Jump to content
filippos

Προβλημα με Clima

Recommended Posts

Να βρωμίσει σε ένα μόνο χρόνο θεωρείται από τραγικό έως απαράδεκτο.

Κανονικά, η VW ζητάει αλλαγή φίλτρου στη 2ετία.

Το δικό μου κλείνει τρία χρόνια σε 15μέρες. Πέρισυ του άλλαξα το φιλτράκι του.

Ποτέ δε μύρισε, ούτε στο ελάχιστο.

Μήπως πρέπει να σου τσεκάρουν και αεραγωγούς για την περίπτωση που θέλουν και αυτοί καθάρισμα;

Τι λένε οι υπόλοιποι;

Link to comment
Share on other sites

εαν καπνιζεις μεσα στο αμαξι με ανοιχτο το κλιμα τοτε σιγουρα θελουν καθαρισμα οι αεραγωγοι.

αν δω κανενα να καπνιζει μεσα στο αυτοκινητο ισα που τον εχω κρεμασει αναποδα. Το τασακι ειναι σφραγισμενο :cry:

εκανα μια δοκιμη ομως. Το εβαλα πρωτα στο eco και δουλεψε στο τερμα και μετα στο κλιμα και δεν μυριζε.

Θα πεσει κι ενας καθαρισμος και αλαγη φιλτρου και θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο ;)

Αλλαγη φιλτρου καμπινας και καθαριστικο υγρο στους αεραγωγους.

Τωρα δεν μυριζει και ειναι οκ.

Μαλλον χρειαζεται μια φορα τον χρονο.

Το φιλτρο ειχε πανω απο μυγακια μεχρι φυλλα ..... αηδια :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγουμε νεο τοπικ, συνεχιζω αυτο...

Εχθες ξεκινησα απο την δουλεια το μεσημερι με εξωτερικη θερμοκρασια 20 βαθμους.

Καθως οδηγουσα ενιωθα ενα ζεστο αερα να ερχεται πανω μου (οχι με ενταση, απλως εβγαινε) απο τον αεραγωγο

της αριστερης πορτας. Τσεκαρω τους υπολοιπους 3 (2 κεντρικους κ τον δεξι) τιποτα.

(το clima κλειστο και ολοι οι αεραγωγοι ανοιχτοι, εννοειται ε.. :huh: )

Ανοιγω το clima για ενα λεπτο να δουλεψει και αρχισε να βγαζει κρυο αερα παλι μονο απο τον

αριστερο αεραγωγο. Οι 2 κεντρικοι τιποτα. Το ξανακλεινω.

Ο αερας συνεχισε να βγαινει παλι αυτη τη φορα με θερμοκρασια περιβαλλοντος.

Υπαρχει καποιος που να μπορει να μου εξηγησει τι συμβαινει?? :rolleyes:

Αυτο που κανει το clima-αεραγωγοι ειναι φυσιολογικο??

Τα φωτα σας please!!!

Link to comment
Share on other sites

Το να βγάζει λίγο (ελάχιστο) ζεστό αέρα ενώ το clima είναι κλειστό και οι αεραγωγοί ανοιχτοί είναι φυσιολογικό.

Το να σου δουλεύει όμως ΜΟΝΟ ένας αεραγωγός σε κάθε περίπτωση είναι πρόβλημα.

Ή έχουν μπουκώσει οι υπόλοιποι, ή για κάποιο λόγο κόλλησε το συστηματάκι που τους ανοίγει και τους κλείνει.

Δεν το πας να σου το δούνε κάπου;

Link to comment
Share on other sites

καντε μια δοκιμη....βαλτε τον αερα στο πανω βελακι, πατηστε το off και καντε μερικα χιλιομετρα με καποια ταχυτητα, οχι μεσα στην πολη δηλαδη.

μετα απο λιγη ωρα αν πιασετε τους αεραγωγους θα δειτε οτι ειναι ζεστοι...φαινεται οτι οταν ειναι κλειστο περναει πολυ ελαχιστος ζεστος αερας απο μεσα...

αυτο γινεται περισσοτερο στους πλαινους αεραγωγους.

