Jump to content
Quasar

Bosch Injetion (cis K-jetronic)

Recommended Posts

Guest audi_gte

Αυτός είμαι!! χαχαχαχαχαχ!!! Αύριο πάω για χταπόδι γιατί τώρα το δουλεύω με χταπόδι από 1300 (άουτς....)! ¶ντε να τα πούμε και σε κανένα VW club meeting!!

Και κάτι τελευταίο.... Μηχανικό Γκάζι για πάντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

worthy.gifworthy.gif:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είμαι!!  χαχαχαχαχαχ!!! Αύριο πάω για χταπόδι γιατί τώρα το δουλεύω με χταπόδι από 1300 (άουτς....)! ¶ντε να τα πούμε και σε κανένα VW club meeting!!

Και κάτι τελευταίο.... Μηχανικό Γκάζι για πάντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

worthy.gif  worthy.gif  :D  :D  :D

Μαλιστα! Θυμαμαι μου ελεγες οτι θα αλλαζες και ταμπλο! Το αλλαξες τελικα? Α ρε φιλε να τα πουμε απο κοντα οντως!

Δεν ξερω αν με θυμασαι αλλα δεν εχει και πολυ σημασια!

ΝΑΙ ΝΤΙΖΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest audi_gte

Το έβαλα το ταμπλώ!!! Κοτυφή φίλε!! Μέσα το αμαξάκι δίχνει μια χαρά για τα 22 χρόνια του! Επίσης βρήκα μικρή αεροτομούλα γνήσια σαν αυτή που φορούσε το 80 gte! Θα τη βάλω κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον... Επίσης πήρα το μαμά γνήσιο χταπόδι του 80 gte μεταχείρα! Θα το σενιάρω σιγά σιγά!!

ΑΧ ΝΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΧΑΜΗΛΟ ΣΠΟΙΛΕΡ ΑΠΟ ΤΟ 80 QUATTRO!!!!! ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ!! ΟΥΤΕ ΓΝΗΣΙΟ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΙΑ! fire.giffire.gif;)new_killpc.gif:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Για μηχανικά μπεκ (για μκ2 KR 16v) ξερουμε απο που αγοραζουμε καινουργια?

H vw τα έχει 64 ευρα εκαστο...

σε καποιο ποστ ειχα διαβασει για 30κατι ευρα, αλλα δεν μπορω να το ξαναβρώ...

κωδ vw 049 133 551

κωδ bosch 0437 502 015

Link to comment
Share on other sites

Για μηχανικά μπεκ (για μκ2 KR 16v) ξερουμε απο που αγοραζουμε καινουργια?

H vw τα έχει 64 ευρα εκαστο...

σε καποιο ποστ ειχα διαβασει για 30κατι ευρα, αλλα δεν μπορω να το ξαναβρώ...

κωδ vw 049 133 551

κωδ bosch 0437 502 015

Αν βρεις κατι οικονομικο μη το κρατησεις μυστικο!!! χεχεχε...... ;)

Παντως εγω που ειχα ρωτησει καποια στιγμη δε μου ειχαν πει ουτε 30 ουτε 64.... δε θυμαμαι ομως ακριβως αλλα εχω την αισθηση στα 170-180 και τα 4??

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις κατι οικονομικο μη το κρατησεις μυστικο!!! χεχεχε...... :wacko:

Παντως εγω που ειχα ρωτησει καποια στιγμη δε μου ειχαν πει ουτε 30 ουτε 64.... δε θυμαμαι ομως ακριβως αλλα εχω την αισθηση στα 170-180 και τα 4??

Λοιπον τα παράγγειλα απο το "Οχημα" , βουλιαγμένης 3, 210-9628044

47 ευρώ το ενα και καποια εξοδα αποστολής απο Γερμανια 12-15 ευρώ.. Δεν εχουν ερθει ακομα, αλλα τα παιδια εκει είναι αρκετα εξυπηρετικα. Κανα 200σαρι θα πανε ολα μαζι.

αντι για 250 στη Vw. Οτι καλυτερο βρηκα. σε 2-3 μερες θα ερθουν.

Στα σιτε του εξωτερικου τα πουλανε 40-50 δολλαρια, αλλα με τα μεταφορικα( και αν μπλεξει στην μεση τελωνειο) θα πανε τελικα ή το ιδιο ή πιο ακριβα απο 200 ευρώ.

Αυτα τα νεα..

