Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Κόστος των Service.

Recommended Posts

Ειλικρινά το μόνο 100-150 ευρω για λαδια πως το τοποθετείτε ρε παιδια;

Πραγματικα ψάχνετε το λίγο καλύτερα γτ τέτοιες εποχές δεν είναι να πετάμε λεφτα. Τα λαδια ούτε 40 ευρω δεν έχουν και 5-7 ευρω το φίλτρο. Να σου πάρει και ένας 10-15 ευρω να στα αλλάξει ... Σύνολο 62 ευρω στη χειρότερη.

Εκτός αν δικαιολογείται τα υπόλοιπα 40-100 ευρω τον έλεγχο του αυτοκινητου.

Πλέον αν ψαχτείς με 150 ευρω κάνεις γενικό σερβις με λαδια φίλτρα μπουζι κτλ.

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο φιλε. ακομα και τα 100 ευρω γι αυτες τις εργασιες και σε αυτους τους καιρους ειναι παρα πολλα. αλλα τι μπορουμε να κανουμε γι αυτο; μαλλον τιποτα απο τη στιγμη που υπαρχει στη μεση η εγγυηση. σ αυτο στηριζονται και οι αντιπροσωπιες και βαρανε στ αυτια

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις μόνο σου τα λαδια και τα φίλτρα και να πας στην αντιπροσωπεία να στα αλλάξουν. Αν σου πει πάνω απο 15 ευρω για αλλαγη λαδιων φτυσε τους και φύγε.

Αυτο να κάνεις.

Υπάρχουν πολλα site που στα στέλνουν ΣΠΙΤΙ μιας και είσαι επαρχία όπως έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ηξερα οτι μπορω να το κανω αυτο σε αντιπροσωπια. απο επαρχια ειμαι αλλα μενω θεσσαλονικη. πριν μερικους μηνες ειχα χτυπυση ενα πουλι και μου εσπασε το πλαστικο απο τον προφυλακτιρα, κατω ακριβως απο την πινακιδα και πηγα στον μανδυλα να το αλλαξω. 90 ευρω το πλαστικο και 20 ευρω η εργασια, για 15 λεπτα που το ειχαν μεσα. τον πληρωσα και του εδωσα μια φωτογραφια μου να με θυμαται γιατι απο τοτε ουτε απο εξω περναω. τοτε ειχα ρωτησει και για το σερβις και μου ειπε 150 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη έχεις πολλές επιλογές. Θα πάρεις τηλέφωνο και θα τους πεις τα λαδια και το φίλτρο το φέρνω εγω , εσείς σφραγίζεται το book service? σίγουρα κάποιος θα σου πει ναι και α έχεις γλιτώσει αρκετα χρήματα.

Τέτοιες εποχές δεν χαρίζουμε σε κανέναν. Και όπως είπες οποίος δεν γουστάρει με φωτογραφία μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του club.

Στα 70.000 χλμ μόνο λάδια-φίλτρο, φίλτρο καμπίνας δεν αλλάζουμε? (μπουζί άλλαξα πέρσι)

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν έχουμε κάποιο φίλτρο αέρα του κινητήρα που πρέπει να αντικατασταθεί ή κάποιο φίλτρο βενζίνης μιας και το manual δε λέει κάτι.

Φέτος λέω να κάνω το service εκτός αντιπροσωπείας και με δικά μου ανταλλακτικά λάδια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του club.

Στα 70.000 χλμ μόνο λάδια-φίλτρο, φίλτρο καμπίνας δεν αλλάζουμε? (μπουζί άλλαξα πέρσι)

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν έχουμε κάποιο φίλτρο αέρα του κινητήρα που πρέπει να αντικατασταθεί ή κάποιο φίλτρο βενζίνης μιας και το manual δε λέει κάτι.

Φέτος λέω να κάνω το service εκτός αντιπροσωπείας και με δικά μου ανταλλακτικά λάδια κτλ...

Γειά σου γιατρέ.

Λάδια και φίλτρο λαδιού οκ.

Το φίλτρο καμπίνας αν δεν έχεις κάνει πολλά χιλιόμετρα έλεγξέ το.Αν είναι σε καλή κατάσταση φύσηξέ το και βάλτο πάλι στη θέση του.

Φίλτρο βενζίνης δεν έχουμε.Το φίλτρο αέρα κάθε 15000-20000 χλμ αλλαγή.Αν θέλεις βάλε ένα ελευθέρας ΚΝ το οποίο δεν χρήζει αντικατάστασης αλλά καθαρισμού κάθε 15000 χλμ.

Αυτά λοιπόν και καλά θα κάνεις να πας εκτός αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Είναι λογικό να μη μου έχουν αλλάξει ποτέ φίλτρο αέρα κινητήρα μετά από 70.000 χλμ και 6 χρόνια??? :diablo:

Κι όμως ΠΟΤΕ !!! Όλα τα service έγιναν σε επίσημη αντιπροσωπεία κτλ κτλ...

