Jump to content
_^ThEo^_

Σχέσεις σασμάν Polo 9n

Recommended Posts

Παιδια αν μπορειτε γραψτε εδω τις ταχυτητες που βγαζει η καθε σχεση στο 1.4 75hp.

κατι αλλο τωρα - εχω παραγγειλει ενα polo και ηθελα να ρωτησω αν στην αρχη θελει στρωσιμο.

ευχαριστω

Edited by _^ThEo^_
Link to comment
Share on other sites

Φιλε _^ThEo^_ καλως ηρθες στο club και καλα να περασεις.

Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι για τις σχεσεις του κιβωτιου του 9Ν. Θα κοιταξω ομως στο σπιτι και θα σου πω. :cry:

Τωρα για το στρωσιμο του κινητηρα, αν θυμαμαι καλα το manual γραφει μεσα για τα πρωτα 1000-1500 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε _^ThEo^_ καλως ηρθες στο club και καλα να περασεις.

Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι για τις σχεσεις του κιβωτιου του 9Ν. Θα κοιταξω ομως στο σπιτι και θα σου πω. :cry:

Τωρα για το στρωσιμο του κινητηρα, αν θυμαμαι καλα το manual γραφει μεσα για τα πρωτα 1000-1500 χλμ.

Και εμένα έτσι μου είχανε πει. Τα πρώτα 1.500 χιλιόμετρα να μην ξεπεράσω τς 3.500 Χιλ στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Kαι παλι συμφωνα με το manual της εταιριας, πρεπει να γινει ρονταρισμα για τα πρωτα 1500 χλμ κατα τα οποια δεν οδηγουμε με πληρες γκαζι και ταχυτητα μεγαλυτερη απο τα 3/4 της μεγιστης ταχυτητας, και αποφευγουμε τις υψηλες στροφες του μοτερ.

Τα γνωστα δηλαδη :D Τωρα για τις σχεσεις λιγη υπομονη ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!! Για τις σχεσεις εννοω ποσο παει η καθε ταχυτητα. π.χ. η 1η 40 κ.τ.λ. Αν δεν μπορεις δεν πειραζει. Θα το δω μονος μου μολις θα ερθει(μετα το στρωσιμο εννοειται.

Και παλι ευχαριστω ολους σας

Link to comment
Share on other sites

η 3 ταχυτητα παντως παει μεχρι 105 στο 100αρι το 9ν

και περιπου στα 90 μου εχει βγαλει η δευτερα, αλλα καλυτερα να βρουμε τα επισημα στοιχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Θα άξιζε να βάλουμε το σασμάν του 1.2 στο 16V?

Δεν νομίζω να έχει διαφορά το σασμάν του 1.2 με το 1.4 16V αν εξαιρέσεις τις επιδόσεις :) Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Μα γι' αυτό το λέει!! Το 1.2 έχει σαφώς πιο κοντές σχέσεις. Ρε Σπύρο, μη γράφεις τέτοια ώρα computer.gif, είσαι σε κατάσταση μέθης ακόμα!!! Πέσε κοιμήσου καλύτερα! ill.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα γι' αυτό  το  λέει!! Το 1.2  έχει σαφώς πιο κοντές σχέσεις. Ρε Σπύρο, μη γράφεις τέτοια ώρα computer.gif, είσαι σε κατάσταση μέθης ακόμα!!! Πέσε κοιμήσου καλύτερα! ill.giftongue.gif

Εγω πάντα μεθυσμένος είμαι :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη αλλα η 3η βγαζει 105 χλμ/ωρα στο 100αρι πολο? ενα φιλαρακι εχει το 6ν 100αρι και θυμαμαι βγαζει περισσοτερα. εμενα και μαμα ππου ηταν εβγαζε πιο πολα και τωρα 140 γραφει. δεν ξερω διορθοστεμε αν δεν καταλαβα καλα. για σασμαν εχω ακουσει κατι για το καντι το 1.4 ... το εχει βαλει ενα παιδι με ενα ιμπιζα και του αρεσε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

η 3 ταχυτητα παντως παει μεχρι 105 στο 100αρι το 9ν

τι λες ρε Χριστάρα?!?!?!?πολυ λιγα λες...θα το κοιταξω και θα σου πω....αλλα οχι και 105!!!αν η 2α βγαζει 95 θα βγαζει η τριτη μονο 105????με τιποτα ρε συ.

