Jump to content
cprionas

Πρόβλημα στο κιβώτιο?

Recommended Posts

Τελικα ολοι ανησυχούσαμε για το μοτερ και στο τελος μονο αυτο στεκεται ακομα ορθιο και δουλευει ρολοι!

Ο κινητήρας "την έβγαλε καθαρή" αναλογιζόμενος τα όσα ακούστηκαν το 2006 και είναι πλεον "κατοχυρωμένη" η διάψευση εκείνης της φημολογίας. Προσωπικά, πόνταρα στον TSi από το καλοκαίρι του 2006 και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος που ο κινητήρας αυτός βγήκε "αστέρι". Με έβαλε σε σκέψη όμως το "συγχρονιζέ της 2ας", όπου η VW σιωπηλά ανταποκρίνεται πλεον "εν λευκώ" σε όσους αναφέρουν το θέμα στους τεχνικούς του δικτύου των εξουσιοδοτημένων συνεργείων. Θεωρώ ότι έπρεπε να προχωρήσει σε διακριτική ενημέρωση των ιδιοκτητών, τουλάχιστον για όσους αγόρασαν Golf έτους παραγωγής 2007 ώστε να μην "χάσει" κάποιος την δυνατότητα αποκατάστασης στα πλαίσια της εγγύησης.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ο κινητήρας "την έβγαλε καθαρή" αναλογιζόμενος τα όσα ακούστηκαν το 2006 και είναι πλεον "κατοχυρωμένη" η διάψευση εκείνης της φημολογίας. Προσωπικά, πόνταρα στον TSi από το καλοκαίρι του 2006 και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος που ο κινητήρας αυτός βγήκε "αστέρι". Με έβαλε σε σκέψη όμως το "συγχρονιζέ της 2ας", όπου η VW σιωπηλά ανταποκρίνεται πλεον "εν λευκώ" σε όσους αναφέρουν το θέμα στους τεχνικούς του δικτύου των εξουσιοδοτημένων συνεργείων. Θεωρώ ότι έπρεπε να προχωρήσει σε διακριτική ενημέρωση των ιδιοκτητών, τουλάχιστον για όσους αγόρασαν Golf έτους παραγωγής 2007 ώστε να μην "χάσει" κάποιος την δυνατότητα αποκατάστασης στα πλαίσια της εγγύησης.

Κώστας

+1000

Η VW και το service της τους θεωρω απιστευτα λουφαδορους οσο εισαι σε εγγυηση.

Θα προσπαθησουν με καθε τροπο να μην σου αλλαξουν μερη του αυτοκινητου που εχει εμφανη σημεια κοπωσης και προκειται να σπασει στο πολυ προσεχες μελλον.Σου αλλαζουν μονο οτι εχει ηδη χαλασει και δειχνει πραγματικα συμπτωματα....Να δεις που θα μου πουν στο 3ο service να αλλαξω βασεις αμορτισερ και κρεμαργιερα (θα ειμαι εκτος εγγυησης)

Οι δικαιολογιες απειρες αλλη αυτη την φορα θα τους αναγκασω να μου γραψουν και υπογραψουν οτι η κρεμαργιερα και οι βασεις αμορτισερ δεν εχουν τιποτα...Ετσι αν γινει κατι να τους τρεξω μεχρι εκει που δεν παιρνει!

Service = 0 για εμενα.Ειδη το γεγονος οτι δεν μπορει να εισαι στο γκαραζ και να βλεπεις τι κανουν με εκνευριζει αφανταστα και με κανει να αναρωτιεμαι αν αλλαξαν πραγματικα φιλτρο,λαδια ή αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το αυτοκίνητο μετά από επισκευή συγχρονιζέ 2ας. Το κόστος των ανταλλακτικών ήταν €480, η επισκευή κράτησε 2 ημέρες και το κόστος ανταλλακτικών και εργασίας καλύφθηκε από την εγγύηση. Μου δόθηκε αυτοκίνητο αντικατάστασης, η παράδοση έγινε ακριβώς όπως είχε συμφωνηθεί και η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική. Φυσικά έκαναν και αναβάθμιση του λογισμικού του εγκεφάλου και με ενημέρωσαν ότι όλα είναι ΟΚ. Δεν πλήρωσα ούτε ένα Ευρώ και με αντιμετώπισαν φιλικά και προπάντως επαγγελματικά.

