Jump to content
golfakias1983

μετρηση Db

Recommended Posts

χτυπησε 119db...επαιζε σταθερα πανω απο 109...καθαρα!!!

η μετρηση εγινε εξω απο το αυτοκινητο μπροστα στην πορτα του οδηγου...

πως κρινεται?...

ανυπομονώ να ακούσω να βαράει!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι απλα δε ξερω αν ειναι καλα τα db ή ειναι λιγα...για αυτα που εχω υποψην...μη τρελαθουμε!!!!

απο 2 ηχειακια βγηκαν αυτα τα db...

είναι από τα 2 που είχα ακούσει τότε;

ο ήχος ήταν αρκετά δυνατος και εξαιρετικά καθαρός!!

(άσχετο: σου ήρθε το πμ;)

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος των οργάνων μέτρησης :D και ώς ψάγμένος με τον ήχο γενικότερα, έχω να πω οτι ο Γιάννης το κανε πολύ τζετ να ουμ'!!! τα cadence mid πραγματικά φωνάζουνε δυνατα και καθαρά. Μόνη ένσταση μου το sub. Αλλαγή με μεγαλύτέρο η αλλο ενα 12αρι σε ανοικτή κούτα... (με port dld)

Αυτά...

Γιάννη καλό το όργανο? Πρώτη φορά το δούλεψα για "μετρηση". Εντάξει δεν είναι καθαρά για spl μετρήσεις αλλά κάτι κάνει.

Απ οτι έχω δει στα bass race τόσο περίπου παιζουν όλοι.

Αλλα εδώ μετράμε όλο τον ήχο και το πιο δυνατό σου ήταν τα μεσαία...119db/spl/1,5khz!!!!!

Τρύπημα!!

Link to comment
Share on other sites

το ξερω ρε Χρησταρα οτι το sub ειναι μικρο...ειδικα απο την στιγμη που εβαλα τα ηχεια μπροστα το ψιλοεχασα...

εγω περα απο την ενταση με εκανε εντυπωση οτι ηταν κρυσταλλο ο ηχος σε αυτην την ενταση και δεν υπηρχε παραμορφωση!!!

καλο το εργαλειακι...να το φερεις και σε αλλες συναντησεις που θα ειναι κι αλλοι να δουμε διαφορες!

Link to comment
Share on other sites

Πότε τα βάλες ρε σειρεττο? Στο παρανέστι περνανε και 8ιντσα? tongue.gif

Χρηστο καμια σχεση με πριν ο ηχος...πηραν πολυ δυναμη και τα μπροστα...θα τ ακουσεις συντομα...πρεπει να χουμε φυγει πανω απο τα 125db...

Link to comment
Share on other sites

οι προδιαγραφες των οργανων...χμμμμ ας απαντησει και ο ιδιοκτητης βασικα...

εγω απο τις γνωσεις μου εχω την αισθηση οτι το οργανο ειναι για μετρησεις DB σε μαγαζια... παντως η μετρηση γινεται 1 μετρο απο την πορτα του αυτοκινητου

Link to comment
Share on other sites

οι προδιαγραφες των οργανων...χμμμμ ας απαντησει και ο ιδιοκτητης βασικα...

εγω απο τις γνωσεις μου εχω την αισθηση οτι το οργανο ειναι για μετρησεις DB σε μαγαζια... παντως η μετρηση γινεται 1 μετρο απο την πορτα του αυτοκινητου

1 μετρο?και αν ο αλλος παιζει εταζερα?

Link to comment
Share on other sites

καλη η απορια σου...κι εγω τωρα πισω εχω κοτζαμ κορνες...πως θα τις μετρησω?... tongue.giftongue.gif

αρα δεν ειναι 1 μετρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα όργανα μου είναι για τελείως διαφορετική χρήση....(ρύθμιση εγκαταστάσεων PA, ktlp) τα όργανα που έχω είναι το minilyzer και το minirator της nti instruments.... φυσικά και δεν έχουν καμια σχέση με termlab.....

oborud10-02.jpg

neutrik_hedd_triode7w.jpg

Edited by boulis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα όργανα μου είναι για τελείως διαφορετική χρήση....(ρύθμιση εγκαταστάσεων PA, ktlp) τα όργανα που έχω είναι το minilyzer και το minirator της nti instruments.... φυσικά και δεν έχουν καμια σχέση με termlab.....

Οποτε παιζει και να μην ειναι τοσο εγκυρη η μετρηση, εδω τα 2 απο τα 3 επισημα οργανα μετρησεων για αγωνες εχουν διαφορα μεταξυ τους απο οτι θυμαμαι της ΕΜΜΑ βγαινει κατα 5 με 6 db πιο κατω απο του DB drag, αλλα εχουν και διαφορα στον τροπο μετρησης.

Δοκιμαστε να μετρησετε στο καθισμα του οδηγου περιπου στο υψος του τιμονιου (οπως ΕΜΜΑ) ή στο μπροστινο τζαμι (οπως το Termlab)

Link to comment
Share on other sites

Περικλή το ξέρω και έχω δηλώσει οτι αποκλείεται αυτό που μετράει το όργανο μου να είναι σωστό....Είναι αλλιώς καλιμπραρισμένο το όργανο. Anyway απ οτι κατάλαβα το termlab μετράει πιο πολύ μπάσσο ε? To δικό μου μετρούσε σε spl σε ολο το φάσμα, οπότε έπιανε και τις τσίρίδες απο τα 8ιντσα...Έχω και καλώδιο όμως, με το οποίο θα έχουμε έξω το όργανο και το μικροφωνο σε άλλη θέση, για πιο "αντικειμενική" μέτρηση...Αλλά γίνεται για το χαβαλέ της υπόθεσης και οχι κατι σοβαρό....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε και μακρια ρε γμτ, γιατι εχω termlab :D

Βασικα και αυτο επηρεαζεται απο τα μεσαια απλα αυτο μετραει την πιεση του ηχου ως προς την αντισταση που βρισκει πανω στο παρμπριζ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.