Μπορείς φίλε Professor να μου πεις που ακριβώς βρίσκεται το φίλτρο? και σε τι τιμή παίζει το ΚΝ?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο βρίσκεται μέσα στο πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα το οποίο πρέπει να αφαιρέσεις πάνω από τη μηχανή και μετά αφού ξεβιδώσεις 7-8 βίδες θα το δεις.Είναι δυνατόν να μην στο έχουν αλλάξει ποτέ???Πως αναπνέει το αυτοκίνητο??Έλεος!!!Ενδεικτική τιμή είναι αυτή:

http://streetandcircuit.gr/volkswagen-golf-vgolf-plus-eos-20032009panel-filter-p-81012.html?cPath=3391_3490_3493

Αν ψάξεις θα το βρεις πιστεύω και πιο φθηνό.Και από ebay ακόμη φθηνότερο.Επίσης μια και θα βγάλεις το κάλυμμα της μηχανής καλό είναι να καθαρίσεις και την πεταλούδα εισαγωγής.Στη διάθεσή για ότι άλλο χρειαστείς.Το πτυχίο το πήρες???

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μα ποτέ!!! Ε ρε τι θα δουν τα μάτια μου μόλις βγάλω το παλιό!!!

Κατάλαβα που είναι... Τώρα ελευθέρας σε επόμενο χρόνο γιατί έχουμε και κρίση... όλα MANN τα πήρα τα φίλτρα ελπίζω να ναι απ τα καλύτερα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

4l aral 5-30 longlife 3-> 40euro

φίλτρο αέρα mann ->16 euro

φίλτρο λαδιού mann->10 euro

φίλτρο καμπίνας ενεργού C ->13 euro

Σωστός???

6ο έτος φέτος. Το καλοκαίρι πτυχίο και μεταααα αρχίζουν τα δύσκολα! Θα στείλω και pm :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μα ποτέ!!! Ε ρε τι θα δουν τα μάτια μου μόλις βγάλω το παλιό!!!

Κατάλαβα που είναι... Τώρα ελευθέρας σε επόμενο χρόνο γιατί έχουμε και κρίση... όλα MANN τα πήρα τα φίλτρα ελπίζω να ναι απ τα καλύτερα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

4l aral 5-30 longlife 3-> 40euro

φίλτρο αέρα mann ->16 euro

φίλτρο λαδιού mann->10 euro

φίλτρο καμπίνας ενεργού C ->13 euro

Σωστός???

6ο έτος φέτος. Το καλοκαίρι πτυχίο και μεταααα αρχίζουν τα δύσκολα! Θα στείλω και pm :thumbsup:

Μπράβο πολύ καλές τιμές!!!Πολύ σωστός!!! :thumbsup2:

Καλό πτυχίο λοιπόν!!! ;)

Έχεις απάντηση στο p.m σου

Link to comment
Share on other sites

Για την αναφορά που έγινε για τα αναλώσιμα και για το επισημο δίκτυο... δεν χρειαζεται παιδιά να ενημερώσετε καν πριν πάτε! Κουβαλάτε σε σακούλα τα πραγματάκια σας, και όταν πατε να το αφήσετε εκεί απλα ενημερώνετε ότι στο κάθισμα του συνοδηγού έχετε αφήσει δικά σας λάδια/φίλτρα κτλ κτλ

 

Εφόσον ειναι προδιαγραφών που συμφωνούν με αυτές της VW, τότε δεν τίθεται ΚΑΝΕΝΑ απολύτως θέμα (έχω παει έτσι στο Μανδύλα από το πρώτο σέρβις). Φυσικά με το που λήγει η εγγύηση το θεωρώ μουρλό (στην καλύτερη πολύ large) κάποιος να συνεχίσει να πηγαίνει στο επίσημο δίκτυο της VW! Οι τιμοκατάλογοι τους ειναι υπερβολικά ακριβοι, ενώ και αντικειμενικά μιλώντας οι γνώσεις των τεχνικών που κάνουν την "χαμαλοδουλειά" αμφιβόλου επιπέδου σε ότι έχει να κάνει με τα "εκτός σεμιναριου"!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον περνω τηλ χθες σε αντιπροσωπια να κλεισω ραντεβου για το σερβις των 30.000 χλμ. πασσατ 1.6 τδι. πριν κλεισω για τη μερα ρωταω ποσο θα κοστισει. μου ειπε 250 ευρω. επαθα πλακα και ρωταω γιατι τοσο πολυ, ειναι το γενικο το σερβις γι αυτο. τι περιλαμβανει ρωταω, λαδια και ολα τα φιλτρα και διαγνωστικο ελεγχο. και φυσικα το ακυρωσα

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια αντιπροσωπεία πήγες ilias? Εγώ είμαι στα 25,000 χλμ (Β7 tsi)και τον Ιούνιο κλείνω διετία. Πρέπει να φτάσω στα 30.000 χλμ 'η λόγω διετίας πρέπει να πάω σε ένα μήνα? 

