Jump to content
cprionas

Πρόβλημα στο κιβώτιο?

Recommended Posts

αυτά συμβαίνουν να βγαίνουν προβληματικά κιβώτια κ.λ.π δεν είναι σε όλα τα car πχ εγώ έχω ένα tsi του 2007 το 1400 140ps έχω κάνει 12.800 περίπου χιλιόμετρα δεν έχει τίποτα απολύτως με full σπορ οδήγηση

Link to comment
Share on other sites

αυτά συμβαίνουν να βγαίνουν προβληματικά κιβώτια κ.λ.π δεν είναι σε όλα τα car πχ εγώ έχω ένα tsi του 2007 το 1400 140ps έχω κάνει 12.800 περίπου χιλιόμετρα δεν έχει τίποτα απολύτως με full σπορ οδήγηση

Ξερεις ημερομηνια κατασκευης;

Link to comment
Share on other sites

nai einai 1 <-(den eimais sigoyrios)/ 2007

Link to comment
Share on other sites

Κλασικο το προβλημα στην αλλαγη απο πρώτη σε δευτέρα...

Σήμερα πηγα για το service των 30000(golf gt) τουσ το ειπα και χωρις καν να το κοιταξουν μου ειπαν οτι θα μου το αλλαξουν και δωρεάν επειδη ειμαι στην εγγυηση..

Οπότε όπως καταλαβαίνετε το προβλημα ειναι γνωστο στις αντιπροσωπίες...

Νεότερα θα έχω την Παρασκευη που θα το παραλαβω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και το δικο μου, Golf TSI σε ενα χρονο 24.500χλμ, εχει προβλημα με το κιβωτιο.Αλλαγη απο πρωτη σε δευτερα μετα τις 4000 στροφες . μαλλον θελει αλλαγη το συγχρονιζε 1ης-2ας ????

Link to comment
Share on other sites

φιλε chriss να ξερεις οτι η αντιπροσοπεια περνει πισω ολα τα gt για αλλαγη κιβωτιου λογω προβληματοσ στην δευτερα και γενικα προβληματικο κιβωτιο.πηγαινε γρηγορα για αλλαγη και φυσικα χωρισ λεφτα αφου εισαι κατω απο 2 χρονια οπου σχυει η εγγυηση.οι βλακεσ δεν το λενε οτι τα gt μεχρι καποιασ ημερομηνιασ παραγωγησ εχουν προβλημα για να ληξει η εγγυηση και να το πληρωσετε!ΠΡΟΣΟΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποσο παει η ταρίφα για αλλαγη συγχρονιζέ 1-2ας για καποιον που ειναι εκτός εγγύησης?

Μηπως και σε εμας που δεν εχει εμφανιστεί ακομα να πηγαιναμε προληπτικα να το αλλαζαμε? Γιατι απο οτι καταλαβαινω ειναι αναποφευκτο και θεμα χρονου να παρουσιαστει το προβλημα. Θα τσινίσουν απο την αντιπροσωπεια?

Καλα ειναι τόσο για το π***** η VW? Αφου το γνωριζει το προβλημα δεν εχει τα αντερα να κανει μια ανακληση?

Edited by Mythos
Bad language!
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποσο παει η ταρίφα για αλλαγη συγχρονιζέ 1-2ας για καποιον που ειναι εκτός εγγύησης?

Μηπως και σε εμας που δεν εχει εμφανιστεί ακομα να πηγαιναμε προληπτικα να το αλλαζαμε? Γιατι απο οτι καταλαβαινω ειναι αναποφευκτο και θεμα χρονου να παρουσιαστει το προβλημα. Θα τσινίσουν απο την αντιπροσωπεια?

Καλα ειναι τόσο για το πουτσο η VW? Αφου το γνωριζει το προβλημα δεν εχει τα αντερα να κανει μια ανακληση?

φιλε max εχει γινει κανονικα ανακλιση απλα δεν το λενε οι βλακες.ομως μπορεις να πας με την αδεια σου και συγκεκριμενα με τον αριθμο πλαισιου και να σου πουν αν υπαρχει ανακλιση για το συγκεκριμενο αμαξι.αν θυμαμαι καλα η ανακληση ισχυει για ολα τα tsi kai gt μεχι το τελος του 2006 αρχες 2007.

