Jump to content
lancer742005

προτασεις για αλλαγη ζαντων

Recommended Posts

Γεια χαρα προσπαθω να θεσω τον επομενο στοχο μου και με βλεπω οταν βρεθει το χρημα για αλλαγη ζαντων.Οι μαμα ζαντες μου αρεσουν και δενουν με το αυτοκινητο αλλα ειναι 16 και φαινεται αδειος ο θολος. καμια ιδεα για σχεδιο ζαντας???Σε 17 με 225-45-17 μια χαρα νομιζω οτι θα ειμαι αλλα απο οσα σχεδια ζαντων εχω δει μου φαινονται ''ξενες'' με το αυτοκινητο(οτι δε θα δενουν).οι μαμα ειναι αυτες

Ψάχνοντας σήμερα για το τι ταιριαζει και τι οχι βρηκα τα οφσετ των ζαντων για το jetta, ετσι λοιπού τα αφηνω εδω μηπως και τα χρειαστει καποιος

7χ17 λαστιχο 225/45/17 ετ 54

7.5χ17 λαστιχο 225/45/17 ετ 50

8χ18 λαστιχο225/40/18 ετ50

με λιγα λογια αντε να βρεις after market ζαντα και να ταιριαζει.....Για τις 7.5χ17 υπάρχει υποσημείωση που λέει the rear wheel camber must be changed to -1 45'

Για τις 8χ18 12mm thick spring travel limiter required for front and rear axle

Edited by lancer742005
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

GJM το θεμα ειναι παντως να μην ''κοψει'' το αυτοκινητο αλλιως και εμενα η '18 μου αρεσουν για τον ογκο του,αλλα αυτο που εγω φοβαμαι ειναι το μετα την τοποθετηση μπλεξιμο με ευθυγραμισαδες κτλ κτλ (δωσε μια μοιρα απο δω δωσε μια μοιρα απο κει βρισκει ,κανει....)Βλεποντας λοιπον

Ευχαριστω για την απαντηση

Edited by lancer742005
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Κανοντας σημερα μια βολτα σε 3-4 λαστιχαδικα με σκοπο να δω ποσο πιανουν οι μαμα ζαντες μου και να διαλεξω τι να βαλω ειδα τα εξης

Ο ενας λαστιχας μου προτεινε 17'' ΒΒS με continental 225/45,1100 ευρα με ανταλαγη τις δικες μου

ΟΔευτερος μου ειπε για 18'' MTM replica στα 1400-1500 με continental 225/40 η τις 17'' MTM replica χωρις να γνωριζει ακομα τιμη(απο δευτερα)

Ο τριτος μου εδινε απο Golf GTI γνησιες 650 ευρω +λαστιχα

Τι λετε?

Edited by lancer742005
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αισθητικο και οικονομικο.

Δλδ,σαν σχεδιο προσωπικα μου αρεσουν οι BBS αλλα ειναι 17αρες.

Οι αλλες ειναι 18αρες.

Αν θες να δειξει πολυ το αυτοκινητο βαλε τις ρεπλικες σε 18 αλλα να υπολογισεις και το μελλοντικο κοστος αντικαταστασης ελαστικων.

Για τις αλλες απο το GTI ουτε που θα το σκεφτομουν.

Επιλογη μου θα ηταν οι 17αρες BBS.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Λοιπον πηγα χτες και εβαλα τις MTM replica σε 17'' και ελαστικο michelin pilot sport

κοστος τα μαμα δικα μου 16'' αλουμινιου με continental +800 ευρω

Η εταιρια που βγαζει τις ρεπλικες ειναι η RH (αμερικανικη εταιρια,με εργοστασιο στη γερμανια)

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια που μου δωσατε με τις απαντησεις σας στο post που εκανα

Edited by lancer742005
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μετα απο αρκετο καιρο ξεθαβω το θεμα για να σας πω τα εξης

με τις 17'' το jetta μου εκοψε τις χαζομαρες μεσα στην πολη(αφη antispin σε σχεδον καθε πατημα του γκαζιου),σε κατασταση αττικης-εθνικης οδου περναει τα 200 ΚΜ αλλα με χαρακτιριστικη καθυστερηση σε σχεση με πριν.Ηκαταληξη μαλλον ειναι οτι σε ΧΧΧ καιρο θα πρεπει να μπουμε σε κατασταση αναζητησης προγραμματος ετσι ωστε να ξαναπαρουμε αυτα που χασαμε.Αυτα για την πληροφοριση σας σε οτι αφορα τα 17'' σε jetta με 17'' και 140 ΗΡ TSI

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα προσπαθω να θεσω τον επομενο στοχο μου και με βλεπω οταν βρεθει το χρημα για αλλαγη ζαντων.Οι μαμα ζαντες μου αρεσουν και δενουν με το αυτοκινητο αλλα ειναι 16 και φαινεται αδειος ο θολος. καμια ιδεα για σχεδιο ζαντας???Σε 17 με 225-45-17 μια χαρα νομιζω οτι θα ειμαι αλλα απο οσα σχεδια ζαντων εχω δει μου φαινονται ''ξενες'' με το αυτοκινητο(οτι δε θα δενουν).οι μαμα ειναι αυτες

Ψάχνοντας σήμερα για το τι ταιριαζει και τι οχι βρηκα τα οφσετ των ζαντων για το jetta, ετσι λοιπού τα αφηνω εδω μηπως και τα χρειαστει καποιος

7χ17 λαστιχο 225/45/17 ετ 54

7.5χ17 λαστιχο 225/45/17 ετ 50

8χ18 λαστιχο225/40/18 ετ50

με λιγα λογια αντε να βρεις after market ζαντα και να ταιριαζει.....Για τις 7.5χ17 υπάρχει υποσημείωση που λέει the rear wheel camber must be changed to -1 45'

Για τις 8χ18 12mm thick spring travel limiter required for front and rear axle

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω την γνωμη οτι στην απω ανατολη εχουν πολυ καλα κομματια

να ξεφηγοθμε λιγο απο τα συνιθησμενα..

π.χ. αυτη νομιζω αξιζει!

οχι οτι απαξιωνω bbs kai alles

post-12288-1239704140_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.