Jump to content
Golf_Rider

Μεγεθος ελαστικων απορια

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Λυστε μου σας παρακαλω μια απορια. Οταν εισαι με 16" ζαντα σε Golf IV μαμα 1.4 εχεις 205/55 οταν βαζεις 17" ζαντα τί διασταση ελαστικου βαζεις?

Edited by Golf_Rider
Link to comment
Share on other sites

215/45/17 H 215/45/17 Δεν ξερω αν καποιος αλλος μπορει να βοηθησει αλλα εχε υπ οψη σου οτι το 215 αν δε κανω λαθος ειναι πιο ακριβοτερο σε τιμη απο το 225.Σε καποιο site υπηρχε και ο τυπος υπολογισμου αλλα δυστηχως μου διαφευγει

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αν τραβάει μετά...

Aυτο ειναι αλλο θεμα ομως...

βρε 225 /45 ειναι το σωστο αλλα sto 14ari αν βρεις στο manual να το αναφερει εχει καλως...για το κτεο οχι τιποτα αλλο...εμενα μεχρι 16 λεει

Το ΚΤΕΟ δεν μπορει να σου πει τιποτα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η διασταση που αντιστοιχει στο 205/55/16 ειναι η 215/45/17.Οταν ανεβαζεις ενα νουμερο τη ζαντα απο 16 σε 17 κατεβαινει ενα νουμερο η αναλογια του πλαινου δηλαδη απο 55 σε 50.Επισης οταν ανεβαζεις το φαρδος ενα νουμερο 205 σε 215 παλι κατεβαινει ενα το πλαινο απο 50 σε 45.Ολα αυτα για να μενει ιδιος ο κυκλος.Αν βαλεις 225/45/17 θα μεγαλωσει ο κυκλος γιατι θα μεγαλωσει το πλαινο.Ελπιζω να βοηθησα. tongue.gif

Edited by pantargos
Link to comment
Share on other sites

205/55/15 : διάμετρος 63,19εκ.

215/45/17 : διάμετρος 62,53εκ.

225/45/17 : διάμετρος 63,43εκ.

¶ρα το σωστότερο είναι το 225/45/17 επειδή είναι πιο κοντά και δεν υπάρχει 220/45/17

Μην δώσω έτοιμο τον τύπο.... μην τεμπελιάζουμε επειδή είναι καλοκαίριιιιιι B):o:otongue.gif:o

Ο υπολογισμός είναι πανεύκολος αν γνωρίζεις:

1. το πρώτο νούμερο είναι το φάρδος του πέλματος

2. το δεύτερο είναι το πλαϊνό το οποίο είναι το ποσοστό του φάρδους

3. το τρίτο είναι η διάμετρος του ζάντας σε ιντσες

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η διασταση που αντιστοιχει στο 205/55/16 ειναι η 215/45/17.Οταν ανεβαζεις ενα νουμερο τη ζαντα απο 16 σε 17 κατεβαινει ενα νουμερο η αναλογια του πλαινου δηλαδη απο 55 σε 50.Επισης οταν ανεβαζεις το φαρδος ενα νουμερο 205 σε 215 παλι κατεβαινει ενα το πλαινο απο 50 σε 45.Ολα αυτα για να μενει ιδιος ο κυκλος.Αν βαλεις 225/45/17 θα μεγαλωσει ο κυκλος γιατι θα μεγαλωσει το πλαινο.Ελπιζω να βοηθησα. tongue.gif

Οταν η VW δλδ δινει για τις 17αρες της 225/45 δεν ειναι σωστο?Το 215/45 ειναι λαθος για τα αυτοκινητα αυτα.

Φιλε μου αν θελεις να βαλεις 17αρα βαλε 225/45 και τελος.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αγαπητε φιλε Κωνσταντινε οταν πηγα για Κτεο μου ειπαν..."αποδειξε μας οτι επιτρεπεται το αυτοκινητο να φοραει αυτη την διασταση"...

το αναφερει στην ταπα του ρεζερβουαρ και του το εδειξα γιατι το βρηκα προχειρο...

απο κει και περα ξερω οτι βγαινει με 17αρες κλπ κλπ...συμφωνω μαζι σου σε ολα...

πες μου εσυ πως αποδεικνυω στον στοκο του κτεο οτι οι 17αρες ειναι οκ...υποψην στο βιβλιαρακι μου δεν αναφερει ΠΟΥΘΕΝΑ για 17...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρωτη φορα το ακουω ομως.

