Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Κόστος των Service.

Recommended Posts

Φίλε μου καλησπέρα. Έχουμε ενα passat και 2 Polo και ενδιαφερόμαστε για σερβις. Η τιμη που σου εκανε το εν λογω συνεργειο ειναι πολυ καλη. Αυτο το συνεργειο ειναι Θεσσνικη; Αν ναι μπορεις να μας το πεις εστω και με πμ ? Ευχαριστω προκαταβολικα!

Ρε παιδιά πλάκα κάνετε?? Εγώ άλλαξα στο Ηράκλειο τα ίδια(πλην μπουζί συν μπροστινά φρένα) και έδωσα 480 και ακόμα τα κλαίω! Εκτός άμα κάνουν τα μπουζί δεν ξέρω και εγώ πόσο.. Η συμβουλή μου, στείλτετο Κρήτη.. πιο φθηνό θα σας βεί :)

Edited by george_
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πλάκα κάνετε?? Εγώ άλλαξα στο Ηράκλειο τα ίδια(πλην μπουζί συν μπροστινά φρένα) και έδωσα 480 και ακόμα τα κλαίω! Εκτός άμα κάνουν τα μπουζί δεν ξέρω και εγώ πόσο.. Η συμβουλή μου, στείλτετο Κρήτη.. πιο φθηνό θα σας βεί :p

Καλώς όρισες φίλε Γιώργο. Αν θέλεις γράψε μας 2 λόγια στο ανάλογο θέμα για σένα (αυτοκίνητο, μοντέλο, έκδοση κλπ κλπ).

Τα μπουζί δεν κόστιζαν και πάρα πολύ, 70€ η 4άδα αν θυμάμαι καλά, πλατινένια, 1 βαθμό ψυχρότερα από τα μαμά. Τα λάδια του σασμάν ανέβασαν πολύ το κόστος (140€ μόνο η αγορά τους). Εσύ έχεις αυτόματο σασμάν? ¶λλαξες λάδια?.

Στα 750€ βέβαια, είχε και εργασίες όπως τοποθέτηση IC από S3, κιτ κολλάρων σιλικονούχων και κάτι ψιλά. Πάντως αν έκανες την ίδια δουλειά με 480€, μια χαρά είσαι! Ούτε στον παπά μη το πεις! <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε Γιώργο. Αν θέλεις γράψε μας 2 λόγια στο ανάλογο θέμα για σένα (αυτοκίνητο, μοντέλο, έκδοση κλπ κλπ).

Τα μπουζί δεν κόστιζαν και πάρα πολύ, 70€ η 4άδα αν θυμάμαι καλά, πλατινένια, 1 βαθμό ψυχρότερα από τα μαμά. Τα λάδια του σασμάν ανέβασαν πολύ το κόστος (140€ μόνο η αγορά τους). Εσύ έχεις αυτόματο σασμάν? ¶λλαξες λάδια?.

Στα 750€ βέβαια, είχε και εργασίες όπως τοποθέτηση IC από S3, κιτ κολλάρων σιλικονούχων και κάτι ψιλά. Πάντως αν έκανες την ίδια δουλειά με 480€, μια χαρά είσαι! Ούτε στον παπά μη το πεις! smile.gif

καλα στον επιασαν να ξαναπας ....blink.gif Μηπως στα 750 περιλαμβανετε και ο καφες η και αυτον στον χρεωσαν ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε Γιώργο. Αν θέλεις γράψε μας 2 λόγια στο ανάλογο θέμα για σένα (αυτοκίνητο, μοντέλο, έκδοση κλπ κλπ).

Τα μπουζί δεν κόστιζαν και πάρα πολύ, 70¤ η 4άδα αν θυμάμαι καλά, πλατινένια, 1 βαθμό ψυχρότερα από τα μαμά. Τα λάδια του σασμάν ανέβασαν πολύ το κόστος (140¤ μόνο η αγορά τους). Εσύ έχεις αυτόματο σασμάν? ¶λλαξες λάδια?.

