Jump to content
BILL_EOS

Eos Model Year 2008

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους....Εχθές έμαθα ότι η μαμά VW ανακοίνωσε μερικές μικρές αλλαγές στον εξοπλισμό στα Eos που θα παραχθούν μετά την 27η εβδομάδα (θα είναι Model Year 2008). Δεν τα ξέρω όλα αλλά δυο τα θυμάμαι....καταρχήν το βασικό cd player θα παίζει και mp3. Ακόμα άλλαξε η ονομασία του Light and Sight (δεν θυμάμαι πως το λένε τώρα) και επιπλέον όταν θα έχεις αυτό το πακέτο και βάζεις όπισθεν οι καθρέπτες αυτόματα θα "κατεβαίνουν" ώστε να σε διευκολύνουν στο παρκάρισμα. Οι μικρές αυτές αλλαγές είναι πολλές οπότε για περισσότερες λεπτομέρειες ας ρωτήσουμε όλοι τον έμπορό μας. Ελπίζω να μην μου είπαν ανακρίβειες. Όποιος έχει καποιο νέο ας ενημερώσει. B)

Edited by BILL_EOS
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Η λογική λέει ότι με τους αυτόματους καθρέπτες (για όπισθεν) θα έχουν προσθέσει και μνήμες στα ηλεκτρικά καθίσματα!!! Ενδιαφέρον!

Θα ήθελα να ήξερα αν το αναβαθμισμένο RCD300 με MP3 θα έχει και CD text!

Πάντως, είναι σίγουρο ότι η τιμή του αυτοκινήτου θα ανέβει με τις αναβαθμίσεις και την ζήτηση που υπάρχει…

Link to comment
Share on other sites

Ωχ....δεν το είχα σκεφτει οτι θα είχαμε αυξήσεις!!!! Αύριο θα επικοινωνήσω με έμπορο και θα κανω post αν έχω νεα!!!

Καλά που το ανέφερες!!!!

καλησπέρα..δεν ξέρω αν υπάρχουν αυξήσεις αλλά γι'αυτους που έχουν κάνει την παραγγελία και έχουν ένα τυπικό συμφωνητικό και η βδομάδα παραγωγής π.χ είναι η 30 τότε λογικά η vw θα κάνει αυτήν την αναβάθμιση χωρίς κάποια αύξηση..αν και αυτό είναι το τελευταίο που με καίει στην κατάσταση που είμαι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..δεν ξέρω αν υπάρχουν αυξήσεις αλλά γι'αυτους που έχουν κάνει την παραγγελία και έχουν ένα τυπικό συμφωνητικό και η βδομάδα παραγωγής π.χ είναι η 30 τότε λογικά η vw θα κάνει αυτήν την αναβάθμιση χωρίς κάποια αύξηση..αν και αυτό είναι το τελευταίο που με καίει στην κατάσταση που είμαι τώρα...

Όταν είχα πάει να το κλείσω είχα ρωτήσει (επειδή το έκανα παραγγελία) κάτι ανάλογο, και η απάντηση ήταν ότι η τιμή που θα πληρώσω το eos θα καθοριστεί με τις εκάστοτε τρέχουσες τιμές που θα δίνει η VW όταν το αυτοκίνητο θα είναι στο τελωνείο. Από την άλλη θα είναι για κράξιμο να κάνουν 2 αυξήσεις μέσα στο ίδιο έτος (έκαναν μια στις αρχές του έτους).

Link to comment
Share on other sites

2008 VOLKSWAGEN CHANGE POINTS

EOS

New trim level naming, Turbo, Komfort, Lux, and VR6

Leatherette now named V-Tex

Lux only available with automatic transmission

Winter starting assist mode standard on VR6

New 17β€ alloy wheel on Lux

New 18β€ alloy wheel on VR6

Delete Wheat Beige

Rear Park Distance Control included in Lux and VR6

Chrome front grille louvers included on VR6

Power 12-way driver seat now standard equipment

Leather steering wheel now standard equipment

Leather shift knob now standard equipment

Leather parking brake handle now standard equipment

Windblocker now standard equipment

Ambient lighting deleted on Turbo

Micritech interior trim now included in Turbo

Center sliding armrest now standard equipment

Heated front seats now optional on Turbo

17β€ alloy wheel optional on Komfort

Πηγή : http://media.vw.com/article_display.cfm?article_id=10167

Όποιος ξέρει γερμανικά ας πάει και μια βόλτα από : http://www.volkswagen.de/vwcms_publish/vwc...odelle/eos.html να μας πεί τί λέει...