Δεν απαγορευεται πουθενα να εχεις 17αρες.

Εκτος αν ο στοκος ηθελε φακελιο.Καταλαβαινεις τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο εχετε δικιο. Κανονικα το οχημα πρεπει να φερει τις διαστασεις ελαστικων της εγκρισης τυπου για να περασει κτεο.

Αλλα συνηθως η κομπλα του υπαλληλου δεν είναι για καλο μας (αλλιμονο) αλλα για το χαρτζηλικι.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καλα εκανε ο ζαντολαστιχας και εβαλε 225/45 σε 17'' ζαντα. Εθεσα αυτη την απορια γιατι 2 3 γνωστοι μου ειπαν σαν πολυ δεν ειναι 225!!! θα μπορουσες να ειχες βαλει 215. Σας ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου.

Μια χαρα εκανε.

Το αν ειναι πολυ ή οχι ειναι αλλο θεμα.

Αλλα μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος?

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου.

Μια χαρα εκανε.

Το αν ειναι πολυ ή οχι ειναι αλλο θεμα.

Αλλα μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος?

+1

Link to comment
Share on other sites

Εγω περασα απο 195/65 σε 225/45/17 και στην φορμουλα υπολογισμου διαφορας εβγαλε 0 διαφορα.Απο 205/55/16 σε 225/45/17 εχει μια ψιλοδιαφορα.Αλλα καμια σχεση το 225 με το 195!Βεντουζα και τρελα φρενα!

Βεβαια στον πιανουν κανονικα στην νεα τετραδα! 700 και πανω!

Link to comment
Share on other sites

για τα φρενα μας ειπες...βεντουζα μας ειπες...για την επιταγχυνση γιατι δε μας λες?...τωρα αν δεις κανενα Matiz να σου αναβει τα φωτα θελω να δω μετα Post για το τσαγακι!!! ;):lol: :lol: :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελε Golfakia το παιδι εχει ΤSI....ημαρτον tongue.gif

Εαν μας κερναν τσαγακι και τα matiz επειδη αλλαξαμε διασταση ελαστικων ΚΑΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελε Golfakia το παιδι εχει ΤSI....ημαρτον tongue.gif

Εαν μας κερναν τσαγακι και τα matiz επειδη αλλαξαμε διασταση ελαστικων ΚΑΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ!!! tongue.gif

ρε τρελε το πρωτο ποστ που αναφερεται?... :unsure:;):blink:

μηπως εισαι off topic? tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου γεννήθηκε η απορία...

Τα 225/45/17 βγαίνουν σε Υ,Ζ,W δείκτη ταχύτητας (εκτός από τα Exalto 2 και Dunlop 3000 που είναι V).

Πως ζεσταίνονται τα λάστιχα αυτά σε TSI και βεντουζάρουν σε κράτημα και φρένα? Ιδίως στην πόλη...

Εγώ με 205/55/16 και 120 ps (Alfa 156) με τέτοιους δείκτες ταχύτητας έπρεπε να είχα κουβέρτες ή να να πήγαινα τέζα (και να μην με έκοβε κανένας) για να πιάσουν καλή θερμοκρασία...

Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελε Golfakia το παιδι εχει ΤSI....ημαρτον tongue.gif

Εαν μας κερναν τσαγακι και τα matiz επειδη αλλαξαμε διασταση ελαστικων ΚΑΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ!!! tongue.gif

Καηκαμε γενικα και ουτως η αλλως με τις τιμες της βενζινας.1,39 στην ιταλια!Σκεφτομαι να παρω matiz και να του βαλω μεθανιο! :lol: :lol: :lol: :lol: 15 ευρακια κανεις 500 χιλιομετρα! :)

Link to comment
Share on other sites

κι αν σε τρωει ο κ...ος σου να βαλεις 17αρια στο ματιζ...παλι θα καιει...

αυτο παντως ειναι αληθεια για το ζεσταμα που ανεφερε ο φιλος...οσοι εχουν tsi πως ζεστενουν τα 17αρια με δεικτη μεγαλυτερο απο V...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι πιο πρακτικο ρε παιδια. Εχω το 5αρι 1.6 FSI με τις 16αρες ζαντες και το μεγιστο που εχω δει στο κοντερ ειναι 205-207 χλμ. Αλλαζοντας ζαντες και βαζοντας τις 17αρες του GTI, εχει κανεις απο σας ιδεα κατα ποσα χλμ αναμενεται να μειωθει η τελικη ταχυτητα μου ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.