Παντως ενα σχολιο για τα μπεκ. Εχω μπλέξει με το μκ2 μου εδω και 2-3 μηνες, ο μηχανικός ελεγε οτι φταιει το τετρακεφαλο, αλλαξα 3 απο αυτά, δωσαμε τα μπεκ για καθαρισμα (πεταμενα 50 ευρώ και πολλα μουτρα απο τον "καθαριστη" γιατι ήταν "δυσκολα") και τελικα το αμαξι ηθελε warm up, μια ρυθμιση του μιγματος, ενα thermotime switch να παρει μπρος το 5ο μπεκ στο ξεκινημα, νεες πλαστικες θηκες και ο- ring των μπεκ για την διαρροη υποπιεσης και σιγουρα νεα μπεκ (230.000 χιλιομετρα).

Ακομα και μετα το καθαρισμα (γιατι αραγε ολα τα manual λενε οτι δεν καθαριζονται? μηπως εχουν δικιο?) τα μπεκ πετανε βενζινη οπου θελουν, οπως θελουν, σταζουν στο κλεισιμο, μανταρα δηλαδή.

Πως θα το δειτε.

Τραβηξτε ενα μπεκ και ταπώστε την τρύπα (με κατι που δεν θα το ρουφηξει μεσα η μηχανη, ε? εγω χρησιμοποιησα ενα παλιο μπεκ).

Προσέξτε να τραβήξετε μονο, οχι δεξια αριστερα για να "ξεκολλησει", θα σπασετε την πολυκαιρισμενη πλαστική θηκη και μετα πρέπει να βγαλετε με ενα μεγαλο καρυδακι-αλλεν τα μπρουτζινα δαχτυλίδια για να αλλαξετε τις πλαστικές θήκες. Κινηση προς τα εξω, με δυναμη ή με ενα μικρο "μαλακα" χτυπητα προς τα εξω. Μπορει να ζορίζουν αρκετα στο τραβηγμα. ενα σπρει σιλικονης ή λιγη βενζινη αυτοκινήτου με μια συριγκα στο ο-ring μπορει να βοηθησει.

Βαλτε μπρος. αφηστε να δουλεψει τρικυλινδρο και παρατηρήστε το σπρει. αν είναι ομοιομορφο απο το ρελαντι μεχρι το γκαζωμα είστε οκ. Αν δεν πεταει, αν πεταει σαν δεσμη συριγκας, αν πιτσιλαει, αν τρεχει σε σταγονες και αν κλεινοντας την μηχανη και σκουπιζοντας το δακρυζει ή συνεχίζει να τρεχει, τοτε θελουν αλλαγμα. Ειναι το βασικο ανταλλακτικο που κανει την μιξη αερα και βενζινης, αν αυτό ειναι λαθος το αμαξι θα καιει πολυ βενζινη και δεν θα εχει επιδόσεις. Δοκιμαστε ετσι και τα 4 μπεκ.

Επίσης αυτό που παρατηρησα είναι οτι δεν ασχολουνται οι μηχανικοι με τον μηχανικο ψεκασμο, τουλαχιστον οχι σωστά. Μαλλον είναι δυσαναλογα τα χρηματα που πληρωνωνται σε σχεση με την δουλεια που θελει. προτιμουν το ηλεκτρομπεκο που στα γραφει ο εγκεφαλος τι ζημια εχει, αλλαζουν το ανταλλακτικο και καθαριζουν. Ο δικος μου (προς τιμη του) το παιδεψε το αμαξι 1,5 μηνα μεσα στο συνεργείο, ατελειωτες ώρες και μονος του και μαζι μου μεχρι 8-9 το βραδυ. Τελικα μου το εδωσε πισω και μου ειπε οτι "συγνωμη, αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο". απλα εγω μονος μου σπιτι το αντιμετώπισα οχι με την λογική "να κανουμε κατι να δουλεψει χωρίς να πληρώσουμε τιποτα" αλλά με το να παω τμημα-τμημα και να αγορασω τα σωστα ανταλακτικα. Ηθελα και warm up, και thermotime switch και μπεκ. Οταν ενα αμαξι κανει 2 χιλιαρικα, ο αλλος δυσκολευται να σου πει οτι θες και 700 ευρω σε σπανια ανταλακτικα.

..

Edited by dpap
Link to comment
Share on other sites

. ......Ηθελα και warm up, και thermotime switch και μπεκ. ....

..

