Jump to content
cprionas

Πρόβλημα στο κιβώτιο?

Recommended Posts

μην αγχωνεστε ρε αυτο γινεται στα πιο πολλα αυτοκινητα και λιγο πιο πολυ στα δικα μας [αφου το κανει μονο στην οπισθεν]

Επειδη τελευταια μου κουρευει συχνα πυκνα την οπισθεν το πηγα μια φορα στην αντιπροσωπεια οπου δεν παρατηρησαν τιποτα.Το οδηγησε ο Βασιλης Νικο.Δυστυχως δεν παρουσιασε τιποτα.Μου εκανε μια ρυθμιση στη διαδρομη του λεβιε αλλλα τιποτα.Μολις το ξαναοδηγησα τα ιδια.Την επομένη γυριζοντας απο δουλεια κι εχοντας 4η και 5500 στροφες παω να βαλω 5η.Συναντω αντισταση.Επιμενω λιγο παραπανω και μου κανει το κλασσικο γκρρρρ.Αφηνω συμπλεκτη και ξαναπροσπαθω και μπηκε.Αυτο μου το εχει κανει και μερικες φορες με 3η--->4η και παλι με αρκετες στροφες.Δεν το εχει κανει πολλες φορες.Τεσσερις φορες.Το ξαναπηγαινω λοιπον και το οδηγαει ο Θανασης ο αρχιμηχανικος.Και για αλλη μια φορα τιποτα.Να φανταστεις εβαλε και οπισθεν ενω το αυτοκινητο τσουλουσε προς τα μπροστα και παλι τιποτα.Δεν εκανε κανενα θορυβο (που σχεδον παντα σε τετοιες περιπτωσεις το κανει και οι κατοχοι tsi το γνωριζουν και προτιμουν να βαζουν οπισθεν οταν το αυτοκινητο ειναι πληρως σταματημενο).Εν το μεταξυ και ο Βασιλης και ο Θανασης μου τις εβαζαν καρφωτες.Ρε παιδια λεω τι σκαλωμα να δειτε οταν τις κουμπωνετε με μανια;Τελοσπαντων δοκιμασε και να δει αν εχω προβλημα με αλλαγη απο πρωτη σε δευτερα και πολλες στροφες (το κλασσικο προβλημα συγχρονιζε) αλλα ολα οκ.Εξαλλου απ'οτι μου ειπε κι ο Βασιλης η ημερ/νια κατασκευης ειναι τετοια που εχει διορθωθει απο το εργοστασιο το προβλημα αυτο.Θα το παω απο Τριτη ξανα και βλεπουμε.

Υ.Γ. Afterdark απ'οτι μου ειπε ενα παληκαρι που ειχε ερθει στη συναντηση και ειναι μηχανικος σε αντιπροσωπεια,χλωμο να φταινε οι βαλβολινες.Μου ειπε οτι καποια ειχαν προβλημα στην αντλια συμπλεκτη και μερικα ειχαν ελλατωματικο δισκο-πλατο.Τι να πω;Αν δεν το κανει μπροστα τους δεν μπορω να κανω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα 1ης-2ας το είχε και ενα φιλαράκι μου με tsi!

το πήγε στην αντιπροσωπεια και του έλεγαν ότι φταίει αυτός και του έκαναν το δύσκολο..

πήγε ο πατέρας του και τους ανακάτεψε λίγο όμως και έβγαλαν κιβώτιο από καινούριο golf

και το έβαλαν στο δικό του...

για ψάξτε το εσείς με το πρόβλημα μπας και σας αλλάξουν όλο το κιβώτιο..

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα 1ης-2ας το είχε και ενα φιλαράκι μου με tsi!

το πήγε στην αντιπροσωπεια και του έλεγαν ότι φταίει αυτός και του έκαναν το δύσκολο..

πήγε ο πατέρας του και τους ανακάτεψε λίγο όμως και έβγαλαν κιβώτιο από καινούριο golf

και το έβαλαν στο δικό του...

για ψάξτε το εσείς με το πρόβλημα μπας και σας αλλάξουν όλο το κιβώτιο..

