Jump to content
BILL_EOS

Νέος Ιδιοκτήτης Eos 1.6

Recommended Posts

Εχθές παρέλλαβα το ασημί μου EOS με μπορντό δερμάτινο σαλόνι και ορισμένα ακόμα εξτρα, μετά από αναμονή 5 ακριβώς μηνών!

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι άριστες. Οδηγική συμπεριφορά και επίπεδα άνεσης είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο.

Μερικά πράγματα που διαπίστωσα.Το σημαντικό είναι ότι όσα EOS κατασκευάστηκαν μετά την 27η εβδομάδα είναι MY08 και υπάρχουν οι παρακάτω διαφορές σε σχέση με τα MY07:

1.cruise control στον στάνταρ εξοπλισμό

2.το RCD300 (στάνταρ εξοπλισμός) υποστηρίζει αναπαραγωγή mp3 αρχείων

3.Η υποδοχή σύνδεσης εξωτερικής πηγής (aux) δεν βρίσκεται ποια στο ντουλαπάκι του συνοδηγού αλλά στο υποβραχιώνιο.

4.Στο park pilot προστέθηκε λειτουργεία αυτόματης αλλαγής κλίσης καθρεπτών κατά την όπισθεν (Αν και το υποστηρίζει ο έμπορος εγω δεν το είδα να γίνεται ακόμα και μετά από ψάξιμο στο μενού)

Αυτά τα λίγα! :D

Τελικό συμπέρασμα....¶ξιζε η αναμονή!!! :D

ΥΓ: Μια ερώτηση στους κατόχους...ο σάκος για την φόρτωση αντικειμένων μεγάλου μήκους δίδεται ως στάνταρ έτσι δεν είναι? Γιατι έψαξα αλλά δεν τον βρήκα! Αύριο θα κάνω μια επίσκεψη στον έμπορο!

Edited by BILL_EOS
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Εχθές παρέλλαβα το ασημί μου EOS με μπορντό δερμάτινο σαλόνι και ορισμένα ακόμα εξτρα, μετά από αναμονή 5 ακριβώς μηνών!

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι άριστες. Οδηγική συμπεριφορά και επίπεδα άνεσης είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο.

Μερικά πράγματα που διαπίστωσα.Το σημαντικό είναι ότι όσα EOS κατασκευάστηκαν μετά την 27η εβδομάδα είναι MY08 και υπάρχουν οι παρακάτω διαφορές σε σχέση με τα MY07:

1.cruise control στον στάνταρ εξοπλισμό

2.το RCD300 (στάνταρ εξοπλισμός) υποστηρίζει αναπαραγωγή mp3 αρχείων

3.Η υποδοχή σύνδεσης εξωτερικής πηγής (aux) δεν βρίσκεται ποια στο ντουλαπάκι του συνοδηγού αλλά στο υποβραχιώνιο.

4.Στο park pilot προστέθηκε λειτουργεία αυτόματης αλλαγής κλίσης καθρεπτών κατά την όπισθεν (Αν και το υποστηρίζει ο έμπορος εγω δεν το είδα να γίνεται ακόμα και μετά από ψάξιμο στο μενού)

Αυτά τα λίγα! :D

Τελικό συμπέρασμα....¶ξιζε η αναμονή!!! :D

ΥΓ: Μια ερώτηση στους κατόχους...ο σάκος για την φόρτωση αντικειμένων μεγάλου μήκους δίδεται ως στάνταρ έτσι δεν είναι? Γιατι έψαξα αλλά δεν τον βρήκα! Αύριο θα κάνω μια επίσκεψη στον έμπορο!

Και πάλι καλοτάξιδο!

1) Cool!

2) Very cool!

3) Too cool, αφού δίνει τη δυνατότητα να υπάρχει πλαφονιέρα στο ντουλαπάκι!

4) Αυτό θα ήταν τέλειο! Μάλλον όμως ήταν μύθευμα του πωλητή. Δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο, και επίσης θα σήμαινε ότι και τα ηλεκτρικά καθίσματα απέκτησαν μνήμες (αφού απαιτείται η εισαγωγή αισθητήρων θέσης για αυτές τις λειτουργίες), που επίσης πουθενά δεν το είδα.

Υ.Γ. Δεν έχω δει να το προσφέρουν στον standard εξοπλισμό πουθενά στον κόσμο. Ούτε στην Ελβετία! Ρώτα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα πάρεις αρνητική απάντηση.

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Μια που ο Johnny έθεσε το θέμα στρώσιμο/κατανάλωση λαδιού, μπορείς να κάνεις ένα από τα 2:

1) Στρώσε για τα πρώτα 500 με 1000 km (μέχρι 3500 rpm) και μετά βάρα το στο κεφάλι.

