Jump to content
Guest Speedster

Tsi 140 Hp Και… Turbo Lag

TSI 140 hp ???… Turbo lag  

1 member has voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guest Speedster

Ως εν δυνάμει αγοραστής του συγκεκριμένου κινητήρα, αποφάσισα να κάνω αυτή τη δημοσκόπηση για να βγάλουμε όλοι κάποια συμπεράσματα.

Όλα τα πεδία αναφέρονται σε ιδιοκτήτες ή άτομα που έχουν εκτεταμένη εμπειρία με τον συγκεκριμένο κινητήρα (αρκετές εκατοντάδες χιλιόμετρα σε διαφορετικές καιρικές συνθήκες).

Το 1) αναφέρεται σε αυτούς που θεωρούν το turbo lag ενοχλητικό στην καθημερινή χρήση.

Το 2) σε αυτούς που δεν το θεωρούν σημαντικό μειονέκτημα, αλλά υπαρκτό στοιχείο,

το 3) σε αυτούς που θεωρούν ότι δεν παρατηρείται καθόλου το φαινόμενο

και το 4) σε αυτούς που δεν γνωρίζουν τι είναι ή δεν έχουν εμπειρία από άλλο κινητήρα και ο συγκεκριμένος είναι ο μοναδικός που έχουν οδηγήσει.

Παρακαλώ ψηφίστε αντικειμενικά, χωρίς πάθος, ώστε να βγάλουμε αξιόπιστο αποτέλεσμα!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το μόνο τούρμπο λάγκ που παρατηρώ (που δεν θεωρείτε τούρμπο λάγκ) είναι όταν έχω ανεβάσει 2500 στροφές αφήνω γκάζι και το ξανά δίνω για να επιταχύνει πάλι γρήγορα.Σε εκείνο το σημείο το αυτοκίνητο βρίσκεται ξεκρέμαστο και πιστεύω ότι δεν είναι θέμα λάγκ αλλά θέμα ηλεκτρονικού γκαζιού και καθυστέρησης άνοιγμας της πεταλούδας.

Αν από 0 στροφές τσαρουχίσω το γκάζι το αμάξι ανεβάζει τρελά σχεδόν σαν ατμοσφαιρικό (με κάποια τινάγματα στα σημεία που δίνει ο κομπρέσορας και μετά η τουρμπίνα).

Επειδή έτυχε να έχω μπει και σε GT και τα δυο ανεβάζουν σχεδόν το ίδιο μόνο που το GT δίνει πιο γρήγορο πέρασμα στις στροφές και έτσι όλοι λένε ότι το GT δεν έχει καθόλου λάγκ σε σχέση με το TSI κάτι που είναι φυσικό αφού ανεβάζει σαν τρελό... rocket.gifrocket.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Παίδες το μόνο τούρμπο λάγκ που παρατηρώ (που δεν θεωρείτε τούρμπο λάγκ) είναι όταν έχω ανεβάσει 2500 στροφές αφήνω γκάζι και το ξανά δίνω για να επιταχύνει πάλι γρήγορα.Σε εκείνο το σημείο το αυτοκίνητο βρίσκεται ξεκρέμαστο και πιστεύω ότι δεν είναι θέμα λάγκ αλλά θέμα ηλεκτρονικού γκαζιού και καθυστέρησης άνοιγμας της πεταλούδας.

Βασικά μη το κάνεις αυτό, δεν λέει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως έγραψα και σε άλλο topic χωρίς να είμαι ιδιοκτήτης και έχωντας οδηγήσει το αυτοκίνητο παρτήρησα οτι όντως υπάρχει lag αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσε σαν αίσθηση αν και σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται ΕΛΑΦΡΩΣ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ. Θυμίζει λίγο παλιότερα turbo που σου έδινα την αίσθηση οτι ξαφνικά κάποιος σε κλώτσησε η ότι πάτησες το κουμπί με το nitro. Φυσικά με το πέρασμα των χρόνων οι κατασκευαστές θέλησαν να το εξαλέιψουν γιατί δεν ήταν τόσο ασφαλές όσο ένα γραμμικό μοτερ και στην καθημερινή χρήση εντός πόλης ίσως κάποιες φορές να ήταν εκνευριστικό.

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.....θυσιάζουμε κάτι για να πάρουμε κάτι άλλο.

Όσοι έχετε οδηγήσει puntoGT πιστεύω θα έχετε καταλάβει απόλυτα τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από το test drive που έκανα νομιζω πως ειναι τοσο μικρο που δεν υπαρχει λογος να ασχολείσαι.

Καμια σχεση παντως με PUNTO GT

Link to comment
Share on other sites

εγω που το εχω κανει τεστ ντραιβ δεν διαπιστωσα τουρμπο λαγκ...

το outlander turbo του ξαδερφου μου,ναι εχει λαγκ...

κατω απο τις 3500 ειναι ψοφιο..

παντως πανε οι καλες εποχες που τοτε που εμπαινε το τουρμπο τα εκανες πανω σου...

τα πεισσοτερα τωρα ειναι γραμμικα!

Link to comment
Share on other sites

παντως πανε οι καλες εποχες που τοτε που εμπαινε το τουρμπο τα εκανες πανω σου...

