Jump to content
FRITZ

Καλοί και φθηνοί Ζαντολαστιχάδες

Recommended Posts

Ναι φιλαρακι στην Αλεξανδρούπολη ειναι ο λαστιχας αυτος. Κανει πολυ καλες τιμες παντως σε πολλες μαρκες ελαστικων αλλα κει ολες τις εταιριες ζαντων!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα,

σημερα μιλησα με Φωκα (Διονυση)-Αθήνα και μου ειπε τιμη για MICΗELIN PILOT SPORT2 ή CONTI SPORT CONTACT3 σε 225/40/18 680¤,και με μερος του ποσου σε ατοκες με πιστωτικη καρτα.

Επισης ηταν εξυπηρετικοτατος και μου φανηκε πολυ προγραμματισμενος στην δουλεια του.

Edited by GOLF GTI 20VT
Link to comment
Share on other sites

Έχετε κανένα αξιόλογο υπόψη στην περιοχή Παγκράτι-Ιλίσσια-Αμπελόκηποι;

Σκέφτομαι να ανταλλάξω τις δικές μου ζάντες με αυτές του gt, αλλά μάλλον θα τις πάρω από αλλού τις ζάντες, οπότε θα τους τις πάω έτοιμες, μόνο να περάσουν λάστιχα... Αλλά θέλω να είναι κάποιος αξιόλογος και βολικός (για αυτό και στην περιοχή μου)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κανένα αξιόλογο υπόψη στην περιοχή Παγκράτι-Ιλίσσια-Αμπελόκηποι;

Σκέφτομαι να ανταλλάξω τις δικές μου ζάντες με αυτές του gt, αλλά μάλλον θα τις πάρω από αλλού τις ζάντες, οπότε θα τους τις πάω έτοιμες, μόνο να περάσουν λάστιχα... Αλλά θέλω να είναι κάποιος αξιόλογος και βολικός (για αυτό και στην περιοχή μου)

ελα μεχρη παλαιο φαληρο .. 40 η ζιγοσταθμμιση εργασια τιποτα ..

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο πολυ ψαξιμο στο internet, τηλεφωνο και απο κοντα κατελειξα σε ενα παλικαρι στη μεταμορφοση που ειναι και μελος του club

η τιμή που βρηκα για 225/45/17 Good year F1 Asymmetric ηταν η πιο συμφερουσα ( 540 ευρο ), με τα λαστιχα να ειναι ετοιμοπαραδοτα

Εκτος απο την τιμη, μεγαλη εντυπωση μου προξενησε η εξυπηρετιση και η ενημερωση που ειχα απο τον ιδιο. Μιλαμε ,λογο πιεσης χρονου και φορτου εργασιας δικου μου, καθησαμε και ξεμονταραμε λαστιχα 12:30 την νυχτα για να μπορεσει να με βολεψει.

Μετα απο 2 μερες πηγα και εβαλα 1 τετραδα για το αμαξι της γυναικα μου ( brigestone ) παλι σε τιμη super!!

Και κατι τελευταιο και σημαντικο λογο τον ημερων

Το παιδι εκοψε αποδειξη μεχρι τελευταιο σεντ και για τα 2 αυτοκινητα, χωρις τα γνωστα παραμυθακια του στιλ , η τιμες ειναι χωρις ΦΠΑ, ή , οτι δεν περνα η αποδειξη στην εφορια

Για οσους ενδιαφερονται εχω μονο το κινητο του

6945549791 Βαγγελης

Link to comment
Share on other sites

Το τριημερο της Καθαρας Δευτερας πηγαινοντας Ιτεα και λιγο πριν φτασω επεσα απο δικη μου απροσεξια στο παινο του δρομου (δηλ η πισω ζαντα επεσε οχι το αυτοκινητο) με συνεπεια να κλαταρει το λαστιχο. Πηγα ετσι μεχρι το σπιτι και το πρωι μιας και δεν μπορουσα να βγαλω τη ζαντα (ηταν σαν κολλημενη αλλα αυτο οπως εμαθα αργοτερα ειναι συχνο φαινομενο των VW/AUDI/MERCEDES/BMW) λογω εφαρμογης και χρειαζονται ενα σπρευ χαλκου για να βγαινουν πιο ευκολα, πηγα σε ενα βουλκανιζατερ στην Ιτεα (Μαυρογιαννης Χριστος τηλ 0265033054, αχρειαστο ναναι βεβαια)) πανω στον δρομο που περναει για Γαλαξειδι, κυριως γιατι ειχε την επιγραφη της Michelin και εχοντας τα Pilot sport 1 (17αρια 225/45) με 25 χιλ χιλιομετρα κοιταξα να βρω κανενα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση να το βαλω.

