Jump to content
Thanospc

Polo 6 - Φώτα Ημέρας Led Και Xenon Φανάρια,angel Eyes(Γνησια,aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Παιδιά ακόμα δεν έχω παραλάβει και τοποθετήσει τα πράγματα.Όταν γίνει με το καλό θα αναρτήσω φωτογραφίες και σχετικές πληροφορίες.Επίσης αυτά τα παρήγγειλα για POLO 6N αλλά θα ρώτησω τον πωλητή και για GOLF V και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια !! Θα ηθελα να με βοηθησετε σε μια απορια....Τα angel eyes για το polo 9n οπως και για τα υπολοιπα μοντελα εχουν κατι δακτυλιδια που φωτιζουν και μια σειρα επισης πανω απο το φλας.Αυτα τα εχω δει σε κιτρινο χρωμα κανονικο...Εγω που εχω xenon θα φαινονται ασχημα,ξερετε αν υπαρχει τροπος να τα κανω λευκα ? :)

Edited by djgalanos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια !! Θα ηθελα να με βοηθησετε σε μια απορια....Τα angel eyes για το polo 9n οπως και για τα υπολοιπα μοντελα εχουν κατι δακτυλιδια που φωτιζουν και μια σειρα επισης πανω απο το φλας.Αυτα τα εχω δει σε κιτρινο χρωμα κανονικο...Εγω που εχω xenon θα φαινονται ασχημα,ξερετε αν υπαρχει τροπος να τα κανω λευκα ? :lol:

Καλησπέρα. Ανάλογα τι μάρκας είναι τα φανάρια, υπάρχουν δακτυλίδια που φωτίζουν από πολλά μικρά λαμπάκια (της FK είναι σίγουρα έτσι), όπως επίσης υπάρχουν δακτυλίδια που είναι σαν τα εργοστασιακά της BMW και προσωπικά δεν έχω ιδέα πως φωτίζονται. Αν πάντως μιλάς για αυτά της FK τότε υπάρχουν τέτοια λαμπάκια με λευκό φως (ο τύπος τους αν θυμάμαι καλά είναι w6w) ώστε να ταιριάζουν με τα xenon, είναι ακριβούτσικα γιατί το κάθε δακτυλίδι έχει αρκετά. Εμένα πχ σε golf 4 μου πάνε γύρω στα 60 ευρώ. Δεν τα έχω αγοράσει ακόμη γιατί βαριέμαι να μπω στη διαδικασία να λύνω πάλι προφυλακτύρες, να βγάζω τα φανάρια (πιο πολύ να βγάλω την καλωδίωση των ξένον μέσα από τα σταγανωτικά λαστιχάκια που έχουν με τις μικρές τρυπούλες) κτλ. Επίσης έχω έναν ενδιασμό ως προς τη διάρκεια ζωής τους, γιατί θυμάμαι με τα παλιά μου φανάρια που έπαιρνα ψειρες σε λευκό χρώμα καιγόντουσαν σχετικά γρήγορα (είτε ήταν απτις ακριβές είτε όχι). Αν είναι να βάλεις τα Fk πάντως, μην κάνεις το λάθος που έκανα κ γω. Πριν τα τοποθετήσεις στο αμάξι, δες τον τύπο της λάμπας (η βγάλτη για να την δείχνεις) και άρχισε να ψάχνεις σε μαγαζιά (δε θα βρεις και πολύ εύκολα με λευκό φως), πάρτες αλλαξέ τις και μετά κούμπωσε τα φανάρια μια κ καλή.

Τώρα αν ενδιαφέρεσαι για τα άλλου τύπου δακτυλίδια, ας βοηθήσει κάποιος άλλος, καθώς δεν έχω ιδέα. Πάντως και σε αυτά γίνεται 100%.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχω βαλει ακομα τα xenon απλα τα εχς αγορασει...εννοεις οτι μπορει να μην κουμπονουν πανω στα φαναρια ε?

