Jump to content
vkoumoul

Τι Τελικη Εχετε Δει Σε Eos

Recommended Posts

εχω 9500χλμ (4μηνες) και εχω κανει τη διαδρομη αθηνα-ξανθη και επιστροφη 3φορες(4500χλμ) και ξανθη-κομοτινη-καβαλα καμια 10φορές (περιπου 1000χλμ). στο κοντερ ανετα βλέπω τα 200, αντε τα 210(6000στροφές). τη τελευτέα φορά στην κατερίνη με ένα ακόμη άτομο 1:4 ρεζεβουαρ, δυο βαλίτσες, 21 C και τερμα γκάζι για ώρα (και μια 911 να ανοίγει το δρόμο μπροστά) είδα 230 στο κοντέρ (211 στο κλιματρονικ) και 6300στροφές.

πείτε τι έχετε δει

Link to comment
Share on other sites

είδα 230 στο κοντέρ (211 στο κλιματρονικ) και 6300στροφές.

πείτε τι έχετε δει

Εγω δηλαδη με tsi τι να περιμενω να δω? 260?..... tongue.gif ειναι πολλα τα 230..

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Σε γρασσαρισμένο γκρεμό?

Και με ευνοϊκό τυφώνα :lol: :lol: :lol:

Εδώ εγώ με τόσα άλογα, τόσα κυβικά, turbo, βελτίωση και τόσο λιγότερο βάρος απο εσένα και έχω δεί μέχρι 240 και άντε να πήγαινε μέχρι τα 250 (που δέ το νομίζω αλλά τέλοσπάντων) άν το τερμάτιζα και θές εσύ με το 1.6 να είδες και 230??????

Μάλλον είδες όνειρο.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Edit: Και μάλιστα τα είδα σε δρόμο με μικρή κλίση κατηφορική και ήταν κοντερίσια οπότε βγάλε τα συμπεράσματά σου....

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

σιγα εσυ με το Tsi που θες να δεις και 260!!!

με 115 αλογα στον τροχο...

230 ειναι πολλα για το eos δεδομενου το σκαφος του και τα κιλα του.

Απο που προκυπτει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

απο που προκυπτει ποιο?...τα 115 ?...με βαση τη λογικη...

για βγαλε το 17% απο τα 140...περιπου 23 αλογα...οκ σορρυ 117!!!

Αντε μωρε εσυ με το παλιο 1.8 Τ σου! tongue.giftongue.gif

136 στον τροχο εχει. μη λεμε παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω με golfw 1.6 fsi εχω δει 220+ κατι ελαχιστα σε καλη κατηφορα φυσικα εξω απο καβαλα και το εβγαλα και φωτο... οποτε το eos αν ειχε και λιγο αρκετο αερα και εχει και λιγο καλυτερη αεροδυναμικη ισως....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω με golfw 1.6 fsi εχω δει 220+ κατι ελαχιστα σε καλη κατηφορα φυσικα εξω απο καβαλα και το εβγαλα και φωτο... οποτε το eos αν ειχε και λιγο αρκετο αερα και εχει και λιγο καλυτερη αεροδυναμικη ισως....

Hmmmmm... Και αν ηταν πισω απο ενα 747 στην απογειωση μπορει να επιανε και 250 :D

Link to comment
Share on other sites

Με καλές συμθήκες μπορεί να δούν και 208 κοντέρ, εντάξει, ας μήν είμαστε υπερβολικοί.

Αλλά 220 και 230 μόνο στα όνειρα όπως λέει και το γνωστό άσμα.

Link to comment
Share on other sites

Με καλές συμθήκες μπορεί να δούν και 208 κοντέρ, εντάξει, ας μήν είμαστε υπερβολικοί.

Αλλά 220 και 230 μόνο στα όνειρα όπως λέει και το γνωστό άσμα.

+1 ειναι και πολλα τα κιλα ρε παιδια για μοτερ 1,6 το πολυ 210 σε νορμαλ

συνθηκες με ενα ατομο και σχεδον αδειο ρεζερβουαρ.....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και εγώ σαν τον ηλίθιο, ένας είπε τι είδε και αρχίσανε τα flame posts. Εντάξει, ίσως το παιδί υπερέβαλλε λιγάκι, ίσως τα είδε σε κατηφορικό κομμάτι, τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή; Να του πάρουμε το κεφάλι; Και δεν θυμάμαι να ρώτησε αν μπορεί, αν είναι δυνατόν να τα πιάσει, αλλά πόσα έχουν δει οι κάτοχοι EOS. Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα παρακαλουσα οσο γινεται να μενουμε εντος θεματος.

Θεμα για ζαντες λαστιχα κτλ υπαρχει ηδη ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

1) Πειραγμένες διαστάσεις ελαστικών/ζαντών και ειδικά aftermarket ενδέχεται να επηρεάσουν τις ενδείξεις του κοντέρ! Σωστά? ¶ρα όχι ακριβώς off topic!

