Jump to content
Thanospc

Polo 6 - Φώτα Ημέρας Led Και Xenon Φανάρια,angel Eyes(Γνησια,aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Είμαι κι εγώ ένας πανευτυχής κάτοχος του νέου Polo! :thumbsup:

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να το ομορφύνω πιο πολύ και να βάλω xenon φώτα, αλλά ψάχνοντας για πληροφορίες βλέπω πολλές διαφορετικές απόψεις: Άλλοι λένε ότι αξίζουν με 1000, άλλοι λένε ότι βλέπεις χειρότερα, άλλοι λένε ότι τυφλώνουν τους μπροστινούς και στην τελική έχεις χειρότερη ορατότητα....

Και λέω: Αξίζει να σκάσω 200€ για τα xenon, μήπως καλύτερα να τα φάω σε σουβλάκια?? χαχαχαχα :pardon: :pardon:

.... ή μήπως να βάλω led λάμπες??? Είναι και πιο φτηνές....

Τα bold δεν χρειάζεται να στα πει κανένας. Μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου οδηγώντας το αυτοκίνητο το βράδυ. Σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα που διαθέτουν aftermarket xenon τυφλώνουν τους απέναντι οδηγούς (ή τους μπροστά μέσω των καθρεπτών).

Όσοι δεν τυφλώνουν τα έχουν ρυθμίσει τόσο χαμηλά που έχουν εν'τέλει χειρότερη ορατότητα από τα "μαμα" φώτα.

Συμπερασματικά και εγώ προτείνω. Φάτα σε σουβλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Τα xenon (και μιλάμε για τα εργοστασιακά πάντα) αξίζουν μόνο αν γράφεις χιλιόμετρα νύχτα σε επαρχιακούς και σκοτεινούς δρόμους.

Κατά τα άλλα αν τα θες για μόστρα ή για την πόλη είναι πεταμένα λεφτά.

Οπότε σουβλάκια! =@

Link to comment
Share on other sites

Τα xenon (και μιλάμε για τα εργοστασιακά πάντα) αξίζουν μόνο αν γράφεις χιλιόμετρα νύχτα σε επαρχιακούς και σκοτεινούς δρόμους.

Κατά τα άλλα αν τα θες για μόστρα ή για την πόλη είναι πεταμένα λεφτά.

Οπότε σουβλάκια! :frantics:

αξίζουν!

και εγώ του έβαλα!

το ομορφαίνει παρα πολύ το αμάξι τα κίτρινα είναι απαίσια.

σε ότι αφορά την ορατότητα έχω παρατηρήσει ότι βλέπεις πολύ καλύτερα αλλα όχι τόσο μακριά και ας τα έχω τέρμα ψιλά.

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω σουβλακια!!!!!!

κ εχω ξενον

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχετε δίκιο....... Δεν θα βάλω xenon :whistling:

Έβλεπα τις osram nightbreaker ή τις philips nightguide αλλά για όταν καούν αυτές που έχω....

Αλλά τί γνώμη έχετε για τα led;

Προσωπικά δεν τα πολυεμπιστεύομαι για προβολείς.....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχετε δίκιο....... Δεν θα βάλω xenon :whistling:

Έβλεπα τις osram nightbreaker ή τις philips nightguide αλλά για όταν καούν αυτές που έχω....

Αλλά τί γνώμη έχετε για τα led;

Προσωπικά δεν τα πολυεμπιστεύομαι για προβολείς.....

Γειά

Πέρασα χθές osram night breakers plus H7 (9,5ευρώ / τεμ e-bay) σε μικρή και μεγάλη σκάλα σε 6R και η πρώτη εντύπωση είναι ότι

στην μεσαία σκάλα έχει σαφώς καλύτερη φωτεινότητα (και λίγο πιό λευκό) και περίπου 10-15 μέτρα ποιό μακριά δέσμη.Στην μεγάλη σκάλα δεν μπρορώ να εκτιμήσω την βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Γειά

Πέρασα χθές osram night breakers plus H7 (9,5ευρώ / τεμ e-bay) σε μικρή και μεγάλη σκάλα σε 6R και η πρώτη εντύπωση είναι ότι

στην μεσαία σκάλα έχει σαφώς καλύτερη φωτεινότητα (και λίγο πιό λευκό) και περίπου 10-15 μέτρα ποιό μακριά δέσμη.Στην μεγάλη σκάλα δεν μπρορώ να εκτιμήσω την βελτίωση.

Αλλάζουν εύκολα η λάμπες? Aν μπορούσε κάποιος να κάνει ένα How to με φωτογραφίες θα βοηθούσε πολύ μελλοντικά

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζουν εύκολα η λάμπες? Aν μπορούσε κάποιος να κάνει ένα How to με φωτογραφίες θα βοηθούσε πολύ μελλοντικά

Γειά !

Ατυχώς δεν δίνουν χέρι και πρέπει να βγούν τα φανάρια . Πήγα στο σέρβις και η διάρκεια ήταν περίπου 15 λεπτά.Ξεβιδώνονται 4 βίδες torx (T20) μαζί με ένα λαμάκι που συγκρατεί το πάνω σώμα του φαναριού με την μάσκα. Υπάρχει κι ένας μικρός μοχλός στην κάτω εσωτερική πλευρά. Το παληκάρι δυσκολεύτηκε λίγο γιατί την πρώτη φορά θέλουν αρκετή δύναμη για να ξεκουμπώσουν .

Πάντως πιστεύω ότι πλέον θα μπορώ και μόνος αφού είδα την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και στο manual του αυτοκινήτου οδηγίες πώς να βγάλεις τουε προβολείς για να αλλάξει κάποιος λάμπα...

