Jump to content
andre

ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ Agu

Recommended Posts

Γεια σας παιδία ,έχω ένα Octavia του 1.8Τ 7/2000 AGU και ήρθε η ώρα να αλλάξω δίσκο πλατό.

Ως εδο όλα καλά, ρωτάω λοιπόν τον μηχανικό μου και μου λέει να ρωτήσω.

Τι απαντήσεις πήρε.

SKODA από τον 8/200 και μετα ξερουμε να σου πούμε, από εκει και πριν δεν ειπαστε σιγουρη αλλα νιμιζουμε ότι παιρνη Φ225.

Εξωτερικα μαγαζια : luc ,sachs μπορει Φ225 μπορει Φ228

Εγω βλεπω εδώ αυτό. Φ220

http://www.tpauto.gr/store/comersus_viewIt...idProduct=19194

http://www.tpauto.gr/store/comersus_viewIt...idProduct=19229

Ο μηχανικός μου μου λέει ότι δεν ξέρω ποιον να πιστέψει και ότι αν το λύσουμε μετά θα πρέπει να κάτσει στο συνεργείο μέχρι να βρούμε τον σωστό.

Επίσης κάτι τελευταίο , μου είπαν ότι στα agu το βολάν χρησιμοποιείτε και σαν πλατό ενώ στα ποιο καινούργια όχι , ισχύει αυτό ?

Ξέρω ότι εδω μέσα υπάρχουν πολλά agu γιαυτο ζητώ την βοήθεια σας .

Ευχαριστώ

Edited by andre
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία ,έχω ένα Octavia του 1.8Τ 7/2000 AGU και ήρθε η ώρα να αλλάξω δίσκο πλατό.

Ως εδο όλα καλά, ρωτάω λοιπόν τον μηχανικό μου και μου λέει να ρωτήσω.

Τι απαντήσεις πήρε.

SKODA από τον 8/200 και μετα ξερουμε να σου πούμε, από εκει και πριν δεν ειπαστε σιγουρη αλλα νιμιζουμε ότι παιρνη Φ225.

Εξωτερικα μαγαζια : luc ,sachs μπορει Φ225 μπορει Φ228

Εγω βλεπω εδώ αυτό. Φ220

http://www.tpauto.gr/store/comersus_viewIt...idProduct=19194

http://www.tpauto.gr/store/comersus_viewIt...idProduct=19229

Ο μηχανικός μου μου λέει ότι δεν ξέρω ποιον να πιστέψει και ότι αν το λύσουμε μετά θα πρέπει να κάτσει στο συνεργείο μέχρι να βρούμε τον σωστό.

Επίσης κάτι τελευταίο , μου είπαν ότι στα agu το βολάν χρησιμοποιείτε και σαν πλατό ενώ στα ποιο καινούργια όχι , ισχύει αυτό ?

Ξέρω ότι εδω μέσα υπάρχουν πολλά agu γιαυτο ζητώ την βοήθεια σας .

Ευχαριστώ

Κανείς δεν ξέρη το Φ ρε παιδία ?

Τόσα AGU κανείς δεν ξέρει ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία ,έχω ένα Octavia του 1.8Τ 7/2000 AGU και ήρθε η ώρα να αλλάξω δίσκο πλατό.

Ως εδο όλα καλά, ρωτάω λοιπόν τον μηχανικό μου και μου λέει να ρωτήσω.

Τι απαντήσεις πήρε.

SKODA από τον 8/200 και μετα ξερουμε να σου πούμε, από εκει και πριν δεν ειπαστε σιγουρη αλλα νιμιζουμε ότι παιρνη Φ225.

Εξωτερικα μαγαζια : luc ,sachs μπορει Φ225 μπορει Φ228

Εγω βλεπω εδώ αυτό. Φ220

http://www.tpauto.gr/store/comersus_viewIt...idProduct=19194

http://www.tpauto.gr/store/comersus_viewIt...idProduct=19229

Ο μηχανικός μου μου λέει ότι δεν ξέρω ποιον να πιστέψει και ότι αν το λύσουμε μετά θα πρέπει να κάτσει στο συνεργείο μέχρι να βρούμε τον σωστό.

Επίσης κάτι τελευταίο , μου είπαν ότι στα agu το βολάν χρησιμοποιείτε και σαν πλατό ενώ στα ποιο καινούργια όχι , ισχύει αυτό ?

