Jump to content
gtse

ευθυγραμμιση...

Recommended Posts

ρε παιδια γνωρίζουμε κανα σωστο ευθυγραμμισα???????

γιατι απο τοτε που αλλαξα αμορτισερ μετα τα 100 τραβαει λιγο δεξια. Το έχω παει σε 2-3 αλλα ακομα το προσπαθουν... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ερωτηση?

λοιπον, εδω και μια εβδομαδα εχω νεες ζαντες (16αρες) και λαστιχα, ομως γυρω στα 80-90 και παραπανω το τιμονι τρεμει πολυ εντονα. Πηγα το εδειξα και στον λαστιχα που τα εβαλα και μου λεει κανε καποια χιλιομετρα(καμια 1000αρα) και ελα να σου ξανακανω ευθυγραμμιση. Εχει συμβει σε κανενα αλλο αυτο? Ειναι λογικο να θελει καινουργια ζαντα και λαστιχο δευτερη ευθυγραμμιση?

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ερωτηση?

λοιπον, εδω και μια εβδομαδα εχω νεες ζαντες (16αρες) και λαστιχα, ομως γυρω στα 80-90 και παραπανω το τιμονι τρεμει πολυ εντονα. Πηγα το εδειξα και στον λαστιχα που τα εβαλα και μου λεει κανε καποια χιλιομετρα(καμια 1000αρα) και ελα να σου ξανακανω ευθυγραμμιση. Εχει συμβει σε κανενα αλλο αυτο? Ειναι λογικο να θελει καινουργια ζαντα και λαστιχο δευτερη ευθυγραμμιση?

ζυγοσταθμηση ενοεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest Scientific
¶ν έχεις στραβιά δισκόπλακα τρέμει μόνο όταν πατάς φρένο!!!

Όχι απαραίτητα μόνο εκεί! ¶μα έχουν στραβώσει σχετικά πολύ τρέμουν και στην κίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Αν τρεμουν εν κινησει ειναι τα πισω.

Ας κανει ομως πρωτα ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση και αν δεν λυθει το προβλημα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν τρεμουν εν κινησει ειναι τα πισω.

Ας κανει ομως πρωτα ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση και αν δεν λυθει το προβλημα βλεπουμε.

+1

Link to comment
Share on other sites

ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση δεν ξερω. καποιο απο τα δυο. Βασικα το κανει συνεχεια και ποιο εντονα οταν παταω γκαζι, οταν το αφηνω και τσουλαει ειναι πιο ανεπαισθητο το τρεμουλο. Τα φρενα μια χαρα τα βλεπω να δουλευουν. Στο αμαξι εχω 45.000km. Αυριο ή τη δευτερα θα παω να δω τη θα γινει.

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση δεν ξερω. καποιο απο τα δυο. Βασικα το κανει συνεχεια και ποιο εντονα οταν παταω γκαζι, οταν το αφηνω και τσουλαει ειναι πιο ανεπαισθητο το τρεμουλο. Τα φρενα μια χαρα τα βλεπω να δουλευουν. Στο αμαξι εχω 45.000km. Αυριο ή τη δευτερα θα παω να δω τη θα γινει.

Έχεις κοιτάξει ποτέ τα σινεμπλόκ σου??? άν είναι τελέιως κομένα και αυτά μπορεί να προκαλέσουν τέτοιο τρέμουλο

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτησω και εγω κατι.ζυγοσταθμηση θελει οταν σε τραβαει το τιμονι (δηλ οταν στριβει μονο του λιγο) και ευθηγραμηση κανουν στις ζαντες οταν τρεμει το τιμονι στα πολλα χιλιομετρα?

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτησω και εγω κατι.ζυγοσταθμηση θελει οταν σε τραβαει το τιμονι (δηλ οταν στριβει μονο του λιγο) και ευθηγραμηση κανουν στις ζαντες οταν τρεμει το τιμονι στα πολλα χιλιομετρα?

Αναποδα!!!!!!!!!!!!!!! tongue.gif

Στην ζυγοστάθμηση βάζουν βαρίδια για να ζυγίσουν τον τροχό ώστε να έχει σε όλες τις απέναντυ μεριές το ίδιο βάρος και να μή μπαλατζάρει στις μεγάλες ταχύτητες

Στην ευθηγράμηση επαναφέρουν τον μπρστά και πίσω άξωνα όπως και το τιμόνη σε θέση τέτοια που οι πισω τροχοί να έχουν σημετρική διαφορά με τους μπροστά.

