Jump to content
dennis

Service Golf TSi

Recommended Posts

στην αθηνα στο φιλοσιδη που το εκανα χτεσ κοστισε 200 αλλα με δικα μου λαδια τα οποια τα αγορασα 45 απο μαγαζι.αν δεν πας με δικα σου λαδια δινεις 300

Ξυρισμα κανονικό...... :(:(:(;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

πλησιαζει και σε εμενα η αλλαγη λαδιων των 15000 χλμ. και μετα απο ερευνα αγορας που εκανα διαπιστωσα οτι οι τιμες παιζουν αρκετα σε διαφορες πολεις :( .

ετσι ανακαλυψα οτι με δικα μου λαδια στην κατερινη μου ζητουν μονο 20ευρω εργατικα και 17 ευρω το φιλτρο ενω στην θεσσαλονικη μου ζητουν 60ευρω εργατικα και 27 ευρω το φιλτρο λαδιου.

οποτε καταλαβαινετε που θα περασω τα λαδακια μου ;):(

υ.γ.

1) λαδακι 5-30 χρειαζεται το tsi;λεω να παρω το castrol edge 5-30 απο internet. ποσα λιτρα θα χρειαστω;

2) ρωτησα και για cruise control και εδω τα πραγματα αντιστραφηκαν : 175 ευρω στην θεσσαλονικη και 300 ευρω στην κατερινη :(

αβυσσος η ψυχη των αντιπροσωπειων!!!!

Edited by akismei1804
Link to comment
Share on other sites

ετσι ανακαλυψα οτι με δικα μου λαδια στην κατερινη μου ζητουν μονο 20ευρω εργατικα και 17 ευρω το φιλτρο ενω στην θεσσαλονικη μου ζητουν 60ευρω εργατικα και 27 ευρω το φιλτρο λαδιου.

Μου φαίνεται ότι οι αντιπροσωπίες νομίζουν ότι απευθύνονται σε ηλιθίους....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη λαδιων στα 15.000 χλμ...

Λαδακια (4 lt) 35 ευρω + φιλτρο 12 ευρω + να πιει ενα καφεδακι το παλικαρι του συνεργειου 10 ευρω = 57 ευρω...

Δεν ειναι και ασχημα???

Link to comment
Share on other sites

Το golfaki mou εφτασε αισιως τα 30100 χλμ σε ενα χρονο και κατι μερες tongue.gif Υποθετικα πρεπει να του κανω service. Η Karenta λεει οτι κανει γυρω στα ¤300-¤320 και περιλαμβανει αλλαγη λαδιων, φιλτρο αερα, βενζινης κλπ. Στον Μπουρμα που πηγα για δουλεια φανοποιειου, αρνουνται να κανουν οποιοδηποτε service γιατι το αμαξι δε το χρειαζεται. Το computer του αμαξιου γραφει service se 14900 χλμ η σε 556 ημερες. Τελικα τι να κανω και ποιον να πιστεψω? Δε νομιζω παντως οτι ο Χιωνης -αρχημηχανικος στο Μπουρμα - θα ειχε καποιο λογο να μου πει ψεμματα. Ετσι και αλλιως λεφτα θα παιρνανε

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη λαδιων στα 15.000 χλμ...

Λαδακια (4 lt) 35 ευρω + φιλτρο 12 ευρω + να πιει ενα καφεδακι το παλικαρι του συνεργειου 10 ευρω = 57 ευρω...

Δεν ειναι και ασχημα???

Ποια λαδια ειχαν 35 ευρω τα 4 λιτρα;Φανταζομαι της αντιπροσωπειας ηταν ετσι;Προσεξες μαρκα και ιξωδες;Τα 10 ευρω που αναφερεις ειναι τα εργατικα;

Πολυ καλη τιμη παντως...

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

φιλε George_VW

θα σε παρακαλουσα να γραφεις με

Ελληνικους χαρακτηρες

συμφωνα με τους ορους χρησης

του vw club

ευχαριστω :(

Link to comment
Share on other sites

Ποια λαδια ειχαν 35 ευρω τα 4 λιτρα;Φανταζομαι της αντιπροσωπειας ηταν ετσι;Προσεξες μαρκα και ιξωδες;Τα 10 ευρω που αναφερεις ειναι τα εργατικα;

Πολυ καλη τιμη παντως...

Αγορασα τα FUCHS, TITAN GT1 LONGLIFE III SAE 5W-30 απο το TRADE-WIND

Τα 4 λιτρα 35 ευρω.

Ο μαστορας μονο για την αλλαγη δεν ηθελε λεφτα και πηρα την πρωτοβουλια να δωσω κατι στον υπαλληλο που ειχε στο συνεργειο και που στην ουσια αυτος εκανε την αλλαγη.