Απο πρωτη εντυπωση το μαγαζι ουτε στην Αθηνα δεν το βρισκεις. Τελευταιου τυπου μηχανηματα (για τα λαστιχα το μηχανημα το χειριζοταν με λευγεδακια τυπου Playstation, ουτε καν τα ακουμπουσε) , πεντακαθαρο (σαν χειρουργειο) και ο Χριστος ανθρωπος που φαινοταν να ηξερε τη δουλεια του. Εκ των υστερων εμαθα οτι εκει κανουν τα σερβις τους το 80% αυτων που συμμετεχουν σε Ραλλυ Ακροπολις και εχουν σταθμο την Ιτεα και οτι ο συγκεκριμενος εχει προσωπικη εμπειρια απο ραλλυ/μηχανες μεχρι και F1 (απο εκπαιδευτικο της Michelin βεβαια το τελευταιο).

Λοιπον ειχε στραβωσει και η ζαντα, εκτος του οτι το λαστιχο ειχε σκιστει στα πλαινα.

Απο μεταχειρισμενα ειχε ενα Pilolt sport 2 αλλα δεν μου πολυαρεσε και εχοντας 25000 στα δικα μου, εβαλα ολοκληρο το σετ απο τα καινουργια Pilot Sport 3 με 550 ευρω, καθοτι ετρεχε οπως μου ειπε μια προσφορα της Michelin. Το σημαντικοτερο ειναι οτι μου εφτειαξε και την ζαντα σαν καινουργια (εχει ολοκληρο συνεργειο επισκευης ζαντων).

Οποτε να ξερετε αν τυχει το απροοπτο σε κεινα τα μερη δεν θα βρεθειτε ξεκρεμαστοι και μαλιστα

με αψογη απο πασης αποψεως εξυπηρετηση.

Εγω παντως επειδη παω και συχνα Ιτεα εχω βρει πλεον το μερος για τα ζαντολαστιχα μου.

Εδω στην Αθηνα πασχιζα να βρω ακομα και καποιον να μου κανει σωστη ζυγοσταθμιση ακομα και σε καινουργια λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

Εχω καταλήξει στα Michelin PILOT EXALTO για να τοποθετησω στο αμαξι μου στις διαστασεις 185/60/14.

Σε 3-4 μαγαζια που πηγα και ρωτησα τιμη μου ειπαν συνολικη τιμη πανω κατω 450 ευρω... πολλα δεν ειναι?????

εχει βαλει κανεις απο εσας αυτα τα λαστιχα στην διαστση που εχω και εγω σε χαμηλοτερη τιμη??

εχετε καποιον να μου προτεινετε για να παω να ρωτησω τιμες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

Εχω καταλήξει στα Michelin PILOT EXALTO για να τοποθετησω στο αμαξι μου στις διαστασεις 185/60/14.

Σε 3-4 μαγαζια που πηγα και ρωτησα τιμη μου ειπαν συνολικη τιμη πανω κατω 450 ευρω... πολλα δεν ειναι?????

εχει βαλει κανεις απο εσας αυτα τα λαστιχα στην διαστση που εχω και εγω σε χαμηλοτερη τιμη??

εχετε καποιον να μου προτεινετε για να παω να ρωτησω τιμες?