Τa xenon θα κουμπώνουν κανονικά, γιατί όχι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαπιστώσει κανείς αν και κατά πόσο διαφέρει η ποιότητα φωτισμού ενός επώνυμου Xenon HID συγκριτικά με κάποιο no name?

Θέλω να αποκτήσω κάπως καλύτερο φως τη νύχτα κι αυτή τη στιγμή φοράω ένα σχετικά φθηνό αγορασμένο από ebay.

Αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάτι ακριβότερο, θα δω διαφορά?

Που το ξέθαψα θα μου πείτε τώρα... Κι όμως! Αν θες λίγο καλύτερο φως για μένα δεν αξίζει να πάρεις ακριβό και επώνυμο. Πάρε 1 φθηνό σαν τα δικά μου αλλά 55W και όχι πάνω από 6000Κ. Πιστεύω θα μείνεις σίγουρα ικανοποιημένος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Μετά από πολυ καιρό βρήκα χρόνο να ασχοληθώ και πάλι με το τουτούνι μου!!!

Αγόρασα τα φανάρια με angel eyes και projectors αλλά δεν εχω καταφέρει να βρώ αυτό το μοτεράκι που ρυθμίζει τη γωνία και βασικά το ύψος!!Στο 1.4 το έχει μεσα στο φανάρι στο σημείο του προβολέα εμένα (gti) δεν έχει καμία σχέση το φανάρι μου!Αν ξέρει κάποιος κάτι please help! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ρυθμίσει εκαι που πρεπει να είναι απλά επιδή βαζω πραγματα πισω λόγο δουλειάς οταν σηκώνεται η μούρη νομιζω οτι στραβώνω πολούς απέναντι μου...Και δεν είναι οτι πιο ευχάριστο!!Ως τόσο έχω βρεί ένα κιτ που τα ρυθμίζει μόνο του όπως τα original projectors αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαπιστώσει κανείς αν και κατά πόσο διαφέρει η ποιότητα φωτισμού ενός επώνυμου Xenon HID συγκριτικά με κάποιο no name?

Θέλω να αποκτήσω κάπως καλύτερο φως τη νύχτα κι αυτή τη στιγμή φοράω ένα σχετικά φθηνό αγορασμένο από ebay.

Αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάτι ακριβότερο, θα δω διαφορά?

φιλε μου εγω στο polo ειχα φθηνο απο ebay.και οταν λεμε φθηνο μιλαμε για 40€ μαζι με μεταφορικα παντα.στο golf 5 που εχουμε τωρα φοραμε philips νομιζω γραφει simens..κατι γνωστο εν παση περιπτωση..και τα βαλαμε 150€΄.εγω δεν βλεπω καμια διαφορα στο φως (και τα 2 ειναι 8000κ)ουτε φυσικα στην ποιοτητα μιας και αυτα του ebay τα ειχα 2 χρονια και μερα νυχτα ανοιχτα και δεν επαθαν τιποτα..
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να βάλω φιμέ ζελατίνες στα πίσω φανάρια για να δείχνουν πιο όμορφα. Να τονίσω οτι δεν θελω να τα κανω τελειως μαυρα (πραγμα που δεν ταιριαζει με το χαρακτηρα του πολο) αλλα να τα κανω λιγο πιο σκούρα.

Το θέμα είναι, υπάρχουν ειδικές μεμβράνες για τα φώτα ή κάνουν και οι ζελατίνες των παραθύρων?

Θα αντέξουν με βροχές ήλιο κλπ καθώς θα κολληθούν πάνω απο τα φώτα?

εχω βρει και αυτα...πως σας φαινονται?

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να βάλω φιμέ ζελατίνες στα πίσω φανάρια για να δείχνουν πιο όμορφα. Να τονίσω οτι δεν θελω να τα κανω τελειως μαυρα (πραγμα που δεν ταιριαζει με το χαρακτηρα του πολο) αλλα να τα κανω λιγο πιο σκούρα.