Υ.Γ. 1

Οταν του εδειξα του μηχανικου τα λαδια με ρωτησε ποσο τα πηρα. Μετα μου εδειξε ενα μπουκαλι 5-30 longlife που και καλα το πουλαει η VW για service. Ξερεται ποσο το χρεωνει το λιτρο η VW??? 22 ευρω...!!!!

Υ.Γ. 2

Τα Fuchs που πηρα απο το TRADE WIND οταν τα ειδε ο μηχανικος μου, επειδη τυγχανει να ειναι και ο αντιπροσωπος της FUCHS στο νησι μου ειπε οτι μαλλον ειναι παραεισαγωγη. Για αυτο εχει τοσο ανταγωνιστικη τιμη. Κατι τετοιο μαλλον παιζει με τα λαδια του Λαμπριανιδη...

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τα FUCHS, TITAN GT1 LONGLIFE III SAE 5W-30 απο το TRADE-WIND

Τα 4 λιτρα 35 ευρω.

Ο μαστορας μονο για την αλλαγη δεν ηθελε λεφτα και πηρα την πρωτοβουλια να δωσω κατι στον υπαλληλο που ειχε στο συνεργειο και που στην ουσια αυτος εκανε την αλλαγη.

Υ.Γ. 1

Οταν του εδειξα του μηχανικου τα λαδια με ρωτησε ποσο τα πηρα. Μετα μου εδειξε ενα μπουκαλι 5-30 longlife που και καλα το πουλαει η VW για service. Ξερεται ποσο το χρεωνει το λιτρο η VW??? 22 ευρω...!!!!

Υ.Γ. 2

Τα Fuchs που πηρα απο το TRADE WIND οταν τα ειδε ο μηχανικος μου, επειδη τυγχανει να ειναι και ο αντιπροσωπος της FUCHS στο νησι μου ειπε οτι μαλλον ειναι παραεισαγωγη. Για αυτο εχει τοσο ανταγωνιστικη τιμη. Κατι τετοιο μαλλον παιζει με τα λαδια του Λαμπριανιδη...

E Και? Μούφες να μην είναι , και δεν με νοιάζει από που τα παίρνει...

Εκτός και αν ο μηχανικός σου , ήθελε να σε βάλει σε σκέψεις , μπας και αγοράσεις απο αυτον την επόμενη φορά... <_<:huh:

Εγώ πάντως μόλις αγόρασα 6 λιτράκια EDGE 5-30 και 3 λιτράκια MOTUL Gear300 Και 3 λιτράκια ΜΟΤUL RBF600 Και 3λτρ Motul G12+ Specific...

Τα περιμένω σπίτι.... :mellow: :mellow:

Link to comment
Share on other sites

E Και? Μούφες να μην είναι , και δεν με νοιάζει από που τα παίρνει...

Εκτός και αν ο μηχανικός σου , ήθελε να σε βάλει σε σκέψεις , μπας και αγοράσεις απο αυτον την επόμενη φορά... :huh::mellow:

Προς θεου, δεν ειπα οτι δεν ειναι καλα τα λαδια...απλως εγραψα αυτο που ειπωθηκε. <_<

Link to comment
Share on other sites

παιδες για να μην ανοιγω αλλο τοπικ για FSi να κανω εδω μια ερωτηση...

εχω το 1.6 FSi..

ξερω αντι για ιμαντες χρονισμου εχει καδενα...

αυτη καθε ποτε θελει αλλαγμα? γιατι στο βιβλιο δεν αναφερει τπτ...

γενικα στο service των 90.000κμ που ειναι το επομενο τι αλλαζουν περα απο λαδια φιλτρα και μπουζι?

Ιμαντες δυναμο? τπτ αλλα περιφερειακα θελουν ελεγχο?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ σήμερα το "service" των 15.000χλμ.

Σύνολο ¤143: Εργασία ¤24,

Λάδια ¤76,

Φίλτρο ¤12

ΚΕΚ ¤7 και

ΦΠΑ ¤24.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ;)

ετοιμαζομαι και εγω για την αλλαγη λαδιων των 15000χλμ στο τσι μου και θα παραγγειλω 4 λιτρα castrol edge 5- 30 απο το γνωστο μαγαζι στο ιντερνετ.θα μου φτασουν ή χρειαζομαι και αλλα λιτρα;

επισης θα ηθελα να ρωτησω καποιον που εβαλε τα λαδακια αυτα, εαν ειναι ευχαριστημενος απο την αποδοση τους και εαν ειδαν αλλαγη στην καταναλωση λαδιου απο τον κινητηρα με τα καινουρια λαδια.

