Jump to content
konstantinos passat

Περι αναρτησης.

Recommended Posts

Νορμαλ μου φαινεται η τιμη.

ευχαριστω Κωνσταντινε για τις απαντησεις...

να ρωτησω και κατι ακομα μηπως ξερετε.

1. το 18Τ τι μαρκα αναρτηση φοραει απο μαμα?

2. παιζει το σεναριο να βαλω στο β5.5 1.6 αμορτισερ με κωδικο του 1.8Τ , να χαμηλωση 1.5cm και να μην ειναι τοσο σκληρη οπως με bilstein sport ?

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Κωνσταντινε για τις απαντησεις...

να ρωτησω και κατι ακομα μηπως ξερετε.

1. το 18Τ τι μαρκα αναρτηση φοραει απο μαμα?

2. παιζει το σεναριο να βαλω στο β5.5 1.6 αμορτισερ με κωδικο του 1.8Τ , να χαμηλωση 1.5cm και να μην ειναι τοσο σκληρη οπως με bilstein sport ?

1. Αν θυμαμαι καλα τα αμορτισερ τα μαμα ειναι ή monroe ή sachs.

2.Αν βαλεις αμορτισερ δεν θα χαμηλωσει το αμαξι.Τα ελατηρια θα το χαμηλωσουν.

Βαζοντας λοιπον ελατηρια απο το 1.8Τ,το αμαξι θα γινει τραχτερ ειδικα μπροστα,λογω διαφορετικου βαρους που εχει.

Για μενα καλο θα ηταν να βαλεις αμορτισερ και ελατηρια για το δικο σου μοντελο μονο.Μην βαλεις απο το τουρμπο.

Την εχουν πατησει φιλοι μου με Leon 1.6 που εβαλαν ελατηρια απο το 20VT.

Να κανω και μια μικρη διευκρινιση σχετικα με το Β5.5 που σου ειπα σε πιο πανω ποστ.

Το Β5.5 χρησιμοποιειται κατα κυριο λογο,και γιαυτο στο ebay δεν εβρισκα πραγματα.

Μολις βρηκα οτι ο κωδικος ειναι 3BG τα βρηκα ολα!!χεχε :mellow:

Link to comment
Share on other sites

G@MIS3S...

THNX

Το εψαξα περισσοτερο προχτες και μετα μου ηρθε αναλαμπη οτι ειναι 3BG και το ριχνω στο ebay.de και πεταξε 6.000 αποτελεσματα!!χεχε

3 ωρες χαζευα :blink::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα εβαλα τα bilstein sport.

οι εντυπωσεις μου ειναι αριστες.

δεν κοπαναει καθολου και εχει σκληρηνει.

τα συνιστω ανεπιφιλακτα σε οσους θελουν ενα αμορτισερ της ταξης των 500¤ με κρατηματα και ανεση...

Edited by antoniss
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαρέθηκα να οδηγώ σαν βαρκάρης (ετσι με λέεει ο ξάδερφος tongue.gif ) σκέφτομαι να αλλάξω αναρτήσεις και ίσως να βάλω και ελατήρια χαμηλώματος.Κάποια πρόταση για το Passat μου? (3Β5 1.6)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαρέθηκα να οδηγώ σαν βαρκάρης (ετσι με λέεει ο ξάδερφος tongue.gif ) σκέφτομαι να αλλάξω αναρτήσεις και ίσως να βάλω και ελατήρια χαμηλώματος.Κάποια πρόταση για το Passat μου? (3Β5 1.6)

Bilstein κιτρινα χοντρομπουκαλα και ελατηρια HR 3ποντα.

Η κλασικη και δοκιμασμενη οικονομικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα προχωρήσω και εγώ σε αυτή τη λύση. Ομως, αν τυχόν αλλάξω και κινητήρα (από 1.6 σε 1.8 ή 1.8Τ) φαντάζομαι πως δεν θα χρειαστεί να ξαναλλάξω αμορτισέρ/ελατήρια...

Link to comment
Share on other sites

τα ελατήρια είναι τα μαμά ύψος? εάν ναι τότε Blistein Β8 Sport τα Β6 Sprint είναι για κατεύασμα και θέλει Set ελατήρια χαμιλόματος.

Link to comment
Share on other sites

Τα ελατηρια ειναι χαμηλωματος . Τι λετε για KONI κίτρινα ; Έχετε καμία πρόταση για την αγορά αμορτισέρ;

Edited by xaris
Link to comment
Share on other sites

Blistein B6 Sprint για να μπορείς να βάλεις τα ελατήρια κατευάσματος... δεν ξέρω όμως κατα πώσο σωστά κάθετε το Blistein με τα Eibach

Link to comment
Share on other sites

σε τιμές δέν ξέρω κάτι όλα αυτά κοντά στα 500 πρέπει να πάνω, γνώμη μου καλήτερα τα Blistein και εάν μπορούσες να αλάξεις τα Eibach θα σου έλεγα με κλειστά μάτια H&R

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση : τα bilstein sprint + Η&R ελατηρια θα είναι πολύ πιο σκληρά απο τα bilstein sport? Θέλω να το χαμηλώσω 30 mm αλλά από την άλλη δεν θέλω να γίνει κούτσουρο σαν το yaris!

Edited by Passat_3b
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τον συγκεκριμενο συνδυασμο τον εχει φιλος μου με bora,μπορω να σου πω οτι δεν κοπαναει,δεν ειναι κουτσουρο και δεν νομιζω να ειναι ενοχλητικο.

Ειναι ιδανικη λυση πιστευω για να ''σφιξει'' το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω βγάζει ακόμα η H&R και η Blistein κιτ με αμορτισέρ & ελατήρια ένα φέγγαρι που δοκίμασα το κιτ της Blistein έμινα πολύ ευχαριστιμένος αλλά σε μερικές στροφές ένιωθα σαν να αναπιδάει το αυτοκίνητο... αλλά δεν είχε κοπανίματα σε λακούβες κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μπήκαν αμορτισέρ! ;) Επειδή όμως το βήμα απο τα μαμα-βάρκα στα sprint ίσως να μου κακοφαινόταν,να το συνήθιζα δύσκολα δλδ και δεδομένου οτι κινούμαι σε πόλη με πάρα πολλές λακούβες ,έβαλα τα Bisltein B6 Sport.Λοιπών ας σας πώ κι εγω τις εκτιμήσεις μου :Δεν λέω οτι έγινε πέτρα αλλά το αμάξι έσφιξε, μπαίνει στις στροφές πολύ καλύτερα απο πρίν και παράλληλα κρατάει την άνεση του!Επίσης μου δίνει σιγουριά πλέον για την κάθε μου κίνηση αφού έγινε αρκετά πιο <<άμεσο>> απο πρίν οταν έστριβα το τιμόνι και μετά απο μία ώρα έστριβε το αμάξι ;);) Βέβαια πριν 3 ωρες μπήκαν οι αναρτήσεις ,οπότε ακόμα δεν το έχω εξετάσει καλά καλά!Αρχικά πάντος είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και στην άκρη του μυαλού μου θα έχω τα sprint μιας και ήθελα να το χαμηλώσω κιόλας....anyway!

Edited by Passat_3b
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.