Link to comment
Share on other sites

γειά σας παιδιά εγώ που θέλω να κάνω το σερβις τον 60000 σε passat 1,8 dsg και αλλαγή τακακια πόσο θα μου πουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

γειά σας παιδιά εγώ που θέλω να κάνω το σερβις τον 60000 σε passat 1,8 dsg και αλλαγή τακακια πόσο θα μου πουν;;;;

Αγοράζεις 5λ λάδια 70€, φίλτρο λαδιού 10€, και πας σε οποιοδιποτε συνεργείο να στα αλλάξει.. Κόστος αλλαγής 10€ (έτσι έκανα στης 60.000χλμ)..

Τώρα για τα τακάκια άμα είναι τα μπροστά στα αλλάζουν εύκολα άμα είναι όμως τα πίσω θέλει vagcom για να τα αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

στον ιωαννιδη στην κοζανη ρωτησα αλλα δεν το εκανα εκει τελικα το σερβις. νομιζω οτι πρεπει να το πας η ανα 15000 χλμ η ανα ενα χρονο. οποιο ερθει πιο γρηγορα.

τελικα το εκανα σερβις σε αλλο συνεργειο  με τα υλικα που επρεπε για να μη χαθει η εγγυηση. 5 λιτρα λαδια, φ κ , φ λ , φ α , φ π και διαγνωστικο ελεγχο 150 ευρω. δεν ξερω αν μπορουσα να βρω και πιο φθηνα αλλα και 100 ευρω που γλυτωσα μια χαρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Kαλή τιμή σχετικά Ηλία αν και θα μπορούσες να βρεις πιο φθηνά.Το φίλτρο αέρος δεν το έχεις αλλάξει σε ελευθέρας ροής ακόμη??

Link to comment
Share on other sites

οχι ακομα αλλα ειναι μεσα στα σχεδια μου. αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το φιλτρο καμπινας, οταν το εβγαλε για να το αλλαξει επαθα πλακα. δεν φαινοτανε καλα καλα απο τη σκονη και διαφορα χορτα και φυλλα. νομιζες οτι θα εβγαινε και κανενα πουλι απο εκει μεσα

Link to comment
Share on other sites

Kαλή τιμή σχετικά Ηλία αν και θα μπορούσες να βρεις πιο φθηνά.Το φίλτρο αέρος δεν το έχεις αλλάξει σε ελευθέρας ροής ακόμη??

 

Κύριε καθηγητά,αν βγάλω το μαμά φίλτρο και βάλω ένα ελευθέρας ροής πάνελ τύπου K&N green κλπ,θεωρείς οτι θα έχει διαφορά-αξίζει?

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Μικρέ μου μαθητάκο :rolleyes: το καλύτερο είναι η εισαγωγή να αλλαχθεί εξ΄ολοκλήρου.Τότε θα δεις διαφορά.Με το ΚΝ η διαφορά είναι μικρή αλλά αντιληπτή αν μετά βάλεις πάλι το εργοστασιακό φίλτρο.Ο κατασκευαστής υπόσχεται 2% καλύτερη υπποδύναμη και 40% επιπλέον εισροή αέρα.Εγώ αυτό που έχω καταλάβει εδώ και 14 χρόνια που τα χρησιμοποιώ είναι μια σχετικά καλύτερη ρεπρίζ στο γέμισμα των ταχυτήτων.Αυτά τίποτα παραπάνω.... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κύριε καθηγητά θεωρώ οτι το φιλτροκούτι της βαρκούλας μου είναι πολύ καλό διότι ρουφάει κρύο αέρα απο έξω.

 

Μια φιλτροχοάνη δεν θα ρουφάει ζεστό αέρα απο τον χώρο του κινητήρα?

Σε μια δοκιμή που έκανα με χοάνη,θα έλεγα οτι οι εντυπώσεις ήταν:Τρελά ωραίος θόρυβος,αλλά φρου φρού και αρώματα.

 

Θα πάω και αγοράσω ένα πανελάκι ελέυθερο και βλέπουμε τι γίνεται :D

Link to comment
Share on other sites

και γω μαθητης ειμαι, εξαλου οσο ζεις μαθαινεις. και επειδη μ αρεσουν οι αριθμοι και ετσι οπως το εθεσες, ποσο τις εκατο θα παρει αν μπει κατι τετοιο;

http://www.aprthessaloniki.gr/dt_catalog/ci100022-apr-carbonio-stage-1-2-0tdi

αν ταιριαζει βεβαια στο δικο μου

Link to comment
Share on other sites

τοσο ακριβη ειναι η ατιμη; παντως που ρωτησα στο συνεργειο που πηγα για σερβις ( ασχολουνται και με βελτιωσεις ) και σε αλλο μαγαζι που ρωτησα για προγραμα μου ειπαν και οι δυο οτι σε περιπτωση που βαλω προγραμα ενα ελευθερο φιλτρο στο μαμα φιλτροκουτι ειναι υπεραρκετο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.