Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Κόστος των Service.

Recommended Posts

Μου είχε κοστίσει 230¤. Αλλά από ότι παρατηρώ τώρα τα τιμολόγια ενώ στα service των 15.000χλμ και 45.000χλμ μου έβαλαν λάδι shell helix ultra vx 5W30 με 13,5¤/λιτρο, στο service των 30.000χλμ χρησιμοποίησαν shell helix plus 10W40 με 9¤/λιτρο.

Edited by anastos
Link to comment
Share on other sites

15000 με δικα μου 5-30 mobil1 esp formula απο trade-wind.Αλλαγη φιλτρου και εργασια 48 ευρω και τα 2.Ενταξει δεν ειναι γαματη τιμη αλλα ειναι ΟΚ...

ΥΓ Εννοειται οτι αλλαζω λαδια καθε 7500 και εγω απλα στην αντιπροσωπεια παω καθε 15000 :D

Μονος σου τα αλλαζεις τις υπολοιπες φορες;

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο έκανα το service των 30.000χλμ. Σαφώς δεν το έκανα στην αντιπροσωπεία (κλέφτες) και μου βγήκε μόλις 130€... :lol: Λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος και φίλτρο καμπίνας...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα κι εγώ από το service...

130Ε ήταν το δικό μου το κουστούμι. 14.952χλμ, 2.0 τούρμπο...

31,45Ε........εργατικά

1,84Ε.........καθαριστικό υγρό

80,74Ε........λάδι Shell Helix Ultra (5 λίτρα)

15,97Ε........φίλτρο λαδιού

Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι περίμενα πάνω από ώρα (1:20) και κάτι που δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ήταν ότι μου το καθυστερήσανε παραπάνω γιατί περάσανε και μια αναβάθμιση στον εγκέφαλο. Αυτό για μένα σημαίνει ότι ή δεν ξέρουν τι περάσανε (γιατί όσες φορές και να ρώτησα δεν μου απάντησαν στο τι άλλαζε αυτή η αναβάθμιση) ή ήταν απλά μια εύκολη δικαιολογία για την καθυστέρηση του service, χωρίς να έχουν αλλάξει το παραμικρό...

Και από το παραπάνω προκύπτει και μια ερώτηση (που είναι και λίγο off-topic): Αν εγώ αύριο-μεθαύριο βάλω ένα πρόγραμμα της ΜΤΜ, παίζει να μου τα κάνουν άνω κάτω αυτοί με τα προγράμματά τους και τις αναβαθμίσεις?

Σου γράψανε στο βιβλίο αυτοκινήτου τον αριθμό της αναβάθμισης?

Link to comment
Share on other sites

Στις 15/03/2007 έγινε αναβάθμιση στη Γερμανία από την ιδια VW AG με σφραγίδα VST Werkstatt Wolfsburg και αριθμό μάλλον 24Κ6. Οταν ρώτησα στην ΕΤΕΑ μου είπαν πως ήταν για μια λανθασμένη ενδειξε στο board computer ενώ το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω... Εξάλλου εγώ το αμάξι το πήρα μετά από την ημερομηνία που λες (τέλη 5ου '07), οπότε αν υπήρχε κάτι τέτοιο θα ήταν ήδη περασμένο...

Link to comment
Share on other sites

Σε 1.000χλμ (δλδ σε καμιά εβδομάδα), έρχεται το service των 45.000χλμ. Εκτός από τα κλασσικά λάδια, ξύδια κλπ, χρειάζεται κάτι άλλο αλλαγή? Αλλάζουμε μπουζί? Ξέρετε τι κάνει η αντιπροσωπεία στις 45.000χλμ?

Link to comment
Share on other sites

Και ΄γω Νίκο απ΄όσο γνωρίζω το σέρβις των 45.000 χλμ περιλαμβάνει αυτά που αναφέρει παραπάνω ο Κώστας. Τα μπουζί αντικαθίστανται στις 60.000 χλμ και τα υγρά φρένων όταν συμπληρώσεις διετία από την ημερομηνία της πρώτης κυκλοφορίας του. :rolleyes:

Υ.Γ Μη ξεχάσεις να αντικαταστήσεις και την ροδέλλα από το κάρτερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε λιγο πλησιαζει το σερβις των 30000χλμ,και θελω να ρωτησω ποσο περιπου θα μου βγει.Εχει διαφορα στην τιμη απο τα 2λιτρα που αναφερονται πιο πανω? εγω εχω το 1,6.

