Jump to content
aqua

Εργοστασιακές ζάντες

Recommended Posts

Έχω βρει κάτι εργοστασιακές ζάντες που μου αρέσουν 15 και 16άρες. Εκτός από τι να βάλω μιας και έχω πολο 75άρι και σκέφτομαι μήπως βαρύνει πολύ με τις 16άρες, θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να τις βάλω το δυνατό φτηνά (δεν ξέρω αν παίζουν διαφορές στις τιμές στα εργοστασιακά) και ένα ενδιεκτικό κόστος στο περίπου για να προσανατολίζομαι...

Συγγνώμη αλλά άσχετος tongue.gif

Έχω δει αυτές:

28941imgp1796fp0.th.jpg

3188228062007390fy4.th.jpg

32837polo01wb4.th.jpg

Τι προτείνεται?

ΥΓ Επίσης τι λάστιχα βάζουμε?

Thanks :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

βαλε τουλαχιστον 16 για να μη σου πω 17

θα πας στον καρλη στη νικαια που εχουμε κ προσφορα κ θα δεις πολυ καλες τιμες

Link to comment
Share on other sites

βαλε τουλαχιστον 16 για να μη σου πω 17

θα πας στον καρλη στη νικαια που εχουμε κ προσφορα κ θα δεις πολυ καλες τιμες

βαλε αυτες απο την δευτερη φωτο.καλα ε, ειναι super.αλλα δεν νομιζω να υπαρχουν Ελλαδα.Εκτος και αν μπορεσεις κ κανεις καμια ειδικη παραγγελια απο αντιπροσωπεια.

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

17άρες δεν είναι πολύ μεγάλες? Και βαριές λογικά?

Στη Νίκαια θα τις βρω όλες, εργοστασιακές ή πρέπει να κάνω παραγγελία που λέει ο φίλος από πάνω?

Από τιμές και λάστιχα που περίπου να προσανατολίζομαι?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, ειναι βαρια και δεν θα πηγαινει βημα, αλλα θα ομορφυνει πολυ. Σε 15" μπαινει λαστιχο 195/55 R15, σε 16" =205/45 R16, και σε 17" =225/45 R17. Oσο για τιμες...αναλογα τι λαστιχο-μαρκα θα βαλεις. ;)

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει 16-άρες και το έχω μετανιώσει μιας και οι θόλοι ακόμη δεν έχουν γεμίσει. Το ότι θα πέσει με μεγαλύτερη ζάντα το αμάξι είναι σίγουρο αλλά θα είναι αρκετά πιο όμορφο.

Όσο για λάστιχα είναι τα εξής:

195-50-15

195-45-16 ή 205-45-16

205-40-17 ή 215-35-17

Από τιμές εξαρτάται κατά πολύ από τη ζάντα που θα βάλεις.Ενδεικτικά πάντως σε 15-άρα υπολογίζω κάπου στα 600 με 750 Ε με ένα καλό λάστιχο, σε 16 -άρα κάπου στα 800 με 1000Ε και σε 17-άρα από 1000 εώς και 1300Ε.

Link to comment
Share on other sites

οκ guys ευχαριστώ.

Τώρα μόλις νιώσω ότι έχω τα λεφτά θα αρχίσω τις βόλτες.. ;)

Προς θεού δε θέλω να σέρνεται.. Ίσως τους άδειους θόλους, τους "γεμίσω" με ένα χαμήλωμα..

Εκτός από τον καρλη στη νικαια έχουμε κάτι άλλο για καλή τιμή, πιο κοντά στην Αθήνα;

Επίσης τις ζάντες που έβαλα θα τις βρω έτσι? Γιατί έχω ερωτευτεί ιδιαίτερα με τις 2 από αυτές αλλά και με την πρώτη!!

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σκέπτομαι να βάλω εργοστασιακη ζάντα 14άρα όμως γιατι έχω λιγότερο απο χρόνο αλλάξει λάστιχα με διάσταση 195. Ξέρετε πόσο κοστίζουν?

