Jump to content
tsakdim

Χρώμα - Γυαλάδα και μικρο γρατσουνιές

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω εδώ και 5 χρόνια ενα πεντάπορτο 9Ν μπλε indigo polo 1.4 16v. Εντάξει όταν το πλένω φαίνεται όμορφο κτλ αλλά έχω δεί πολλά συνομίληκα που λάμπουν απο γυαλάδα! Πως το κατεφέρνετε αυτό? τι τους βάζετε και φαίνονται σαν καινούργια? Επίσης, θέλω να ρωτήσω που μπορώ στην πάτρα να διορθώσω με μικρό σχετικά κόστος 2 γρατσουνιές. Η πρώτη έγινε απο ποδήλατο και δεν σβύνει με κρέμα απο πρακτικερ που πήρα και ειναι περίπου στο 1,5 μετρο ( στο τέλος έχει κάνει λίγη ζημιά και φαίνεται το απο κάτω στρώμα του χρώματος) Η δεύτερη ειναι 4 εκατοστά περίπου και εγινε απο Τ (τάφ) παρκαρισματος που επεσε και μου εγλυψε την πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την γυαλάδα.... είναι απλό... με φροντίδα, πλύσιμο στο χέρι και every now and then ένα γυάλισμα από ειδικούς!

Όσο για το τοπικό βάψιμο που θα χρειαστείς... μπορεί να σου πέφτει κομματάκι μακριά αλλά είναι "μονόδρομος"... και είναι ο AutoPaint (www.autopaint.gr) ή επίσης δες και το τόπικ που υπάρχει για τον Δήμο (autopaint) στο φόρου μας:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=330

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο περίπου πάει ένα γυάλισμ αμε ειδική κρέμα απο ειδικό? Σε φανοποιείο πρέπει να ψάξω?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο περίπου πάει ένα γυάλισμ αμε ειδική κρέμα απο ειδικό? Σε φανοποιείο πρέπει να ψάξω?

Αν εισαι απο Πατρα κανει και ο θειος μου γυαλισματα και γρατσουνιες, ειναι φανοποιος πολλαααα χρονια. Ποσο χρεωνει δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Γιά γράψε διευθύνσεις και ονόματα...ρώτα και αν μπορείς πόσο πάει ένα γυάλισμα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για να γυαλίζει το αμάξι σαν καινούργιο θα πρέπει μετά το πλύσιμο να το περάσεις και ένα χεράκι κερί. Σε πολλά μαγαζιά θα το βρεις και εύκολα και να ξέρεις ότι το κερί και προστατεύει το χρώμα και επίσης κάνει το αυτοκίνητο να γυαλίζει και κάθεται πιο δύσκολα η σκόνη πάνω του...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω Praktiker να πάρω....τι μάρκα/τύπο να προτιμήσω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη μάρκα/τύπο να σου προτείνω, εγώ το πλένω στον πλυντιριαντζή της γειτονιάς μου που είναι φίλος, αλλά μονό θα σε συμβουλέψω να πάρεις από κάποιο πλυντήριο αυτοκινήτων κάποιο κερί/γυαλιστικό διότι αυτά του Praktiker δεν τα έχω και σε πολύ καλή εκτίμηση. Βέβαια μπορείς να αγοράσεις από Praktiker κάποιο φτηνό μόνο για δοκιμή και να δεις αν κάνει δουλειά το κερί.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μάρκες εκει αλλά ποιά... αυτό λέω Sonax και όχι τάδε ας πούμε. Αυτό λέω

Link to comment
Share on other sites

) Η δεύτερη ειναι 4 εκατοστά περίπου και εγινε απο Τ (τάφ) παρκαρισματος που επεσε και μου εγλυψε την πόρτα.

δες στο τοπικ φανοποιια.συνηθως καποιες αλοιφες,κερια απο γνωστες μαρκες οπως autoglym,3m ktl θα σε βοηθησουν.

επισης τι ειναι το ταφ παρκαρισματος?

Link to comment
Share on other sites

εννοούσα αυτά τα Π που βάζουν εκεί που απαγορεύεται να παρκάρεις, όπως σε εισόδους ξενοδοχείων ή σε πάρκινγκ τραπεζών...μία μέρα οπως έκανα πίσω να παρκάρω ανάμεσα σε 2 τετοια εριξα το μπροστινό με τον καθρέπτη μου και καθώς επεφτε προς τα πίσω...παράλληλα με την πόρτα του οδηγου...μου έγλυψε την λαμαρίνα η κόγχη και μου έκανε μια γρατσουνία...

Link to comment
Share on other sites

εννοούσα αυτά τα Π που βάζουν εκεί που απαγορεύεται να παρκάρεις, όπως σε εισόδους ξενοδοχείων ή σε πάρκινγκ τραπεζών...μία μέρα οπως έκανα πίσω να παρκάρω ανάμεσα σε 2 τετοια εριξα το μπροστινό με τον καθρέπτη μου και καθώς επεφτε προς τα πίσω...παράλληλα με την πόρτα του οδηγου...μου έγλυψε την λαμαρίνα η κόγχη και μου έκανε μια γρατσουνία...

Και γιατί δεν το λές από την αρχή Π και μας μπερδεύεις με άσχετα σύμφωνα??? ;):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε ρε τσακαλια με τι να καλυψω τα πλαστικα μερη του polo για να το περασω κερι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.