Jump to content
GDal

Golf 5 - Bilstein B4,B6,B8, B12-14 & Ελατήρια (Hr - Eibach) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Κοίτα, τα Sachs Perfomance φοράει μαμά το Sportline και δεν έχουν σχέση σε κράτημα με τα Bilstein...

Εγώ φορούσα εδώ κι ένα 6μηνο περίπου τα sprint με τα μαμά ελατήρια sportline(χαμήλωμα 15mm).

Από κράτημα μια χαρά, αλλά κάθε ανωμαλία...την καταλάβαινες.

Αφού οδήγησα ένα Α3 με συνδυασμό bilstein-HR 5ποντα, είδα ότι με τα aftermarket ελατήρια κέρδιζε και σε κράτημα και (έκπληξη!!!) σε άνεση!!

Έτσι, αποφάσισα να περάσω και τα ελατήρια στο Golf μου. Μόλις τώρα γύρισα από το συνεργείο και έβαλα τα HR-35mm.

Από τις πρώτες εντυπώσεις μου, το αμάξι κέρδισε ποοολύ σε άνεση, και να φανταστείς ότι δεν έχουν ακόμα κάτσει τα ελατήρια...

¶ρα αν δεν είναι το οικονομικό το πρόβλημα κι αν οι +-2 πόντοι δε σε ενοχλούν θα σου πρότεινα να βάλεις τον συγκεκριμένο συνδυασμό. :lol:

τι εννοεις οταν λες "να κατσουν τα ελατηρια?"

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο ψαξιμο,Kwiii,bilstein pss9-10,κατεληξα H&R Bilstein sprint.Tα τοποθετησα εχθες.Συνολικο κοστος 720 ευρω,με ευθηγραμμιση.Το αυτοκινητο εγινε πιο σφιχτο ομως κοπαναει λιγοτερο απο τα εργοστασιακα.Επισης χαμηλωσε 2 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σετ από Gt, για να μην το κάνουμε κούτσουρο κι αυτό το αμάξι αλλά δεν...

Οπότε σε λίγο καιρό θα πάμε για Bilstein ...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

nikdev said:
Πέρασα σετ από Gt, για να μην το κάνουμε κούτσουρο κι αυτό το αμάξι αλλά δεν... ίσως κάποιο άλλο σετ ελατηρίων...
Οπότε σε λίγο καιρό θα πάμε για Bilstein

 

Απ'όσο ξέρω το GT (και GTi) είναι ήδη 3 πόντος χαμηλότερο από nomal golf (1.5 cm από gt sport, sportline).

Δεν ξέρω κατά πόσο θα'χεις αξιόλογες διαφορές.

Καλύτερα να πας σε μια πιο ουσιαστική λύση. Coilover αν το αντέχεις οικονομικά ή αλλαγή αμορτισέρ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω το GT (και GTi) είναι ήδη 3 πόντος χαμηλότερο από nomal golf (1.5 cm από gt sport, sportline).

Δεν ξέρω κατά πόσο θα'χεις αξιόλογες διαφορές.

Καλύτερα να πας σε μια πιο ουσιαστική λύση. Coilover αν το αντέχεις οικονομικά ή αλλαγή αμορτισέρ.

Γι'αυτό είσαι σίγουρος? Πρώτη φορά το ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό είσαι σίγουρος? Πρώτη φορά το ακούω.

GT - Gt sport παλιό sportline έχουν την ίδια. Δεν είναι 3 πόντοι

Link to comment
Share on other sites

GT - Gt sport παλιό sportline έχουν την ίδια. Δεν είναι 3 πόντοι

OK τότε έτσι θα'ναι, γράψε λάθος.

Με χαμηλότερα ελατήρια θα πατάς λίγο καλύτερα στις στροφές, λόγω χαμηλότερου κέντρου βάρους.

Βέβαια η διαδρομή της ανάρτησης θα μειωθεί, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την άνεση και τη ζωή των μαμά αμορτισέρ σου.

Οι κλίσεις όμως δε θα μειωθούν ιδιαίτερα...δουλειά των αμορτισέρ είναι άλλωστε αυτή.

Edited by Vangelis V
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα συμφωνήσω με την επιλογή Bilstein(sprint) + HR(Κόκκινα) Τιμή μόνο αμορτισέρ τοποθετημένα 570¤ (Τα ελατήρια τα είχα πάρει από ένα φίλο αλλά ο τυπάκος μου τα πέρασε χωρίς πρόσθετη επιβάρυνση). Τα έβαλα πριν μια εβδομάδα και πράγματι ούτε κοπανάει, κρατάει πολύ καλύτερα και γενικά το αμάξι είναι πιο σφικτό...!

Και φανταστήτε ότι μένω στη Κυψέλη...με τους πιο χάλια δρόμους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες εχω ενα τςι με προγραμμα και ειμαι αναμεσα σε bilstein hr kai kw 1. Εσεις τι θα προτιμουσατε??? Τις γνωμες σας σας παρακαλω γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος. Η διαφορα ειναι +400e για την kw1. Αξιζει???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες εχω ενα τςι με προγραμμα και ειμαι αναμεσα σε bilstein hr kai kw 1. Εσεις τι θα προτιμουσατε??? Τις γνωμες σας σας παρακαλω γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος. Η διαφορα ειναι +400e για την kw1. Αξιζει???

Πιστευω ότι οποιαδήποτε επώνυμη coilover είναι καλύτερη από ένα απλό σετ αμορτισέρ-ελατήρια.

Τα Bilstein με τα HR κάνουν, βέβαια, κι αυτά τη δουλειά τους.