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Σαν αίσθηση είναι καλό να νιώθεις την τουρμπίνα να εμπλέκεται και να "απογειώνει" το αυτοκίνητο αλλά δεν είναι πρακτικό. Στο TSI όμως δεν χαλάει την πρακτικότητα καθόλου και δίνει λίγη απο εκείνη την άισθηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Σαν αίσθηση είναι καλό να νιώθεις την τουρμπίνα να εμπλέκεται και να "απογειώνει" το αυτοκίνητο αλλά δεν είναι πρακτικό. Στο TSI όμως δεν χαλάει την πρακτικότητα καθόλου και δίνει λίγη απο εκείνη την άισθηση.

Θα συμφωνησω.Ειναι μεν γραμμικο αλλα εχει και τα τιναγματακια του.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το 3ο γιατί άλλο το turbo lag και άλλο η υστέρηση του ηλεκτρονικού γκαζιού. Νομίζω πως ο γκάζι έχει μια υστέρηση (μικρή όμως) αλλά lag δεν έχει το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμείς που δεν είμαστε κάτοχοι, αλλά έχουμε οδηγήσει το εν λόγο αυτοκίνητο, δεν έχουμε δικαίωμα να εκφράσουμε την άποψη μας;

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Δηλαδή εμείς που δεν είμαστε κάτοχοι, αλλά έχουμε οδηγήσει το εν λόγο αυτοκίνητο, δεν έχουμε δικαίωμα να εκφράσουμε την άποψη μας;

Geopan, αν έχεις οδηγήσει αυτό το μοτέρ και πιστεύεις ότι έχεις ολοκληρωμένη άποψη από την εμπειρία σου, παρακαλώ ψήφισε!

Link to comment
Share on other sites

παντως συμφωνα με την καμπυλη ροπης που παρουσιαζονται σε καποια περιοδικα δεν εχει LAG ..... ειναι αρκετα ομαλη... ισως να υπαρχει κατι πολυ μικρο στην εισοδο του turbo... που ομως δεν ειναι αξιο αναφορας

Link to comment
Share on other sites

παντως συμφωνα με την καμπυλη ροπης που παρουσιαζονται σε καποια περιοδικα δεν εχει LAG ..... ειναι αρκετα ομαλη... ισως να υπαρχει κατι πολυ μικρο στην εισοδο του turbo... που ομως δεν ειναι αξιο αναφορας

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν νομίζω ότι μας ενδιαφέρει το τι γράφουν τα περιοδικά!!!

Ζητούμενο είναι η πραγματική εμπειρία σε πραγματικές συνθήκες καθημερινής οδήγησης.

Παρακαλώ καταθέστε την εμπειρία σας και μην αναλώνεστε σε ατάκες που θυμίζουν πωλητές αυτοκινήτων!!! Δεν προσπαθείτε να το πλασάρετε σε κάποιον! Απλά ενημερώστε αν υπάρχει κάποιο θέμα άξιο αναφοράς!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι στιγμής η πλειοψηφία λέει ότι δεν εμφανίζει lag. Οι κάτοχοι θα ξέρουν. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αυτό το παληκάρι που ψήφισε ότι έχει μεγάλο πρόβλημα με το lag, τι ακριβώς αντιμετωπίζει;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν νομίζω ότι μας ενδιαφέρει το τι γράφουν τα περιοδικά!!!

Ζητούμενο είναι η πραγματική εμπειρία σε πραγματικές συνθήκες καθημερινής οδήγησης.

Παρακαλώ καταθέστε την εμπειρία σας και μην αναλώνεστε σε ατάκες που θυμίζουν πωλητές αυτοκινήτων!!! Δεν προσπαθείτε να το πλασάρετε σε κάποιον! Απλά ενημερώστε αν υπάρχει κάποιο θέμα άξιο αναφοράς!

δεν ειναι ατακα απο πωλητη ειναι η αληθεια δεν εχει lag. ζητας να σου πουμε τις εμπειριες οι οποιες ειναι προσωπικες και εχουν να κανουν με χιλιους παραμετρους και παραγοντες ........ Δυστηχως ομως η αληθεια βρισκεται πισω απο τους ψυχρους αρθμους δηλαδη πισω απο το δυναμομετρο....

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Υποθέτω πως καταλαβαίνεις ότι οι αριθμοί είναι διαθέσιμοι σε όλους μας.

Το forum προσφέρεται για την έκθεση των προσωπικών εμπειριών.

Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να κάνει συνδυασμό των δεδομένων.

Όταν με το καλό το οδηγήσω, θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου…

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως καταλαβαίνεις ότι οι αριθμοί είναι διαθέσιμοι σε όλους μας.

Το forum προσφέρεται για την έκθεση των προσωπικών εμπειριών.

Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να κάνει συνδυασμό των δεδομένων.

Όταν με το καλό το οδηγήσω, θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου…

ok φιλε

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέμα turbo lag και κατά πόσο είναι ενοχλητικό είναι άκρως υποκειμενικό....

Από προσωπική εμπειρία καταθέτω τα εξής:

Ώς turbo κινητήρας έχει ελάχιστο lag και πρακτικά δεν εμφανίζεται πουθενά.

Σε σύγκριση όμως με έναν ατμοσφαιρικό, ίσως σε μερικά σημεία να θεωρείς ότι υπάρχει lag...και πάλι με υποκειμενική άποψη. Είναι διαφορετική η λειτουργία τους και φυσικά διαφορετική η ροπή και ο τρόπος που βγαίνει στο δρόμο. Ο μόνος κριτής για το Lag είναι ο εαυτός σου και κατά πόσο σου "κάνει" αυτό που οδηγάς.

Link to comment
Share on other sites

Οχι και λαγκ το μικρουλι.

Που το ξεθαψατε παλι :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.