Στα 750¤ βέβαια, είχε και εργασίες όπως τοποθέτηση IC από S3, κιτ κολλάρων σιλικονούχων και κάτι ψιλά. Πάντως αν έκανες την ίδια δουλειά με 480¤, μια χαρά είσαι! Ούτε στον παπά μη το πεις! :)

:D Ευχαριστω! Έχω ένα polo 9n trendline (2003) 88hp μπρος-πίσω δικόφρενα, ABS, ESP.. Δείτε το attachment.. Η μόνη αλλαγή που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι οι 16" ζάντες ενώ σκέφτομαι να βάλω και εκκεντροφόρους(μάλλον schrick) γιατί το αμάξι δεν πάει και πολύ γρήγορα.. Όσον αφορά το service άλλαξα τα πάντα, ό,τι δηλαδή προβλέπεται σε αυτά τα χιλιόμετρα (συν μπροστινά τακάκια και δισκόπλακες που έιναι extra) με φουλ συνθετικά λάδια(long life).

post-16539-1272980183,75_thumb.jpg

Edited by george_
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά ο κ.Μάκης (στα κ.Πατήσια) ήταν άριστος. Πήγα χτες για το σέρβις των 30000 χλμ. Με την ησυχία του αλλάχτηκαν λάδια, φίλτρα, προστέθηκαν παραφλού και υγρά στους υαλοκαθαριστήρες για τα οποία δεν με χρέωσε, συνδέθηκε στο vagcom και όλα καλά. Στο τέλος ο Κώστας (ο γιος του) μου έριξε και ένα καθάρισμα στη μηχανή για να είναι όμορφη. ¶ριστος μάστορας, επαγγελματίας και άνθρωπος. Όσο για το κόστος; Είχα πάρει τα λάδια μόνος μου (aral 5-30 τα longlife) με 10 ευρώ το λίτρο, άρα 50, γύρω στα 35 με 40 ήταν τα 3 φίλτρα και άλλο τόσο η εργασία. Σύνολο 125 ευρώ για το σέρβις των 30000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή αν αναλογιστεί κανείς ότι σε αντριπροσωπεία ζητούν υπερδιπλάσιο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

σε πασσατ 3bg(β5.5) 2001 1.8t στο σερβις τον 120000χλμ..τι προβλεπει για αλαγη ?εριξα μια ματια στο βιβλιαρακι αλλα με μπερδεψε!...θα ηθελα κ μια σχετικη τιμη για να μην βγω εκτος προυπολογισμου..οταν παω αν το κανω το σερβισ του!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πήγα χθες να πάρω αναλώσιμα για το service των 2 ετών από "το γνωστό eshop" στον Πειραιά και δυστυχώς - λόγω της απεργίας - δεν είχε φίλτρο αέρα και φίλτρο λαδιού. Επειδή από το ύφος του κατάλαβα ότι μάλλον δεν θα έχει σύντομα διαθέσιμα, έχετε να μου προτείνετε κανένα κατάστημα κάπου προς Ν. Κόσμο, Ν. Σμύρνη, Καλλιθέα, Πειραιά, Παλαιό Φάληρο, ¶λιμο κλπ που θα μπορούσα να αγοράσω φίλτρα mann, αέρα και λαδιού;

Thanx guys!

Link to comment
Share on other sites

Eγω παιδια εκανα στο passat σερβις λαδια aral 10-40 φιλτρο λαδιου mann 4 σφιχτηρες σε καποια σωληνακια κατι συμπληρωματα παραφλου υγρα φρενων κλπ και ενα γενικο ελεχγο με 50 ευρωπαικα ειναι ακριβο η φθηνο ?

Link to comment
Share on other sites

k_t_g μην ποσταρεις το ιδιο σε καθε θεμα που βρισκεις.δεν θα παρεις πιο γρηγορα απαντηση αν ειναι να σου απαντησει καποιος θα το δεις

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

k_t_g μην ποσταρεις το ιδιο σε καθε θεμα που βρισκεις.δεν θα παρεις πιο γρηγορα απαντηση αν ειναι να σου απαντησει καποιος θα το δεις

ευχαριστω

Sorry. Το ένα μπήκε από λάθος. Ήθελα να postάρω σε topic που παρακολουθούσα και μπερδεύτηκα με άλλο. Μπορείς να το σβήσεις. Sorry και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά πολύ ανενεργό είναι το θέμα, δε γράφετε χιλιόμετρα; :whistling: Δεν υπάρχει κανείς άλλος εκτός από τον Νίκο που να ξεπέρασε τα 90,000 χλμ να μας γράψει καμία τιμούλα του μεγάλου σέρβις και γενικά να δούμε πόσα χλμ έχετε φτάσει; Βρίσκομαι στα 73000 και ετοιμάζομαι για το μεγάλο μιας και πάει η 5ετία πλεόν οπότε είμαστε για ιμάντες.