Επειδη εχω ενα θεμα με... πως να το εξηγησω.... κρυα εκκινηση? ουτε ετσι πρεπει να το πω,γιατι οταν εχει κρυο, παιρνει μπροστα αμεσως και οι στροφες ανεβαινουν πανω απο 1000 μεχρη να ζεσταθει. Εμενα εχει τα συμπτωματα του "μπουκοματος". Δηλαδη. Οταν το βαλω μπροστα μετα απο μια μερα, θα παρει αμεσως και οσες φορες και να το σβησω και να το αναψω, παλι θα παιρνει χωρις προβλημα! το προβλημα υπαρχει οταν παω να το βαλω μπροστα μετα απο 1-2-3 ωρες αφου το εχω σβησει! κανει 2-4 δευτερολεπτα (ακουγοντε λιγα αλλα στο μιζαρισμα ειναι αιωνες!!)

Αρα μαλλον πρεπει να ελεγξω τα μπεκ(οπως πολυ ωραια περιεγραψες πιο πανω) μηπως σταζουν αφου σβησω το μοτερ.....?

Αλλα ετσι για να ξερω ποσο σου πηγαν τα warm up regulator kai to thermotimeswitch? na εχω μια ιδεα εαν χρειαστει να τα αλλαξω κ γω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ενα θεμα με... πως να το εξηγησω.... κρυα εκκινηση? ουτε ετσι πρεπει να το πω,γιατι οταν εχει κρυο, παιρνει μπροστα αμεσως και οι στροφες ανεβαινουν πανω απο 1000 μεχρη να ζεσταθει. Εμενα εχει τα συμπτωματα του "μπουκοματος". Δηλαδη. Οταν το βαλω μπροστα μετα απο μια μερα, θα παρει αμεσως και οσες φορες και να το σβησω και να το αναψω, παλι θα παιρνει χωρις προβλημα! το προβλημα υπαρχει οταν παω να το βαλω μπροστα μετα απο 1-2-3 ωρες αφου το εχω σβησει! κανει 2-4 δευτερολεπτα (ακουγοντε λιγα αλλα στο μιζαρισμα ειναι αιωνες!!)

Αρα μαλλον πρεπει να ελεγξω τα μπεκ(οπως πολυ ωραια περιεγραψες πιο πανω) μηπως σταζουν αφου σβησω το μοτερ.....?

Αλλα ετσι για να ξερω ποσο σου πηγαν τα warm up regulator kai to thermotimeswitch? na εχω μια ιδεα εαν χρειαστει να τα αλλαξω κ γω

Δεν ειναι απιθανο να είναι μπουκωμενο οπως λές. Μιγμα και καυσαερια είναι οκ? Εχεις δοκιμασει το 5ο μπεκ οτι παιζει σωστά?

Μια και το αναφεραμε , καθησα και τα εγραψα οτι ξερω για το 5ο μπεκ εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=27532

gia to warm up 200 ευρα ανακατασκευη στην ATP στην Αγγλια, αλλιως δοκιμαζεις οτι υπαρχει απο μεταχ στην ελλαδα και το πιθανοτερο να ειναι χαλασμενα, ή 510 ευρω καινουργιο απο vw (μπαααα!!)

εδω info

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;#entry290649

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω σας ....εχω και γω ενα mk2 16v me kr κινιτηρα...το προβημα ειναι το εξης τι ζεστο τι κρυο το βαλεις μπροστα μεχρι την 1 πεταλουδα σχετικα ανεβαζει σωστα στροφες οταν πατας την 2η λες και δεν εχει βενζινη και σκατομπερδευει ατσαλα ...μηχανικος ειπε τρομπα βενζινης κουραστηκε ...τι πιεση πρεπει να εχουμε στην εισαγωγη της βενζινης(δλδ με ποσα bar πρεπει να φτανει η βενζινη εκει και 2ο ποσο εχει μια καινουργια)?ευχαριστω πολυ αναμενω απαντηση η ακομα και καποιο τηλ να μιλησω με καποιον....οπως καταλαβαινετε οι μηχανικοι δεν πολυ ασχολουνται με k-jet και ετσι εχω γινει μηχανικος(καποιες στοιχειωδεις γνωσεις εχω μεν αλλα.... νικος !!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, μιά απάντηση!!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: Και νόμιζα πως δεν ενδιέφερε κανένας και τσάμπα έγραφα!

Χμμ... Εσύ και όλος ο κόσμος (μιλώντας για την αστάθεια στο ρελαντί). Είναι το πρόβλημα που έχουν πρακτικά όλα αυτά τα μοτέρ (1.8 16v K-jetronic) απο ένα σημείο και μετά, και στον καθέναν φταίει κάτι άλλο.

