωρις καλωδιο και χωρις να ειναι ενεργοποιημενο φυσικα και μου εβαλαν προστιμο 2000 δηλαδη 1000

Οι ανιχνευτές δεν απαγορεύονται .

Εάν σε πιάσουν με ανιχνευτή πληρώνεις πρόστιμο (2.000¤ με έκπτωση 50% τις πρώτες 10 μέρες) δλδ , σαν να έκανες παράβαση .

Αρά οι ανιχνευτές Απαγορεύονται έμμεσα !

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οι ανιχνευτές δεν απαγορεύονται .

Εάν σε πιάσουν με ανιχνευτή πληρώνεις πρόστιμο (2.000¤ με έκπτωση 50% τις πρώτες 10 μέρες) δλδ , σαν να έκανες παράβαση .

Αρά οι ανιχνευτές Απαγορεύονται έμμεσα !

:(

το θεμα το ξερω πολυ καλα. διαβασε τον κοκ. οι ανιχνευτες ΔΕΝ απαγορευονται. απλα πρεπει να εχεις ασδδεια. πληρωνεις προστιμο γιατι δεν εχεις αδειςα. αλλα επειδη φταινε αυτοι που δεν εχεις αδεια, γιαυτο οσοι πηγαν δικαστικα δικαιωθηκαν. επισης οταν σε πιασουν δεν ξερουν αν ειναι αντιρανταρ η ανιχνευτης οποτε σου λεει ο τροχονομος πως ειναι αντιρανταρ κ στο παιρνει κ το στελνει για ελενχο. εμενα μου εγραψε στην παραβαση πως ειναι αντιρανταρ!!!! εγω του ειπα φριτεζα. απλα μετα το εστειλε για ελενχο. στο δικαστηριο θα δικαιωθω και μετα θα δεις τι θα τους κανω.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα το ξερω πολυ καλα. διαβασε τον κοκ. οι ανιχνευτες ΔΕΝ απαγορευονται. απλα πρεπει να εχεις ασδδεια. πληρωνεις προστιμο γιατι δεν εχεις αδειςα. αλλα επειδη φταινε αυτοι που δεν εχεις αδεια, γιαυτο οσοι πηγαν δικαστικα δικαιωθηκαν. επισης οταν σε πιασουν δεν ξερουν αν ειναι αντιρανταρ η ανιχνευτης οποτε σου λεει ο τροχονομος πως ειναι αντιρανταρ κ στο παιρνει κ το στελνει για ελενχο. εμενα μου εγραψε στην παραβαση πως ειναι αντιρανταρ!!!! εγω του ειπα φριτεζα. απλα μετα το εστειλε για ελενχο. στο δικαστηριο θα δικαιωθω και μετα θα δεις τι θα τους κανω.

Γράφαμε-διαβάζαμε στο ίδιο φόρουμ (πριν κλείσει) οπότε τα όσα λες λόγω δεδικασμένης υπόθεσης που είχε "ανεβεί" , αδειών κλπ μου είναι γνωστά . Για τις άδειες δεν εκδίδει καμία αρχή άδεια κι έτσι σε καθιστά έμμεσα παράνομο . Εάν έχεις την "πολυτέλεια" να τρέχεις στα δικαστήρια αντί να σηκώνεις το πόδι από το γκάζι , δικαίωμα σου . Πιστεύω ότι το θέμα είναι άλλο κι εμείς συζητάμε άλλο , γι αυτό εάν είναι ανοίγουμε ένα άλλο θέμα (εάν δεν υπάρχει ήδη) για να συνεχισουμε τη συζήτηση εκεί .

Ευχαριστώ !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Γράφαμε-διαβάζαμε στο ίδιο φόρουμ (πριν κλείσει) οπότε τα όσα λες λόγω δεδικασμένης υπόθεσης που είχε "ανεβεί" , αδειών κλπ μου είναι γνωστά . Για τις άδειες δεν εκδίδει καμία αρχή άδεια κι έτσι σε καθιστά έμμεσα παράνομο . Εάν έχεις την "πολυτέλεια" να τρέχεις στα δικαστήρια αντί να σηκώνεις το πόδι από το γκάζι , δικαίωμα σου . Πιστεύω ότι το θέμα είναι άλλο κι εμείς συζητάμε άλλο , γι αυτό εάν είναι ανοίγουμε ένα άλλο θέμα (εάν δεν υπάρχει ήδη) για να συνεχισουμε τη συζήτηση εκεί .

Ευχαριστώ !

ο νομος ειναι ξεκαθαρος. οι ανιχνευτες επιτρεπονται. μην πανικοβαλεις τους ανθρωπους αδικως. ο νομος ειναι νομος. οι ανιχνευτες επιτρεπονται.

