Jump to content
konstantinos passat

Τακακια

Recommended Posts

Εχω βαλει τα Ferodo Racing μπροστα και εχω αφησει τα εργοστασιακα πισω.

Αποτελεσμα να εχω πολυ καλυτερο φρεναρισμα και γενικα εχεις μια αισθηση οτι αντεχουν πολυ περισσοτερη καταπονηση.

Το μονο αρνητικο ειναι οτι οταν φρεναρω σιγα σιγα μεσα στην πολη,τσιριζουν.Αυτο οφειλεται στο οτι εχουν σκληρα υλικα τριβης?

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει τα Ferodo Racing μπροστα και εχω αφησει τα εργοστασιακα πισω.

Αποτελεσμα να εχω πολυ καλυτερο φρεναρισμα και γενικα εχεις μια αισθηση οτι αντεχουν πολυ περισσοτερη καταπονηση.

Το μονο αρνητικο ειναι οτι οταν φρεναρω σιγα σιγα μεσα στην πολη,τσιριζουν.Αυτο οφειλεται στο οτι εχουν σκληρα υλικα τριβης?

Μαλλον ναι . Ειχα παρομοια εμπειρια στο παρελθον.

Εγω φοραω τα Ferodo premier-δισκοι Zimmerman και παρολο που δε σφυριζουν καθολου

και ειναι πολυ ανθεκτικα στη σκληρη χρηση, μεχρι να ζεσταθουν δεν

αποδιδουν και τοσο καλα. Με τα Racing λογικα πρεπει να το νιωθεις αυτο πιο εντονα.

Link to comment
Share on other sites

Με τους δισκους τι παιζει?Τι εχεις βαλει απο διαστασεις κτλ?Λεφτα?Απο αισθηση στο φρεναρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Με τους δισκους τι παιζει?Τι εχεις βαλει απο διαστασεις κτλ?Λεφτα?Απο αισθηση στο φρεναρισμα?

288 χιλ. (οπως οι μαμα) εμπρος- 100€ αγορα ,τοποθετηση δικη μου.

Με κρυα φρενα μετρια αισθηση(μαλακο σχετικα πενταλ, χρειαζεται περισσοτερη δυναμη)

Οταν ζεσταθουν καλυτερευει η αισθηση και η αποτελεσματικοτητα.

Δεν ξερω αν αυτο οφειλεται στους δισκους η τα τακακια η και στα δυο γιατι τα αλλαξα μαζι.

Γενικα παντως με τα μαμα ειχα καπως καλυτερη αισθηση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με τα μαμα δισκιδια ησουν συνολικα πιο ευχαριστημενος?

Ειναι χαρακτοι ή τρυπητοι?

Link to comment
Share on other sites

Guest ΑΛΚΗΣ Μ.

Μπορεί τα μαμά δισκίδια όπως λές καμμιά φορά να αποδειχτούν καλύτερα.

Εγώ έβαλα τακάκια ΤΕΧΤΑΡ με δισκους Zimmerman.Oύτε μαλακό ούτε σκληρό.Μιά μέση καλή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι ειναι οι κανονικοι.

Ενα απο τα textar που φορουσε απο μαμα τα παιξε μετα απο αρκετα σκληρη

-αλλα οχι αγωνιστικη- χρηση και αφησε αποτυπωματα πανω στο δισκο με αποτελεσμα κραδασμους κατα το φρεναρισμα.

Τωρα η οι μαμα δισκοι ειναι μαλακοι η τα τακακια(textar) ειναι σκληρα.

Ισως ομως να ηταν και τυχαιο ,τι να πω;

Ο συνδυασμος τους ομως (πριν τα παιξουν φυσικα) εδινε πολυ καλο αποτελεσμα (σιγουρα δοκιμασμενος απο VW)

Οι Zimmerman μου φαινονται πιο ανθεκτικοι αλλα ειναι νωρις να απαντησω με σιγουρια(περ. 5000 χμ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τα μαμά δισκίδια όπως λές καμμιά φορά να αποδειχτούν καλύτερα.

Εγώ έβαλα τακάκια ΤΕΧΤΑΡ με δισκους Zimmerman.Oύτε μαλακό ούτε σκληρό.Μιά μέση καλή κατάσταση

Το δισκιδια,δεν ειναι ειρωνικο.Εχει χιουμοριστικο χαρακτηρα!! :D

Παντως σαν λυση,σκεφτομαι και τους δισκους απο το W8.

Link to comment
Share on other sites

Guest ΑΛΚΗΣ Μ.
Το δισκιδια,δεν ειναι ειρωνικο.Εχει χιουμοριστικο χαρακτηρα!! :)

Παντως σαν λυση,σκεφτομαι και τους δισκους απο το W8.

Καλή μαγκιά φιλαράκι,δε λέω,αλλά εγώ θέλω το σεβρό του με την τρόμπα κλπ.

Δίσκους βάζω άλλους,Δε χαλιέμαι!

Link to comment
Share on other sites

Το μονο αρνητικο ειναι οτι οταν φρεναρω σιγα σιγα μεσα στην πολη,τσιριζουν.Αυτο οφειλεται στο οτι εχουν σκληρα υλικα τριβης?

oxi, αυτο οφειλεται στη μη υπαρξη αμιαντου στα υλικα τριβης (παστα)

Εγώ έβαλα τακάκια ΤΕΧΤΑΡ με δισκους Zimmerman.Oύτε μαλακό ούτε σκληρό.Μιά μέση καλή κατάσταση.