2) Η Ευρωπαϊκή νομοθεσία επιβάλει η ένδειξη του κοντέρ ενός αυτοκινήτου να μην δείχνει μικρότερη από την πραγματική ταχύτητα του οχήματος για οποιοδήποτε από τους συνιστώμενους συνδυασμούς ελαστικών/ζαντών! Κατά συνέπεια έχουμε απόκλιση μέχρι και +7% στην ένδειξη του κοντέρ! ¶ρα στα 200 εσύ βλέπεις 214, και επειδή είναι και αναλογική η ένδειξη, μάλλον θέλεις να δεις 220! Πρακτικά παρατηρούνται και μεγαλύτερες αποκλείσεις, π.χ. στο Astra μου φτάνει το +10% και τα περιοδικά έχουν μετρήσει και πιο ακραίες καταστάσεις όπως Matiz να δείχνει 150 (που είναι η τελική του) και να πηγαίνει με 120!!!

(*) Πηγές, VWVortex & Auto Motor und Sport

Link to comment
Share on other sites

Guest The Wolf
Διαβάζω και εγώ σαν τον ηλίθιο, ένας είπε τι είδε και αρχίσανε τα flame posts. Εντάξει, ίσως το παιδί υπερέβαλλε λιγάκι, ίσως τα είδε σε κατηφορικό κομμάτι, τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή; Να του πάρουμε το κεφάλι; Και δεν θυμάμαι να ρώτησε αν μπορεί, αν είναι δυνατόν να τα πιάσει, αλλά πόσα έχουν δει οι κάτοχοι EOS. Έλεος...

γιατι ελεος? αυτος ειπε οτι ειδε 230 σε 1600αρι. τρελη δηλωση αλλα δικαιωμα του. εμεις δεν εχουμε δικαιωμα να θεσουμε τις αμφιβολιες μας??

Η Ευρωπαϊκή νομοθεσία επιβάλει η ένδειξη του κοντέρ ενός αυτοκινήτου να μην δείχνει μικρότερη από την πραγματική ταχύτητα του οχήματος για οποιοδήποτε από τους συνιστώμενους συνδυασμούς ελαστικών/ζαντών! Κατά συνέπεια έχουμε απόκλιση μέχρι και +7% στην ένδειξη του κοντέρ! ¶ρα στα 200 εσύ βλέπεις 214, και επειδή είναι και αναλογική η ένδειξη, μάλλον θέλεις να δεις 220! Πρακτικά παρατηρούνται και μεγαλύτερες αποκλείσεις, π.χ. στο Astra μου φτάνει το +10% και τα περιοδικά έχουν μετρήσει και πιο ακραίες καταστάσεις όπως Matiz να δείχνει 150 (που είναι η τελική του) και να πηγαίνει με 120!!!

αυτο που λες ισχυει αλλα στο συγκεκριμενο θεμα μιλαμε αποκλειστικα για το τι μπορει να δειξει το κοντερ (την πλασματικη ταχυτητα δλδ). ε 230 με τιποτα.. 200 το μεγιστο, αντε 210 σε παρατεταμενη κατηφορα. τελος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
γιατι ελεος? αυτος ειπε οτι ειδε 230 σε 1600αρι. τρελη δηλωση αλλα δικαιωμα του. εμεις δεν εχουμε δικαιωμα να θεσουμε τις αμφιβολιες μας??

αυτο που λες ισχυει αλλα στο συγκεκριμενο θεμα μιλαμε αποκλειστικα για το τι μπορει να δειξει το κοντερ (την πλασματικη ταχυτητα δλδ). ε 230 με τιποτα.. 200 το μεγιστο, αντε 210 σε παρατεταμενη κατηφορα. τελος.

Δηλαδή αποκλείεται να είναι εντελώς off οι ενδείξεις του κοντέρ?

Που το ξέρεις???

Εξάλλου στο VWVortex έχει κυκλοφορήσει Technical Bulletin αναφορικά με τις ενδείξεις του ταχύμετρου στα πρώτα μοντέλα EOS.

Το πρόβλημα θεωρητικά διορθώνεται με αναβάθμιση στο πρώτο σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ελεος? αυτος ειπε οτι ειδε 230 σε 1600αρι. τρελη δηλωση αλλα δικαιωμα του. εμεις δεν εχουμε δικαιωμα να θεσουμε τις αμφιβολιες μας??

αυτο που λες ισχυει αλλα στο συγκεκριμενο θεμα μιλαμε αποκλειστικα για το τι μπορει να δειξει το κοντερ (την πλασματικη ταχυτητα δλδ). ε 230 με τιποτα.. 200 το μεγιστο, αντε 210 σε παρατεταμενη κατηφορα. τελος.

Έχουμε το δικαίωμα να θέσουμε τις αμφιβολίες μας, αλλά από τι στιγμή που βγήκαν 1-2 και του εξήγησαν πως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί, οι υπόλοιποι απλά κάνουν την ηχό και αυτό είναι το λάθος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.