Το θέμα είναι, υπάρχουν ειδικές μεμβράνες για τα φώτα ή κάνουν και οι ζελατίνες των παραθύρων?

Θα αντέξουν με βροχές ήλιο κλπ καθώς θα κολληθούν πάνω απο τα φώτα?

εχω βρει και αυτα...πως σας φαινονται?

Ωραία είναι φιλέ και πιστεύω πως θα δείξουν πολύ όμορφα, το σκεφτόμουν και εγώ για κάτι τέτοιο αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχουν… Τώρα αν μπορείς να βάλεις ζελατίνες δεν το γνωρίζω και δεν καταλαβαίνω γιατί λες από έξω να βάλεις. Έμενα ένας φίλος μου που έβαψε τα φανάρια του τα έκανε από μέσα με σπρέι αλλά όχι σε polo.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει αντίστοιχο φανάρι με angel eyes για το passat cc ???

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ψαχνοντας για φαναρια στο ιντερνετ, ειδα οτι ειναι κατα πολυ φθηνοτερα αυτα που προοριζονται για δεξιοτιμονο αυτοκινητο. Δεν μπορουν αραγε να τοποθετηθουν σε αριστεροτιμονο?

Που ακριβως διαφερουν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ψαχνοντας για φαναρια στο ιντερνετ, ειδα οτι ειναι κατα πολυ φθηνοτερα αυτα που προοριζονται για δεξιοτιμονο αυτοκινητο. Δεν μπορουν αραγε να τοποθετηθουν σε αριστεροτιμονο?

Που ακριβως διαφερουν?

Χωρίς να είμαι σίγουρος..

Το πιο πιθανό είναι να "φωτίζει" πιο μακριά το αριστερό φανάρι με αποτέλεσμα να στραβώνεις τους απέναντι..

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ψαχνοντας για φαναρια στο ιντερνετ, ειδα οτι ειναι κατα πολυ φθηνοτερα αυτα που προοριζονται για δεξιοτιμονο αυτοκινητο. Δεν μπορουν αραγε να τοποθετηθουν σε αριστεροτιμονο?

Που ακριβως διαφερουν?

http://cgi.ebay.co.uk/VW-GOLF-MK4-BLACK-ANGEL-EYE-PROJECTOR-HEADLIGHTS-FOGS-/220704454141?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item336302b5fd#ht_1586wt_1212

Αυτά για παράδειγμα που έχουν + 40 λίρες μεταφορικά και είναι σε πολύ καλή τιμή, είναι και για RHD και για LHD και έχουν κάπου επιλογή να τα αλλάζεις. Μπορείς να κάνεις μία ερώτηση στον πωλητή. Από τη στιγμή πάντως που στέλνει σε όλον τον κόσμο αποκλείεται να μην είναι για αριστεροτίμονα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος..

Το πιο πιθανό είναι να "φωτίζει" πιο μακριά το αριστερό φανάρι με αποτέλεσμα να στραβώνεις τους απέναντι..

Αν είναι αυτό το μόνο πρόβλημα, θα μπορούσε να λυθεί πιστεύω ρυθμίζοντάς τα.

http://cgi.ebay.co.uk/VW-GOLF-MK4-BLACK-ANGEL-EYE-PROJECTOR-HEADLIGHTS-FOGS-/220704454141?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item336302b5fd#ht_1586wt_1212

Αυτά για παράδειγμα που έχουν + 40 λίρες μεταφορικά και είναι σε πολύ καλή τιμή, είναι και για RHD και για LHD και έχουν κάπου επιλογή να τα αλλάζεις. Μπορείς να κάνεις μία ερώτηση στον πωλητή. Από τη στιγμή πάντως που στέλνει σε όλον τον κόσμο αποκλείεται να μην είναι για αριστεροτίμονα.

Θα κανω μια ερωτηση στον πωλητη μηπως και βγαλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

πολλα λεφτα....

αντιπροσωπεια φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.