τυχερός αυτός που θα πάρει το καινούργια golf!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αληθεια , ακομη 5000χλμ. ] δεν εχω συναντησει προβλημα στο αμαξι μου, [ tsi 140hp ] . Και για να ειμαι ειλικρινης το ψιλοσκιζω μιας και ειμαι σβουρας tongue.gif [ και στην εγγυηση βεβαια ] . Το πολακι του ειχα αλλαξει τα @#@##@## και παλι δεν μου ειχε βγαλει προβληματα. Τωρα ειδωμεν παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και το δικο μου,Golf GT σε ενα χρονο 19.500χλμ, εχει προβλημα με το κιβωτιο.Αλλαγη απο πρωτη σε δευτερα μετα τις 4000 στροφες ειναι αδυνατον.Την τριτη παω στο service να δουν το προβλημα...μου ειπαν απο το τηλεφωνο οτι μαλλον θελει αλλαγη το συγχρονιζε 1ης-2ας.

Και μένα το ίδιο πρόβλημα έχει. Tsi ενός χρόνου με 25.000 χλμ. Επίσης και η όπισθεν δε μπαίνει πολύ ''ευχάριστα''. Από ότι έχω ακούσει αλλάζουν συγχρονιζέ 1ης-2ας και ίσως και γρανάζι δευτέρας και όπισθεν.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπωθηκε οτι μετα απο καποια χρονολογια το φτιαξαν το θεμα με τα σασμαν?...τι μοντελο ειναι?

Το εφτιαξαν.Στο δικο μου δεν το κανει.Απ'οτι ξερω απο τον Μαρτιο του 2007 εχει διορθωθει το προβλημα.Εμενα εχει κατασκευαστει αρχες Απριλιου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως χθες το πηγα στην καρεντα και το τεσταραμε με ενα συμβουλο (οταν βαζω πρωτη και αφηνω συμπλεκτη ακουγεται ενα κρακ σαν να παιζει μια βιδα και επισης το ιδιο πραγμα απο αλλαγη πρωτης-δευτερας) και την δευτερα αλλαζω σασμαν(παλι καλα που ειναι στην εγγυηση).Το αμαξι ειναι TSI ενως χρονου με 13300χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως χθες το πηγα στην καρεντα και το τεσταραμε με ενα συμβουλο (οταν βαζω πρωτη και αφηνω συμπλεκτη ακουγεται ενα κρακ σαν να παιζει μια βιδα και επισης το ιδιο πραγμα απο αλλαγη πρωτης-δευτερας) και την δευτερα αλλαζω σασμαν(παλι καλα που ειναι στην εγγυηση).Το αμαξι ειναι TSI ενως χρονου με 13300χλμ.

O ηχος ακουγεται μεσα απο το σαζμαν ή απο καπου αλλου??

Το ιδιο μοντελο εχω 1/2007!!! Να ανησυχω?? :huh::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως χθες το πηγα στην καρεντα και το τεσταραμε με ενα συμβουλο (οταν βαζω πρωτη και αφηνω συμπλεκτη ακουγεται ενα κρακ σαν να παιζει μια βιδα και επισης το ιδιο πραγμα απο αλλαγη πρωτης-δευτερας) και την δευτερα αλλαζω σασμαν(παλι καλα που ειναι στην εγγυηση).Το αμαξι ειναι TSI ενως χρονου με 13300χλμ.

Μια από τα ίδια. Μόνο που είμαι εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

O ηχος ακουγεται μεσα απο το σαζμαν ή απο καπου αλλου??

Το ιδιο μοντελο εχω 1/2007!!! Να ανησυχω?? :huh::rolleyes:

Φιλε μου ακουγεται μονο αμα εχω ανοιχτο το παραθυρο.Οτι εχει καλο ειναι να το φτιαξεις τωρα που ειναι στην εγγυηση γιατι μετα θα πιανουν τον..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ακουγεται μονο αμα εχω ανοιχτο το παραθυρο.Οτι εχει καλο ειναι να το φτιαξεις τωρα που ειναι στην εγγυηση γιατι μετα θα πιανουν τον..... ;)

Δεν καταλαβαονω αυτο που λες!! :huh:

Τι παει να πει ακουγεται με ανοιχτο το παραθυρο? Εξηγησε μου σε παρακαλω λιγο το ειδος του ηχου και απο που προερχεται.