Από τα πρώτα 50 χιλ που έκανα, είναι αντιληπτή η πολύ πιο μαλακή αίσθηση στο κιβώτιο, λόγω της αλλαγής βαλβολίνης.

Χρησιμοποίησαν τα εξής ανταλλακτικά :

Μουαγέ

Παρέμβασμα

Outer Ring

Gear

Αλοιφή στεγανοποίησης σασμαν (100G)

Βαλβολίνη

Ελπίζω να μην ξανακούσω ποτέ πια γρατζούνισμα στην αλλαγή ταχύτητας.

Για μια ακόμα φορά, έμεινα ευχαριστημένος από την εταιρεία Αφοί Φιλοσίδη ΑΕ για την οποία από την πρώτη μέρα που πάτησα το πόδι μου σε αυτόν τον εξουσιοδοτημένο συνεργάτη της VW, μόνο καλά λόγια έχω να πω.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Οι δικαιολογιες απειρες αλλη αυτη την φορα θα τους αναγκασω να μου γραψουν και υπογραψουν οτι η κρεμαργιερα και οι βασεις αμορτισερ δεν εχουν τιποτα...Ετσι αν γινει κατι να τους τρεξω μεχρι εκει που δεν παιρνει!

Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις??? :lol:tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Η επέκταση εγγύησης στα 4 χρόνια, καλύπτει και το πρόβλημα αυτό του γρατσουνίσματος στην αλλαγή της δευτέρας? Έχει μια βδομάδα που το παρουσίασε πολύ έντονα στο GOLF GT μου μετά από 43.000km...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το αυτοκίνητο μετά από επισκευή συγχρονιζέ 2ας. Το κόστος των ανταλλακτικών ήταν €480, η επισκευή κράτησε 2 ημέρες και το κόστος ανταλλακτικών και εργασίας καλύφθηκε από την εγγύηση. Μου δόθηκε αυτοκίνητο αντικατάστασης, η παράδοση έγινε ακριβώς όπως είχε συμφωνηθεί και η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική. Φυσικά έκαναν και αναβάθμιση του λογισμικού του εγκεφάλου και με ενημέρωσαν ότι όλα είναι ΟΚ. Δεν πλήρωσα ούτε ένα Ευρώ και με αντιμετώπισαν φιλικά και προπάντως επαγγελματικά.

Από τα πρώτα 50 χιλ που έκανα, είναι αντιληπτή η πολύ πιο μαλακή αίσθηση στο κιβώτιο, λόγω της αλλαγής βαλβολίνης.

Χρησιμοποίησαν τα εξής ανταλλακτικά :

Μουαγέ

Παρέμβασμα

Outer Ring

Gear

Αλοιφή στεγανοποίησης σασμαν (100G)

Βαλβολίνη

Ελπίζω να μην ξανακούσω ποτέ πια γρατζούνισμα στην αλλαγή ταχύτητας.

Για μια ακόμα φορά, έμεινα ευχαριστημένος από την εταιρεία Αφοί Φιλοσίδη ΑΕ για την οποία από την πρώτη μέρα που πάτησα το πόδι μου σε αυτόν τον εξουσιοδοτημένο συνεργάτη της VW, μόνο καλά λόγια έχω να πω.

Κώστας

+1000 για το Φιλοσίδη.

Πρέπει να πήραμε και το ίδιο αυτοκίνητο αντικατάσασης, ένα άσπρο πολάκι που για να τσουλήσει πρέπει να αλλάζεις στις 4000 στροφές.

Βασικά τους είπα για αναβάθμιση με το καινούργιο software και δε ξέρω αν το κάνανε. Ρώτησε χθες και μου είπαν ότι έγινε αλλά δεν άκουσα και πολύ σίγουρο τον υπάλληλο. Πάντως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

+1000 για το Φιλοσίδη.

Πρέπει να πήραμε και το ίδιο αυτοκίνητο αντικατάσασης, ένα άσπρο πολάκι που για να τσουλήσει πρέπει να αλλάζεις στις 4000 στροφές.

