Jump to content
cprionas

Πρόβλημα στο κιβώτιο?

Recommended Posts

Αυτο το ακουω κι εγω.. οχι μονο στην πρωτη αλλα σε ολες τις ταχυτητες κατα την επιταχυνση την αποτομη. στην πρωτη ταχυτητα ο μεταλλικος αυτος ηχος χρονικα συμπημπτει σχεδον με το κλακ του κομπρεσορα.. στις αλλες ταχυτητες θελει να το παρατηρησεις πιο πολυ για να τονα κουσεις αλλα ακουγεται χρονικα αρκετα μετα το κλακ του κομπρεσορα...αμα το βρεις πες μου κι εμενα τι ακριβως ειναι.. εχω ακουσει για χιλια δυο.. αντλια λεει ο ενας, βαση μηχανης λεει ο αλλος.. Βοηθηστε μας ρε παιδια.. και για να γινω πιο κατανοητος ο ηχος ειναι ενας μεταλικος ηχος τρηξιματος... :sad:

Α και ξεχασα να πω οτι με κενη δεν το κανει για κανενα λογο.. αξιον απορειας ε?

Ο ηχος ειναι συνεχομενος ή τον κανει μια φορα
Link to comment
Share on other sites

σε μενα μια φορα το κανει καθως απεμπλεκω κ παταω γκαζι το κανει για 1 sec κ μετα τπτ.ειναι σαν τον ηχο της αντλιας νερου τοσο συντομος και το ιδιο μεταλλικος

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα τον κανει.. και αν αφησω το γκαζι και παω να ξαναεπιταχυνω αποτομα το ξανακανει... και το κανει με οοολες τις ταχυτητες.. τι λετε να ειναι?

Και να αναφερω οτι το κανει μονο με ταχυτητα.. με κενη δεν το κανει.. και ακομα το κανει και οταν παω να πατησω γκαζι αποτομα ενω εχω πατημενο τον συμπλεκτη χωρις να θελω να επιταχυνω.. δεν μπορω με τιποτα να εντοπισω απο που ερχεται.. παντως δισκο πλατο αλλαξα στα 80.000 σχετικα πολυ συντομα και δεν ειναι απο αυτοο

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ίδιο ήχο σε Golf tsi 140 από το Φθινόπωρο. Είχα πάει στην αντιπροσωπεία και ο μάστορας που το άκουσε μου είπε κατηγορηματικά και καθησυχαστικά ότι είναι η βάση της μηχανής. Έχει κάτι σαν λάστιχο-καουτσούκ η μηχανή και ακουμπάει πάνω σε αυτό για να μη μεταφέρονται κραδασμοί στο αμάξωμα( αν το κατάλαβα σωστά). Δεν το πήγαμε βόλτα για να το ακούσει, απλώς με τραβηγμένο χειρόφρενο και 1η ταχύτητα άφηνα λίγο το συμπλέκτη και μόλις "προσπαθούσε" να ξεκινήσει το αυτοκίνητο ακουγόταν το τρίξιμο. Φύγε μου είπε και μην ασχολείσαι. Τώρα που ζέστανε ο καιρός σταμάτησε να ακούγεται. Αυτά

Link to comment
Share on other sites

χμμμ ενδιαφερον κοστος ανταλλακτικου ξερουμε?εμενα τον εκανε μια μερα μονο καπους στις 5 φορες κ μετα δε το ξανακανε.

φτου μη το ματιαξω οτι προβλημα εβγαλε ηταν στην εγγυηση.αλλα κ εγω το προσεχω 4.5 χρονια το εχω απειραχτο με 66.500 χλμ

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Στα αυτοκίνητα που το ακούτε έχετε αλλαγμένα δίσκο- πλατώ; Γιατί εγώ φοράω τετραφτερο και σε κάθε ξεκίνημα ακούω έναν μεταλλικό θόρυβο που μάλλον οφείλεται στο ότι έχω βολάν διπλής μάζας...