Link to comment
Share on other sites

φιλε max εχει γινει κανονικα ανακλιση απλα δεν το λενε οι βλακες.ομως μπορεις να πας με την αδεια σου και συγκεκριμενα με τον αριθμο πλαισιου και να σου πουν αν υπαρχει ανακλιση για το συγκεκριμενο αμαξι.αν θυμαμαι καλα η ανακληση ισχυει για ολα τα tsi kai gt μεχι το τελος του 2006 αρχες 2007.

Εμενα με αγορα Ιανουαριο 2007 οποτε με πιανει.

Τι με συμβουλευετε να παω να το αλλαξω αν και δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι τωρα?

Φοβαμαι οτι θα μου το παιζουν δυσκολοι γιατι αν όντως υπηρχε ανακληση θα ειχαν στειλει ενα γραμμα να σε ειδοποιησουν. Τουλαχιστον ετσι κανουν οι σοβαρες εταιριες....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με αγορα Ιανουαριο 2007 οποτε με πιανει.

Τι με συμβουλευετε να παω να το αλλαξω αν και δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι τωρα?

Φοβαμαι οτι θα μου το παιζουν δυσκολοι γιατι αν όντως υπηρχε ανακληση θα ειχαν στειλει ενα γραμμα να σε ειδοποιησουν. Τουλαχιστον ετσι κανουν οι σοβαρες εταιριες....

γνωμη μου πρωτη κινηση ειναι να πας με την αδεια και με τον τσαμπουκα σου να μαθεις αν το αμακι συμπεριλαμβανεται στην ανακλιση.αλλα πρεπει να πας με στυλ

γεια σας εμαθα για ανακληση golf λογω προβληματος στο κιβωτιο.οριστε η αδεια μου πειτε μου αν το αμαξι χρειαζεται αλλαγη κιβωτιου.ετσι πρπει να πας ξερεισ με απαιτηση γιατι οι βλακες μπορει και να σου πουν απο την αρχη οχι δεν υπαρχει προβλημα και τετοια.ελπιζω να ξεμπερδεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με αγορα Ιανουαριο 2007 οποτε με πιανει.

Τι με συμβουλευετε να παω να το αλλαξω αν και δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι τωρα?

Φοβαμαι οτι θα μου το παιζουν δυσκολοι γιατι αν όντως υπηρχε ανακληση θα ειχαν στειλει ενα γραμμα να σε ειδοποιησουν. Τουλαχιστον ετσι κανουν οι σοβαρες εταιριες....

Εμενα το προβλημα μου το εκανε σπανια αλλα πηγα στην αντιπροσωπεια και μολις τους ειπα οτι μου γρατζουναει την 2α και ειδαν την ημερομηνια 1ης κυκλοφοριας στην αδεια (6/2006) μου κλεισανε ραντεβου κατευθειαν χωρις καν να το οδηγησουν το αμαξι. Θα σου προτεινα να κανεις το ιδιο, και αν τυχον σου πουν οτι το οδηγησαν και δεν γρατζουναει πες τους οτι το δεν το κανει παντα και πιστευω δεν θα επιμεινουν και θα στο αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δε θα στο βγάλει στο μέλλον...ή το έχει ή δε το έχει.

Το δικό μου έχει 21000χλμ και απο τα 1000-1500χλμ που άρχισα να του πίνω το αίμα το έβγαζε....άσχετα αν απο την αντιπροσωπία έκαναν τη παλαβή και μετα απο 16μήνες που το έχω, χθές το παρέλαβα φταγμένο!

Εκτός απο το γρατζούνισμα,υπάρχει και ζόρισμα στην αλλαγή. Η ταχύτητα δε κουμπώνει στη θέση της εύκολα.

Εγώ παιδεύτικα 6 μήνες απο αντιπροσωπία σε αντιπροσωπία. Μέχρι και φωτογραφία το αυτοκίνητο έβγαλαν για να το στείλουν στα κεντρικά..

Μιλάμε για πολύ επαγγελματισμό.

Το καλύτερο δε στο είπα.

Υπάρχει λέει ένα μηχάνημα στην ελλάδα που ανοίγει το κιβώτιο και πηγαίνει απο πόλη σε πόλη, οπότε καλά κρασά!

...το αυτοκίνητο το παίρνεις μετά απο 2-3 μέρες και χωρίς αυτοκίνητο αντικατάστασης (άν θέλεις υπάρχουν λέει τα ενοικιαζόμενα!!!!)