δεν θεωρω οτι ειναι προβλημα και το παρατηρησα τυχαια, απλα μετα εκανα δοκιμες και το ξαναεντοπισα και το τσεκαρα στο δικο μου 1.6 και σε ενα GTI ενος φιλου. ( για κλιμα μιλαμε παντα)

δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτη η παρατηρηση

Link to comment
Share on other sites

Ο αερας προφανως ερχεται απο τον κινητηρα...

Αλλα μονο στους ακραιους αεραγωγους και οχι στους κεντρικους...

Θα το επεξεργαστω λιγο να δω μηπως βγαλω καμια ακρη.

Παντως εαν καποιος εχει αναλογη εμπειρια ή ξερει τι παιζει ας ποσταρει..

Link to comment
Share on other sites

Ο αερας προφανως ερχεται απο τον κινητηρα...

Αλλα μονο στους ακραιους αεραγωγους και οχι στους κεντρικους...

Θα το επεξεργαστω λιγο να δω μηπως βγαλω καμια ακρη.

Παντως εαν καποιος εχει αναλογη εμπειρια ή ξερει τι παιζει ας ποσταρει..

Καλημέρα επάνω στο ταμπλώ υπάρχει ένας μεγάλος αεραγωγός που έχει μια ροδέλα για να τον ανοίγει και να τον κλείνει. Αν κλείσετε αυτόν τον αεραγωγό με την ροδέλα τότε μόνο θα έρχετε αέρας στους κεντρικούς αεραγωγούς.

Link to comment
Share on other sites

Ο αερας προφανως ερχεται απο τον κινητηρα...

Αλλα μονο στους ακραιους αεραγωγους και οχι στους κεντρικους...

Θα το επεξεργαστω λιγο να δω μηπως βγαλω καμια ακρη.

Παντως εαν καποιος εχει αναλογη εμπειρια ή ξερει τι παιζει ας ποσταρει..

και μενα μου το κανει, στους δυο ακρινους αεραγωγους,δεν νομιζω να ειναι κατι, δεν ειναι δυνατον να το κανει σε ολους μας και να ειναι προβλημα. μαλλον ειναι φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο ;)

Αλλαγη φιλτρου καμπινας και καθαριστικο υγρο στους αεραγωγους.

Τωρα δεν μυριζει και ειναι οκ.

Μαλλον χρειαζεται μια φορα τον χρονο.

Το φιλτρο ειχε πανω απο μυγακια μεχρι φυλλα ..... αηδια :)

Τι καθαριστικό υγρό έβαλες? Από που το πέρασες?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την θερμοκρασια του αερα που πεταει οταν ειναι κλειστο το clima ευθυνεται, σε ποια θερμοκρασια ειχατε την προηγουμενη φορα το clima ή econ οταν δουλευε.

Δηλ. Εαν ειχε εξω κρυο και αναψατε το econ στους ~24C για να ζεσταθει η καμπινα, και μετα το κλεισατε, την επομενη φορα που θα κανετε βολτα το αμαξι θα μπαινει μεσα ζεστος αερας. Εαν το ανοιξετε το econ και χαμηλωσετε την θερμοκρασια και το ξανα κλεισετε, τοτε θα διαπιστωσετε οτι ερχεται πιο κρυος αερας.

Link to comment
Share on other sites

παιδα εχω ενα golf 3 1800 cc 92 τι διαφορα εχει.. το clima απο αιρ-κοντισιον? το golf που εχω εχει τρεις διακοπτες ζεστο βγαζει παντος τωρα για το καλοκαιρι δεν ξερω αν βγαζει κρυο αερα ..δεν το εχω δοκιμασει, ποσο κανει να περασω ενα AIR-KΟNTISION ΜΟΥ ειπαν απο 300 ευρο μεχρι 1700 ευρο για αιρ-κοντισιον ενα καλο συνεργειο μπας κ βγαλω ακρη...ειμαι καινουργιος εχω το golf τρεις εβδομαδες αναπηρικο απο germany το πηρα