Link to comment
Share on other sites

Oύτε εγώ έχω αλλαγμένο δίσκο-πλατο. 100.000 χλμ και 5 ετών το golf. Πάντως αυτό που μου είπε ο μάστορας για τη βάση της μηχανής με έπεισε. Απλά δεν τον ρώτησα για κόστος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα εγω σημερα ακουσα για πρωτη φορα αυτο που περιγραφει ο φιλος στην αρχη του ποστ αυτο που εχω να προσθεσω ειναι οτι ακουγεται και ενα κροταλισμα (περαν του φυσιολογικου απο τον κινητηρα) που μολις πατησεις συμπλεκτη σταματα, τωρα για το τριξιμο που ακουγεται μολις βαλεις 1η και αρχιζεις να αφηνεις συμπλεκτη οταν γινεται η συμπλεξη αν εχω 1200 στροφες ακουγεται. 

 

εχει παρατηρησει κανεις εναν μεταλλικο θορυβο οταν αφηνει συμπλεκτη κ παταει γκαζι στην εκκινηση δηλαδη καθως βαζει την 1 ταχυτητα απο το ρελαντι?
δεν αναφερομαι οταν το αμαξι ειναι σβηστο κ πατησει κανεις απλα τον συμπλεκτη (την βιδουλα δλδ που στεγνωνει το λυπαντικο) αλλα ενω ειναι στο ρελαντι κ βαζει 1 για να τσουλισει..μου το εκανε χθες για 5 εκκινησεις (σταματα ξεκινα λογο κυκλοφοριας) κ μετα δε μπορουσα να το ακουσω

 

τελικα εσυ φιλε μηπως βρηκες απο που ειναι???

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ξερουμε εαν υπαρχει οδηγεια ανακλησης για αυτο το προβλημα? κατοχος ενως gt  με αυτο το προβλημα οπου στον φιλιπαιο ειχε διαγνωστει (εχω το χαρτι αλλα δεν ξερω οταν διαγνωστικε εαν ηταν στην εγγυηση) και ειπαν στον πρωτο κατοχο πως δεν ειναι προβλημα ουτε χαλαει, εγγυηση κανονικη ειναι μονο για 3 χρονια? αν ναι και ειχε διαγνωστει μεσα στα 3 χρονια μπορω τωρα να το κυνηγησω?    7/06  ειναι η αδεια του αμαξιου με 89χιλιαδες χλμ, διαβασα και για αλλα ΄αναλωσιμα΄ που μαλλον πρεπει να αλλαξω (ν75 κ σκαστρα) οπως επισης ειδα μια ψιλοδιαρροη απο κατω λαδιου και μου ειπε ο ανθρωπος που το ελενξε πως ειναι απο τον καθρεπτη αυτο αλλα δεν διαβαζω κατι εδωμεσα, τα φωτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα επιδη με καιει το θεμα αγορασα ενα αμαξι δευτερο χερι χρονολογιας 7.7.2006 και αγορα και σερβις μονο απο τον φιλλιπαιο, μπορω να παω και να τους τριξω τα δοντια για την ανακληση σαζμαν - η εστω το συνχρονιζε δευτερας??? απο οσο ξερω ο πρωτος ιδιοκτητης ειχε αναφερει το προβλημα και του ειπαν πως δεν υπαρχει προβλημα ουτε χαλαει οποτε ολα καλα! μπορω καπως να εχω ενα χαρτι οτι τα ταδε μοντελα εχει κανει ανακληση για σαζμαν??? μονο μεσω αυτων? και αν αρνηθουν τι κανω? απειλω πως θα στειλω μαιλ στην μαμα εταιρια?? δεν εχω ακουσει κακα λογια για τον φιλλιπαιο αλλα ο φιλοσιδης ειναι πολυ πιο επαγγελματιας απο οτι διαβαζω, οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη, ευχαριστω!

Edited by zellps2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα παρατήρησα κ εγω πρόβλημα στο κούμπωμα τις Δευτέρας όταν έχω πολλές στροφές...επίσης νομίζω ότι μερικές φορές δεν με κουμπώνει τοσο εύκολα η όπισθεν..ειναι το γνωστό πρόβλημα;

Έχω το gt 170 2006

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.