Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Κόστος των Service.

Recommended Posts

Λάδι μου έκαψε μόνο στην αρχή, όπου στα 10.000χλμ περίπου, συμπλήρωσα 500ml. Έπειτα δεν χρειάστηκε ποτέ να συμπληρώσω. Και πριν την αλλαγή, ελέγχω τον δείκτη και πάντα δείχνει ότι είναι πλήρες. Όσο για το λάδι, θα ρωτήσω και θα μάθω, γιατί δεν μπαίνω στον κόπο ούτε καν να ρωτήσω. :D Ένα κατάμαυρο μπουκάλι ήταν, θα μάθω και θα σου πω. Ο μηχανικός τυγχάνει απεριόριστης εμπιστοσύνης μου, οπότε δεν ψάχνω και πολλά-πολλά... ;)

UPDATE!!!

Λοιπόν, ρώτησα, έμαθα, βρήκα...

Είναι το Agip SINT 2000 10W-40

SINT.jpg

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Ester-based Semi-Synthetic

INFO

Εγώ δεν θα το έβαζα στο αυτοκίνητό μου......Αν κάνεις μια σύγκριση στις ιδιότητες με ένα καλό συνθετικό 10w40 (π.χ AMSOIL 10W40 HP ) θα καταλάβεις γιατί..

και για να μην παρεξηγηθώ δεν θα πάθει τίποτα το αυτοκίνητο απλά πάντα κοιτάμε για το καλύτερο + καλό είναι να αλλάζεις λάδια συχνά αν βάζεις αυτά + αν ξαναγυρίσεις σε 30αρι ίσως να τσιμπάει λίγο παραπάνω από ότι πριν...

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Το pdf αυτό το έχω διαβάσει κι εγώ. Τα πρώτα 30.000χλμ που έκανα με τα 5-30 (αν και δεν ξέρω τι μου βάλανε στο service των 15.000χλμ στην αντιπροσωπεία) δεν έκαιγε καθόλου. Μόνο στην αρχή μια φορά έκαψε (πριν το service), και αυτό 500ml, που το θεωρώ πολύ φυσιολογικό για καινούργιο κινητήρα. Γενικότερα δεν παρατήρησα καμία διαφορά από την αλλαγή του λαδιού (από 5-30 σε 10-40). Και από την στιγμή που το λάδι αυτό ήδη το δούλεψα για μια περίοδο service και είμαι ικανοποιημένος μάλλον δεν θα το ψάξω και πολύ για να το αλλάξω.

Ξέρω ότι υπάρχουν λογιών-λογιών λάδια, και καλά και μάπα, και κατάλληλα και ακατάλληλα... Μάλλον όμως δεν θα κάτσω να το ψάξω τόσο πολύ. Όταν κάτι δουλεύει καλά, δεν θέλω να το πειράζω.

Πάντως σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μια δεύτερη γνώμη είναι πάντα καλύτερο να ακούγεται. Δεν ξέρω τι βάζουν και οι έταιροι Passatάκηδες. Αν έχουν χρόνο, ας γράψουν τι τύπο λαδιού χρησιμοποιούν για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ Νίκο στις 11.500 χλμ συμπλήρωσα 350 γραμμάρια λαδιού. Στο 1ο σέρβις τοποθέτησα τα Aral longlife III 5-30 και εδώ και 4.500 χλμ το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται άψογα και ο δείκτης λαδιού παραμένει σταθερός στο σημείο πλήρωσης. Μάλιστα, ο υπεύθυνος σέρβις του Παζαρόπουλου μου είχε προτείνει να βάλω Valvoline 10-40 πρόταση φυσικά την οποία δεν αποδέχτηκα με το σκεπτικό ότι ο κινητήρας είναι ατμοσφαιρικός και όχι τούρμπο. Όταν υπέδειξα τα λάδια τα οποία αγόρασα στον αρχιμηχανικό του Παζαρόπουλου συμφώνησε με την επιλογή μου. ¶ντε βγάλε τώρα άκρη!!! Στο Μανδύλα όπως φαίνεται από τα λεγόμενα σου στο 1ο σέρβις τοποθέτησες 5-30 ενώ έχω ακούσει ότι στους 1.6 fsi τοποθετούν 5-40. Εγώ,ακολουθώ πιστά την οδηγία της VW και όχι ότι προσπαθεί ο καθένας να μου πλασάρει. :D

