Jump to content
Peryrho

Φώτα Angel Eyes για 9Ν

Recommended Posts

ναι και μενα τα ιδια, αλλα μου ψιλοαρεσαν ετσι και τα αφησα. Για να μην φαινονται ετσι μονο αν βαψεις την ακρη τους ασημι δε θα φαινονται, οπως ειναι οι λαμπιτσες που ειχε. Απο φως πως πας εσυ?

Είχε διαδικασία και πολύ λεπτοδουλειά να το κάνω που δέν θα κάτσω να τα βγάλω πάλι βαριέμαι.Το βράδυ φωτίζουν δυνατά άν και σου πα φαίνονται λίγο το απόγευμα σάν αστεράκια :D .Όταν ανάβω τα xenon δέν φαίνονται.Απλά είναι όλα άσπρα.

Εσένα ένα καλώδιο που υπάρχει για να το συνδέσεις με τα φανάρια για τα θέσεως έχει μπεί απευθείας πάνω στο φανάρι ή έχει και κάποιον μετασχηματιστή?Εμένα είναι συνδεδεμένο απευθείας γι αυτό μάλλον μου τα καψε τα προηγούμενα led.

Link to comment
Share on other sites

τα εχω συνδεσει απευθειας. δεν χρεισιμοποιησα το καλωδιο που ειχε. θα δειξει αν θα αντεξουν. Τα xenon λεω αν εχουν φως, γιατι εγω εχασα πολυ σε σχεση με τα μαμα φαναρια

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

τα εχω συνδεσει απευθειας. δεν χρεισιμοποιησα το καλωδιο που ειχε. θα δειξει αν θα αντεξουν. Τα xenon λεω αν εχουν φως, γιατι εγω εχασα πολυ σε σχεση με τα μαμα φαναρια

Φίλε μου δέν ξέρω δέν τα είχα τα xenon πρίν βάλω angel αλλά ένας φίλος μου που είχε πάρει τα ίδια σε μαμά φανάρια φώτιζαν πολύ.Και μένα μου φαινόταν παράξενο που δέν φώτιζαν τόσο δυνατά αλλά μετά κατάλαβα οτι φταίει ο projector.Στο μαμά φανάρι διαθλάται το φώς και έτσι φωτίζει πολύ και παντού ενώ με τον projector ρίχνει δεσμη φωτός και γι αυτό βλέπεις να ρίχνει με μικρή ένταση.Είναι φυσιολογικό μήν ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δέν ξέρω δέν τα είχα τα xenon πρίν βάλω angel αλλά ένας φίλος μου που είχε πάρει τα ίδια σε μαμά φανάρια φώτιζαν πολύ.Και μένα μου φαινόταν παράξενο που δέν φώτιζαν τόσο δυνατά αλλά μετά κατάλαβα οτι φταίει ο projector.Στο μαμά φανάρι διαθλάται το φώς και έτσι φωτίζει πολύ και παντού ενώ με τον projector ρίχνει δεσμη φωτός και γι αυτό βλέπεις να ρίχνει με μικρή ένταση.Είναι φυσιολογικό μήν ανησυχείς.

Εγω ειμαι αυτος ο φιλος! tongue.gif

Γιωργο δεν εχουν προβλημα τα φαναρια σου,ειναι φυσικο να μειωθηκε η ενταση του φωτισμου σου.Συμβαινει σε ολους οσους βαζουν angel eyes,τουλαχιστον για το polo και μαρκας FK,και το λεω αυτο γιατι ο κολλητος μου εχει punto hgt και το συγκεκριμενο αυτοκινητο εχει projectror απο την μανα του.Αφου εβαλε τα xenon ριχνει υπερβολικα περισοτερο φως.Πολυ εντονο.Και ετσι κατεληξα στο γεγονος οτι αλλο εργοστασιακος projector και αλλο FK.Ειναι ψιλο μαπα ποιοτητα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Ε μα, πάτε και βάζετε 8άρια, τί θέλετε να φέξει? Πάντως ο projector είναι μια χαρά σχεδιασμένος και ρίχνει το φως εκεί και όπως πρέπει.