Συνήθως το μπρός και πίσω μετατρόχιο διαφέρουν μεταξύ τους με το μπροστά να είναι μεγαλύτερο στα μπροστινοκίνητα και μεγαλύτερο πίσω στα πισωκίνητα.

Με λίγα λόγια ο πίσω τροχός δεν είναι ποτέ στην ίδια ευθεία με τον μπροστά.Αν για κάπιο λόγο πχ αλλαγή αμορτισέρ, στην αριστερή μερια ο πίσω τροχός εχει διαφορά με τον εμπρός 3mm και στην δεξιά 5mm τότε στην ευθυγράμηση θα το κάνουν 4mm και από τις 2 ρυθμίζοντας τα ψαλίδια μπροστά ή τα πίσω ή και τα 2.

Μετά έχει σειρά το τιμόνι:τοποθετώντας το τιμόνι στην ευθεία βλέπουν τί απόκλειση έχει ο δεξής τροχός από τον αριστερό στην γωνία κάστερ και κάμπερ. και τους διορθώνουν ώστε ο ένας να έχει τις ίδιες γωνίες με τον άλλο.

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τα σινεμπλοκ? κατσε θα παω το απογευμα αν προλαβω και βλεπουμε

Τα σινεμπλόκ υπάρχουν μεταξύ των ψαλιδιών και του σασί.Τα 9Ν πάσχουν σε αυτόν τον τομέα μιάς και τα μαμά κόβωνται αρκετά νωρίς(συχνά πρίν τις 50.000χλμ)Αν είσαι ακόμα μέσα στην εγκύηση υπάρχει οδηγεία από την VW να αντικατασταθούν δωρεάν.Αν έχει περάσει ο χρόνος τότε να ζητήσεις ενησχυμένα σινεμπλόκ.

Link to comment
Share on other sites

και πως θα δω αν υπαρχει προβλημα στα σινεμπλοκ? Μονο μηχανικος μπορει να το δει? η εγγυηση προφανως εχει ληξει, αλλα δευτερα-τριτη πρεπει να παω για το service των 45.000 αρα αν δε λυθει με τη ζυγοσταθμιση θα το ψαξω και αυτο. χθες δεν προλαβα να το παω γιατι οι λαστιχαδες κλεινουν στις 5

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το πηγα σημερα για ζυγοσταθμιση και τωρα ειναι μια χαρα. δεν τρεμει καθολου. Ευτυχως γιατι ειχα τρομαξει με ολες αυτες τις πιθανες βλαβες. φτου φτου φτου μακρυα απο το πολακι

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το πηγα σημερα για ζυγοσταθμιση και τωρα ειναι μια χαρα. δεν τρεμει καθολου. Ευτυχως γιατι ειχα τρομαξει με ολες αυτες τις πιθανες βλαβες. φτου φτου φτου μακρυα απο το πολακι

λοιπον ολοι ειπαν απο 1 γνωμη κι μιας και αυτο το ξερω πολυ καλα ας πω κι εγω κατι για να ξερουμε τι παιζει σε αυτην την περιπτωση

οταν αλλαζεις λαστιχα για τα πρωτα 1000-1500 χλμ το πιο πιθανο ειναι να θελει ζυγοσταθμηση γιατι τα λαστιχα 1. δεν εχουν πατηθει και 2. μπορει να μην εχουν κατσει καλα οποτε κανουμε 1000-1500 χλμ. και μετα παμε για ζυγοσταθμηση. αν το ξανακανει και μετα τοτε θες ισιωμα στις ζαντες πραγμα που θα εχει δει ο λαστιχας εκτος αν ειναι ασχετος

μετα απο αυτες τις 2 ενεργειες που ειναι και οι συνηθησμενες παμε στις υπολοιπες δισκοι σινεμπλοκ κ.α.

α και αφου κανεις την πρωτη σου ευθηγραμιση καλο ειναι να τα κανεις πακετο ευθηγραμιση-ζυγοσταθμηση ;)

Link to comment
Share on other sites

οι ζαντες ειναι καινουργιες. μολις αλλαξα απο 14αρες σε 16αρες. Γι'αυτο ηλπιζα να ειναι αυτο

κοιτα αν οι ζαντες δε εχουν παθει [ειναι καινουριες αρα πολυ δυσκολο] τοτε οι ζαντες δεν ευθυνονται για την ζυγοσταθμιση

οι ζυγοσταθμισεις γινονται [τις περισσοτερες φορες] για τα πατηματα που κανουν τα λαστιχα στο δρομο [στροφες, φρεναρισματα, χωματοδρομοι, λακουβες, σαμαρακια, χαλικακια κτλ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.