υ.γ. εχω 14700χλμ και μεχρι τωρα εχω συμπληρωσει μονο 300ml λαδι στα 10000χλμ περιπου.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ;)

ετοιμαζομαι και εγω για την αλλαγη λαδιων των 15000χλμ στο τσι μου και θα παραγγειλω 4 λιτρα castrol edge 5- 30 απο το γνωστο μαγαζι στο ιντερνετ.θα μου φτασουν ή χρειαζομαι και αλλα λιτρα;

επισης θα ηθελα να ρωτησω καποιον που εβαλε τα λαδακια αυτα, εαν ειναι ευχαριστημενος απο την αποδοση τους και εαν ειδαν αλλαγη στην καταναλωση λαδιου απο τον κινητηρα με τα καινουρια λαδια.

υ.γ. εχω 14700χλμ και μεχρι τωρα εχω συμπληρωσει μονο 300ml λαδι στα 10000χλμ περιπου.

ευχαριστω

4 λιτρα παρε και θα σου μεινουν κιολας μερικα ml.Εγω δεν ειχα προβλημα με την καταναλωση ακομα και περσι το Καλοκαιρι με τους καυσωνες.Δεν χρειαστηκε να συμπληρωσω καν λαδι.Ισα που ειχε τσιμπησει οταν τα αλλαξα μετα απο 9.000 χλμ.Τωρα εχω βαλει τα Mobil 1 καθως λενε οτι ειναι κορυφαια.Ουτε με αυτα εχω παρατηρησει καταναλωση λαδιου και τα εχω μεσα για 3.000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιος ειναι ο κωδικος του φιλτρου λαδιου για golf gt tsi?Γιατι θελω να αλλαξω τα λαδακια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιος ειναι ο κωδικος του φιλτρου λαδιου για golf gt tsi?Γιατι θελω να αλλαξω τα λαδακια μου.

MANN HU712/6X, 8-10 euros.

VW ~ 15 euros

Link to comment
Share on other sites

στην αθηνα στο φιλοσιδη που το εκανα χτεσ κοστισε 200 αλλα με δικα μου λαδια τα οποια τα αγορασα 45 απο μαγαζι.αν δεν πας με δικα σου λαδια δινεις 300

Ti sou allakse?

Link to comment
Share on other sites

για το 3ο Service Που είμαι εγώ στα 43.000 χμ πόσο περίπου είναι το κόστος; μου έχουν πεί κοντά στα 180 ευρώ..
Πολλά σου είπαν. Είναι το "μικρό" και δε πρέπει να σου στοιχήσει πάνω από 120¤ ίσως και λιγότερο... Edited by twincharged
Link to comment
Share on other sites

Πολλά σου είπαν. Είναι το "μικρό" και δε πρέπει να σου στοιχήσει πάνω από 120¤ ίσως και λιγότερο...

ναι ε;

ΙΩΑΝΙΔΗΣ SPORT...στον Γέρακα Κλεισθένους 285

393.30e κόστος service στα 43.000 χμ ηταν το 3ο Δεν έχω το tsi έχω το golf 5 Το απλό στα 1.4

Αναλυτικά

Service -> 50e

Εμ φρένων (δεν βγάζω ακρη με τα γράμματα ) ->40 ευρώ

Καθαριστικό ->11.00e

Φιλτρο αέρος ->15.00ε

(ενα αλλο δεν διαβάζεται) ->5.80

φιλτρο λαδιού κ καμπίνας -> 14.80

Λάδια ( μου έβαλε 3 μπουκάλια του λίτρου τα είδα να τα ανοίγει μπροστά μου KOLBEN 1-40 ημισυνθετικό ) -> 75 ευρώ

Μπουζί ->28 ευρώ

Τακάκια οπίσθια ->48 ευρώ

Εμπρόσθια ->59 ευρώ

Μπρός πίσω γιαλοκαθαριστήρες -> 46.70 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ 393.30 ΕΥΡΩ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΗΣΤΕΙΑ ..Ακουω τις γνώμες σας γιατι παρακαλάω να κάνω λάθος και να είναι λογικό το ποσό..ειδάλλως θα τον εκθέσω μέχρι εκει που δεν πάει..

Edited by profchaos
Link to comment
Share on other sites

Πήρα στο Φιλοσίδη για το πρώτο service. Μου είπαν 120 - 130Ε περίπου (+ ΚΕΚ 8,80) ~140Ε. Πήρα τηλ και trade wind για τα CASTROL EDGE 5W30 με 13,5 Χ4 = 54Ε. Υποθέτω ότι με δικά μου λαδάκια θα μου αφαιρέσουν κανένα 80άρι με 85άρι και θα ξέρω ότι είναι CASTROL. Εμένα σε 13800Km έχει τσιμπήσει κανένα 700ml. Δε θεωρώ ότι είναι πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.