Όσοι συγκρίνουν βάσει των προηγούμενων φαναριών που είχαν με xenon, απλά είναι λάθος γιατί αυτό που είχαν πριν ήταν μια τρύπα στο νερό και μάλιστα επικίνδυνη τρύπα προς τους άλλους οδηγούς.

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω και εγω angel eyes στο πολακι μου.ειναι ασημι τι θα μου προτινατε να βαλω?μαυρα, με χρωμιο κατι αλλο?

xenon φοραει ηδη το αμαξι αλλα μολις ειδα του Stoila πως φωτιζουν ξενερωσα με τα δικα μου.

@Stoila

στη φωτο που εχεις βαλει πιο πανω έχεις ξενων σε μια σκαλα ή και στις 2?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι παρατηρείται μειωμένο, ανομοιογενή και μειωμένου εύρους φωτισμό δεν είναι καθόλου παράξενο και οφείλεται στην υψηλή θερμοκρασία χρώματος των ξένον (π.χ. 8000k) αλλά κυρίως στους κακής σχεδίασης και ποιότητας προτζέκτορες που χρησιμοποιούν αυτά τα άφτερ μάρκετ φανάρια.

Εδώ φαίνεται μία πολύ ξεκάθαρη σύγκριση των άφτερ μάρκετ φαναριών που έιχε ένας φίλος (πάνω) και κάτω πως φωτίζει το αμάξι του πλέον μετά από μία ολοκληρωμένη μετατροπή χρησιμοποιώντας εργοστασιακούς προτζέκτορες απο Lexus RX330.

rh0rylyozadhyvhictv5.jpg

και αυτό είναι το δικό μου όπου επάνω είναι η δέσμη που είχε με τους προτζέκτορες που χρησιμοποιούσαν τα angel eyes φαναρια που πηρα και κάτω η δέσμη που απολαμβάνω πλέον μετά τη μεταμόσχευση bi-xenon projectors από Infiniti FX35

srqn8flxyyl0gyb33ipu.jpg

Και 2 πιο μακρυνές φωτογραφίες.

Μεσαία:

t1e1yh8zefb6jpp0dj2j.jpg

ΜΕΓΑΛΑ:

nipstuwgr0ngds9houwa.jpg

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνεται ο after market προτζέκτορας που έβγαλα και ο bi-xenon που έχω τώρα.

o7rjum8uehol0iu9i91v.jpg

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνεται μία πολύ ξεκάθαρη σύγκριση των άφτερ μάρκετ φαναριών που έιχε ένας φίλος (πάνω) και κάτω πως φωτίζει το αμάξι του πλέον μετά από μία ολοκληρωμένη μετατροπή χρησιμοποιώντας εργοστασιακούς προτζέκτορες απο Lexus RX330.

Δλδ πήρες τους προτζέκτορες από Infiniti FX35 και τους έβαλες σε aftermarket angel eyes ? Mε τα ίδια Κ και το μόνο που άλλαξες ήταν ο προτζέκτορας ?

Συγνώμη για τις τυχών ανίδεες ερωτήσεις μου , αλλά είπα να αρχίσω να καταλαβαίνω κι εγώ κάτι σιγά σιγά και μετά να το μαθαίνω :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι πήρα τους προτζέκτορες και μετά από πολύ δουλειά για να τοποθετηθούν σωστά, με σωστή ρύθμιση αλλά και να διατηρήσω την ηλεκτρική ρύθμιση ύψους, πήρα αυτό το αποτέλεσμα.

Οι λάμπες δεν είναι ίδιες. Είναι εργοστασιακές της Philips τύπου D2S που είναι και οι μοναδικες που δεχονται οι εργοστασιακοι προτζεκτορες και εχουν θερμοκρασια χρώματος 4300k.