post-7980-1206007267_thumb.jpg

Edited by peterf
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, είχα κι εγώ κανα-δυο MkIII αν και έχουν περάσει ΠΟΛΛΑ χρόνια από τότε. Το δικό σου αυτή τη στιγμή έχει μόνο καλοριφέρ. Το aircondition έχει τους ίδιους περιστροφικούς διακόπτες και ενεργοποιείς τον κομπρέσσορα μέσω ενός κουμπιού δίπλα σε εκείνο του θερμαινόμενου πίσω τζαμιού. Υπάρχει και κουμπί ενεργοποίησης της ανακύκλωσης στο ίδιο σημείο. Το climatronic είναι εντελώς αυτοματοποιημένο air-condition, με εντελώς διαφορετική πρόσοψη, ενα κάρο αισθητήρες θερμοκρασίας (εσωτερικού χώρου, κλπ) και θέλει ΠΟΛΛΑ ανταλλακτικά (ακόμη και διαφοερετικούς αεραγωγούς που ενσωματώνουν τους αισθητήρες) καθώς και πολύ ξήλωμα:

7c97_1.JPG

Εγώ πήγα στη Diavia και έμεινα εξαιρετικά ευχαριστημένος τότε. Η τιμή ήταν κοντά στις 400.000δρχ το 1996 για το air-condition.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

παιδες το κομπρεσσερ του κλιμα μάλλον παρεδωσε το πνεύμα ή για να ακριβολογώ η ηλεκτροβαλβίδα του..... καμιά ιδέα?

Πως το εβγαλες αυτό το συμπέρασμα? Αν ειναι ετσι αλλαζεις στην καλυτερη το πηνίο του ή ολη την βαλβίδα.Μικρό το κακό. Λογικα θα χασεις όλο το φρεον και θα πρεπει να σου κανουν κενο και πληρωση εκ νεου

Link to comment
Share on other sites

Πως το εβγαλες αυτό το συμπέρασμα? Αν ειναι ετσι αλλαζεις στην καλυτερη το πηνίο του ή ολη την βαλβίδα.Μικρό το κακό. Λογικα θα χασεις όλο το φρεον και θα πρεπει να σου κανουν κενο και πληρωση εκ νεου

βασικα δεν το εβγαλα εγω το συμπερασμα αλλα το θέμα ειναι αν πουλάνε μεμονωμένα τη βαλβίδα και αποτι καταλαβα αυτό δεν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τα φωτα σας...

Εχθες σε ανηφορικο ελαφρως δρομο, με αλλαγες στην 3-4 και 4-5 στις 6.000 στρ/λεπ και αρκετα χιλιομετρα (120-130)

και κλειστο το clima αρχισε ο αεραγωγος να βγαζει πολυ αερα...

Παιζει κατι να ανησυχω η ολλα οκ...

Πως γινεται να περναει ο αερας και τοσος πολυς αφου το κλιμα ειναι κλειστο??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια προχθες που εβαλα το a/c δεν μου εβγαζε κρυο αερα.Το αφησα για λιγο να δουλεψει αλλα το ιδιο αποτελεσμα.Τι λετε να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια προχθες που εβαλα το a/c δεν μου εβγαζε κρυο αερα.Το αφησα για λιγο να δουλεψει αλλα το ιδιο αποτελεσμα.Τι λετε να ειναι?

θελει φρεον στανταρ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τα φωτα σας...

Εχθες σε ανηφορικο ελαφρως δρομο, με αλλαγες στην 3-4 και 4-5 στις 6.000 στρ/λεπ και αρκετα χιλιομετρα (120-130)

και κλειστο το clima αρχισε ο αεραγωγος να βγαζει πολυ αερα...

Παιζει κατι να ανησυχω η ολλα οκ...

Πως γινεται να περναει ο αερας και τοσος πολυς αφου το κλιμα ειναι κλειστο??

Κανενας που να ξερει τι παιζει????????

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια προχθες που εβαλα το a/c δεν μου εβγαζε κρυο αερα.Το αφησα για λιγο να δουλεψει αλλα το ιδιο αποτελεσμα.Τι λετε να ειναι?

Τελικα δεν ειχε φρεον.Μου εβαλαν φρεον και ενα υγρο για να δουν αν υπαρχει διαροη απο πουθενα.Θα ξανα παω σε κανα δυο μηνες να το ξαναδουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.