Edited by Agis-Pro
Link to comment
Share on other sites

O στανταρ εξοπλισμος διαφερει απο χωρα σε χωρα , που πουλιεται το αμαξι...

Σωστός!

Μίλησα με τον έμπορο και περιμένουν τον νέο κατάλογο από την Kosmocar αυτές τις μέρες...ελπίζω να μην είναι πολυ τσιμπιμένες οι τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

Μίλησα με τον έμπορο και περιμένουν τον νέο κατάλογο από την Kosmocar αυτές τις μέρες...ελπίζω να μην είναι πολυ τσιμπιμένες οι τιμές!

Μόλις έχεις νέα πόσταρε μία εδώ να μας πείς τί γίνεται...!

Συμφωνώ ότι αλλάζουν οι εκδώσεις από χώρα σε χώρα αλλά πάντα ακολουθεί η Ελλάδα κάποιο μοντέλο άλλης χώρας , π.χ. Αγγλίας , Γερμανίας οπότε μπορούμε να έχουμε κάποια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Μόλις έχεις νέα πόσταρε μία εδώ να μας πείς τί γίνεται...!

Συμφωνώ ότι αλλάζουν οι εκδώσεις από χώρα σε χώρα αλλά πάντα ακολουθεί η Ελλάδα κάποιο μοντέλο άλλης χώρας , π.χ. Αγγλίας , Γερμανίας οπότε μπορούμε να έχουμε κάποια ιδέα...

Δεν θα το έλεγα αγαπητέ!

Η Ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες όπου υπάρχει τόσο υψηλό και εξειδικευμένο επίπεδο εξοπλισμού.

Πολύ βασικές διαφορές με τις περισσότερες χώρες είναι ότι στην Ελλάδα το EOS εισάγεται με standard:

Πακέτο καπνιστή (τασάκι & αναπτήρα)

Ρεζέρβα ανάγκης (και όχι σετ επισκευής)

Τεμπέλη στην κεντρική κονσόλα

Climatronic αντί του απλού A/C (climatic)

Plus onboard computer & χειριστήρια στο τιμόνι

Όλα τα παραπάνω αποτελούν optional στις άλλες αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους....Εχθές έμαθα ότι η μαμά VW ανακοίνωσε μερικές μικρές αλλαγές στον εξοπλισμό στα Eos που θα παραχθούν μετά την 27η εβδομάδα (θα είναι Model Year 2008). Δεν τα ξέρω όλα αλλά δυο τα θυμάμαι....καταρχήν το βασικό cd player θα παίζει και mp3. Ακόμα άλλαξε η ονομασία του Light and Sight (δεν θυμάμαι πως το λένε τώρα) και επιπλέον όταν θα έχεις αυτό το πακέτο και βάζεις όπισθεν οι καθρέπτες αυτόματα θα "κατεβαίνουν" ώστε να σε διευκολύνουν στο παρκάρισμα. Οι μικρές αυτές αλλαγές είναι πολλές οπότε για περισσότερες λεπτομέρειες ας ρωτήσουμε όλοι τον έμπορό μας. Ελπίζω να μην μου είπαν ανακρίβειες. Όποιος έχει καποιο νέο ας ενημερώσει. :)

καλησπέρα

Όπως προανέφερα στο θέμα "αγορά ενός υπέροχου cabrio" τελικα πήρα βδομάδα παραγωγής 48..οι αλλαγές αυτές θα ισχύουν και για μένα?το βασικό player θα είναι Mp3?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλησπέρα

Όπως προανέφερα στο θέμα "αγορά ενός υπέροχου cabrio" τελικα πήρα βδομάδα παραγωγής 48..οι αλλαγές αυτές θα ισχύουν και για μένα?το βασικό player θα είναι Mp3?