Κατ' αρχάς, δεν ξέρω κάν τι εννοείς εγκέφαλο (δεν έχουν εγκέφαλο, per se, αυτά τα μοτέρ), οπότε υποθέτω οτι εννοείς ή το looft ή την ηλεκτρονική ανάφλεξη. ¶ν εννοούσε το δεύτερο, και να ήθελε δεν έχει τίποτα να πειράξεις. ¶ν εννοεί το looft, ούτως ή άλλως το μείγμα απο κεί πειράζεται, οπότε το πείραξε ;) .

Πάμε στο παρασύνθημα. Το ρελαντί παρουσιάζει αστάθεια κρύο, ζεστό ή και τα 2? Σε τί τιμή είναι ρυθμισμένο? Κανονικά το ρελαντί μας είναι 950-1000 rpm.

Πράγματα που μπορεί να φταίνε:

α) Βασικές ρυθμίσεις:

1) Πιέσεις καυσίμου, να είναι στις τιμές παραπάνω.

2) Αβάνς. Απο 6 έως 8 μοίρες, συνήθως 6-7.

3) Μείγμα. Θεωρητικά 0.5-1.0% CO στις 950-1000 rpm

4) Ρελαντί σωστό, με αποσυνδεδεμένο το σύστημα σταθεροποίησης του ρελαντί (αποσυνδέεται απο μια φίσα με 2 κόκκινα καλώδια κοντά στον πολλαπλασιαστή).

*) Τα παραπάνω δεν είναι με κάποια συγκεκριμένη σειρά, γιατί επηρεάζουν το ένα το άλλο. Το καλύτερο είναι να τσεκάρουμε πιέσεις, να ρυθμίσουμε αβάνς, μετά ρελαντί, μετά μείγμα, μετά πάλι ρελαντί (γιατί πιθανώς να αλλάξει απο το μείγμα).

β) Κάποιο σύστημα να έχει πρόβλημα:

1) Πολλαπλασιαστής "κουρασμένος", καπάκι-ρότορας ντιστριμπιτέρ και μπουζοκαλώδια (προβλήματα και μπερδέματα λόγω κακής ανάφλεξης)

2) Υπάρχει ένα σύστημα "εγκεφαλάκι (σά διπλό ρελέ συρταρωτό πίσω απο το τασάκι, της VDO)-ρυθμιστής στροφών(λευκό ή μεταλλικό κυλινδράκι δεξιά καί πάνω απο την πολλαπλή εισαγωγής, της VDO επίσης)" το οποίο προσπαθεί να διατηρεί το ρελαντί στις σωστές στροφές. Η βαλβίδα έχει την τάση να βουλώνει και καθαρίζεται σχετικά εύκολα. Μπορεί επίσης να έχει καεί το εγκεφαλάκι (σπανιότερο).

3) ¶ν έχουμε βρεί λάθος πιέσεις καυσίμου (πολύ πιθανόν αν τα 2 προβλήματα που έχεις σχετίζονται!), τότε μάλλον έχουμε πρόβλημα σε ένα απο τα παρακάτω συστήματα:

Looft (άν έχουμε λίγο χαμηλή ή υψηλή πίεση συστήματος, ρυθμίζεται απο το looft με κάποιες ροδέλες που τοποθετούνται στο looft)

Αντλία βενζίνης που κουράστικε, και δεν σηκώνει αρκετή πίεση.

Φίλτρο ή σωλήνωση παροχής (άν έχουμε πολύ χαμηλή πίεση), ή επιστροφής βενζίνης (άν έχουμε πολύ υψηλή πίεση).

Warm Up Regulator, (πιθανόν!) να δίνει λάθος πίεση ελέγχου με αποτέλεσμα να φτωχαίνει-πλουτίζει υπερβολικά το μείγμα σε διάφορες συνθήκες.

Νομίζω τώρα καταλαβαίνεις και την αιτία του πονοκεφάλου των μηχανικών. Γνώμη μου είναι (άν έχει κάποιο μηχανικό που να σε ακούει!) τσέκαρε αρχικά τις πιέσεις συστήματος-ελέγχου, και ρύθμισε σωστά την αβάνς και το μείγμα στα εργοστασιακά επίπεδα. ¶ν ελέγξεις τις πιέσεις, δώσε μου τις τιμές που βρήκες, μήπως βοηθήσω περισσότερο.