Link to comment
Share on other sites

Στα 13000 KM αλλαγη λαδιων με Castrol SLX 5-40 χωρις ελεγχο αν εκαψε η οχι. Στα 19500 KM συμπληρωσα 800 ml. (απο τα οποια τα 4500 εγιναν σε 2 εβδομαδες). Αυριο παω ΕΤΕΑ για αλλαγη στα 24000 ΚΜ

Edited by pescarus
Link to comment
Share on other sites

Σου έκαψε σε 6500χλμ σχεδόν 1 λίτρο? Πολύ δεν είναι? Δεν τους λες πριν τα αλλάξουν να τσεκάρουν αν έχει κάψει? Έτσι για να ξέρουμε περίπου τι γίνετε? Τα 5-40 ήταν καθαρά δική σου επιλογή ή σου τα πρότεινε κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

254 ευρώ..... protest.gif

Τόσα μου χρεώσανε εχθές για φιλτρα λαδιού βενζίνης και 5 lt Castrol στην αντιπροσωπεια

για το service των 30.000 χλμ !

Το ότι είναι απατεώνες και χρεώνουν ότι θέλουν στις αντιπροσωπείες, είναι γεγονός. Το ίδιο service το έκανα με 120€ σε δικό μου μηχανικό. Τώρα, γιατί το service των 15Κ σου το κοστολογούν ~120€ και των 30Κ ~260€ με μόνη διαφορά ένα φίλτρο καμπίνας επιπλέον, αυτό κανείς δεν μου το έλυσε σαν απορία...

Φίλος πάντως με Hyundai Accent, στα 15Κ των χρέωσαν ~120€, στο επόμενο των 30Κ ~270€ και είδε στα τιμολόγια ότι το φίλτρο την 1η φορά το χρεώσανε 12€ και την 2η φορά 40€!!! ¶σε που του είχαν 90€ εργατικά!!!! Εξωφρενικά πράγματα!...

Link to comment
Share on other sites

5 λίτρα από τα καλύτερα λάδια (π.χ Mobil1 ESP 5-30) = 5X12.5=62.5¤

Φίλτρο λαδιού 15¤

Φίλτρο Βενζίνης πόσο να κάνει?

Εργασία 50¤ για λάδια-φίλτρα και πολλά είναι...

¶ρα όπως καταλαβαίνεις σε ξεβρακώσανε....

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι απατεώνες και χρεώνουν ότι θέλουν στις αντιπροσωπείες, είναι γεγονός. Το ίδιο service το έκανα με 120¤ σε δικό μου μηχανικό. Τώρα, γιατί το service των 15Κ σου το κοστολογούν ~120¤ και των 30Κ ~260¤ με μόνη διαφορά ένα φίλτρο καμπίνας επιπλέον, αυτό κανείς δεν μου το έλυσε σαν απορία...

Το φιλτρο καμπινας δεν ειναι μεσα σε αυτη την τιμη.

Το ειχα αλλαξει το καλοκαιρι.

98,60 ευρω λαδια

75,00 ευρω εργασια και μενουν περιπου 80 ευρω για φιλτρο λαδιου και φιλτρο βενζινης... :D

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα τα 254 ευρώ που σε χρέωσαν μου φαίνονται υπερβολικά.Μήπως έγινε κάποιο λάθος? Τι λάδια τοποθέτησες και γιατί 5 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα τα 254 ευρώ που σε χρέωσαν μου φαίνονται υπερβολικά.Μήπως έγινε κάποιο λάθος? Τι λάδια τοποθέτησες και γιατί 5 λίτρα?

Τα Castrol τα χρυσα 5-30 και ειναι τεσσεραμιση και το μισο στο πορτ-μπαγκαζ...οταν χρειαστει :wacko:

Κι εμενα πολλα μου φαινονται γι' αυτο και το postαρα!