Βασικά τους είπα για αναβάθμιση με το καινούργιο software και δε ξέρω αν το κάνανε. Ρώτησε χθες και μου είπαν ότι έγινε αλλά δεν άκουσα και πολύ σίγουρο τον υπάλληλο. Πάντως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Oh Yesss. Ασπρο πολάκι ... πραγματικό ψοφήμι. Την αναβάθμιση στο λογισμικό μπορείς να την δεις από το Δελτίο Αποστολής, αναφέρεται ως "αυτοκόλητη ετικέτα". Πρέπει κάπου να έχουν κολλήσει κάποιο αυτοκόλλητο για την αναβάθμιση .. αλλά δεν έψαξα να το βρώ. Αυτό που μου έκαναν επίσης, είναι να μου γεμίσουν το αυτοκίνητο δακτυλιές μαύρες παντού (στα φτερά, στο καπάκι του κινητήρα, στον προφυλακτήρα..). Χαλάλι όμως.

;)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα +1000 για τις δαχτυλιές αλλά εμένα είναι άσπρες !!!!!!!

Βασικά το ψόφιο Πολάκι με έσωσε γιατί το πήρε η αρραβωνιαστικιά μου που μόλις έχει πάρει δίπλωμα και μη ψήνει να της δώσω το TSi αλλά δεν της το δίνω. Της έδωσα το Πολάκι. Ευτυχώς δεν έκανε καμια ζημιά. Βασικά στο δελτίο αποστολής που μου έδωσαν δεν έχει κανένα εξτρα αυτοκόλητο. Πήρα τηλ να ρωτήσω και ένας πιτσιρικάς μου είπε ότι μάλλον .... έγινε η αναβάθμιση. Δε μπορώ να καταλάβω διαφορά πάντως. Το TSi μου το παρέλαβα 21/05/2007. Μάλλον είμαι στην κατηγορία αυτών που χρειάζονται αναβάθμιση αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα +1000 για τις δαχτυλιές αλλά εμένα είναι άσπρες !!!!!!!

Βασικά το ψόφιο Πολάκι με έσωσε γιατί το πήρε η αρραβωνιαστικιά μου που μόλις έχει πάρει δίπλωμα και μη ψήνει να της δώσω το TSi αλλά δεν της το δίνω. Της έδωσα το Πολάκι. Ευτυχώς δεν έκανε καμια ζημιά. Βασικά στο δελτίο αποστολής που μου έδωσαν δεν έχει κανένα εξτρα αυτοκόλητο. Πήρα τηλ να ρωτήσω και ένας πιτσιρικάς μου είπε ότι μάλλον .... έγινε η αναβάθμιση. Δε μπορώ να καταλάβω διαφορά πάντως. Το TSi μου το παρέλαβα 21/05/2007. Μάλλον είμαι στην κατηγορία αυτών που χρειάζονται αναβάθμιση αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Η αναβάθμιση του εγκεφάλου μηδενίζει τους δύο χιλιομετρητές ταξιδιού (Trip 1 / Trip 2). Εαν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι το αναβάθμισαν τότε μπές με το VAG COm και θα δεις.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βλέπω διαφορά μετά την αναβάθμιση λογισμικού αλλά δεν είναι προς το καλύτερο. Στις χαμηλές στροφές είναι ψόφιο. Είναι σα να βαριέται ο κομπρέσσορας να δουλέψει και το αμάξι αρπάζει μόνο μετά από τις 3000rpm. Δε νομίζω να είναι ιδέα μου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μετά την αλλαγή του συγχρονιζέ 2ας, δε παίζει πάντα το cruise control. Πότε ενεργοποιείται και πότε όχι!!! Θα πάω την επόμενη βδομάδα να το δούνε. Θα δω επίσης αν το trip computer2 μηδενίστηκε. (Πως δεν το είχα σκεφτεί νωρίτερα?).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μετά την αλλαγή του συγχρονιζέ 2ας, δε παίζει πάντα το cruise control. Πότε ενεργοποιείται και πότε όχι!!! Θα πάω την επόμενη βδομάδα να το δούνε. Θα δω επίσης αν το trip computer2 μηδενίστηκε. (Πως δεν το είχα σκεφτεί νωρίτερα?).