Professor εχω κλεισει διετια απο την ημερομηνια κυκλοφοριας πρεπει να αλλαχτουν και τα υγρα φρενων?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε λιγο πλησιαζει το σερβις των 30000χλμ,και θελω να ρωτησω ποσο περιπου θα μου βγει.Εχει διαφορα στην τιμη απο τα 2λιτρα που αναφερονται πιο πανω? εγω εχω το 1,6.

Ένας φίλος μου έχει το 1.600 και ο Μανδύλας του είχε πει 160~180€! Κλέφτες! Εγώ το έκανα σε δικό μου μηχανικό, με ανταλλακτικά VW, 110€.

Professor εχω κλεισει διετια απο την ημερομηνια κυκλοφοριας πρεπει να αλλαχτουν και τα υγρα φρενων?

Επειδή ξεφύλλιζα το manual σήμερα για την μπαταρία, γράφει ότι στα 2 χρόνια θέλουν αλλαγή...

Όσο για τα 45.000χλμ, τελικά όντως θέλει μόνο λάδια, φίλτρα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Πάνο.Σχετικά με τα υγρά φρένων ισχύει η απάντηση του Νίκου.Όσον αφορά το φίλτρο βενζίνης η απάντηση είναι αρνητική. :D

Link to comment
Share on other sites

Thanks Νικολα.Πρεπει να παω για ψωνια μου φαινεται.Φιλτρο βενζινης δεν παιζει?

Το φίλτρο βενζίνης είναι ενσωματωμένο στην αντλία βενζίνης. Δεν προβλέπεται αλλαγή του. Τώρα θα μπορούσε ο καθένας να ρωτήσει "και αν μπουκώσει με καμιά νοθεία?". Μόνο η VW ξέρει πως το σκέφτηκε... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Πώς ? Ναι ? Δεν το ήξερα...

Το έμαθα όταν στο προηγούμενο service μου, ο μηχανικός μου είπε ότι δεν βρήκε φίλτρο βενζίνης και όταν ρώτησε στον εισαγωγέα από τον οποίο αγοράζει τα ανταλλακτικά, του είπε εκείνος ότι δεν υπάρχει κάποιος κωδικός για φίλτρο βενζίνης και δεν το έχει σε κανένα service η VW. Μετά από αυτό προσπάθησα να το ψάξω για να μη γίνει καμιά στραβή, και αν θυμάμαι καλά, το διάβασα κάπου στο vwvortex.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι Νίκο όπως τα είπες. Γι΄αυτό λοιπόν προσοχή από που βάζουμε βενζίνη!!! Ένα πιθανό μπούκωμα του φίλτρου βενζίνης συνεπάγεται άμεση αντικατάσταση της αντλίας βενζίνης. :D

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο πάω για service 45.000χλμ. Σκέφτομαι μια που θα αλλάξω το φίλτρο αέρα, να βάλω ένα πιο ελεύθερο Κ&Ν. Γιώργο εσύ το άλλαξες αν θυμάμαι καλά. Από που το πήρες? Είχες κωδικό του φίλτρου και το ζήτησες ή απλά είπες το μοντέλο του αυτοκινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο.Πολύ καλή η κίνησή αυτή που θα κάνεις Νίκο τόσο από οικονομικής πλευράς όσο και από πλευράς απόδοσης.Επισης πολύ καλή η επιλογή σου σχετικά με την μάρκα. Αν μπείς στο site της KN θα βρεις το κωδικό του φίλτρου καθώς και σχετική φωτογραφία.Εγώ το προμηθεύτηκα από Ν.Εγνατία με Παπαναστασίου γωνία, δίπλα από την οικοδομή που έχει τα γραφεία του ο Γκάλης.Επειδή είναι ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος των φίλτρων ΚΝ και ΒΜC με την αναφορά και μόνο του μοντέλου του αυτοκινήτου βρίσκει αμέσως και το τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα ραντεβού για αύριο το απόγευμα. Οπότε θα περάσω σήμερα από εκεί που λες Γιώργο, να πάρω το φίλτρο.