αλλά να πρέπει να ξηλώσεις όλον τον προβολέα για να αλλάξεις λάμπα μου φάνηκε λίγο μ@@@κία....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...εχω κι εγω polo 6r και σκεφτηκα μια πατεντα και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας!!!!σκεφτομαι να βαλω xenon στη μεσαια σκαλα πρωτον και δευτερον θελω να κανω τα φωτα ημερας να αναβουν με διακοπτη το βραδυ και στη συνεχεια να βαλω led σε αυτα...το αποτελεσμα θα ειναι οτι 8α εχω xenon πανω κατω χωρις να χρειαστει να βαλω στουσ προβολεις ομιχλης....τι λετε???

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...εχω κι εγω polo 6r και σκεφτηκα μια πατεντα και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας!!!!σκεφτομαι να βαλω xenon στη μεσαια σκαλα πρωτον και δευτερον θελω να κανω τα φωτα ημερας να αναβουν με διακοπτη το βραδυ και στη συνεχεια να βαλω led σε αυτα...το αποτελεσμα θα ειναι οτι 8α εχω xenon πανω κατω χωρις να χρειαστει να βαλω στουσ προβολεις ομιχλης....τι λετε???

ευχαριστω!!

Γειά σου φίλε μου! Δεν είναι κακή η ιδέα σου αλλά το όλο αυτό θέμα με διακόπτες και πατέντες... δεν ξέρω... Πάντως κι εγώ σκεφτόμου τα led στα φώτα ημέρας για να είναι άσπρα αλλά το πήγες ένα βήμα πιο πέρα!! :thumbsup: :thumbsup: :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εχει αντικαταστησει κανεις τα εργοστασιακα φωτα ημερας με Led,χωρις προβληματα??κατι υπαρχει στο e bay,αλλα θα λειτουργουν σωστα? :thumbsup:

ριξε μια ματια εδω....http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=39572

εαν δεν υσχυουν τα link στειλε μου πμ να σε βοηθησω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φίλε.

Το προιόν είναι καινούριο άρα δύσκολα θα γνωρίζει κάποιος να σου απαντήσει.Να λάβεις υπόψιν σου ότι είναι κινέζικης προέλευσης

και από προσωπική εμπειρία από γνωστό μου που έβαλε πίσω φανάρια σε ΤΤ δεν είναι ευχαριστημένος από την εν γένει ποιότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.θα ηθελα να μου προτεινεται λαμπες τυπου xenon Η7.εχω το νεο polo του 2011.επισης να μου πειτε τι λαμπες φορανε τα προβολακια.θα μπορουσα να βαλω τυπου led

Link to comment
Share on other sites

Παίδες Καλημέρα έβαλα τα xenon Philips και δεν έχω μεγάλη σκάλα φωταει πολλη ψηλά ρυθμιζοντας τη κανονική σκάλα σε μηχάνημα (ηλεκτολογου) σκέφτομαι να βγάλω τα καλιματα που έχουν οι λαμπες πάνω τους και είναι μόνο με της μάνας του τη λέτε θα διορθωθεί καθόλου το έχει κανείς αυτο;;; . Είναι το bluemotion

Link to comment
Share on other sites

Παίδες Καλημέρα έβαλα τα xenon Philips και δεν έχω μεγάλη σκάλα φωταει πολλη ψηλά ρυθμιζοντας τη κανονική σκάλα σε μηχάνημα (ηλεκτολογου) σκέφτομαι να βγάλω τα καλιματα που έχουν οι λαμπες πάνω τους και είναι μόνο με της μάνας του τη λέτε θα διορθωθεί καθόλου το έχει κανείς αυτο;;; . Είναι το bluemotion

Μα τα καλύμματα αυτά είναι για να έχεις μεσαία σκάλα στα ξένον. Αν τα βγάλεις θα είναι σαν να έχεις μόνιμα μεγάλη σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα καλύμματα αυτά είναι για να έχεις μεσαία σκάλα στα ξένον. Αν τα βγάλεις θα είναι σαν να έχεις μόνιμα μεγάλη σκάλα.

έλεγα να τα βγάλω και αφήσω της μάνας του κάτι σιτακια που έχει
Link to comment
Share on other sites

Guest TASOS HN

Δεκτός κάθε χαρακτηρισμός που θα μου αποδώσετε, αλλά προσπαθείτε τοποθετώντας τα εν λόγω φώτα να ικανοποιήσετε κάποια ματαιοδοξία σας και να κάνετε το αυτοκίνητο σας να δείχνει κάτι άλλο από αυτό που είναι πραγματικά.

Αφού είναι αποδεδειγμένο ότι για να λειτουργήσουν σωστά αυτές οι λάμπες πρέπει να καλύπτονται κάποιες ουσιώδεις προϋποθέσεις.

Αναζητήστε τις δυο επόμενες παραπομπές και διαβάστε.

http://www.mybike.gr...hid-xenon-kits/

http://en.wikipedia.org/wiki/Headlamp

Link to comment
Share on other sites

ξεθαβω λιγο το θεμα μιας και εχω ενα προβλημα.

πηρα μεταχειρισμενα angel eyes kαι xenon για το 6ν.

τα πηρα απο εναν καλο μου φιλο.

μετα απο κανα μην τα εβαλα στο δικο μου.

στο ενα δακτυλιδι δεν μου αναβει το ενα λεντ.στην αρχη δεν μου αναβανε 2,αλλα οταν το χτυπησα το ενα αναψε.

μπορει να εχει γινει βλακεια στην καλωδιωση?

πως βγαινουν τα λεντακια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.