Καλα,μας εχουν μουρλανει!

Αυτο δεν ειναι αυτοκινητο ειναι ο Φρανκεσταιν "Its ALIIIIIVE!"

(Μιλαω γενικα :D ) γιατι και εμενα με εχει τρελανει με τα κολπα του

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έκανα την αλλαγή συγχρονιζέ 1ης-2ας πριν περίπου 1-1μιση μήνα (golf gt, 30.000km), και ενώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα(πολύ πιο "γλυκό" το κιβώτιο στις αλλαγές),τελευταία παρατήρησα κάτι που με ανησύχησε λιγάκι.Έτυχε μια φορά που πήγαινα και είχα 5η και όπως οι περισσότεροι είχα το χέρι μου στο λεβιέ(δε στηριζόμουν με δυναμη εννοειτάι!,απλά είχα το touch),παρατήρησα όταν πατούσα γκάζι,ένα πολυ ενοχλητικό και μη φυσιολογικό τρίξιμο από το κιβώτιο(κάτι σαν δυνατό τράνταγμα) .Όταν άφηνα το γκάζι όλα φυσιολογικά.Δοκίμασα να δώ αν γίνεται και με τις άλλες ταχύτητεσ,αλλα όχι,όλα καλά.Επίσης,σίγουρα πριν την επισκευή δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα.

Ποια είναι η γνώμη σας?Λέτε να έχουν κάνει κάποιο λάθος στο κούμπωμα ή στην συναρμολόγηση?Και το πιο άσχημο,είναι ότι εδώ και 2 βδομάδες είναι εκτός εγγύησης :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έκανα την αλλαγή συγχρονιζέ 1ης-2ας πριν περίπου 1-1μιση μήνα (golf gt, 30.000km), και ενώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα(πολύ πιο "γλυκό" το κιβώτιο στις αλλαγές),τελευταία παρατήρησα κάτι που με ανησύχησε λιγάκι.Έτυχε μια φορά που πήγαινα και είχα 5η και όπως οι περισσότεροι είχα το χέρι μου στο λεβιέ(δε στηριζόμουν με δυναμη εννοειτάι!,απλά είχα το touch),παρατήρησα όταν πατούσα γκάζι,ένα πολυ ενοχλητικό και μη φυσιολογικό τρίξιμο από το κιβώτιο(κάτι σαν δυνατό τράνταγμα) .Όταν άφηνα το γκάζι όλα φυσιολογικά.Δοκίμασα να δώ αν γίνεται και με τις άλλες ταχύτητεσ,αλλα όχι,όλα καλά.Επίσης,σίγουρα πριν την επισκευή δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα.

Ποια είναι η γνώμη σας?Λέτε να έχουν κάνει κάποιο λάθος στο κούμπωμα ή στην συναρμολόγηση?Και το πιο άσχημο,είναι ότι εδώ και 2 βδομάδες είναι εκτός εγγύησης :D

αυτο το touch που κανεις στο λεβιε καταπονεις την φουρκετα.

μην ακουμπας καθολου το χερι σου εκει.

πηγαινε να δουν μηπως ειναι αυτο..................

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει μηδενιστεί το trip2 οπότε υποθέτω ότι κάνανε την αναβάθμιση. Βασικά μου κάνει και ένα άλλο κουλό με τα φώτα. Όταν βγάζω φλας ενώ έχω ήδη τα alarm, τότε απενεργοποιεί τα alarm και δείχνει το φλας. Όταν βγάζω το φλας, αυτόματα επανέρχεται το alarm. Λίγο κουφό αλλά σίγουρα πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

[Βασικά μου κάνει και ένα άλλο κουλό με τα φώτα. Όταν βγάζω φλας ενώ έχω ήδη τα alarm, τότε απενεργοποιεί τα alarm και δείχνει το φλας. Όταν βγάζω το φλας, αυτόματα επανέρχεται το alarm. Λίγο κουφό αλλά σίγουρα πρακτικό.

/quote]

αυτο το κανουν ολα τα γκολφακια, δεν εχει να κανει με την αναβαθμιση...

απλα τωρα το παρατηρησες...