Ελπίζω να σου είναι χρήσιμα. Το κακό είναι οτι άν πάς σε μηχανικό και του τα πείς όλα αυτά, θα σκάσει στα γέλια, τα μισά θα σου πεί οτι δεν παίζουν ρόλο, τα άλλα μισά δεν θα ξέρει πώς να τα κάνει, καί όλα ούτως ή άλλως θα βαριέται. Υπάρχουν μηχανικοί που το γνωρίζουν αυτό το σύστημα πολύ καλά, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω να σου συστήσω κανέναν. Μπορώ να σε βοηθήσω και εγώ σε πολλά απο αυτά, με εξαίρεση τα βασικότερα (τις πιέσεις καυσίμου και τα καυσαέρια, αφού δεν έχω τον απαραίτητο εξοπλισμό! :sad: )

Όπως και να ΄χει, όσον αφορά τις μετατροπές, εξαρτάται βασικά απο το τί θέλεις.

Μπαίνει φίλτρο στον παπά, αλλά όχι φιλτροχοάνη-βαρελάκι ή σκούπα, γιατι στον παπά πάνω βρίσκεται το looft. Μπορείς όμως να τρυπήσεις το κάτω μέρος του φιλτροκουτιού για να τραβάει περισσότερο αέρα. 40-70 ευρώ

Εξάτμιση φυσικά, αφήνεις το μπροστινό ώς έχει (είναι ήδη ελεύθερο), αλλάζεις το τελικό με ένα ελεύθερο, και το μεσαίο ή το καταργείς (αλλά μετά πολλή βαβούρα ), ή το αφήνεις ώς έχει, ή το αλλάζεις με ένα ελεύθερο. (150-400 ευρώ)

Μιά απο τις καλύτερες μετατροπές για μένα είναι ένα καλό χταποδάκι 4-1 (κατά προτίμηση στα κάρβουνα) για να ανοίγεις ακόμα καλύτερα και μέχρι τους κόφτες.

(δέν έχω ιδέα, υποθέτω 200-500 ευρώ)

Απο κεί και πέρα τα πράγματα αγριεύουν. Ροική εξέλιξη θα σου δυναμώσει πολύ το μοτέρ, και θα στροφάρει μέχρι τους κόφτες σάν τρελό. (200-450 ευρώ)

Ένα ζευγαράκι εκκεντροφόρους για να παραδώσεις και τις τελευταίες χαμηλές ροπές που σου είχαν μείνει στον βωμό του τρελλού στροφαρίσματος και της ιπποδύναμης. Αγριεύουμε λίγο τον εισαγωγής, και ίσως λίγο περισσότερο τον εξαγωγής. Ακριβή νούμερα που να δουλεύουν καλά είναι κάτι το οποίο ψάχνω αυτή τη στιγμή. (300-1000 ευρώ)

¶ν βάλεις εκκεντροφόρους, ελαφρό ξυρισματάκι στο καπάκι για να πάρουμε πίσω λίγο απο την συμπίεση και τις χαμηλομεσαίες ροπές που πουλήσαμε με τους εκκεντροφόρους (50-100 ευρώ? άν ανοίξεις καπάκι το κάνεις ούτως ή άλλως...)

Στρόφαλος, μπλόκ και μπιέλες απο ABF ή 9Α, και έγινες 2 λιτρος. Οι ψηλές στροφές χαμηλώνουν, αλλά όλα τα άλλα χαρακτηριστικά του μοτέρ (ροπές και ιπποδύναμη), αυξάνονται. Τιμή εξαρτάται απο τροπετά και μηχανικούς.

¶ν υποθέσουμε οτι κάνεις όλα τα παραπάνω εκτός απο το μπλόκ, κοιτάς σε νούμερα της τάξης των 165-185 αλόγων, με χρήματα της τάξης των 1500 (στην καλύτερη) με 3000 (στην χειρότερη) ευρώ.

Απο κεί και πέρα, άν αλλάξεις μοτέρ, μπορείς να βάλεις περίπου ότι θές πάνω, απο VR6 (απο mk3, τόσο βαρύ που το αμάξι δεν οδηγείται), 1.8T (απο την κουτσή μαρία, πανάκριβο σχετικά, και άντε βρές μηχανικό να στο περάσει σε mk2, γίνεται πάντως), 2.0 απο mk3 (abf ή 9a, η πιό κλασσική αλλαγή, τουρμπίζεται και είσαι μάγκας), G-60 (για μένα η καλύτερη περίπτωση για mk2), ό,τι νά'ναι.

Χριστέ μου, πρέπει να αρχίσω να γράφω μικρότερα posts!!!!

-Θα ηθελα να αναφερω πως εχω golf mk3 μονου ψεκασμου κ εχω προβλημα στο ριλαντι τ..παιζει τις στροφες απο 700-900 κ καποιες φορες σβηνει απο μονου του...οταν ττο ξεκιναω ρεταρτει απιστευτα πολυ μεχρι τις 2,500-3000 στροφες...μπορει καποιος να με βοηθησει ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.