2) Στείλε μου pm για να σου πω πόσα km έχω, τι κατανάλωση έχω και τι μέθοδο έχω ακολουθήσει.

The choice is yours!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τις συμβουλές!

Σχετικά με το ζήτημα που ανέφερα σε προηγούμε post για τους καθρέπτες και την όπισθεν, μετά από επισκεψη στον έμπορο έμαθα το εξής: Η λειτουργία της αλλαγής κλίσης κατά την όπισθεν ισχύει μόνο για τον καθρέπτη του συνοδηγού και μόνο αν έχει βάλει ο οδηγός το κουμπί στο R (Δεξί καθρέπτη). Το δοκίμασα και δουλευει μια χαρά!

Όσο για τον σάκο για τα ΜΥ07 ήταν στα στανταρ (το είχα δει και εγώ σε αρκετα EOS όταν έψαχνα από που θα το αγοράσω) αλλά για τα ΜΥ08 όχι! Το αν τον καταργήσανε θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα ενημερώσω αλλα πιστεύω ότι μου λέει αλήθεια ο πωλητής.

B)

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τις συμβουλές!

Σχετικά με το ζήτημα που ανέφερα σε προηγούμε post για τους καθρέπτες και την όπισθεν, μετά από επισκεψη στον έμπορο έμαθα το εξής: Η λειτουργία της αλλαγής κλίσης κατά την όπισθεν ισχύει μόνο για τον καθρέπτη του συνοδηγού και μόνο αν έχει βάλει ο οδηγός το κουμπί στο R (Δεξί καθρέπτη). Το δοκίμασα και δουλευει μια χαρά!

Όσο για τον σάκο για τα ΜΥ07 ήταν στα στανταρ (το είχα δει και εγώ σε αρκετα EOS όταν έψαχνα από που θα το αγοράσω) αλλά για τα ΜΥ08 όχι! Το αν τον καταργήσανε θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα ενημερώσω αλλα πιστεύω ότι μου λέει αλήθεια ο πωλητής.

B)

Το χαρακτηριστικό με Tilting mirrors είναι πολύ πρακτικό!

Είσαι τυχερός που το έχεις!!!

Θα το αναφέρω στο VWVortex γιατί οι αμερικάνοι τρελαίνονται με κάτι τέτοια και παραπονιούνται που δεν το έχει. Επίσης δεν το έχουν βάλει στην αναλυτική τους λίστα με τις αλλαγές του MY08!!! Μήπως είδες στους καταλόγους κάτι για μνήμες στα καθίσματα???

Για τον σάκο είσαι σίγουρος ότι το είδες? Προσωπικά εγώ και το μέλος Alfisti που έχουμε ΜΥ07 δεν έχουμε τον σάκο μεταφοράς! Επίσης δεν το βρήκα ούτε στο VIN decoder που αναφέρει με αρκετή ακρίβεια τον εξοπλισμό όπως παραγγέλθηκε στο εργοστάσιο (πλέον δεν λειτουργεί δυστυχώς). Το συγκεκριμένο αξεσουάρ υπάρχει στους καταλόγους με τα αξεσουάρ και ειδικά στο VWVortex δεν το έχει αναφέρει κανένας ως standard εξοπλισμό, αν και έχει αναφερθεί ως επιθυμητό αντικείμενο. Το μόνο που έχω υπόψιν μου είναι ότι στην Ελβετία παρείχαν στα πρώτα μοντέλα standard κουκούλα ανάγκης για την οροφή, την οποία σταμάτησαν να παρέχουν πολύ σύντομα. Σημειωτέων ότι κοστίζει κοντά 280 ευρώ!!!

Μπράβο πάντως στον πωλητή σου, γιατί φαίνεται να είναι από τους λίγους που είναι πληροφορημένοι και δεν λένε ψέματα. Με όσους έχω μιλήσει ήταν…

Link to comment
Share on other sites

Το χαρακτηριστικό με Tilting mirrors είναι πολύ πρακτικό!

Είσαι τυχερός που το έχεις!!!

Θα το αναφέρω στο VWVortex γιατί οι αμερικάνοι τρελαίνονται με κάτι τέτοια και παραπονιούνται που δεν το έχει. Επίσης δεν το έχουν βάλει στην αναλυτική τους λίστα με τις αλλαγές του MY08!!! Μήπως είδες στους καταλόγους κάτι για μνήμες στα καθίσματα???

