Jump to content
BILL_EOS

Εγκατάσταση Vw Navigation System

Recommended Posts

Έχει εγκαταστήσει κανείς το navigation της VW, χωρίς να το έχει από την αρχή ομως.

Καθώς έψαχνα στο δύκτιο βρήκα αυτό:

http://cgi.ebay.de/VW-Navigationssystem-RN...1QQcmdZViewItem

Ξερει κανεις ποιο είναι το ακριβές μοντέλο που έχουν τα EOS που παράγονται τώρα?

Ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν στο eos μπαίνουν όλες οι εκδόσεις (c,d κτλ) και απλώς ανάλογα την έκδοση έχουν άλλο firmware?

Μετα απο καποιο ψάξιμο στο δίκτυο βρήκα ότι μερικοι που το έκαναν εγκατάσταση δεν μπορουσαν να το χρησιμοποιήσουν από το τιμόνι.

Ακόμα σε σχέση με τον κωδικό που αναφέρεται βρήκα τα ακόλουθα:

π.χ. κωδικός 1Z0035198Α

τα δύο πρώτα ψηφία καθορίζουν από ποιο αυτοκίνητο προέρχονται:

1Z= Skoda Octavia (με πράσινο φως)

1T= VW Touran (με κόκκινο φως)

1K= VW Golf V (με κόκκινο φως)

5P= Seat Altea (με κόκκινο φως)

τα τέσσερα τελευταία ψηφία καθορίζουν την περιοχή που προορίζονται:

(Τώρα τι διαφορά έχουν δεν το γνωρίζω)

198A=Ευρώπη

197B=ΗΠΑ

194C=?

Δεν έχω βρει κάτι άλλο. Αν σιγουρευτώ ότι η εγκατάσταση είναι σχετικά εύκολη (δηλαδη απλώς ξεβίδωμα και βύσματα και όχι πχ ενημέρωση του εγκεφάλου) τότε θα αγοράσω σίγουρα καποιο και μάλλον μόνος μου θα κάνω την εγκατάσταση.

Δεν ξέρω αν τα παραπάνω είναι σωστά...έχεις κάνει κατι ανάλογο? Είχες κανα πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ DIS...λογικα θα το αγοράσω και θα την κανω την εγκατάσταση. Θα ψαξω για καμια καλη προσφορά σε ebay ώστε οταν σε 1,5 μηνα ερθει το eos να εχει ερθει και το navi. Οταν το εγκαταστήσω θα ανεβάσω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχει από την μαμά VW GPS που μπαίνει η κεραία?

Μάλλον μόνος μου θα το κάνω και αυτό γιατί συναγερμό θα έχει από το εργοστάσιο.

Είχα την εντύπωση ότι θα μπορούσα να την τοποθετήσω στο ταμπλό κολλητά στο παμπρίζ.

Τελικά δεν είναι τόσο απλό όσο νόμιζα αρχικά...αλλά θα το επιχειρήσω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Όταν έχει από την μαμά VW GPS που μπαίνει η κεραία?

Μάλλον μόνος μου θα το κάνω και αυτό γιατί συναγερμό θα έχει από το εργοστάσιο.

Είχα την εντύπωση ότι θα μπορούσα να την τοποθετήσω στο ταμπλό κολλητά στο παμπρίζ.

Τελικά δεν είναι τόσο απλό όσο νόμιζα αρχικά...αλλά θα το επιχειρήσω!!! :D

Κανονικά, στο EOS, όλες οι κεραίες, βρίσκονται στο πορτμπαγκάζ, το οποίο είναι πλαστικό!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχει από την μαμά VW GPS που μπαίνει η κεραία?

Οταν εχει το ΟΕΜ gps/Navi ερχεται με αλλη κεραια η οποια εχει και ενσωματωμενο ενισχυτη, της οποια η τιμη βεβαια τσουζει...

Link to comment
Share on other sites

βγάζει η VW χάρτες για Ελλάδα?