48?????

Το δικό μου είχε κατασκευαστεί 47 του 2006!!!

Δυστυχώς φίλε μου, καλό 2008!

Εγώ πρώτη εβδομάδα Ιανουαρίου 2007 το πήρα στα χέρια μου (και μάλιστα χωρίς πινακίδες όπως είθισται εδώ στο Σαλόνικα)!!!

Link to comment
Share on other sites

48?????

Το δικό μου είχε κατασκευαστεί 47 του 2006!!!

Δυστυχώς φίλε μου, καλό 2008!

Εγώ πρώτη εβδομάδα Ιανουαρίου 2007 το πήρα στα χέρια μου (και μάλιστα χωρίς πινακίδες όπως είθισται εδώ στο Σαλόνικα)!!!

καλημέρα..

λαθος φίλε μου..38 ήθελα να πω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συζητατε το ιδιο θεμα ταυτοχρονα σε δυο θεματα.

Περιοριστειτε στο ενα παρακαλω.

Τα διπλα θα διαγραφουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Όπως προανέφερα στο θέμα "αγορά ενός υπέροχου cabrio" τελικα πήρα βδομάδα παραγωγής 48..οι αλλαγές αυτές θα ισχύουν και για μένα?το βασικό player θα είναι Mp3?

Αφού ήδη ισχύουν αυτές οι αλλαγές για αυτοκίνητα που σε λίγο θα παραχθούν....λογικά θα ισχύσει και στην δική σου περίπτωση.

Καλή αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

Αφού ήδη ισχύουν αυτές οι αλλαγές για αυτοκίνητα που σε λίγο θα παραχθούν....λογικά θα ισχύσει και στην δική σου περίπτωση.

Καλή αναμονή!

¶ρα και στο δικό σου μοντέλο..μακαρι να πανε όλα καλά και να τηρηθούν οι ημερομηνίες..όσο το βλέπω στο δρόμο(αν και σπάνια) τόσο τρελένομαι...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον έμπορο που έχω κανει την παραγγελία η τιμή του EOS δεν μεταβάλλεται.

Έχουν προσθέσει στον βασικό εξοπλισμό mp3 μέσω του cd player.

Η τιμή του Park Pilot αυξήθηκε από €375 σε €390 λόγω προσθήκης στο σετ την αλλαγή της κλισης των καθρεπτων κατα την όπισθεν.

Αυτά ...δηλαδη ουσιαστικά δεν άλλαξε κατι συμαντικό. Τώρα ξέχασα να ρωτήσω αν θα υπάρχει αλλαγή στους κινητήρες αλλά αυτό δεν με πολυαφορά (αφου εχει κατασκευαστεί και το περιμένω να έρθει).

Link to comment
Share on other sites

Ρε Bill_eos πηγα ρωτησα σημερα για το εος και μου ειπαν οτι cruise control δεν ειναι στoν εξοπλισμο...

Τι εξτρα εβαλες και στο συμπεριελαβαν...Στον καταλογο που μου εδωσαν δεν βλεπω κατι..

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Για να είμαι ειλικρινής και στο δικό μου τότε το Cruise Control ήταν πακέτο με κάτι άλλο(νομίζω τον συναγερμό). Πάντως είναι σίγουρα επιλέξιμο…

Link to comment
Share on other sites

Guest ioannis

Σύμφωνα με τον έμπορο που έχω κανει την παραγγελία η τιμή του EOS δεν μεταβάλλεται.

Oι τελικές τιμές των αυτοκινήτων της VW σε μη ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα,δυστυχώς,είναι πάντα ανοιχτές και τιμολογούνται με βάση τον ισχύοντα κατάλογο της KOSMOCAR.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Bill_eos πηγα ρωτησα σημερα για το εος και μου ειπαν οτι cruise control δεν ειναι στoν εξοπλισμο...