Γιάννη για κατανάλωση δεν ξέρω (ούτως ή άλλως μας την ανέβασε λίγο το πρόγραμμα, τσιγκουνιές θα κάνουμε?). Το κέρδος είναι λίγη καλύτερη αναπνοή του κινητήρα (ίσως μια ιδέα στις επιδόσεις) και οικονομία στο ότι δεν θα χρειαστεί να ξαναπληρώσεις για φίλτρο αέρα.

Link to comment
Share on other sites

45.000χλμ, αλλαγή λαδιών (συνθετικά 10-40) και φίλτρου λαδιού, 70€. Και πλήρωσα 80€ στον τύπο που λέει παραπάνω ο Γιώργος (Professor) κι έβαλα φίλτρο αέρος της BMC. Είναι σαφές ότι δεν πήγα σε αντιπροσωπεία αλλά σε δικό μου μηχανικό... :unsure:

Η πρώτη εντύπωση από το φίλτρο θα έλεγα ότι είναι θετική. Μου έδωσε την εντύπωση ότι αρπάζει πιο εύκολα και γεμίζει λίγο πιο γρήγορα. Από την άλλη, ίσως να είναι απλά ιδέα μου...

Επειδή αυτές τις μέρες ρώτησα για άλλους 2 φίλους μου για κόστος service, και για να έχουμε μια ένδειξη για το τι χρεώνουν οι αντιπροσωπείες και τι ένας μηχανικός εκτός αντιπροσωπείας:

1. Hyundai Accent 30.000χλμ ΜΥ2008

Αντιπρόσοπ: 270€

Μηχανικός: 150€

2. Ford Fusion 1.4 40.000χλμ ΜΥ2007

Αντιπρόσοπ: 190€

Μηχανικός: 120€

Έχει κάνει κανείς τα service των 30.000χλμ και των 45.000χλμ στην αντιπροσωπεία να ξέρουμε τι χρεώνουν?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Νίκο. Καλοφόρετο το νέο σου φίλτρο, όσο για την απόδοση αν δοκιμάσεις να βάλεις το γνήσιο φίλτρο τότε θα καταλάβεις την διαφορά έστω κι΄αυτή τη λίγη για την οποία ίσως να μην άξια λόγου για να ασχολούμαστε. Όλα καλά με το σέρβις των 45.000 χλμ σχετικά με το κόστος όμως νομίζω ότι είναι λογικό αν υπολογίσουμε ότι χρησιμοποίησες λιπαντικά 10-40. Πράγματι, για ποιό λόγο χρησιμοποίησες αυτό το ιξώδες και όχι το ενδεδειγμένο θα ήθελα πολύ να μάθω? :huh::lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μάλλον στην ερώτησή σου, σου απάντησε χθες ο Γιώργος (ο μηχανικός)... 10-40 λέει, λόγω του πιο ζεστού κλίματος. Εγώ δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω, από την στιγμή που τα τελευταία 15.000χλμ τα έκανα με αυτά τα λάδια, χωρίς κανένα πρόβλημα, και μάλιστα χωρίς να κάψει καθόλου λάδι! :D Και το αμάξι τρώει καθημερινό σκίσιμο στην Εγνατία, 2 φορές την ημέρα, 200+... (λες και είναι συνταγή του γιατρού, μια το πρωί, μια το βράδυ)... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου έκαιγε το 5-30 δεν βλέπω λόγο να πας σε 10-40. Εκτός αν έχεις 100Κ+ χλμ...

Εξάλλου ένα καλό 30άρι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε συνθήκες ζέστης από ένα 40άρι....Αλήθεια ποιο 10-40 έβαλες?

Γιατί είναι μετρημένα στα δάκτυλα τα full συνθετικά 10-40....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.