Jump to content
kostas_1

Λαδια σε Golf V

Recommended Posts

Eαν ρε παιδες ενα λαδι το οποιο ειναι longlife (5-30 - 504.00) το αλλαζεις σε τακτα χρονικα διαστηματα (π.χ. 7.000 χλμ)

δημιουργει καποιο προβλημα προβλημα...???

Link to comment
Share on other sites

Eαν ρε παιδες ενα λαδι το οποιο ειναι longlife (5-30 - 504.00) το αλλαζεις σε τακτα χρονικα διαστηματα (π.χ. 7.000 χλμ)

δημιουργει καποιο προβλημα προβλημα...???

Εκτός από το ελάφρωμα της τσέπης σου :lol: , κανένα άλλο πρόβλημα. B)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 7000 χλμ με τα Mobil1 ESP (σε 10 μήνες) και σκέφτομαι να τα αλλάξω γιατί τώρα τελευταία μου κάνει κροτάλισμα στην εκκίνηση. Είμαι μεταξύ M1 0W40

εγω παντως για το δικο μου (GOLF GT) αυτα χρησιμοποιω και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος

Link to comment
Share on other sites

Eαν ρε παιδες ενα λαδι το οποιο ειναι longlife (5-30 - 504.00) το αλλαζεις σε τακτα χρονικα διαστηματα (π.χ. 7.000 χλμ)

δημιουργει καποιο προβλημα προβλημα...???

Ποτε συχνη αλλαγη λαδιων δεν προκαλει προβλημα. :(

Link to comment
Share on other sites

[Να ρωτησω παιδια πριν 2 μηνες αγορασα 1 λιτρο λαδι και εβαλα για συμπληρωμα ηταν τα castrol 5-30 slx long life.Sto site thw trade-wing εχει τα castrol edge 5w 30.Ειναι τα ιδια λαδια?Ειναι και αυτα long life?Εχουν διαφορες?Και αν τα παραγγειλω απο το site σε ποσο διαστημα θα ερθουν?Ειναι και τα 2 συνθετικα?

Link to comment
Share on other sites

[Να ρωτησω παιδια πριν 2 μηνες αγορασα 1 λιτρο λαδι και εβαλα για συμπληρωμα ηταν τα castrol 5-30 slx long life.Sto site thw trade-wing εχει τα castrol edge 5w 30.Ειναι τα ιδια λαδια?Ειναι και αυτα long life?Εχουν διαφορες?Και αν τα παραγγειλω απο το site σε ποσο διαστημα θα ερθουν?Ειναι και τα 2 συνθετικα?

τα λαδια ειναι τα ιδια,απλα αλλαξε η ονομασια τους,αυτο μονο.ναι,ειναι συνθετικα k longlife. αν τα παραγγειλεις απο το site,θα κανουν το πολυ 4 μερες να ερθουνε. αυτα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα νικο ευχαριστω..Θα τα παραγγειλω 48 ευρω αλλα ποσα λιτρα εχω το gt 170

γυρο στα 3.5 λιτρα χωρις αλλαγη φιλτρου και 3.7 περιπου με αλλαγη φιλτρου

εσυ αγοραζεις 4 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

To 5-30 είναι πάρα πολύ λεπτό για αυτόν τον κινητήρο και παρνάει όλο από τα ελατήρια. Βάλε οπωσδήποτε 10W40. Το ότι το 5W30 είναι καλύτερο δε σημαίνει ότι κάνει για όλους τους κινητήρες.

Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΨΑΓΜΕΝΟΣ & .......ΑΛΛΙΩΣ !!!!! ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την επόμενη εβδομάδα θα πάω να αλλάξω λάδια και σκέφτομαι να τα παραγγείλω από το trade-wind.

Έχω το TSI 140 και θέλω να βάλω τα μαμίσια (Castrol).

Αυτό εδώ πρέπει να παραγγείλω;

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=prod...mp;prod_id=1466

Επίσης, υπάρχει περίπτωση να μου γκρινιάξουν στην αντιπροσωπεία όταν θα τους πάω εγώ τα λάδια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να σου πουν κατι στην αντιπροσωπεια και επισης

δεν υπαρχουν μαμισια λαδια....Ειναι ολα θεμα μαρκετινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολα θεμα μαρκετινγκ.