Τα αμαξια μας ειναι πολυ κοντα σε ημερομηνιες κατασκευης. Ξερεις εργοστασιο κατασκευης??

Υ.Γ.

Δεν εχω στο νησι εξουσιοδοτημενο συνεργειο...

Να το αναβασω Αθηνα χωρις να ειμαι σιγουρος για κατι δεν παιζει....οποτε.....περιμενω.

Παντως μεχρι τωρα δεν μου εχει ''κουρεψει'' σε αλλαγη 1η-2α. Γενικα δεν εχω προβληματα. Το μονο που μου κανει ειναι

καμια φορα δυσκολευομαι να αποσυμπλεξω την οπισθεν. Κοινως ''τραβαω'' τον λεβιε για να βγει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαονω αυτο που λες!! :huh:

Τι παει να πει ακουγεται με ανοιχτο το παραθυρο? Εξηγησε μου σε παρακαλω λιγο το ειδος του ηχου και απο που προερχεται.

Τα αμαξια μας ειναι πολυ κοντα σε ημερομηνιες κατασκευης. Ξερεις εργοστασιο κατασκευης??

Υ.Γ.

Δεν εχω στο νησι εξουσιοδοτημενο συνεργειο...

Να το αναβασω Αθηνα χωρις να ειμαι σιγουρος για κατι δεν παιζει....οποτε.....περιμενω.

Παντως μεχρι τωρα δεν μου εχει ''κουρεψει'' σε αλλαγη 1η-2α. Γενικα δεν εχω προβληματα. Το μονο που μου κανει ειναι

καμια φορα δυσκολευομαι να αποσυμπλεξω την οπισθεν. Κοινως ''τραβαω'' τον λεβιε για να βγει....

Οταν λεω με ανοιχτο παραθυρο το ακουω το λεω γιατι εχει πολυ καλη ηχομονοση το ΓΚΟΛΦ και δεν ακους ευκολα κατι απο εξω.Επαναλβανω το ακουω μονο οταν εχω ανοιχτο το παραθυρο και ο ηχος ακουγεται απο μπροστα οταν αφηνω το συμπλεκτη(ενα κραααακκκ)το κανει μονο στιην αλλαγη απο Ν->1->2 ταχυτητας.Αν δεν ακους κατι (δεν ειναι απαραιτητο να στο κανει) μην πανικοβαλεσαι και μην κατεβαζεις τσαμπα το αμαξι αθηνα.Ετσι και αλλιως μονο ο ηχος ακουγεται οι ταχυτητες μπαινουν κανονικα.Το δικο μου ειναι κατασκευασμενο (αν ισχυει) απο οτι ειδα σε ενα site στο ΒΕΛΓΙΟ.Ελπιζω να σε βοηθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαονω αυτο που λες!! :lol:

Τι παει να πει ακουγεται με ανοιχτο το παραθυρο? Εξηγησε μου σε παρακαλω λιγο το ειδος του ηχου και απο που προερχεται.

Τα αμαξια μας ειναι πολυ κοντα σε ημερομηνιες κατασκευης. Ξερεις εργοστασιο κατασκευης??

Υ.Γ.

Δεν εχω στο νησι εξουσιοδοτημενο συνεργειο...

Να το αναβασω Αθηνα χωρις να ειμαι σιγουρος για κατι δεν παιζει....οποτε.....περιμενω.

Παντως μεχρι τωρα δεν μου εχει ''κουρεψει'' σε αλλαγη 1η-2α. Γενικα δεν εχω προβληματα. Το μονο που μου κανει ειναι

καμια φορα δυσκολευομαι να αποσυμπλεξω την οπισθεν. Κοινως ''τραβαω'' τον λεβιε για να βγει....

Αυτο μου εχει τυχει και μενα δυο τρεις φορες.Απλα κανεις λιγο ακομα οπισθεν και ξαναπροσπαθεις.