Και το ίδιο έκανα και στο λεον μόνο που το έκανα στα εργοστασιακα φαναρια. Μια καλή περιγραφή από το φίλο με το λεον μπορείς να δεις εδω:

http://www.seatnet.gr/forum/viewtopic.php?...fb81e47758c7eac

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου φανάρια είναι από αυτά που χρησιμοποιούν κόλλα που μαλακώνει με τη θερμότητα οπότε τα ζέστανα στο φούρνο και στη συνέχεια τα άνοιξα. Για να τα κλείσω ακολούθησα την αντίστροφη διαδικασία.

Τα φανάρια του λεόν δεν ανοίγουν με αυτή τη μέθοδο γιατι η κόλλα τους δεν επηρεάζεται από τη θερμότητα έτσι τα έκοψα με προσοχή χρησιμοποιώντας τροχό και όταν τελείωσα τα ξανακόλλησα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εάν κάποιος θέλει να έχει το αποτέλεσμα σαν αυτού του Leon , μπορεί να πάρει ένα κιτ από angel eyes και στην συνέχεια εάν αλλάξει τους προτζέκτορες με άλλους πχ από Infiniti FX35 ?

Δλδ μιλάμε για:

αγορά angel eyes = 200 ¤

xenon projector από Infiniti FX35 = 206-250 ¤

Σύνολο 406-450 ¤ ??

Φυσικά θα αντιμετωπίσει δυσκολίες στο να τους αλλάξει ,το θέμα είναι εαν μπορείς να μας πείς ποιές θα είναι αυτές άλλα και πως θα τις ξεπεράσει ?? :angry2: :angry2:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις ενα αποτέλεσμα όπως του λεον που ξεπερνάει σχεδόν όλα τα εργοστασιακά συστήματα που θα συναντήσεις στην Ελλάδα(οι Ιάπωνες είναι πολύ μπροστά στο φωτισμό) θα χρειαστείς:

1) Εργοστασιακούς προτζέκτορες της επιλογής σου(αρκεί να χωράνε)

2) Εργοστασιακές ξένον λάμπες τύπου d2s (Philips, Osram, GE, Koito)

3) Μπάλαστ (εργοστασιακά κατά προτίμηση αλλα μπορείς να κρατήσεις και τα αφτερ μάρκετ που πιθανον εχεις και να παρεις κάποιους ειδικους ανταπτορες για τις λάμπες d2s.

4) Ειδικά καλύμματα για τους προτζέκτορες που θα δώσουν το τελικό όμορφο αποτέλεσμα. Και πάλι μπορούν να προέρχονται από εργοστασιακά φανάρια ή αν έχεις φαντασία να κάνεις δική σου πατέντα. Εγώ δοκίμασα μέχρι και αληθινό ανθρακόνημα στα φανάρια μου

5oca5baoybwt7op1rshz.jpg

un37698om89333jqhn03.jpg

Φανάρια angel eyes δεν χρειάζεται να αγοράσεις καθώς η μετατροπή μπορεί να γίνει και στα εργοστασιακά που λόγω ποιότητας αποτελούν και καλύτερη βάση.

Το κόστος δύσκολα υπολογίζεται με ακριβεια και αυτό που δεν μπορεί με τίποτα να καθοριστεί είναι οι διαδικασία που θα ακολουθήσεις και οι δυσκολίες που θα προκύψουν. Εγώ εχω ένα χρόνο που ασχολούμαι με το θέμα και έχω διαβάσει άπειρα πράγματα από πολλές πηγές και ακόμα μαθαίνω. Είναι μία δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμείβει με το παραπάνω. Στην Αμερική μάλιστα είναι κάτι ιδιαίτερα διαδεδομένο με αρκετούς να ασχολούνται επαγγελματικά και να χρεώνουν μέχρι και $500 μόνο για εργασία. Μακάρι να υπάρξει το ανάλογο ενδιαφέρον και στην Ελλάδα και να σταματήσουν κάποια στιγμή τα επικίνδυνα ξένον κιτ στα φανάρια με απλά κάτοπτρα που στραβώνουν τους πάντες.