Τρελάθηκα new_lol.gif

Edited by Black badge project
Link to comment
Share on other sites

να πω οτι και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με την 2α σε gt και επειδη εχω τα κονε μου στην αντιπροσωπια μου βαλανε καινουριο σασμαν απο γερμανια περιμενα 1 μηνα αλλα αξιζε τον κοπο . απο το να μου επισκευασουν το υπαρχον σαμσν καλυτερα καινουριο

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με,αν είχα τη δυνατότητα να αλλαξω κιβώτιο θα το έκανα.

Εδώ ήμουν έτοιμος να κινηθώ νομικά ενάντια στην αντιπροσωπία γιατί για 6 μήνες με είχαν φλομώσει στις μ....ες!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινεται με το συγχρονιζε τις 2ας?

Ειναι μερικες φορες που μου το κανει πανω απο τις 4200-4500 στροφες και αλλες φορες καθολου.

Τελικα ποτε το κανει και σε ποιες συνθηκες?

?Να το παω στο μαστορα και μην μου πει οτι η 2η μπαινει μια χαρα :D

Βαλβολινες βοηθανε?Εχω ακουσει καλα λογια για τις Motul Gear FF comp 75w140.

Ποσο πανε,ποσο χρειαζομαι και που θα τις αλλαξω?

Για δωστε μου τα φωτα σας γιατι ειμαι σε κριση ¨(

Ευχαριστω παιδες!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινεται με το συγχρονιζε τις 2ας?

Ειναι μερικες φορες που μου το κανει πανω απο τις 4200-4500 στροφες και αλλες φορες καθολου.

Τελικα ποτε το κανει και σε ποιες συνθηκες?

?Να το παω στο μαστορα και μην μου πει οτι η 2η μπαινει μια χαρα :(

Βαλβολινες βοηθανε?Εχω ακουσει καλα λογια για τις Motul Gear FF comp 75w140.

Ποσο πανε,ποσο χρειαζομαι και που θα τις αλλαξω?

Για δωστε μου τα φωτα σας γιατι ειμαι σε κριση ¨(

Ευχαριστω παιδες!

Φίλε,

Εχει αναφερθεί αρκετές φορές αυτό το θέμα και από αρκετούς στο forum.

Εγώ έχω ήδη κανονίσει να μπεί το TSi μου την Τετάρτη μέσα, για αλλαγή συγχρονιζέ 2ας.

Τα ανταλλακτικά έχουν έρθει ήδη και με καλύπτει η εγγύηση.

Να σου πω ότι εγώ κάνω ήπιες αλλαγές, αφού έτσι είναι ο τρόπος που οδηγώ και το γνωστό γρατζούνισμα ερχόταν να μου θυμίσει ότι το πρόβλημα υπάρχει και δεν μπορώ να κάνω άλλο τα στραβά μάτια. Μου το έκανε εντελώς τυχαία και άσχετα από τις στροφές του κινητήρα.

Ο τεχνικός από την άλλη πλευρά, το διαπίστωσε αμέσως και το ραντεβού κανονίστηκε.

Οσο ανήσυχος ήμουν εγώ τόσο κατηγορηματικός ήταν ο τεχνικός:

"Πρέπει να αλλαχθεί ΤΩΡΑ"

Κώστας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλβολινες βοηθανε?Εχω ακουσει καλα λογια για τις Motul Gear FF comp 75w140.

Πολύ χοντρές δεν ειναι?

Τελικα πως εκδηλώνεται το προβλημα ρε παιδια? Γρατσουναει η δευτέρα ή δεν κουμπώνει καθόλου?

Εμενα γρατσουναει μερικές φορές, όχι πάντα, και ειδικα σε κατεβασματα από τρίτη σε δευτερα. Κατ'αλλα κουμπώνει μια χαρα και σε υψηλες στροφες. Να το παω να το δουνε ή δεν εχω προβλημα? Οχι τιποτα αλλο, ληγει και η εγγυηση σε 6 μηνες, να το προλαβω αμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χοντρές δεν ειναι?

Τελικα πως εκδηλώνεται το προβλημα ρε παιδια? Γρατσουναει η δευτέρα ή δεν κουμπώνει καθόλου?

Εμενα γρατσουναει μερικές φορές, όχι πάντα, και ειδικα σε κατεβασματα από τρίτη σε δευτερα. Κατ'αλλα κουμπώνει μια χαρα και σε υψηλες στροφες. Να το παω να το δουνε ή δεν εχω προβλημα? Οχι τιποτα αλλο, ληγει και η εγγυηση σε 6 μηνες, να το προλαβω αμα ειναι.