Ξέρω ότι εδω μέσα υπάρχουν πολλά agu γιαυτο ζητώ την βοήθεια σας .

Ευχαριστώ

Στο ΕΤΚΑ βγάζει 220 και 225 για τον AGU και τον ARZ

Υπάρχουν 2 τύποι ο ένας είναι F 1U-Y-425 501 που είναι 225 και F 1U-Y-425 500 που είναι 220 με διαφορετικούς κωδικούς παραγγελείας.Πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να το λύσεις για να δείς τί παίζει

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι εγο εχο ενα agu εχο το ιδιο βολαν με πλατο απο rs octavia που ειναι ενισχιμενοσ με 2πλα χτενια και δισκο απο το GTi iv

φιλε μου η διαμετροσ ειναι φ 220 και εγω εχω βαλει αλουμινιου βολαν και sachs δισκο-πλατω.....αλλα μπορεις να κοιταξεις να βαλεις και δισκο πλατω απο golf iii vr6 το οποιο ειναι σε πολυ καλη τιμη........www.trauto.gr μπες εδω και δες!!!!οτι αλλο θελεις στειλε μου πμ γιατι δεν το προσεξα εδω που το εγραψες......φιλικα κωστας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάλλον βρήκα άκρη.Τον AGU τον έχουν βάλει AUDI SKODA VW και όλες δίνουν 225 και 220 αλλά η AUDI δίνει μόνο 225 και μόνο για τον AGU οπότε λογικά το 220 είναι για τον ARZ και το 225 για τον AGU.Κατά 95% έχεις 225.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΤΚΑ βγάζει 220 και 225 για τον AGU και τον ARZ

Υπάρχουν 2 τύποι ο ένας είναι F 1U-Y-425 501 που είναι 225 και F 1U-Y-425 500 που είναι 220 με διαφορετικούς κωδικούς παραγγελείας.Πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να το λύσεις για να δείς τί παίζει

Παιδία πήγα σε ένα μαγαζί και μου είπαν ότι οι αριθμ0ι πριν το F 1U-Y-425 500 είναι 220 και οι μεγαλύτερη 225.

Εμένα είναι κάτω από το 500 οπότε 220.

Τώρα το πιστεύουμε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η διαμετροσ ειναι φ 220 και εγω εχω βαλει αλουμινιου βολαν και sachs δισκο-πλατω.....αλλα μπορεις να κοιταξεις να βαλεις και δισκο πλατω απο golf iii vr6 το οποιο ειναι σε πολυ καλη τιμη........www.trauto.gr μπες εδω και δες!!!!οτι αλλο θελεις στειλε μου πμ γιατι δεν το προσεξα εδω που το εγραψες......φιλικα κωστας

Φίλε σίγουρα Φ220 ? Το ξέρω ότι πολύ βάζουν το εν λόγο σετ αλλά αλλάζουν και βολάν από 220 σε 228 γιατί το σετ του vr6 είναι 228.Βεβεα μετά από σκληρή χρήση λένε ότι δεν τα καταφέρνει καλά γιατί το vr6 δεν έχει την ροπή του turbo.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία πήγα σε ένα μαγαζί και μου είπαν ότι οι αριθμ0ι πριν το F 1U-Y-425 500 είναι 220 και οι μεγαλύτερη 225.

Εμένα είναι κάτω από το 500 οπότε 220.

Τώρα το πιστεύουμε αυτό ?

Για αυτό σου είπα να πεις το VIN μπας και βρούμε άκρη.Το καλύτερο είναι να το λύσεις και μετά να πάς να το πάρεις.Κάνε έναν κόπο και πόσταρε το VIN σου.

Θα το βρούμε,δεν μπορεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου είπα να πεις το VIN μπας και βρούμε άκρη.Το καλύτερο είναι να το λύσεις και μετά να πάς να το πάρεις.Κάνε έναν κόπο και πόσταρε το VIN σου.

Θα το βρούμε,δεν μπορεί!!!

Τελικα το vin μου ειναι αυτο

TMBBL41U6Y2349706

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε!!!!!!!!!!!!!!!