Για τον σάκο είσαι σίγουρος ότι το είδες? Προσωπικά εγώ και το μέλος Alfisti που έχουμε ΜΥ07 δεν έχουμε τον σάκο μεταφοράς! Επίσης δεν το βρήκα ούτε στο VIN decoder που αναφέρει με αρκετή ακρίβεια τον εξοπλισμό όπως παραγγέλθηκε στο εργοστάσιο (πλέον δεν λειτουργεί δυστυχώς). Το συγκεκριμένο αξεσουάρ υπάρχει στους καταλόγους με τα αξεσουάρ και ειδικά στο VWVortex δεν το έχει αναφέρει κανένας ως standard εξοπλισμό, αν και έχει αναφερθεί ως επιθυμητό αντικείμενο. Το μόνο που έχω υπόψιν μου είναι ότι στην Ελβετία παρείχαν στα πρώτα μοντέλα standard κουκούλα ανάγκης για την οροφή, την οποία σταμάτησαν να παρέχουν πολύ σύντομα. Σημειωτέων ότι κοστίζει κοντά 280 ευρώ!!!

Μπράβο πάντως στον πωλητή σου, γιατί φαίνεται να είναι από τους λίγους που είναι πληροφορημένοι και δεν λένε ψέματα. Με όσους έχω μιλήσει ήταν…

Σχετικά με μνήμες για τα καθίσματα δεν έχω δει τίποτα αλλά δεν με ενδιέφερε κιολας, οπότε απλά μπορεί να μην του έδωσα σημασία.

Σχετικά με το σάκο για τα μακρυά αντικείμενα είμαι 99.9% σίγουρος ότι υπήρχε. Το είχα δει και σε μοντέλα στις εκθέσεις αλλά και ρώταγα όλους τους πωλητές και όλοι (είχα πάει σε όλους τους επίσημους εμπόρους VW της Αττικής) μου είχαν απαντήσει οτι υπάρχει ως στάνταρ. Μερικοί κιολας μου το έγγραφαν στην προσφορά (προσφορές έπερνα από τέλη απριλίου μέχρι μέσα μαϊου).

Αυτό με την κουκούλα το είχα διαβάσει και εγώ και πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι στανταρ σε όλα τα μοντέλα.

Τέλος να πω ότι επειδή η τιμή του ΜΥ08 δεν μεταβλήθηκε παρόλο που στον στάνταρ εξοπλισμό μπήκαν λίγα παραπάνω έξτρα μειώθηκαν (ελάχιστα βέβαια) και μερικές τιμές των έξτρα. Δεν έχω αναλυτικό κατάλογο να αναφέρω με ακρίβεια αλλά τελικά στην δική μου παραγγελία πλήρωσα περίπου €200 λιγότερο με τα ίδια έξτρα και μερικές παραπάνω λειτουργίες που μπήκαν είτε στον στάνταρ είτε στον έξτρα εξοπλισμό μου. Όποιος εχει κάνει παρραγγελία καλό θα ήταν να πάει από τον έμπορο και να ρωτήσεις σχετικά (η αντιπροσωπεία έχει στείλει εδώ και καιρό κατάσταση με όλες τις αλλαγές για τα MY08)!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Bill! Θα ήθελα να μου ξεκαθαρίσεις κάποιες απορίες που έχω.

1) Ο Αριθμός Πλαισίου σου ξεκινάει με WVWZZZ1FZ7 ή WVWZZZ1FZ8???

2) Το καλώδιο aux που έχεις στον τεμπέλη έχει και θήρα USB ή είναι απλά ένα κλασικό στερεοφωνικό βύσμα?

3) Θυμάσαι που είδες τοποθετημένο τον σάκο σκι?

4) Για την κουκούλα συμφωνώ απόλυτα, αλλά υπάρχει φτηνή λύση. Έχει αντίστοιχη το Praktiker με 25-30 ευρώ ή οποία έχει πλαστικούς γάντζους και είναι για πολλαπλές χρήσεις και όχι για 1-2 όπως η πανάκριβη VW!

Link to comment
Share on other sites

Να ευχηθω κι εγω καλοριζικο το αμαξι με τη σειρα μου!!

Θα ηθελα να σας παρακαλεσω να μεινουμε εντος θεματος και να μην ανοιγουμε μεσα στο θεμα αυτο αλλα θεματα.

Υπαρχουν ηδη αρκετα ανοιχτα στο EOS σχεδον με τα παντα,οποτε καλο θα ηταν να γραφονται εκει οι οποιες αποριες.

Για ο,τι δεν υπαρχει κατι ανοιχτο,εννοειτε οτι το ανοιγετε!!

Link to comment
Share on other sites

Bill! Θα ήθελα να μου ξεκαθαρίσεις κάποιες απορίες που έχω.

1) Ο Αριθμός Πλαισίου σου ξεκινάει με WVWZZZ1FZ7 ή WVWZZZ1FZ8???