!!!! υπερβολικα πολλα! εγω ειχα βαλει στο golf 205/55/16 pilot exalto με 400 ευρω! αν εισαι απο θεσσαλονικη ο λαστιχας μου τα δινει 300 ευρω.. ριξε μια ματια http://83.235.173.50/ELMA/ProductCatalog/01.aspx#&&lVz7K/jW612Or7GvDceKnmb6dT0NDXUc+ExU2zwGGB4HJCzjFizfCVbYCvR4M1pp

επελεξε κατασκευαστη michelin και μετα πανε στην περιγραφη και πατα enter και θα σου βγαλει ολα τα ελαστικα michelin.. πηγαινε στην τριτη σελιδα και στην πρωτη σειρα θα δεις το λαστιχο που θελεις.. 75 ευρω το τεμαχιο δινει.. :whistling::thumbsup:

Edited by Rizaks
Link to comment
Share on other sites

απο αθηνα ειμαι ρε φιλαρακι.... το σαιτ που μου εστειλες τι ειναι ακριβως? !@#@Ρ!@ οι κλεφτες... κοντα στα 100 ευρω το λαστιχο μου ελεγαν...

αν τα παρω εγω τα λαστιχα ποσο θα μου παρουν για να τα βαλουν και να κανει και ζυγοσταθμηση?

τα λαστιχα αξιζουν πως τα βλεπεις? λενε οτι εχει μαλακα μαγουλα αληθευει?

Link to comment
Share on other sites

απο αθηνα ειμαι ρε φιλαρακι.... το σαιτ που μου εστειλες τι ειναι ακριβως? !@#@Ρ!@ οι κλεφτες... κοντα στα 100 ευρω το λαστιχο μου ελεγαν...

αν τα παρω εγω τα λαστιχα ποσο θα μου παρουν για να τα βαλουν και να κανει και ζυγοσταθμηση?

τα λαστιχα αξιζουν πως τα βλεπεις? λενε οτι εχει μαλακα μαγουλα αληθευει?

ολα τα michelin εχουν μαλακα μαγουλα.. με τα συγκεκριμενα τα δικα μου εκανα μονο 5000 χιλιομετρα και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.. το σαιτ που σου εστειλα ειναι ο λαστιχας μου και μεσα εχει τιμοκαταλογο.. μπορεις να τα παρεις και μεσω Internet απο αυτον αν θες αλλα πρεπει να βρεις καποιον να σου τα περασει οχι οτι ειναι δυσκολο δηλαδη να βρεις καποιον.. απλως σου λεω οτι αυτος τα δινει 75 ευρω συνολο δηλαδη 300.. οχι και 450!!! ζυγοσταθμιση και περαστικα κανα 20αρι 30αρι απο οσο ξερω..

Link to comment
Share on other sites

θα παρω κανα 2 ακομα τηλεφωνα αυριο για να δω τιμες αλλα μαλλον με εχεις σωσει...

ευχαριστω πολυ φιλαρακι να εισαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

θα παρω κανα 2 ακομα τηλεφωνα αυριο για να δω τιμες αλλα μαλλον με εχεις σωσει...

ευχαριστω πολυ φιλαρακι να εισαι καλα!!!

τιποτα :(:lol:

Link to comment
Share on other sites

!!!! υπερβολικα πολλα! εγω ειχα βαλει στο golf 205/55/16 pilot exalto με 400 ευρω! αν εισαι απο θεσσαλονικη ο λαστιχας μου τα δινει 300 ευρω.. ριξε μια ματια http://83.235.173.50/ELMA/ProductCatalog/01.aspx#&&lVz7K/jW612Or7GvDceKnmb6dT0NDXUc+ExU2zwGGB4HJCzjFizfCVbYCvR4M1pp

επελεξε κατασκευαστη michelin και μετα πανε στην περιγραφη και πατα enter και θα σου βγαλει ολα τα ελαστικα michelin.. πηγαινε στην τριτη σελιδα και στην πρωτη σειρα θα δεις το λαστιχο που θελεις.. 75 ευρω το τεμαχιο δινει.. B):good:

Παιδιά καλημέρα

Να σημειώσω δύο πράγματα

1. Στο παραπάνω site που δίνει ο φίλος Rizacs, η τιμή για τα συγκεκριμένα λάστιχα είναι 96,80 ευρώ/τεμ. Σύνολο δηλαδή, 387,20 ευρώ χωρίς τοποθέτηση-ζυγοστάθμιση. Αν κάνω λάθος, ζητώ συγνώμη κι ας με διορθώσει.