Link to comment
Share on other sites

Για να το φέρουμε πιο κοντά στην πραγματικότητα , ας υποθέσουμε οτι έχουμε αυτό το φανάρι

lrg_061128115745_1.jpg

Όπως βλέπεις το look που προσφέρει είναι απερίγραπτο στο αμάξι , οποτε εάν κρατήσουμε το φανάρι ως έχει , θα πρέπει να αγοράσουμε :

α)" Εργοστασιακούς προτζέκτορες της επιλογής σου (αρκεί να χωράνε) " δλδ πώς θα καταλάβω εάν χωράνε ? Πρεπει να διαβάσω κάποιο χαρακτηριστικό πάνω στο προτζέκτορα και να το συκρίνω με αυτό που γράφει πάνω του ο after market προτζέκτορας ?

β)" Εργοστασιακές ξένον λάμπες τύπου d2s " , δλδ άς πάρουμε τις Philips 85122+ Bi-Xenon5.jpg

γ) " ballast xenon " δλδ αν κρατήσουμε τα after market ballasts το μόνο που θα χρειαστούμε είναι αυτά ? 44a1_1.JPG

e-bay keywords : D2S ballast connector adaptor

δ) " Ειδικά καλύμματα για τους προτζέκτορες που θα δώσουν το τελικό όμορφο αποτέλεσμα. Και πάλι μπορούν να προέρχονται από εργοστασιακά φανάρια ή αν έχεις φαντασία να κάνεις δική σου πατέντα . " όταν λές "ειδικά καλύματα " εννοείς για το μπροστά μέρος του φαναριού , δλδ αυτό που θα φαίνεται , ή για το μέρος που θα ειναι απο την μεριά της μηχανής σαν κι αυτά ? DSC06355.jpg

DSC06353.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λουκ είναι υποκειμενικό οπότε πάμε στα παρακάτω

α) Κανένας εργοστασιακός προτζέκτορας δεν πρόκειται να χωρέσει έτσι απλά στη θέση του αφτερ μάρκετ γιατι η διαφορά στο μέγεθος είναι μεγάλη.

Κοιτα πως ήταν η βάση του δικού μου προτζέκτορα και πως έπρεπε να την κάνω για να μπει ο bi-xenon:

jtzvse7qz03jskl6wvzy.jpg

27n9hfwwu8lljvs5ynuf.jpg

Και εδώ ο bi-xenon τοποθετημένος:

bf9fe9y5gufxqpauwvva.jpg

co7hw9gaj0odzz3egut6.jpg

β) Σωστά οι συγκεκριμένες είναι η καλύτερη επιλογή

γ) Και πάλι σωστά

δ) Καλύμματα εννοώ για την εμπρός μεριά κάτι σαν αυτά:

t8t8ki6qsdwouykbnp9n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά stef80 ενδιαφέροντα αλλά θέλει πολύ χρόνο κόπο και μεράκι για κάτι τέτοιο που προσωπικά δέν νομίζω να καθόμουν να το κάνω.Το ωραίο είναι να βρείς τρόπο να βάλεις και angel eyes,το δαχτυλίδι,που νομίζω υπάρχει τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το πίσω μέρος του φαναριού το πιθανότερο είναι ότι λόγω του μεγαλύτερου προτζέκτορα αλλά και του ογκώδους αντάπτορα για τη λάμπα d2s δεν θα μπορεί να κλείσει το καπάκι και θα χρειαστεί μία προέκταση του φαναριού όπως αυτή που έκανα στο λεόν:

t8pu1nx899xqksytcj5d.jpg

6f79dlbgmaax438sv3uz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά stef80 ενδιαφέροντα αλλά θέλει πολύ χρόνο κόπο και μεράκι για κάτι τέτοιο που προσωπικά δέν νομίζω να καθόμουν να το κάνω.Το ωραίο είναι να βρείς τρόπο να βάλεις και angel eyes,το δαχτυλίδι,που νομίζω υπάρχει τρόπος.

Όντως θέλει πολύ από όλα αυτά που ανέφερες! :angry2:

Και φυσικά μπορείς να προσθέσιες και τα δαχτυλίδια των anglels.

Πίστεψέ με είναι το ευκολότερο κομμάτι της όλης διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Όντως θέλει πολύ από όλα αυτά που ανέφερες! :angry2:

Και φυσικά μπορείς να προσθέσιες και τα δαχτυλίδια των anglels.