Link to comment
Share on other sites

ο ηχος ακουγεται απο μπροστα οταν αφηνω το συμπλεκτη(ενα κραααακκκ)το κανει μονο στιην αλλαγη απο Ν->1->2 ταχυτητας.

Το μονο που ακουω ειναι το κλασσικο ''κλακ'' που κανει ο συμπλεκτης οταν τον αφηνω.

Αλλα οταν ειμαι σε σταση το ακουω και οχι εν κινησει.

Εχει αναφερθει απο πολλα μελοι αυτο το προβλημα. Σε αλλους εβαλαν σπρευ σε αλλους αλλαξαν

μια ''διχαλα'' :huh: που εχει ο συμπλεκτης.

Αλλα να αλλαξουν σαζμαν για ενα προβλημα που ακουγεται απο την περιοχη του συμπλεκτη μου ακουγεται πολυ περιεργο.

Εσεις τι λετε ρε παιδες??

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου εχει τυχει και μενα δυο τρεις φορες.Απλα κανεις λιγο ακομα οπισθεν και ξαναπροσπαθεις.

Οντως μια το κανει και αλλες οχι. Συνηθως το κανει εαν η οπισθεν γινει σε ανηφορικο δρομο. Κοινως οταν ζοριζεται.

Οταν κανεις οπισθεν σε επιπεδο μερος ολα καλα.

Πιστευεις οτι υπαρχει καποιο προβλημα?? Κατι ακουσα για μια ντιζα που εχει το σαζμαν. Αν καποιος ξερει ας μας αναψει το φως!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως μια το κανει και αλλες οχι. Συνηθως το κανει εαν η οπισθεν γινει σε ανηφορικο δρομο. Κοινως οταν ζοριζεται.

Οταν κανεις οπισθεν σε επιπεδο μερος ολα καλα.

Πιστευεις οτι υπαρχει καποιο προβλημα?? Κατι ακουσα για μια ντιζα που εχει το σαζμαν. Αν καποιος ξερει ας μας αναψει το φως!!

Νομιζω κι εγω σε ανηφορικο κομματι το εχω παρατηρησει.Εν τω μεταξυ αν το εμπρος μερος του αυτοκινητου ειναι προς την κατηφορα και εχεις βαλει οπισθεν,αν προσπαθησεις να τη βγαλεις ενω το αυτοκινητο τσουλαει προς τα μπρος,τοτε παλι δε βγαινει η οπισθεν.

Οσο για το κλακ που ακους οταν εισαι σταματημενος και αφηνεις συμπλεκτη,ξεχασε το.Δεν ειναι προβλημα.Το κανει σε ολα.Και στο audi του πατερα μου το κανει.Μην ασχολεισαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα προχθες,το ειχα παει στον Γρατσια για επισκευη στο κιβωτιο.Ολα μεσα στην εγγυηση,και απο οτι φαινεται ειναι ολα ενταξει.Οντως οι αλλαγες σε ολες τις σχεσεις πολυ καλυτερες απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα προχθες,το ειχα παει στον Γρατσια για επισκευη στο κιβωτιο.Ολα μεσα στην εγγυηση,και απο οτι φαινεται ειναι ολα ενταξει.Οντως οι αλλαγες σε ολες τις σχεσεις πολυ καλυτερες απο πριν.

τι ακριβως σου εκαναν οταν λες επισκευη στο κιβωτιο, κατεβασαν σασμαν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα προχθες,το ειχα παει στον Γρατσια για επισκευη στο κιβωτιο.Ολα μεσα στην εγγυηση,και απο οτι φαινεται ειναι ολα ενταξει.Οντως οι αλλαγες σε ολες τις σχεσεις πολυ καλυτερες απο πριν.

Να μας πει επισης τι προβληματα ειχε και τι τους ειπε στην αντιπροσωπια...

ειμαι περιεργος να ακουσω... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειχε το γνωστο προβλημα,δεν μπορουσες να κανεις αλλαγη απο 1η σε 2ρα μετα απο τις 3000στροφες.Επισης οταν εκανες οπισθεν και παταγες το συμπλεκτη εκανε ενα ασχημο θορυβο.Απο οτι μου ειπαν αλλαξαν το συχρονιζε 1ης -2ρας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.