2. Ποιος είναι ο λόγος που οδήγησε τον φίλο μας να επιλέξει το συγκεκριμένο λάστιχο (185/60/R14 82V Michelin Pilot Exalto PE2), το οποίο και πανάκριβο είναι και έχει πολύ υψηλό δείκτη ταχύτητας ? Δεν του κάνουν τα υπόλοιπα Continental-Dunlop-Goodyear-Bridgestone κλπ. που κοστίζουν χοντρά-χοντρά 240 ευρώ ?

3. Αν υποθέσουμε ότι όντως είναι απαραίτητος τόσο υψηλός δείκτης ταχύτητας, γιατί δεν πάει σε 15άρι λάστιχο με μια ωραία ζαντούλα, να πληρώνει τα λάστιχά του το πολύ 280 ευρώ ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

Να σημειώσω δύο πράγματα

1. Στο παραπάνω site που δίνει ο φίλος Rizacs, η τιμή για τα συγκεκριμένα λάστιχα είναι 96,80 ευρώ/τεμ. Σύνολο δηλαδή, 387,20 ευρώ χωρίς τοποθέτηση-ζυγοστάθμιση. Αν κάνω λάθος, ζητώ συγνώμη κι ας με διορθώσει.

2. Ποιος είναι ο λόγος που οδήγησε τον φίλο μας να επιλέξει το συγκεκριμένο λάστιχο (185/60/R14 82V Michelin Pilot Exalto PE2), το οποίο και πανάκριβο είναι και έχει πολύ υψηλό δείκτη ταχύτητας ? Δεν του κάνουν τα υπόλοιπα Continental-Dunlop-Goodyear-Bridgestone κλπ. που κοστίζουν χοντρά-χοντρά 240 ευρώ ?

3. Αν υποθέσουμε ότι όντως είναι απαραίτητος τόσο υψηλός δείκτης ταχύτητας, γιατί δεν πάει σε 15άρι λάστιχο με μια ωραία ζαντούλα, να πληρώνει τα λάστιχά του το πολύ 280 ευρώ ?

:drinks::blink: εχεις δικιο! εγω ειχα δει 75 ευρω το λαστιχο παντως! :blink: εγω ειχα περασει τα ΡΕ2 σε διασταση 205/55/16 με 4 κατοσταρικα.. αλλα αυτο που το τσεκαρα τωρα μου κανει μεγαλη εντυπωση γιατι πραγματικα τα ειχα δει 75 ευρω.. συγνωμη για την παραπληροφορηση.. στα επομενα δυο που αναφερεις συμφωνω απολυτα μαζι σου.. :D:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ενας καλός ζαντολαστιχάς είναι στη Νίκαια ο Καρλής. Δεν έχει και την καλύτερη τιμή δηλαδή τα F1 σε 19αρια 225/35/19 τα πήρα 940 ευρώ και τα είχα βρει 920 . Βέβαια μου έδωσε και γραπτη εγγύηση για ένα χρόνο ή 20.000 χλμ. αν πάθει κάτι το λαστιχο γίνεται αντικατάσταση. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρετηση των παιδιών εκεί. Συν το γεγονος που μου είπε να ξαναπάω για ζυγοστάθμιση σε καμια 1000 χλμ. και βεβαια χωρίς χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

¶ψογο μαγαζί στους Αγ.Αναργύρους είναι του Αλευρά (EAGLE TYRES), απέναντι από τα STER CINEMAS, στην Λ.Δημοκρατίας. Έβαλα πριν το Πάσχα εκει, 205/55VR16 ContiSportContact2, της CONTINENTAL, κατα την γνωμη μου το καλυτερο λαστιχο της αγοράς, στα 370€. Μεσα στην τιμή ειχε τα πάντα, μέχρι και ΔΩΡΟ την ευθυγράμμιση μου εκανε, και αποδειξη ολο το ποσο. Σύντομα θα παω και για αλλαγή στα αμορτισερ. Μου εδωσε μία τιμη για τα Bilstein Κίτρινα, 565€, με τοποθέτηση,ευθυγραμμιση,ΦΠΑ μεσα. Την εψαξα την δουλεια και ειναι σουπερ τιμή. Αψογη, επαγγελματικη εξυπηρετηση, μεχρι και καφεδακι μου κανανε. 2102388160. Αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