τον εχω δοκιμασει μφιλε αυτο το συνδοιασμο και τα τακακια δεν αντεξαν πανω απο 6000χλμ. και ηταν η μεση παστα. φαντασου τη μαλακη? upyours.gifupyours.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία υπάρχουν brembo τακάκια?Αν ναι που μπορώ να τα βρω? Είχα ρωτήσει παλιά σε κάποιο μαγαζί και μου είχε πεί ότι δεν φέρνει...

Θα υπάρξει διαφορά στο φρενάρισμα (έστω και μικρή)? Πάω ολοταχώς για αλλαγή τακάκια!!

Εκτός brembo τι άλλο προτείνετε? Π.χ ferodo racing? Διαφορές? Τι τιμές παίζουν και τα δύο?

Τα μαμά τακάκια στην αντιπροσωπεία μαζί με τοποθέτηση θα πάνε γύρω στα 350 ευρώπουλα εντελώς χοντρικά.. Αν και είμαι ευχαριστημένος με το μαμά φρένα είναι πολύ κοροϊδίστηκα να δώσω σχεδόν 400 Ευρώ (υγρά,τσιμούχες...κάτι θα βρούν να αλλάξουν!) για μαμά φρένα.

Οι υπόλοιποι τί γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία υπάρχουν brembo τακάκια?Αν ναι που μπορώ να τα βρω? Είχα ρωτήσει παλιά σε κάποιο μαγαζί και μου είχε πεί ότι δεν φέρνει...

Θα υπάρξει διαφορά στο φρενάρισμα (έστω και μικρή)? Πάω ολοταχώς για αλλαγή τακάκια!!

Οι υπόλοιποι τί γνώμη έχετε?

Δυστυχωσ θα σε απογοητευσω , με τα τακακια μονο δε βλεπεισ αλλαγη , ουτε με σωληνακια μεταλλικα, αφου εισαι ευχαριστημενοσ με τα φρενα σου , αλλαξε τακακια σε ενα συνεργειο, εργατικα+τακακια απο 55-100€ αναλογα τα τακακια δεν ξερω τισ διαστασεισ του 1.8 passat. και εγω εργοστασιακα εχω :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχωσ θα σε απογοητευσω , με τα τακακια μονο δε βλεπεισ αλλαγη , ουτε με σωληνακια μεταλλικα, αφου εισαι  ευχαριστημενοσ με τα φρενα σου , αλλαξε τακακια σε ενα συνεργειο, εργατικα+τακακια απο 55-100¤ αναλογα τα τακακια δεν ξερω τισ διαστασεισ του 1.8 passat. και εγω εργοστασιακα εχω :thumbsup:

Φοράει του Τurbo δηλαδή 288mm. Τα μαμά τακάκια τι μάρκας είναι?Τα δικά σου είναι 256mm?Κάτι τέτοιο μάλλον θα κάνω και εγώ!Για τη χρήση που κάνω στο αυτοκίνητο με καλύπτουν σε μεγάλο ποσοστό...άσε που το αυτοκίνητο τα περισσότερα Km τα βγάζει ταξιδεύοντας...!!!!

konstantinos passat , πως τα βλέπεις τα ferodo?Μου τα προτείνεις?Απο λεφτά που περίπου θα βρίσκομαι?

Το τσίριγμα δεν με χαλάει...από τότε που πήρα το αυτοκίνητο, τα τακάκια μου τσιρίζουν!! new_killpc.gif:thumbsup::thumbsup: Μου έσπασαν τα νεύρα,μου τα ξανάσπασαν ... και τελικά τα συνήθισα!!!! knife.gif;):thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

konstantinos passat , πως τα βλέπεις τα ferodo?Μου τα προτείνεις?Απο λεφτά που περίπου θα βρίσκομαι?

Το τσίριγμα δεν με χαλάει...από τότε που πήρα το αυτοκίνητο, τα τακάκια μου τσιρίζουν!!    Μου έσπασαν τα νεύρα,μου τα ξανάσπασαν ... και τελικά τα συνήθισα!!!!

Στα προτεινω 100% τα τακακια.Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Αν θυμαμαι καλα,γυρω στα 100-120 ειχα δωσει.

Το τσιριγμα αφου δε σε χαλαει,τοτε δεν εχεις τιποτα αλλο να διστασεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

Στα προτεινω 100% τα τακακια.Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Αν θυμαμαι καλα,γυρω στα 100-120 ειχα δωσει.

Το τσιριγμα αφου δε σε χαλαει,τοτε δεν εχεις τιποτα αλλο να διστασεις!! :)

Αν γίνεται,μπορείς να μου δώσεις τους κωδικούς των ferodo?(Όχι τους κωδικούς της VW αλλά τους αντίστοιχους της ferodo).Μάλλον θα είναι γραμμένοι στα κουτία τους,οπότε αν τα έχεις κάνε μου μια παλικαρία...!!!! worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστως αλλα ελπιζω να μην το βιαζεσαι πολυ γιατι πρεπει να ψαξω να βρω τα κουτια στο υπογειο!! :unsure: Θα τα βρω και θα σε ενημερωσω!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστως αλλα ελπιζω να μην το βιαζεσαι πολυ γιατι πρεπει να ψαξω να βρω τα κουτια στο υπογειο!! :) Θα τα βρω και θα σε ενημερωσω!! :)

Μην αγχώνεσαι!!! :) Όποτε τα βρείς!!Απλά μη με ξεχάσεις!

Ούτως ή άλλως μετά το καλοκαίρι θα πάω για τα τακάκια... tongue.gif

Thank U προκαταβολικά για το ψάξιμο!!!! worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εψαξα λιγο και βρηκα.

Πιστευω αυτο το link θα σε βοηθησει προσωρινα.

Για να ξερεις αυτα που εχω βαλει εγω ειναι τα DS2500.

DS2500

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.