Πίστεψέ με είναι το ευκολότερο κομμάτι της όλης διαδικασίας.

Μπράβο ρε φίλε πάντος που κάθεσαι και το παλεύεις αυτό που γουστάρεις,Είμαι μεγάλος fan τών angel eyes αλλά δέν θα καθόμουν να τα κάνω όλα αυτά,τουλάχιστον μόνος και ούτε να χαλάσω τα angel που έχω αγοράσει.Με τα μαμά φανάρια και με λίγη βοήθεια μπορεί και να το κανα.Βλέπω τώρα να αρχίσουν όλοι να σου ζητάνε :angry2: !!!

Edited by Metal Drummer
Link to comment
Share on other sites

Όντως θέλει πολύ από όλα αυτά που ανέφερες! :angry2:

1000 Μπράβο σου φίλε stef80 για την όλη δουλειά !

Μπορείς να κάτσεις να το κάνεις , έχοντας τον φοβο μέσα στο μυαλό σου , οτι μπορεί να χαλάσεις τα angel eyes που πλήρωσες το πρωί 200 ¤ ! knife.gif

Κάτι άλλο , την προέκταση που έκανες στο πίσω μέρος του φαναριού , με τί υλικό την έκανες , και πώς την στερέωσες ωστε να αντέχει στους κραδασμούς απο λακούβες κλπ ? Και ένα τελευταιο , ΚΤΕΟ έχει περάσει έιτε το λεόν έιτε το πεζό με τα καινούργια φώτα ?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Εγώ γιατί με 4300Κ λάμπες έχω αντίστοιχο φωτισμό χωρίς να έχω κάνει όλο αυτό τον κόπο και να έχω δώσει όλα αυτά τα χρήματα? Έχω καλούς projectors, τα έχω ρυθμίσει τόσο σωστά ή ήταν τόσο μάπα τα φανάρια που συγκρίνετε με το μετά την εργασία σας αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

ή ήταν τόσο μάπα τα φανάρια που συγκρίνετε με το μετά την εργασία σας αποτέλεσμα?

Εννοείς οτι ήταν τόσο μάπα το φανάρι του λεόν απο το εργοστάσιο , έτσι ? Το εξηγώ για να μήν υπάρξει παρεξήγηση μεταξύ σας !

Δλδ dubbeR_Stoilas αγόρασες angel eyes τι μαρκας ? Τα τοποθέτησες στο αμάξι , άλλαξες τις λάμπες σε 4300 Κ και τί ρυθμίσεις έκανες ?

Link to comment
Share on other sites

1000 Μπράβο σου φίλε stef80 για την όλη δουλειά !

Μπορείς να κάτσεις να το κάνεις , έχοντας τον φοβο μέσα στο μυαλό σου , οτι μπορεί να χαλάσεις τα angel eyes που πλήρωσες το πρωί 200 ¤ ! knife.gif

Κάτι άλλο , την προέκταση που έκανες στο πίσω μέρος του φαναριού , με τί υλικό την έκανες , και πώς την στερέωσες ωστε να αντέχει στους κραδασμούς απο λακούβες κλπ ? Και ένα τελευταιο , ΚΤΕΟ έχει περάσει έιτε το λεόν έιτε το πεζό με τα καινούργια φώτα ?

Η προέκταση έγινε με ανοξείδωτη λαμαρίνα που της έδωσα το σχήμα που πρέπει ώστε να κουμπώνει κανονικά πάνω της το καπάκι και κολλήθηκε με πολυουρεθανικη κόλλα που γίνεται πέτρα και δε μασάει ούτε από κραδασμούς ούτε από υγρασία και τέλος βάφτηκε όλο μαύρο αν και δε φαίνεται αν δεν ανοίξεις καπώ.

Το πεζό μου πέρασε κτέο πριν ενα μήνα περίπου αλλά δεν μου άνοιξαν καν το καπώ! Στο μηχάνημα για τα φώτα όλα ήταν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.