Τι εξτρα εβαλες και στο συμπεριελαβαν...Στον καταλογο που μου εδωσαν δεν βλεπω κατι..

Σίγουρα σου έδωσαν κατάλογο για ΜΥ08? Γιατι και στον κατάλογο που έχω και εγώ (ΜΥ07) το cruise cotrol ειναι στα εξτρα μόνο του.

Παντως ολα τα έξτρα που έβαλα ήταν:

1. Δερματινο σαλόνι με τα sport καθίσματα

2. Διακοσμητικά Αλουμινίου

3. Light & Sight

4. Συναγερμός "plus"

5. Υποδοχή για συσκευή ήχου (Aux)

6. Αισθητήρες παρκαρίσματος

7. Συρτάρια κάτω από τις θέσεις οδηγού & συνοδηγού

8. Βαλίτσες

Οταν το παρέλαβα (τοτε εμαθα οτι το εχει) υπέθεσα οτι το έβαλαν στον στανταρ εξοπλισμο και δεν ρώτησα αν ήταν "πακετο" με κατι άλλο.

Ο έμπορος που πήγες ήξερε για τις αλλαγές στα ΜΥ08?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Oι τελικές τιμές των αυτοκινήτων της VW σε μη ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα,δυστυχώς,είναι πάντα ανοιχτές και τιμολογούνται με βάση τον ισχύοντα κατάλογο της KOSMOCAR.

Και σε εμένα μου ξεκαθάρισαν το θέμα ακριβώς έτσι. Το ίδιο ισχύει και σε άλλες μάρκες που ρώτησα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Σίγουρα σου έδωσαν κατάλογο για ΜΥ08? Γιατι και στον κατάλογο που έχω και εγώ (ΜΥ07) το cruise cotrol ειναι στα εξτρα μόνο του.

Παντως ολα τα έξτρα που έβαλα ήταν:

1. Δερματινο σαλόνι με τα sport καθίσματα

2. Διακοσμητικά Αλουμινίου

3. Light & Sight

4. Συναγερμός "plus"

5. Υποδοχή για συσκευή ήχου (Aux)

6. Αισθητήρες παρκαρίσματος

7. Συρτάρια κάτω από τις θέσεις οδηγού & συνοδηγού

8. Βαλίτσες

Οταν το παρέλαβα (τοτε εμαθα οτι το εχει) υπέθεσα οτι το έβαλαν στον στανταρ εξοπλισμο και δεν ρώτησα αν ήταν "πακετο" με κατι άλλο.

Ο έμπορος που πήγες ήξερε για τις αλλαγές στα ΜΥ08?

Χτύπα εδώ τον κωδικό του εξοπλισμού σου... ειδικά του συναγερμού...

http://www.vaglinks.com/PRSearch/

κρίμα που δεν υπάρχει πλέον το VIN decoder του OILSHOP.RO

Link to comment
Share on other sites

Χτύπα εδώ τον κωδικό του εξοπλισμού σου... ειδικά του συναγερμού...

http://www.vaglinks.com/PRSearch/

κρίμα που δεν υπάρχει πλέον το VIN decoder του OILSHOP.RO

Αυτό λειτουργεί σωστά? Ρωτάω επειδή δεν μου βγάζει όλα τα extra! Μηπως παίζουν ρόλο και οι κωδικοί που έχει πάνω από τους 3ψηφιους και κάτω από τον τυπο του κινητήρα?

Edited by BILL_EOS
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα μου ξεκαθάρισαν το θέμα ακριβώς έτσι. Το ίδιο ισχύει και σε άλλες μάρκες που ρώτησα...

Λέγοντας ότι η τιμή δεν μεταβάλλεται εννούσα ότι οι νέες τιμές που είχε το eos (δλδ όταν ήρθε το δικό μου) ήταν ίδιες με αυτές που υπήρχαν όταν έκανα την παραγγελία!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.