¶ψογο μαγαζί στους Αγ.Αναργύρους είναι του Αλευρά (EAGLE TYRES), απέναντι από τα STER CINEMAS, στην Λ.Δημοκρατίας. Έβαλα πριν το Πάσχα εκει, 205/55VR16 ContiSportContact2, της CONTINENTAL, κατα την γνωμη μου το καλυτερο λαστιχο της αγοράς, στα 370¤. Μεσα στην τιμή ειχε τα πάντα, μέχρι και ΔΩΡΟ την ευθυγράμμιση μου εκανε, και αποδειξη ολο το ποσο. Σύντομα θα παω και για αλλαγή στα αμορτισερ. Μου εδωσε μία τιμη για τα Bilstein Κίτρινα, 565¤, με τοποθέτηση,ευθυγραμμιση,ΦΠΑ μεσα. Την εψαξα την δουλεια και ειναι σουπερ τιμή. Αψογη, επαγγελματικη εξυπηρετηση, μεχρι και καφεδακι μου κανανε. 2102388160. Αξίζει!

Τα λάστιχα που αναφέρεις παίζουν σε τιμές 310 - 330 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα που αναφέρεις παίζουν σε τιμές 310 - 330 ευρώ.

Φιλε μου, σιγουρα κανεις λάθος. 16άρια 205/55 continental sportcontact2 δεν παιζουνε σε αυτα τα λεφτα με τιποτα.

Αν βρεις μαγαζι που να εχει αυτη την διασταση τοσο χαμηλα, με φπα, εργασια, ευθυγραμμιση, σιγουρα θα μοιραστεις μαζι μας το τηλεφωνο για να σπευσουμε κι εμεις! Το εψαξα σε 7-8 μαγαζια και ηταν απο 380 εως και 420, και χωρις την ευθυγραμμιση στο πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, σιγουρα κανεις λάθος. 16άρια 205/55 continental sportcontact2 δεν παιζουνε σε αυτα τα λεφτα με τιποτα.

Αν βρεις μαγαζι που να εχει αυτη την διασταση τοσο χαμηλα, με φπα, εργασια, ευθυγραμμιση, σιγουρα θα μοιραστεις μαζι μας το τηλεφωνο για να σπευσουμε κι εμεις! Το εψαξα σε 7-8 μαγαζια και ηταν απο 380 εως και 420, και χωρις την ευθυγραμμιση στο πακετο.

Φωκάς, Νικολαίδης, Autoελαστική (koymparos) κλπ. Τα έβαλε ένας φίλος σε Golf 5 tsi 140 πριν από λίγους μήνες. Τελικά τα έβαλε 330 αν θυμάμαι καλά με πιστωτική σε μαγαζί στο Χαλάνδρι αν και τα είχαμε βρει και 310 - 320 στα καταστήματα που σου ανέφερα.

Τώρα αν αλλάξανε οι τιμές μέσα σε λίγους μήνες πάω πάσο. Πιθανόν να μπορεί να μας διαφωτίσει ο Βαγγέλης (koymparos).

Link to comment
Share on other sites

Φωκάς, Νικολαίδης, Autoελαστική (koymparos) κλπ. Τα έβαλε ένας φίλος σε Golf 5 tsi 140 πριν από λίγους μήνες. Τελικά τα έβαλε 330 αν θυμάμαι καλά με πιστωτική σε μαγαζί στο Χαλάνδρι αν και τα είχαμε βρει και 310 - 320 στα καταστήματα που σου ανέφερα.

Τώρα αν αλλάξανε οι τιμές μέσα σε λίγους μήνες πάω πάσο. Πιθανόν να μπορεί να μας διαφωτίσει ο Βαγγέλης (koymparos).

1. Μετά το Πάσχα οι περισσότερες εταιρείες ανανέωσαν καταλόγους λίγο προς τα πάνω (οι τιμές)

2. Ήρθε και η αύξηση του ΦΑΠΑ (21%)

3. Επίκειται και νέα ΦΑΠΑ από 1η Ιουλίου (23%)

4. 380 ακριβούτσικα και 420 ακριβάαααα

5. Από τη μεριά μου 350 κομπλέ, όσο και η προσφορά μου, που είναι σε ισχύ στο topic με τις προσφορές

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.