Έτσι κι αλλιώς δεν αλλάζεις ανάρτηση κάθε μέρα. Αν έχεις τα +400 για kw1 (που νομίζω μπορεί να τη βρεις και φτηνότερα) προτείνω να τη βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι οποιαδήποτε επώνυμη coilover είναι καλύτερη από ένα απλό σετ αμορτισέρ-ελατήρια.

Τα Bilstein με τα HR κάνουν, βέβαια, κι αυτά τη δουλειά τους.

Έτσι κι αλλιώς δεν αλλάζεις ανάρτηση κάθε μέρα. Αν έχεις τα +400 για kw1 (που νομίζω μπορεί να τη βρεις και φτηνότερα) προτείνω να τη βάλεις.

Για bilstein ρυθμιζομενη σε γκολφ τςι ξερει κανεις τιποτα? Την φοραει ενα κουπρα παντως και κραταει κορυφαια χωρισ να ειναι σκληρη. Δεν μιλαω για ρςς9!!! Την απλη που ρυθμιζει μονο υψος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι οποιαδήποτε επώνυμη coilover είναι καλύτερη από ένα απλό σετ αμορτισέρ-ελατήρια.

Τα Bilstein με τα HR κάνουν, βέβαια, κι αυτά τη δουλειά τους.

Έτσι κι αλλιώς δεν αλλάζεις ανάρτηση κάθε μέρα. Αν έχεις τα +400 για kw1 (που νομίζω μπορεί να τη βρεις και φτηνότερα) προτείνω να τη βάλεις.

Βαγγελη εσυ φορας αμορτισερ - ελατηρια ή μονο ελατηρια HR? Ποσο σου πηγαν? Ασχετο: Ο προφυλακτηρας κορυφη! :huh: Ποσο σου πηγε μαζι με βαψιμο?

Απο που τον αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες εχω ενα τςι με προγραμμα και ειμαι αναμεσα σε bilstein hr kai kw 1. Εσεις τι θα προτιμουσατε??? Τις γνωμες σας σας παρακαλω γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος. Η διαφορα ειναι +400e για την kw1. Αξιζει???

έαν έχεις οικονομική δυνατότητα τόρε αβλέπει φίλε για την KW1

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη εσυ φορας αμορτισερ - ελατηρια ή μονο ελατηρια HR? Ποσο σου πηγαν? Ασχετο: Ο προφυλακτηρας κορυφη! ;) Ποσο σου πηγε μαζι με βαψιμο?

Απο που τον αγορασες?

Φοράω αμορτισέρ Bilstein Sprint (κίτρινα) χοντρομπούκαλα και ελατήρια HR 35mm.

Τιμή 570Ε τα Bilstein και 230Ε τα HR με τοποθέτηση.

Ο προφυλακτήρας είναι της Caractere.

Εδώ : http://www.caractere.com/ θα τον δεις επίσης.

Και εδώ : http://www.autosport.gr/index.html για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

έαν έχεις οικονομική δυνατότητα τόρε αβλέπει φίλε για την KW1

Εχω πολυ καλες εντυπωσεις απο bilstein pss (οχι την ρςς9). Αριστο κρατημα χωρις το brake dance (πανω κατω) της kw. Kαι χωρις να κοπαναει εννοειται. Την εχει βαλει κανεις σε γκολφ για να μας πει περισσοτερα?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι να σου πώ, αλλά ξέρω ότι τα KW είναι μιά σοβαρή εταιρία, εντάξυ εγώ έχω βάλει PSS10 στο Passat και Weitech στο Polo, το PSS10 είναι τρελό στύσιμο! τώρα το θέμα είναι έσυ τι θές, και πώσο θές να βάλεις βαθιά το χερι στην τσέπη ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι να σου πώ, αλλά ξέρω ότι τα KW είναι μιά σοβαρή εταιρία, εντάξυ εγώ έχω βάλει PSS10 στο Passat και Weitech στο Polo, το PSS10 είναι τρελό στύσιμο! τώρα το θέμα είναι έσυ τι θές, και πώσο θές να βάλεις βαθιά το χερι στην τσέπη :D

Ναι δεν διαφωνω για το στησιμο αλλα εχεις και απιστευτο κοπανημα πραγμα που θελω εγω να αποφυγω. παντωσ σε ιμπιζα κουπρα η συγκεκριμενη αναρτηση δουλευει αριστα συμφωνα παντα με αυτα που ζηταω εγω απο μια σπορ αναρτηση.

Link to comment
Share on other sites

eibach pro kit η sportline προτεινετε για το golf v gt sport 140?για την ωρα σε μαμα αναρτηση...μετα μαλλον bilstein...

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα θελα να χαμηλωσω το golfaki μου κανα 2-3 ποντους, μπορειτε να μου προτινετε κατι αξιοπιστο και σχετικα φτηνο?? το αυτοκινητο ειναι golf v gt sport(140ps). φοραει πλεον 17αρες ζαντες oz και ελαστηκα 225/45/ZR17, εχει και προγραμμα(205ps). δεν ξερω αν αυτα παιζουν καποιο ιδιαιτερο ρολο, αλλα τα αναφερω για να εχετε μια συνολικη εικονα του αυτοκινητου!!!

Link to comment
Share on other sites

ένα setup Bilstein B8 Sprint & H&R 3,5cm είσαι τζάμι ;)

Link to comment
Share on other sites

τίμες πάνω κάτω κανα 600άρι? θα έχεις ένα πολύ μικρό κοπάνιμα δυστιχός...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.