Jump to content
kostas_1

Λαδια σε Golf V

Recommended Posts

Ναι το είχα αφήσει γύρω στα 5 λεπτά... Λογικό δεν είναι ο συγκεκριμένος κινητήρας να έχει κάψει 0,5 λίτρο σε 7500 χλμ?? Σήμερα που το κοίταξα είναι πάνω πάνω η στάθμη. ¶ρα 0,5 λίτρο έλειπε από τα 3,6 που παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μαζί σου. Τώρα μάλιστα που βρίσκομαι πλέον εκτός της εγγύησης, λέω να κάνω ότι μπορώ μόνος μου. Το ίδιο έκανα άλλωστε και στο σκάφος και την μοτοσυκλέτα μου (και αυτή βγήκε προ ημερών εκτός της εγγύησης). Για το Golf έχω να κάνω το (κατ'οίκον) service των 30.000 και ήδη κατέληξα σε λάδια ARAL LongLife 5W30 & Φίλτρο MANN, τα οποία και θα τα βάλω μόνος μου. Γενικότερα, με τα χρήματα που εξοικονομώ, προτιμώ να αγοράζω τα εργαλεία που μου χρειάζονται για αυτές τις δουλειές παρά να πληρώνω τις υπερβολικές χρεώσεις των αντιπροσώπων.

Κώστας

Τελικά, το "κατ' οίκον" Service ολοκληρώθηκε και μάλιστα με πολύ χαμηλό κόστος:

Λάδια ARAL 5-30, LongLife 4 liters : 44 Ευρώ

Φίλτρο MANN : 10 Ευρώ

Φίλτρο καμπίνας : 11 Ευρώ

Σύνολο : 65 Ευρώ

Χρόνος προσωπικής εργασίας : 40 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το "κατ' οίκον" Service ολοκληρώθηκε και μάλιστα με πολύ χαμηλό κόστος:

Λάδια ARAL 5-30, LongLife 4 liters : 44 Ευρώ

Φίλτρο MANN : 10 Ευρώ

Φίλτρο καμπίνας : 11 Ευρώ

Σύνολο : 65 Ευρώ

Χρόνος προσωπικής εργασίας : 40 λεπτά

Τα παλιά λάδια πως τα βγάζεις btw?

Link to comment
Share on other sites

Τα παλιά λάδια πως τα βγάζεις btw?

Το σηκωνεις και ξεβιδωνεις την βιδα που εχει απο κατω το καρτερ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα 6000 χιλιομετρα περιπου προσθεσα 0,5L λαδι, αφου ειχε καψει λιγο...φυσιολογικα πιστευω.

Σημερα στα 9100 χιλιομετρα κ μετα απο 6 μηνες κυκλοφοριας εκανα την πρωτη αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου.

Το φιλτρο ηταν μαυρισμενο και τα λαδια ειχαν χασει την αρχικη τους συσταση, οπως αναμενοταν γι αυτο και τα αλλαξα νωριτερα απο τα 15.000 χιλιομετρα που υποδεικνυει η VW.

4 Λιτρα Castrol 5-30 EDGE Longlife

Φιλτρο λαδιου Bosch

Εργασια, αφαιρεση λαδιων απο κατω στο καρτερ με ανασηκωμα του αμαξιου

Ελεγχος σταθμης υγρων, ελεγχος σε τακακια

Καθαρισμος-ξεσκονισμα χωρου μηχανης

Συνολο 100 ευρω - στον Δημο

Στα 15.000 χιλιομετρα σκεφτομουν να κανω το 1ο σερβις σε εξουσιοδοτημενο για να μην εχω θεμα με την εγγυηση, αλλα τα παιδια με διαβεβαιωσαν οτι δεν εχουν δικαιωμα να μου αφαιρεσουν την εγγυηση αν κανω εκτος εξουσιοδοτημενου το σερβις με την προυποθεση οτι χρησιμοποιω γνησια ανταλλακτικα VW κι αυτα που υποδεικνυει ο κατασκευαστης. Το μονο σιγουρο ειναι οτι σε αντιπροσωπεια στον 'πιανουν' καλα ως προς το κοστος των εργατικων. ακομα και να πας εσυ τα ανταλλακτικα και τα λαδια, τα εργατικα βαρανε...κατι που δεν γινεται σε αλλα συνεργεια.

Link to comment
Share on other sites

Στα 15.000 χιλιομετρα σκεφτομουν να κανω το 1ο σερβις σε εξουσιοδοτημενο για να μην εχω θεμα με την εγγυηση, αλλα τα παιδια με διαβεβαιωσαν οτι δεν εχουν δικαιωμα να μου αφαιρεσουν την εγγυηση αν κανω εκτος εξουσιοδοτημενου το σερβις με την προυποθεση οτι χρησιμοποιω γνησια ανταλλακτικα VW κι αυτα που υποδεικνυει ο κατασκευαστης. Το μονο σιγουρο ειναι οτι σε αντιπροσωπεια στον 'πιανουν' καλα ως προς το κοστος των εργατικων. ακομα και να πας εσυ τα ανταλλακτικα και τα λαδια, τα εργατικα βαρανε...κατι που δεν γινεται σε αλλα συνεργεια.

Αυτο ακομα κ αν ισχυει σιγουρα θα ειναι ο λογως να σου αρνησουν την εξυπηρετηση αν ερθει η ωρα να αλλαξεις κατι στην εγγυηση.

Αν ηταν σιγουρο θα ημουν very happy, μιας κ πλησιαζει το πρωτο σερβις κ εχω τρελα με το να κανω μονος μου τα σερβις. -_-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.