Link to comment
Share on other sites

24705 KM τσιμπησε ελαχιστο λαδι

Castrol EDGE 5-30 5X13.5=67.5 (Δικα μου)

Φίλτρο λαδιου 15,05+ΦΠΑ= 17,91

Εργασια 17,10+ΦΠΑ=20,35

Συνολο 38,26 ευρω

Στην ΕΤΕΑ

Αθροισμα 67,5 + 38,26 = 105,76

Edited by pescarus
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η τιμή και οφείλεται βέβαια στο ότι αγόρασες τα λάδια απέξω. Στην ίδια τιμή αγόρασα και γω τα aral (13.5 ευρώ το λίτρο). Νομίζω πως τα λάδια που έβαλες στην αντιπροσωπεία τα χρεώνουν γύρω στα 22-23 ευρώ το λίτρο.Κλέφτες!!!!!!!!!!!!!!! :o

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η τιμή και οφείλεται βέβαια στο ότι αγόρασες τα λάδια απέξω. Στην ίδια τιμή αγόρασα και γω τα aral (13.5 ευρώ το λίτρο). Νομίζω πως τα λάδια που έβαλες στην αντιπροσωπεία τα χρεώνουν γύρω στα 22-23 ευρώ το λίτρο.Κλέφτες!!!!!!!!!!!!!!! :o

Τοσο εχουνε :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Στις αντιπροσωπείες όποιο λάδι και αν χρησιμοποιούν (longlife) το χρεώνουν ταρίφα 22-24¤.

Μπροστά μου σε μια από τις μεγαλύτερες αντ/πείες χρέωσαν αυτό 23¤/λίτρο.. ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Στις αντιπροσωπείες όποιο λάδι και αν χρησιμοποιούν (longlife) το χρεώνουν ταρίφα 22-24¤.

Μπροστά μου σε μια από τις μεγαλύτερες αντ/πείες χρέωσαν αυτό 23¤/λίτρο.. :D:wacko:

Δηλαδή 15 ευρώ πάνω στο λίτρο. Στα 4 lit = 60 ευρώ!! Και σκέψου ότι μπορεί να το αγοράζει και φθηνότερα από 8 ευρω/lit. thumbsdown.gif

Σε τέτοιες περιπτώσεις τους πας δικά σου λάδια (αν τα δέχονται) αν και πιθανότατα θα σου την "ρίξουν" απο αλλού...

Απάτη...longlife!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 15 ευρώ πάνω στο λίτρο. Στα 4 lit = 60 ευρώ!! Και σκέψου ότι μπορεί να το αγοράζει και φθηνότερα από 8 ευρω/lit. thumbsdown.gif

Σε τέτοιες περιπτώσεις τους πας δικά σου λάδια (αν τα δέχονται) αν και πιθανότατα θα σου την "ρίξουν" απο αλλού...

Απάτη...longlife!!! tongue.gif

αν τα λαδια τηρουν τα προδιαγραφας δεν ειναι υποχρεωμενοι να τα δεχτουν ; :D

αν δεν ειναι εντος προδιαγραφων ενταξει , ειδαλλως με ποια δικαιολογια να τα απορριψουν,τις κονομας;

εχει συμβει σε κανεναν αυτο;μπορουμε να τους υποχρεωσουμε να τα δεχτουν ;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...απατη δεν ειναι τα Longlife...

απατεωνες ειναι εδω στις αντιπροσωπειες...

δηλαδη φιλη μου με mercedes A class ο πατριος μου με ML350 και φιλος με Z4 coupe γιατι δεν πανε ποτε για προγραμματισμενο service παρα περιμενουν το λαμπακι του service να αναψει..

και σε φυσιολογικη χρηση ποτε δεν αναβει πριν τα 25.000 χιλιομετρα...?

εμεις φταιμε που λεμε longlife αλλα longlife δεν κανουμε...

ενταξει ξερω καλο ειναι να αλλαζεις λαδια νωρις αλλα τα αλλα αμαξια τι ειναι? σε αλλη χωρα κινουνται?

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...απατη δεν ειναι τα Longlife...