μαλλον μπερδευτηκες

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
παιδια συγνωμη αλλα η 3η βγαζει 105 χλμ/ωρα στο 100αρι πολο? ενα φιλαρακι εχει το 6ν 100αρι και θυμαμαι βγαζει περισσοτερα. εμενα και μαμα ππου ηταν εβγαζε πιο πολα και τωρα 140 γραφει. δεν ξερω διορθοστεμε αν δεν καταλαβα καλα. για σασμαν εχω ακουσει κατι για το καντι το 1.4 ... το εχει βαλει ενα παιδι με ενα ιμπιζα και του αρεσε πολυ.

το ειπα με επιφυλαξη ισως κ πιθανον να ειναι περισσοτερα αλλα οχι πολυ περισσοτερα 110-115 max

συγνωμη εσενα εχει κοφτη στα 140?εισαι σιγουρος?

Link to comment
Share on other sites

εχω 205/60/15 λαστιχο και 1η 50 και κατι ψιλα 2α 95 3η 140 4η 180 και η πεμπτη μπαινει στον κοφτη με 210 βεβαια απο τα 200 και μετα περιμενεις... αλλα δεν τυθετε θεμα.κοφτη στις 6500 η 6600 εχω δεν θυμαμαι. παντος λιγα λετε. στανταρ. εγω καθε μα καθε μερα το κοιταω γιατι το σκιζω παντου και παντα. ποσο μαρεσει να ειναι ο αλλος διπλα μου που εχει την γνωμη οτι τα γκολφ δεν πανε και του λεω με χαρα, ρε ποσο λεει το κοντερ, 180 λεει, α ωραια, ας βαλω 5η λεω.... και σκαει το χαμογελοοοοο ρε η βελωνα εφυγε απο τα 180 και ανεβασαι γρηγορα πολυ ρε, σα να ξεκινας με πρωτη ρε....ενταξει ηταν κατηφορικος ο δρομος αλλα δεν με χαλασε και παλι. παντος απο κυβοτιο κατι πρεπει να γινει. απο 1.6 gt golf III με σασμαν αυτο και φπε τον περναω και στα 190 ερχαινε διπλα μου και με περναει ενω τον αφηνω πισω πολυ,παει ανετα μεχρι 210 και το δικο μου μετα τα 200 αγκομαχαει.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εστειλα email στην Kosmocar για να μου πουν την απαντηση που ψαχνουμε. Μολις με πηραν και μου ειπαν οτι τετοιες πληροφοριες δεν παρεχονται απο τα βιβλια εγγυησης (manuals) dead.gifdead.gif:)popeye.gif

Αρχιστε να ψαχνετε στα περιοδικα protest.gifprotest.gifprotest.gif

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Παιδια αν μπορειτε γραψτε εδω τις ταχυτητες που βγαζει η καθε σχεση στο 1.4 75hp.

κατι αλλο τωρα - εχω παραγγειλει ενα polo και ηθελα να ρωτησω αν στην αρχη θελει στρωσιμο.

ευχαριστω

Επειδή πολλά είπαμε και η ερώτηση δεν απαντήθηκε, θα μετρήσω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά είπαμε και η ερώτηση δεν απαντήθηκε, θα μετρήσω και θα σου πω.

ΕΕΕΕ, δεν πειραζει ρε. Ετσι ρωτησα αν το ειχε κανενας μετρησει :) Μην καθεσαι και μετρας τωρα. Ευχαριστω για το εωδιαφερον :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

No problem my friend, αν και η μέτρηση δεν θα είναι 100% αξιόπιστη αφού έχω αλλάξει φίλτρο και διάσταση ελαστικών. Παρ 'όλα αυτά οι διαφορές πρέπει να είναι απειροελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλει κάποιος το σασμάν του 1.2 στο 100άρη θα πάει σφαίρα. Για το υπάρχον σασμάν του 16V:

1η - 50

2η - 85

3η - 125

4η - 155

5η - ???

κάπως έτσι πάνε. Οι 3 πρώτες σχέσεις είναι οκ η 4η και η 5η έχουν πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Λοιπόν, η απάντηση στο θέμα έχει ως εξής:

1η 45

2α 80

3η 120

4η 160

5η δεν πρόλαβα να δοκιμάσω, επιφυλάσσομαι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.