Έχεις 220 κατά τον κατάλογο ανταλικτικών της VAG

Αυτό που σου είπανε στο μαγαζί το είδα .Δηλαδή ότι από 425 500 και κάτω φοράνε 220 και από εκεί και επάνω φοράνε 225

συγκεκριμένα το γράφει ως εξείς clutch plate / F >>*1U-Y-425 500* 220MM / AGU,ARZ

και clutch plate / F 1U-Y-425 501>>* 225MM / AGU,ARZ

TMBBL41U6Y2349706

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε!!!!!!!!!!!!!!!

Έχεις 220 κατά τον κατάλογο ανταλικτικών της VAG

Αυτό που σου είπανε στο μαγαζί το είδα .Δηλαδή ότι από 425 500 και κάτω φοράνε 220 και από εκεί και επάνω φοράνε 225

συγκεκριμένα το γράφει ως εξείς clutch plate / F >>*1U-Y-425 500* 220MM / AGU,ARZ

και clutch plate / F 1U-Y-425 501>>* 225MM / AGU,ARZ

TMBBL41U6Y2349706

Παιδία πήρα τον Καλομπρατσο και μου είπε δίσκο πλατό 6 φτερο στο υπάρχον βολάν 200€

Πως το βλέπετε ?

Για σκοτσαρισμα μου είπε ότι μόνο μέχρι να στρώση.

Για πείτε για το ξεκίνημα άμα στρώση θα είναι εντάξει η θα σκοτσαρη

Το μόνο ερώτημα είναι το Φ.

Φίλε drspeed πρέπει να είναι έτσι που τα λες , περιμένω να δο τι θα μου πει και ο Καλομπρατσος

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια που μου δώσατε ,ξαδέλφια

Link to comment
Share on other sites

Παιδία πήρα τον Καλομπρατσο και μου είπε δίσκο πλατό 6 φτερο στο υπάρχον βολάν 200€

Πως το βλέπετε ?

Για σκοτσαρισμα μου είπε ότι μόνο μέχρι να στρώση.

Για πείτε για το ξεκίνημα άμα στρώση θα είναι εντάξει η θα σκοτσαρη

Το μόνο ερώτημα είναι το Φ.

Φίλε drspeed πρέπει να είναι έτσι που τα λες , περιμένω να δο τι θα μου πει και ο Καλομπρατσος

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια που μου δώσατε ,ξαδέλφια

Από τιμή αν είναι μαζί με εργατικά καλό ακούγεται.Αν είναι ελαφρύτερο το βολάν από αυτό που έχεις τώρα να ξέρεις ότι θα χάσεις σε τελική αλλά θα κερδίσεις σε εκκινήσεις

Link to comment
Share on other sites

Από τιμή αν είναι μαζί με εργατικά καλό ακούγεται.Αν είναι ελαφρύτερο το βολάν από αυτό που έχεις τώρα να ξέρεις ότι θα χάσεις σε τελική αλλά θα κερδίσεις σε εκκινήσεις

Το υπάρχον βολάν θα χρησιμοποιηθεί.

Σε αίσθηση θα σκοτσαρη ? θα είναι ενοχλητικό ?

Link to comment
Share on other sites

Το υπάρχον βολάν θα χρησιμοποιηθεί.

Σε αίσθηση θα σκοτσαρη ? θα είναι ενοχλητικό ?

Στην αρχή μέχρι να στρώσει λίγο θα κλοτσάει σαν γαϊδούρι αλλά μετά δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.Τις πρώτες μέρες πρόσεχε στα παρκαρίσματα μή μαζέψεις κανέναν.Μόνο άν έχεις καμία συνήθεια να έχεις το πόδι σου πάνω στα αμπραγιάζ καλυτερα να την κόψεις.Πές και να σου το ρυθμίσουν και το πεντάλ λίγο πιο κάτω γιατί θα πιάνει αρκετά ψηλά για αρχή

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

και ο εξαφτερος ρε παιδια δεν ειναι και οτι καλυτερο γιατι αν το κανεις σκληρη χρηση σε 15 με 20 χιλιαδες χλμ θα θελει τακακια αλαγη και ασε που θα κανει και σαν αλογο !!!!!!για να κανεις καλη δουλεια γιατι εμενα δεν εχει κανενα προβλημα μεχρι τωρα 40.000χλμ βαλε αλουμινιο βολαν και sachs δισκο πλατω!!!!!αλλα θελει κανενα 800 ευρω!!!αλλα και του VR6 ειναι πολυ καλο απο οτι μου ειπανε κατι παιδια και σε πολυ καλη τιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.