γιατί απ' όσο ξέρω χάρτες από άλλες εταιρίες δεν παίζουν στο μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

βγάζει η VW χάρτες για Ελλάδα?

γιατί απ' όσο ξέρω χάρτες από άλλες εταιρίες δεν παίζουν στο μηχάνημα...

Είχα ρωτήσει έμπορο και μου είχε πει οτι το εργοστασιακό DVD με τους χάρτες περιέχει την Ελλάδα.

Το είχα ψάξει και στο δύκτιο και στο ebay και την έχουν.

Τώρα δεν ξέρω αν είναι κλειδωμένο για να δέχεται συγκεκριμένα DVD.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά εγώ πήρα το Passat μου με έτοιμο το Navi από την μαμά VW πριν από ένα μήνα, και είχε το DVD Europe V4, το οποίο από ότι φαίνεται έχει σχεδόν τα πάντα από Αθήνα (ακόμη δεν κατέβηκα για τσεκάρισμα) και πάρα πολλά από Θεσσαλονίκη (εκτός από κάποιες περιοχές στα περίχωρα). Το δίκτυο που έχει είναι ενημερωμένο (δηλαδή έχει τις πρόσφατες αλλαγές) απλά το "πρόβλημα" είναι ότι δεν έχουν δώσει μεγάλη έκταση σε λεπτομέριες εκτός των 2 μεγάλων πόλεων. Αυτά. Επίσης να πω ότι αν έχεις το Navi MFD DVD, δεν πρόκειτε να παίξει χάρτες που είναι σε CD. Επίσης, όποιος έχει προμηθευτεί την μονάδα χωριστά και ψάχνει για τους χάρτες, μπορεί να τους αγοράσει από την Teleatlas (της Teleatlas είναι και αυτοί που μου δώσανε από την VW).

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, με όλο το σεβασμό, τα 'μαμίσια' Navi Systems (όχι μόνο της vw αλλά και άλλων εταιρειών) για την Ελλάδα είναι απλά σπατάλη χρήματος και τίποτα παραπάνω. Τα φορητά GPS τύπου Mio, Htc είναι μακράν καλύτερα, τουλάχιστον σε κάλυψη του χάρτη. Μπορεί για το εξωτερικό το μαμίσιο navi να τα σπάει, αλλά ώς συνήθως εδώ στην Ελλάδα πάμε με τα γαϊδούρια όταν οι άλλοι πάνε βόλτες στο φεγγάρι. Τί να το κάνω άν έχει καλή κάλυψη μόνο Αθήνα-Θες (άντε και στο τσακίρ κέφι Πάτρα!) και μετά μόνο τους κεντρικούς δρόμους; Και με χάρτες του 2006 (!!!)... :lol:

Προτιμώ το φορητό και άν ήθελα να ξοδέψω κάτι παραπάνω θα έπαιρνα σύστημα με οθόνη για το αυτοκίνητο το οποίο θα μπορούσα να το 'πειράξω' με προγράμματα, χάρτες κλπ. Κάτι σαν CarPC δηλαδή...

Μέχρι στιγμής με το HTC Μου πάω και στο τελευταίο κουτσοχώρι, σε συγκεκριμένες οδούς με αριθμό στην επαρχία και από κάλυψη...κουφέτο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

απ οτι διαβασα σε αλλο φορουμ περα απο αθηνα οι χαρτες ειναι για πεταμα...

με τα λεφτα που δινετε μπορειτε να παρετε ενα καλυτερο που να χει τουλ. tv tuner+να μπορειτε να δειτε κ dvd...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει εναν εργοστασιακο υπολογιστή ταξιδίου της vw και θέλω να το περάσω στο golf5 ,μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει εναν εργοστασιακο υπολογιστή ταξιδίου της vw και θέλω να το περάσω στο golf5 ,μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες. Τι εννοείς εργοστασιακό υπολογιστή ταξιδίου? Το trip computer?Βάλε αν μπορείς φωτό με το ανταλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.