επισης υπαρχουν και τα δικαστηρια που επισης λενε οτι οι ανιχνευτες εποιτρεπονται. εσυ εισαι ο μονος που λεει πως απαγορευονται. αλλα εσυ δεν νομοθετεις. οποτε ναι επιτρεπονται και

απλα πρεπει ο καθενας να στειλει μια αιτηση για αδεια. μετα ειναι νομιμοτατος καθως αν σου απαντησουν οτι δεν ξερουν ακομα πως να σου δωσουν την αδεια, φταινε εκεινοι και οχι εσυ οποτε εισαι αθωος.

τελος θα σου πω το εξης.

εγω ειχα αγορασει τον ανιχνευτη πριν πολλα χρονια.

ετσι οταν ηρθε ο νεος κοκ τους ρωτησα πως να παρω αδεια και μεχρι τοτε τι να κανω τον ανιχνευτη , μου ειπαν να περιμενω. περιμενα εχοντας τον ανενεργο διχως καλωδιο!!! στο ντουλαπακι. μου εβαλαν προστιμο για κατοχη!!!! ε θα τους σκισω, αναμενω το δικαστηριο και μετα θα δεις τι εχουν να παθουν τα στρουμφακια

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ειχα ποτε μου καποιον ανιχνευτη μπορει καποιος να με ενημερωσει καποιος πως ακριβως δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

ο νομος ειναι ξεκαθαρος. οι ανιχνευτες επιτρεπονται. μην πανικοβαλεις τους ανθρωπους αδικως. ο νομος ειναι νομος. οι ανιχνευτες επιτρεπονται.

επισης υπαρχουν και τα δικαστηρια που επισης λενε οτι οι ανιχνευτες εποιτρεπονται. εσυ εισαι ο μονος που λεει πως απαγορευονται. αλλα εσυ δεν νομοθετεις. οποτε ναι επιτρεπονται και

απλα πρεπει ο καθενας να στειλει μια αιτηση για αδεια. μετα ειναι νομιμοτατος καθως αν σου απαντησουν οτι δεν ξερουν ακομα πως να σου δωσουν την αδεια, φταινε εκεινοι και οχι εσυ οποτε εισαι αθωος.

τελος θα σου πω το εξης.

εγω ειχα αγορασει τον ανιχνευτη πριν πολλα χρονια.

ετσι οταν ηρθε ο νεος κοκ τους ρωτησα πως να παρω αδεια και μεχρι τοτε τι να κανω τον ανιχνευτη , μου ειπαν να περιμενω. περιμενα εχοντας τον ανενεργο διχως καλωδιο!!! στο ντουλαπακι. μου εβαλαν προστιμο για κατοχη!!!! ε θα τους σκισω, αναμενω το δικαστηριο και μετα θα δεις τι εχουν να παθουν τα στρουμφακια

Και καλά θα κάνεις να τους σκίσεις ! Επ' ακριβώς ο Κ.Ο.Κ. αναφέρει :

Αυτός που οδηγεί μηχανοκίνητο όχημα με εξοπλισμό εντοπισμού συσκευών μέτρησης ταχύτητας χωρίς να διαθέτει για τον εξοπλισμό αυτόν την κατά νόμο άδεια, καθώς και όποιος οδηγεί μηχανοκίνητο όχημα με εξοπλισμό παρεμπόδισης συσκευών μέτρησης ταχύτητας, τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο δύο χιλιάδων (2.000,00) ευρώ, με αφαίρεση επιτόπου της άδειας ικανότητας οδηγού για τριάντα (30) ημέρες και επιτόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας του οχήματος για εξήντα (60) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα.

Επιπρόσθετα link :

SEATclub -ΤΕΡΜΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΙΧΝΕΥΤΕΣ ΡΑΝΤΑΡ..

BMW-Motorsport.gr - Ανιχνευτες ρανταρ-καμερες

Η άποψή μου :

«Ορισμένοι δε θέλουν να εκδοθεί απόφαση, ώστε συλλήβδην να απαγορευτούν όλοι οι ανιχνευτές ραντάρ. Έχει φοβηθεί ο κόσμος, δε θέλει να μπλέξει. Η ιστορία αυτή μου στοίχισε και χρόνο και χρήμα.»

.

.

Σε... θέατρο του παραλόγου έχει εξελιχθεί η διαδικασία για την απόκτηση άδειας χρήσης συσκευών εντοπισμού ραντάρ. Ήδη από τον Οκτώβριο του 2006, κατά τη συνεδρίαση της Διαρκούς Επιτροπής Μελέτης και Αναθεώρησης του ΚΟΚ, προβλέφθηκε στο σχέδιο τροπολογιών η απαγόρευση χρήσης συσκευών που κάνουν παρεμβολές στα ραντάρ της Τροχαίας και όχι των συσκευών απλού εντοπισμού ραντάρ.