απατεωνες ειναι εδω στις αντιπροσωπειες...

δηλαδη φιλη μου με mercedes A class ο πατριος μου με ML350 και φιλος με Z4 coupe γιατι δεν πανε ποτε για προγραμματισμενο service παρα περιμενουν το λαμπακι του service να αναψει..

και σε φυσιολογικη χρηση ποτε δεν αναβει πριν τα 25.000 χιλιομετρα...?

εμεις φταιμε που λεμε longlife αλλα longlife δεν κανουμε...

ενταξει ξερω καλο ειναι να αλλαζεις λαδια νωρις αλλα τα αλλα αμαξια τι ειναι? σε αλλη χωρα κινουνται?

Προφανώς και δεν φταίει το longlife αν τα λάδια αντί για 8 ευρώ το λίτρο, τα χρεώνουν 23. Ό,τι ειπώθηκε πριν αφορούσε τις αντιπροσωπείες.

Όσο για το longlife, θα κριθεί απο το χρόνο. Οι "longlife επιπτώσεις" θα φανούν σε λίγα χρόνια.

Θα αναφέρω απλά ότι έχω δεί αυτοκίνητα εισαγωγής (όπου το longlife service εφαρμοζεται αρκετά χρόνια) με 120.000 longlife χιλιόμετρα, με σημαντικές φθορές σε εκκεντροφόρους κλπ.

Μου φαίνεται δύσκολο πάντως ένας κινητήρας υψηλών επιδόσεων, σε σκληρή χρήση, να αρκείται σε αλλαγές λαδιών πάνω από 15000χλμ..

Link to comment
Share on other sites

αν τα λαδια τηρουν τα προδιαγραφας δεν ειναι υποχρεωμενοι να τα δεχτουν ; ;)

αν δεν ειναι εντος προδιαγραφων ενταξει , ειδαλλως με ποια δικαιολογια να τα απορριψουν,τις κονομας;

εχει συμβει σε κανεναν αυτο;μπορουμε να τους υποχρεωσουμε να τα δεχτουν ;

Είναι υποχρεωμένοι να τα δεχθούν......

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω απλά ότι έχω δεί αυτοκίνητα εισαγωγής (όπου το longlife service εφαρμοζεται αρκετά χρόνια) με 120.000 longlife χιλιόμετρα, με σημαντικές φθορές σε εκκεντροφόρους κλπ.

Χωρίς να έχω εγώ ο ίδιος κάποια εμπειρία, και ακούγοντας μόνο έναν φίλο εισαγωγέα και κάποιους συγγενείς μου που ζουν στην Γερμανία, έχω ακούσει τα εξείς για τα αυτοκίνητα της Γερμανίας τα οποία εισάγωνται ως ελαφρώς μεταχειρισμένα στην Ελλάδα.

Επειδή το κόστος των service στην Γερμανία είναι υψηλό, ενώ το κόστος κτήσης ενός αυτοκινήτου χαμηλό, συν τους ευνοϊκούς όρους μακροχρόνιας χρονομίσθωσης οι οποίοι επικρατούν στη Γερμανία είτε για εταιρίες είτε για ιδιότες, συναντάται το φαινόμενο όπου οι Γερμανοί μισθώνουν ένα αμάξι, του κάνουν ένα service αντί για 3 που πιθανόν να ήθελε και μετά πριν φορτωθεί πολλά χρόνια το πουλάνε ή έχει λήξει το συμβόλαιο της χρονομίσθωσης. Αποτέλεσμα αυτών, είναι να έρχονται στη Ελλάδα (και όχι μόνον φαντάζομαι) καινούργια αυτοκίνητα (2-3 χρονών) με λίγα σχετικά χλμ και σε πολύ καλές τιμές (έχουν όμως μεγάλες φθορές). Έχω ακούσει μέχρι και για κύκλωμα το οποίο εκδίδει βιβλιαράκια service (τα γνήσια) με σφραγίδες των "και καλά service" που έγιναν για να συνοδεύονται τα αυτοκίνητα με το πλήρες service book... <_<

Οπότε δεν θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο αν έβρισκα ένα αυτοκίνητο εισαγωγής με μεγάλες φθορές...