Σωστοοοοοοοοοοος. Σε καθε αντι/πεια χρησιμοποιουν διαφορετικη μαρκα λαδιων. Στην δικη μου, βαζουν φουκς, συγνωμη αλλα στα αγγλικα δεν το θυμαμαι πώς γραφεται.

Link to comment
Share on other sites

Υπέθεσα ότι επειδή ο κινητήρας έχει στην τάπα λαδιών το σήμα Castrol, αυτά βάζει το εργοστάσιο στα αυτοκίνητα. Αυτό εννοώ "μαμά" λάδι :thumbsup:

Τελικά το παράγγειλα το 4λιτρο Castrol 5W30 :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, σκέφτομαι να τα παραγγείλω από το trade-wind λάδια για το golf μου. Ειναι ενα 1.4 fsi. Ειμαι ομως αναμεσα σε 2 και δεν ξερω πιο απο αυτα θα ηταν καλυτερο για το αυτοκινητο μου. Το πρωτο ειναι ενα Castrol Magnatec Professional 10W-40 και το δευτερο ενα MOBIL FORMULA S 10W40. Συγκεκριμενα ειναι:

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=prod...amp;prod_id=312

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=prod...amp;prod_id=952

Εσεις πιο λετε απο τα δυο; Προτεινετε καποιο αλλο λαδι; Απο την αντιπροσωπια μου ειχαν πει οτι το γολφ μου περνει 10W-40. Βεβαια για το Castrol δεν ξερω αν πληρει τις προυποθεσεις της VW, μηπως ξερει κανεις; Τελος ξερετε αν ειναι longlife λαδια;

Link to comment
Share on other sites

Α κατι ακομα που ξεχασα να ρωτησω... Θα κανω το servise του 2 ετους. Μπορει κανεις να μου πει τι ακριβως αλλαζει η αντιπροσωπια εκτος απο λαδια,φιλτρα λαδιου,αερος και καμπινας;

Link to comment
Share on other sites

;) - ποιο απο ολα τα 300V εννοεις ?

http://www.streetandcircuit-shop.biz/motul...ter-18983-c.asp

κοιτα την χρηση για την οποια κανουν και αποφασισε:

300V HIGH RPM

0W20

Pure Performance

Qualifying sessions

Drag racing

Short tracks

Low

300V POWER RACING

5W30

Performance

Qualifying sessions

Short tracks

Up hill races

Low

300V POWER

5W40

Performance

Tracks

Rallyes

Up hill races

Medium

300V CHRONO

10W40

Performance

Reliability

Qualifying sessions

GT

Medium

300V COMPETITION

15W50

Reliability

Performance

Any race

Medium

to High

300V LE MANS

20W60

Reliability

Endurance

High

Link to comment
Share on other sites

:angry2: - φιλε μου εγω δεν θα τα αφηνα αυτα 7500 χλμ με τιποτα ιδιως αν ειναι και κινηση πολης μεσα ,στερουνται καποιων αντιοξειδωτικων - ειναι για 2000 χλμ το πολυ ή 1-2 track day δεν ειναι για καθημερινη ηπια χρηση με ακινησια μεσα (!)
Link to comment
Share on other sites

Παιδες τα πρωτα 7.500 χλμ ειναι κοντα κ σκεφτομαι να αλαξω μονος μου τα λαδια μιας κ εχουν μαυρισει μετα τα 5.000 χλμ.

Θα βαλω το mobil 1 5w30.

Στο G-market.gr βρηκα σε 4λιτρο στο trade-wind ομως βρισκω μονο ενος λιτρου, μπορειτε να βαλετε λιγο το χερακι σας? ;)

Επισις λετε να αλλαξω κ το φιλτρο μιας κ θα βαλω αλλο λαδι?

κ adress pls φιλτρο λαδιου κ καυσιμου στο trade-wind worthy.gif

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

εγω τα πηρα προχτες απο τον Λαμπριανιδη,4 λιτρα προς 12,5¤ το λιτρο.οντως στο site του δεν εχει τετραλιτρα αλλα δεν εχει και μεγαλη χρηματικη διαφορα απο τα 4 μονολιτρα.αν δεν σε ενοχλει προτιμησε συσκευασια του λιτρου .εννοειται οτι αλλαζεις και το φιλτρο ελαιου,κοστος κανα 18αρι ¤ αν παιρνει μεταλλικο,το χαρτινο λιιιιιγο φθηνοτερο στα 15¤ περιπου,μιλαμε παντα για γνησια(Hengst).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.