Link to comment
Share on other sites

χα!Εμενα δεν το κανει! :D:wacko::lol: Ρε τι αμαξαρα με προσωπικότητα αγορασα ρεεεεεεε!!!!

Τωρα που θα το παω για τα μαζεματα θα του πω "παρτο πισω,μου εληξε και δωσε μου ενα αλλο" tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αναβάθμιση 1000% δεν το έκανε. Μάλιστα μου την έσπαγε όταν ήμουν σταματημένος με αλαρμ και ήθελα να φύγω ότι έπρεπε να κλείσω τα αλαρμ και να βγάλω φλας.

Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανεις εναν μεταλλικο θορυβο οταν αφηνει συμπλεκτη κ παταει γκαζι στην εκκινηση δηλαδη καθως βαζει την 1 ταχυτητα απο το ρελαντι?

δεν αναφερομαι οταν το αμαξι ειναι σβηστο κ πατησει κανεις απλα τον συμπλεκτη (την βιδουλα δλδ που στεγνωνει το λυπαντικο) αλλα ενω ειναι στο ρελαντι κ βαζει 1 για να τσουλισει..μου το εκανε χθες για 5 εκκινησεις (σταματα ξεκινα λογο κυκλοφοριας) κ μετα δε μπορουσα να το ακουσω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ακουω κι εγω.. οχι μονο στην πρωτη αλλα σε ολες τις ταχυτητες κατα την επιταχυνση την αποτομη. στην πρωτη ταχυτητα ο μεταλλικος αυτος ηχος χρονικα συμπημπτει σχεδον με το κλακ του κομπρεσορα.. στις αλλες ταχυτητες θελει να το παρατηρησεις πιο πολυ για να τονα κουσεις αλλα ακουγεται χρονικα αρκετα μετα το κλακ του κομπρεσορα...αμα το βρεις πες μου κι εμενα τι ακριβως ειναι.. εχω ακουσει για χιλια δυο.. αντλια λεει ο ενας, βαση μηχανης λεει ο αλλος.. Βοηθηστε μας ρε παιδια.. και για να γινω πιο κατανοητος ο ηχος ειναι ενας μεταλικος ηχος τρηξιματος... :sad:

Α και ξεχασα να πω οτι με κενη δεν το κανει για κανενα λογο.. αξιον απορειας ε?

Edited by IsSaLoZ
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ακουω κι εγω.. οχι μονο στην πρωτη αλλα σε ολες τις ταχυτητες κατα την επιταχυνση την αποτομη. στην πρωτη ταχυτητα ο μεταλλικος αυτος ηχος χρονικα συμπημπτει σχεδον με το κλακ του κομπρεσορα.. στις αλλες ταχυτητες θελει να το παρατηρησεις πιο πολυ για να τονα κουσεις αλλα ακουγεται χρονικα αρκετα μετα το κλακ του κομπρεσορα...αμα το βρεις πες μου κι εμενα τι ακριβως ειναι.. εχω ακουσει για χιλια δυο.. αντλια λεει ο ενας, βαση μηχανης λεει ο αλλος.. Βοηθηστε μας ρε παιδια.. και για να γινω πιο κατανοητος ο ηχος ειναι ενας μεταλικος ηχος τρηξιματος... :sad:

Link to comment
Share on other sites

η αντλια νερου ναι κανει θορυβο αλλα στις αποτομες επιταχυνσεις.εγω δεν αναφερομαι σε αποτομη αλλα σε ηπια εκκινηση βαζοντας 1 δε ξερω αν ειναι βαση μηχανης..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πυθανωτητα να ειναι ο δισκος ,και συνκεκρημενα τα ελατιρια του

diskow.jpg

Παλιωτερα φιλος μηχανηκος οταν εκανε επισκευη και ειχε τον δισκο

εξω εβαζε κατσαβιδι μεγαλο χοντρο αναμεσα στις σπιρες των ελατιριων

και τα χτυπαγε για να ξανα ανοιξουν και να ξανασφιξει ο δισκος

Edited by Panther
Link to comment
Share on other sites

panther εχω 66.000 ισως να ειναι αυτο που λες αλλα μου φαινεται περιεργο τοσο νωρις να βγαζει θεμα ο δισκος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.