Link to comment
Share on other sites

:D ΒΡΕ ΘΗΡΙΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΡΗΚΕΣ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΑΝΤΑ? ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΜΟΡΦΗ. ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΟΥ? ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΛΟ. ΚΙ ΕΓΩ 16 ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ... :D

ΓΙΑ ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ TSW KYALAMI... ΣΤΕΙΛΕ ΜΗΝΥΜΑ ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΟ KOSTASLAMIA@HOTMAIL.COM :D

Link to comment
Share on other sites

η 1η(misano) ειναι αυτη που βαζουν αν παρει καποιος εκδοση sportline

ειναι 14 και παιρνει 185 λαστιχο

την 2η την βρηκα σε φυλλαδιο με accesories (κωδικος 6Q0 071 492 666 ) στα 200ευρω (μαλλον η μια) ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΜΟΡΦΗ 17αρα με λαστιχο 215 ,καπως απαγορευτικο το κοβω -πολυ φαρδυ

και η τελευταια(san marino) ειναι 16αρα με 205 λαστιχο αλλα ειναι πανακριβη, να φανταστειτε για να την βαλεις ως extra σε καινουργιο πολο αντι τις 1ης ηθελε 1500 ευρω και καλα με ατσαλενια μπουλονια και ιστοριες.....

Link to comment
Share on other sites

η 1η(misano) ειναι αυτη που βαζουν αν παρει καποιος εκδοση sportline

ειναι 14 και παιρνει 185 λαστιχο

την 2η την βρηκα σε φυλλαδιο με accesories (κωδικος 6Q0 071 492 666 ) στα 200ευρω (μαλλον η μια) ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΜΟΡΦΗ 17αρα με λαστιχο 215 ,καπως απαγορευτικο το κοβω -πολυ φαρδυ

και η τελευταια(san marino) ειναι 16αρα με 205 λαστιχο αλλα ειναι πανακριβη, να φανταστειτε για να την βαλεις ως extra σε καινουργιο πολο αντι τις 1ης ηθελε 1500 ευρω και καλα με ατσαλενια μπουλονια και ιστοριες.....

ευχαριστώ. Ξέρεις μήπως κάποιο μαγαζί καλό να πάω για τιμές?

Επίσης η 1η λογικά μπαίνει και στην αντιπροσωπεία... Ξέρουμε τιμή εκεί?

Ευχαριστώ.

@ kostaslamia δε με τρελαίνει αλλά λέει κάτι... Παίζει ρόλο και η τιμή στην απόφαση! πόσο την έχεις βρει;

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η 1η λογικά μπαίνει και στην αντιπροσωπεία... Ξέρουμε τιμή εκεί?

Η 1η για να μπει στην εκδοση comfortline (η οποια δεν εχει ζαντες αλουμινιου) κοστιζε 700 ευρω περιπου για καινουργιο μοντελο παντα!!!

για την 2η το ονομα της ειναι "exor-stp"

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

AQUA ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 480 ΕΥΡΩ. ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΒΜW ΚΑΙ ΕΝΑ POLO AΛΛΑΞΑ ΓΝΩΜΗ ΑΜΕΣΩΣ.... ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΕΡΕΣ ΟΙ TSW.....

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι δηλαδή να προχωρήσεις και να τη βάλεις?

Δεν ξέρω με προβληματίζει πολύ... δε μου αρέσει τόσο πολύ όσο οι άλλες ας πούμε... και για διαφορά 200¤ το σκέφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει κι αυτή η ζάντα της HANDSOME. Είναι η HS-138. Τι λες? Στην ίδια τιμή είναι.... Ισως λίγο πιο χαμηλή. Πολύ γερή ζαντούλα.... Δοκιμασμένη....!!! Μπερδεμένος ειμαι. Μια απο τις δύο θα βάλω. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι οτι θα βάλω τα GISLAVED SPEED 606 σε 195/50 R15. Kαι αυτά δοκιμασμένα....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει κι αυτή η ζάντα της HANDSOME. Είναι η HS-138. Τι λες? Στην ίδια τιμή είναι.... Ισως λίγο πιο χαμηλή. Πολύ γερή ζαντούλα.... Δοκιμασμένη....!!! Μπερδεμένος ειμαι. Μια απο τις δύο θα βάλω. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι οτι θα βάλω τα GISLAVED SPEED 606 σε 195/50 R15. Kαι αυτά δοκιμασμένα....

πολυ ωραια ζαντουλα.

μηπως ξερεις αμ βγαινει σε μαυρη και ποιοα ειναι η τιμη της?

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ 15 ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 450 ΕΥΡΩ. ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΥΡΕΣ ΔΕ ΒΓΑΙΝΟΥΝ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΕΡΟ ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ. ^_^ ΤΙΣ ΦΟΡΑΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΣΕ 16" :rolleyes: ΚΙ ΕΓΩ 16 ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ....ΛΑΚΟΥΒΕΣ....!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.