Μου φαίνεται δύσκολο πάντως ένας κινητήρας υψηλών επιδόσεων, σε σκληρή χρήση, να αρκείται σε αλλαγές λαδιών πάνω από 15000χλμ..

Χωρίς να έχω κάποιο επιχείρημα αυτή τη στιγμή, απλά κάνοντας μια σκέψη, θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η τεχνολογία έχει αλλάξει, τα υλικά των κινητήρων έχουν βελτιωθεί, η συναρμολόγηση και η λειτουργία των κινητήρων γίνεται πιο σωστά (πιο καλά κεντραρισμένα κινούμενα μέρη, λιγότερες τριβές-φθορές) καλύτερης ποιότητας λιπαντικά, όλα αυτά οδηγούν στην λιγότερη συντήρηση, οπότε και στα longlife service. Το ότι κάποτε οι κινητήρες ήταν χειρότεροι και ήθελαν αλλαγή λαδιών κάθε 5.000χλμ, δεν σημαίνει ότι εξακολουθούν να είναι και πρέπει εμείς να είμαστε "κολλημένοι" σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

¶ρα λοιπόν για να επανέλθουμε και στο θέμα μας και λαμβάνοντας υπόψιν τα όσα ειπώθηκαν από τους προλαλήσαντες ,νομίζω ότι για τους κινητήρες μας η αποδοτικάτερη και η πιο συμφέρουσα επιλογή για τα λάδια που χρησιμοποιούμε στα σέρβις είναι η αγορά λιπαντικών longlife ή μη longlife από το εμπόριο πλήρως συνθετικά με ιξώδες 5-30 κατά τη ταπεινή μου γνώμη και αλλαγή μια φορά το χρόνο ή το μάξιμουμ κάθε 15000 χλμ. Έτσι λοιπόν μειώνουμε κατά 30-40% το κόστος των σέρβις. :thumbsup:<_<

Link to comment
Share on other sites

+1. Απλά αν κάποιος κάνει πολλές μικρές διαδρομές ή το πατάει αρκετά καλό είναι να αλλάζει κάθε 7500χλμ ή 6μηνο. Εξάλλου αν γίνει εκτός αντιπροσωπείας και αγοράσεις μόνος σου λάδια, κοστίζει λιγότερο από 100¤..

Link to comment
Share on other sites

Αν ο εισαγωγεας Νικο τα αγοραζει απο Τουρκο, Ιταλο η Ελληνα !!!! εμπορο είναι αναμενομενο. Το παραδειγμα με μενα ειναι το πιο ισχυρο. Ο μεγαλυτερος dealer σε πωλησεις VW - AUDI στη Γερμανια απο οπου το πηρα με 3315ΚΜ και σχεδον 9 μηνες απο την πρωτη κυκλοφορια μου ειπε να περιμενω την ενδειξη για το service. Ασχετα αν εμεις ειμαστε ψωνια και τα αλλαζουμε καθε 10-12 χιλιαδες ΚΜ.

Οσον αφορα τα κυκλωματα πρεπει να εισαι ασχετος για να την πατησεις. Σε οποιαδηποτε αντιπροσωπεια του κοσμου και να πας και σου περασουν στον Η/Υ τον αριθμο του αυτοκινητου μπορεις να δεις τα παντα εφοσον βεβαια ολα τα service και βλαβες γινονται σε εξουσιοδοτημενες αντιπροσωπειες. Αλλιως το αμαξι δεν το παιρνουμε

Αναφορικα το αμαξι ανηκε στη VW

Ενδεικτικες τιμες : Φίλτρο σκονης - γυρης ενεργου ανθρακα 14,99 ευρω με εργασια

Ελεγχος 18 σημειων με πιστοποιητικο 15 ευρω

long life service με ποιστοποιητικο απο 89 ευρω

Ιμαντας για Golf 4 βενζινη 279 ευρω με εργασια

Ιμαντας για Golf 4 diesel 359 ευρω με εργασια

Edited by pescarus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.