Κουμπωνει (για τωρα) αλλα γρατζουναει.Αλλες φορες δεν το κανει καθολου.Αρε DSG

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη εχεισ ενα γλυκο γρατζουνισμα.. μετα γινεται βαρετο:huh: μετα ενοχλητικο... μετα δν πατας συμπλεκτη:rolleyes: ειτε πατας ειτε οχι ειναι το ιδιο πραμα!! γενικα το προβλημα δεν ειναι σε ποιες στροφες αλλαζεις αλλα με τη ταχυτητα κανεις την αλλαγη... αργες αλλαγες δν γρατζουνανε! απο την δικη μ εμπειρια στα 2000Km το αλλαξα!!!!! αφου μου αλλαξαν πρωτα δισκο πλατο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους είπα να το κοιτάξουνε στο service και κατευθείαν μου είπαν ότι όντως χρειάζεται αλλαγή και κανόνισα ραντεβού. Να μην ξεχάσω ότι μου είπανε ότι το αμάξι μου θα βρίσκεται για 3 μέρες στο συνεργείο και θα μου δώσουν αυτοκίνητο αντικατάστασης. Φαίνεται ότι το πρόβλημα με τα συγχρονιζέ είναι πολύ πιο μαζικό από ότι υπολογίζαμε και οι αντιπροσωπείες το δέχονται αμέσως και το επιδιορθώνουν εντός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το συνεργειο και μου ειπαν οτι θελει αλλαγη!Ευτυχως!Ελπιζω να μην αλλαξουν γνωμη :huh:

Το συστημα μεταδοσης εχει φαινεται οτι εχει προβλημα γενικα.

Αλλαξα σετ συμπλεκτη,τωρα παμε για συγχρονιζε.Χωρια το γεγονος οτι τριζουν τα γραναζια στις χαμηλες στροφες,ακομα δεν εχω καταλαβει τον λογο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το συνεργειο και μου ειπαν οτι θελει αλλαγη!Ευτυχως!Ελπιζω να μην αλλαξουν γνωμη <_<

Το συστημα μεταδοσης εχει φαινεται οτι εχει προβλημα γενικα.

Αλλαξα σετ συμπλεκτη,τωρα παμε για συγχρονιζε.Χωρια το γεγονος οτι τριζουν τα γραναζια στις χαμηλες στροφες,ακομα δεν εχω καταλαβει τον λογο :D

Συγνωμη αλλα γιατι χλμ μιλαμε? Οχι τιποτα αλλο, αλλα το δικο μου εχει σχεδον 9000 και αν αρχισει να βγαζει τετοιου ειδους τοτε fire.giffire.gifshockgun.gifrocket.gif .

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα γιατι χλμ μιλαμε? Οχι τιποτα αλλο, αλλα το δικο μου εχει σχεδον 9000 και αν αρχισει να βγαζει τετοιου ειδους τοτε fire.giffire.gifshockgun.gifrocket.gif .

17000.

Εχω αλλαξει σινεμπλοκ μπροστα και συμπλεκτη απο πολυ νωρις.

Επισης εχω προβλημα με βασεις αμορτισερ και κρεμαγιερα και δεν μου τα αλλαζουν.Αργα η γρηγορα θα χωθω πουθενα,ελπιζω να παω μονος μου τουλαχιστον και να μην παρω κανενα φουκαρα στο λαιμο μου!

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να αναφερουμε και το μηνα κατασκευης του αυτοκινητου.

εμενα κατασκευης 4/2007tsi sportline, μου εχει παρουσιασει 2-3 φορες σε γρηγορες αλλαγες απο 2α σε 3α να μην παρει την τριτη με την μια κινηση αλλα με την δευτερη κινηση.

λετε να φταιει το γνωστο προβλημα ή απλως εκανα καμια μλκ εγω!!!

Edited by akismei1804
Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να αναφερουμε και το μηνα κατασκευης του αυτοκινητου.

εμενα κατασκευης 4/2007tsi sportline, μου εχει παρουσιασει 2-3 φορες σε γρηγορες αλλαγες απο 2α σε 3α να μην παρει την τριτη με την μια κινηση αλλα με την δευτερη κινηση.

λετε να φταιει το γνωστο προβλημα ή απλως εκανα καμια μλκ εγω!!!

Εμένα γενικά γδέρνει εκτός απο την δευτέρα, και την πρώτη και την τρίτη αλλα πιο εντονα βεβαια την δευτέρα. Λετε να θέλω αλλαγή ολόκληρο το σαζμαν?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.