2) Το καλώδιο aux που έχεις στον τεμπέλη έχει και θήρα USB ή είναι απλά ένα κλασικό στερεοφωνικό βύσμα?

3) Θυμάσαι που είδες τοποθετημένο τον σάκο σκι?

4) Για την κουκούλα συμφωνώ απόλυτα, αλλά υπάρχει φτηνή λύση. Έχει αντίστοιχη το Praktiker με 25-30 ευρώ ή οποία έχει πλαστικούς γάντζους και είναι για πολλαπλές χρήσεις και όχι για 1-2 όπως η πανάκριβη VW!

1. WVWZZZ1FZ8 έτσι σιγουρεύτηκα ότι είναι ΜΥ08

2. ως έξτρα είχα παραγγείλει μόνο το βύσμα και όχι usb

3. Τον σάκο τον είχα δει στα περισσότερα μοντέλα που είχαν στην έκθεση (έχεις pm)

Ξέχασα να αναφέρω ότι όταν βάζω όπισθεν και το κουμπί που ελέγχει τους καθρέπτες είναι στη θέση L (Αριστερός καθρέπτης) τότε ότι αλλαγή γίνεται στην κλίση του αριστερού καθρέπτη αλλάζει κατοπτρικά και ο άλλος. Φυσικά χρειάζεται μετα τις μανούβρες να αλλάξει η κλίση του αριστερού και ανεξάρτητα αν είναι ο λεβιες στην όπισθεν η όχι αλλάζει κ ο άλλος κατοπτρικα κ πάλι.

Edited by BILL_EOS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις ευχές.

golfitis: Προσωπικά με ικανοποιεί. Το αυτοκίνητο δεν έχει Τις επιδόσεις με αυτόν τον κινητήρα αλλά είναι παραπάνω από αξιοπρεπής και επίσης συμβαδίζει με την όλη φιλοσοφία του συγκεκριμένου μοντέλου που είναι οι ξεκούραστες και άνετες βόλτες!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
ποσα κιλα ειναι το eos παρακαλω?...τι 0-100 δινουν για το 1.6?

1500 κιλά και 12 sec. Πάμε ένα άνοιγμα… οροφής?

Link to comment
Share on other sites

Στο park pilot προστέθηκε λειτουργεία αυτόματης αλλαγής κλίσης καθρεπτών κατά την όπισθεν (Αν και το υποστηρίζει ο έμπορος εγω δεν το είδα να γίνεται ακόμα και μετά από ψάξιμο στο μενού)

Το κλείσιμο / αλλαγή κλίσης καθρεπτών είναι στο extra πακετο "Light & Sight"

Link to comment
Share on other sites

Το κλείσιμο / αλλαγή κλίσης καθρεπτών είναι στο extra πακετο "Light & Sight"

Εισαι σιγουρος?

Γιατι η περιγραφη στο πακετο "Light & Sight" δεν λεει πια για κλεισιμο των καθρεπτων..

λεει τα εξης:

Πακέτο φωτισμού Light & Sight. Περιλαμβάνει: Εσωτερικό καθρέπτη και εξωτερικό καθρέπτη οδηγού με αυτόματη αντιθαμβωτική λειτουργία, εξωτερικό καθρέπτη συνοδηγού με λειτουργία βύθισης κατά την οπισθοπορεία, λειτουργία "Coming home" και "Leaving home", αισθητήρα βροχής και αισθητήρα φωτός

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος?

Γιατι η περιγραφη στο πακετο "Light & Sight" δεν λεει πια για κλεισιμο των καθρεπτων..

λεει τα εξης:

Πακέτο φωτισμού Light & Sight. Περιλαμβάνει: Εσωτερικό καθρέπτη και εξωτερικό καθρέπτη οδηγού με αυτόματη αντιθαμβωτική λειτουργία, εξωτερικό καθρέπτη συνοδηγού με λειτουργία βύθισης κατά την οπισθοπορεία, λειτουργία "Coming home" και "Leaving home", αισθητήρα βροχής και αισθητήρα φωτός

Αν και δεν το έχω μαζί μου το χαρτί, πιστεύω πως είμαι σωστός. Θα το ψάξω αύριο και θα σου πώ πιο σίγουρα. Η λειτουργία "Coming home" και "Leaving home" τί ακριβώς είναι; Δεν έχω καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το έχω μαζί μου το χαρτί, πιστεύω πως είμαι σωστός. Θα το ψάξω αύριο και θα σου πώ πιο σίγουρα. Η λειτουργία "Coming home" και "Leaving home" τί ακριβώς είναι; Δεν έχω καταλάβει...

Μακαρι να το εχει στο πακετο..

"Coming home" και "Leaving home"

Kατι με τα φωτα εχει να κανει..

δες κι εδω

Edited by gEOrgeS_TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.