Έκτοτε και ενώ η κοινή υπουργική απόφαση παραμένει «αραχνιασμένη» σε κάποιο συρτάρι, τα στελέχη της Τροχαίας συνεχίζουν να βεβαιώνουν παραβάσεις για όσους διαθέτουν ανιχνευτές ραντάρ, απλά επειδή δεν έχουν ενημερωθεί. Η περίπτωση του κ. Βερβαινιώτη αποδεικνύει, πάντως, ότι ο επιμένων μπορεί να νικήσει το ελληνικό παράδοξο.

.

.

Λίγοι πλέον δε γνωρίζουν πως ο νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας, που τίθεται σε ισχύ στις 2 Ιουνίου 2007, απαγορεύει τη χρήση των ανιχνευτών ραντάρ. Τιμωρεί δε, όσους κατέχουν και χρησιμοποιούν τέτοιες συσκευές με χρηματικό πρόστιμο 2.000 ευρώ, κατάσχεση της συσκευής, αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας για δύο μήνες και αφαίρεση του διπλώματος για 30 μέρες.

.

.

Οι διατάξεις αυτές έχουν προκαλέσει το μένος των οδηγών, που υποστηρίζουν πως οι συσκευές που εντοπίζουν και ειδοποιούν για την ύπαρξη ραντάρ της Τροχαίας δεν μπορεί να συνιστούν παράβαση.

.

.

Αξίζει να θυμίσουμε ότι οι ανιχνευτές ραντάρ απαγορεύονται ούτως ή άλλως εδώ και 14 μήνες με το νόμο «περί ηλεκτρονικών τηλεπικοινωνιών» (3431/3-2-2006) και συγκεκριμένα με το άρθρο 24 παρ. 19, που αναφέρει: «Απαγορεύεται η χωρίς άδεια διάθεση, κατοχή και χρήση εξοπλισμού με δυνατότητα: α) αποκρυπτογράφησης απορρήτων ή κρυπτογραφημένων μηνυμάτων ή β) λήψης εκπομπών, που γίνονται από εξοπλισμούς κρατικών υπηρεσιών για την εφαρμογή των κανόνων οδικής κυκλοφορίας ή γ) σάρωσης του φάσματος ραδιοσυχνοτήτων και συγχρόνως παρακολούθησης και αποκωδικοποίησης εκπομπών που δεν προορίζονται για λήψη από το ευρύ κοινό».

Πηγή : Νομιμοι οι ανιχνευτες ρανταρ!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Απαγόρευση χρήσης συγκεκριμένων τύπων εξοπλισμού όπως ανιχνευτές ραντάρ οδικής κυκλοφορίας και σαρωτές του φάσματος ραδιοσυχνοτήτων Mar 29, 2006

Η χρήση εξοπλισμού για ανίχνευση ραντάρ τα οποία χρησιμοποιούνται για τον προσδιορισμό της ταχύτητας των οχημάτων με σκοπό την εφαρμογή των σχετικών κανόνων οδικής κυκλοφορίας, καθώς και εξοπλισμού σάρωσης ραδιοσυχνοτήτων (scanners) απαγορεύεται πλέον να γίνεται χωρίς άδεια.

Με τη δημοσίευση του νέου Νόμου 3431/3-2-2006 «Περί Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών» και πιο συγκεκριμένα με το άρθρο 24 παρ. 19 αυτού «απαγορεύεται η χωρίς άδεια διάθεση, κατοχή και χρήση εξοπλισμού με δυνατότητα:

α) αποκρυπτογράφησης απορρήτων ή κρυπτογραφημένων μηνυμάτων,

β) λήψης εκπομπών, που γίνονται από εξοπλισμούς κρατικών υπηρεσιών για την εφαρμογή των κανόνων οδικής κυκλοφορίας ή

γ) σάρωσης του φάσματος ραδιοσυχνοτήτων και συγχρόνως παρακολούθησης και αποκωδικοποίησης εκπομπών που προορίζονται για λήψη από το ευρύ κοινό».

Η διαδικασία χορήγησης σχετικής άδειας θα καθοριστεί με σχετική κοινή υπουργική απόφαση.

επειδη δεν ειχα ποτε μου καποιον ανιχνευτη μπορει καποιος να με ενημερωσει καποιος πως ακριβως δουλευει?

Απλώς προειδοποιεί για την ύπαρξη ραντάρ (radar detector), είτε σταθερών είτε κινητών .

Για πολύ περισσότερες λεπτομέρειες δες εδώ : Antiradar Ανιχνευτές RF Radar

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.