Αλήθεια, ξέρει κανείς κάποια ΕΠΙΣΗΜΗ οδηγία για τους ιμάντες όσον αφορά τον χρονικό περιορισμό; Στα παλια VAG ήταν 4 έτη. Στα FSi δεν γράφει κάτι το manual, παρα μόνο για έλεγχο στα 90,000 και μετά επανέλεγχο καθε 30,000 και αντικατάσταση στα 180,000. Για χρονικό περιορισμό δεν έχει κάτι. Ξέρουμε κάτι επίσημο; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δίλιτρο κινητήρα έχεις???

Για τους ιμάντες καλό είναι να αλλαχθούν όλοι στα 90000 χλμ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι δίλιτρο. Για τα χιλιόμετρα οκ το γνωρίζω το θέμα είναι ότι πλέον δε γράφω χιλιόμετρα μιας και μειώθηκαν δραματκά τα ταξίδια και υπάρχει και δεύτερο αυτοκίνητο. Συνεπώς τα 90,000 θα έρθουν σε 7-8 χρόνια πιθανόν αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά. Γι αυτό ρωτάω για χρονικό περιορισμό γιατί ξερένονται οι ιμαντες. Αλλά θέλω κάτι ΕΠΙΣΗΜΟ αν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εγω στο Passat μου πηγα στην αντιπροσοπια στα 140.000χλμ για αλαγη ιμαντα γιατι δεν ξερω αν ο προηγουμενος ιδιοκτιτης το εχει κανει οταν επρεπε και μου ζητισανε 700-800 ευρο για ολα, δουλια, ιμαντες, τρομπα νερου, και ρολεμαν.

Τελικα εκανα servise σε εναν καλο φιλο με 550 ευρω, ιμαντα εκεντροφορου, τρομπα νερου, ρολεμαν, τακακια, και τα 4-5 φιλτρα, λαδια, αλαγη βαλβολινες, φρεον, ιμαντα δυναμου. και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Αν τα εκανα αυτα στιν VW συγουρα 1.000 ευρω δεν θα με φτανανε.

Και ολα αυτα στο συνεργιο στην πειρεως, πολυ κλεφτες λεμε.....

Αλλα τελος καλο ολα καλα τωρα βρηκα τιν υγεια μου!!!

Προσοχη παιδια μην αφηνετε τα αυτοκινιτακια σας οπου να ναι!!!

Edited by PasaTakiaS
Link to comment
Share on other sites

SERVICE 60.000 1.4 tsi 2008

Αλλαγή λάδια (castrol)

Φίλτρο λαδιού

Φίλτρο αέρος

Φίλτρο καμπίνας

Μπουζί

Τακάκια εμπρός (VW)

Υγρό για υαλοκαθαριστήρες

Ροδέλα τάπας λαδιού

Διάφοροι έλεγχοι service

Κάρτα καυσαερίων

Κόστος 400 ευρώ (με αποδείξεις και ΦΠΑ)

Edited by JKalimer
Link to comment
Share on other sites

παιδια χαιρετω!!

Σημερα πηγα για αλλαγη λαδιων και φιλτρου σε passat b6 1.6 fsi και καθαρισμο πεταλουδας γκαζιου στις 75.000 χλμ (σημειωση: τα παιδια στο συνεργειο μου ειπαν οτι σπανια βλεπουν τοσο καθαρη πεταλουδα μετα απο τοσα χλμ!! :db: ).

Ομως μου ειπαν οτι στις 75.000 αλλαζει και ο ιμαντας του αυτοκινητου. εκεινος ο εξωτερικος που γυρνα αντλια νερου και δυναμο νομιζω μιας και εχει καδενα για τον εκκεντροφορο. ισχυει οτι αλλαζει αυτο στις 75.000? επισης καποιος που τον εχει αλλαξει μπορει να μου πει το κοστος?

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εκανα το 2ο σερβις (στις 20.000χλμ, 3 χρόνια). Λαδια Castrol 5-30 Edge, φιλτρο λαδιου και γενικος ελεγχος vag - com κλπ. Κοστος 117€. Το σερβις εγινε στην αντιπροσωπεια "θυγατρικής" εταιρειας αφου στο "μαμα" δικτυο (και Κοζανη και σε γειτονικη πολη) μου ζητησαν τουλαχιστον τα διπλα. Και αφου ειμαι πλεον εκτος εγγυησης δεν βλεπω τον λογω να πεταω τα λεφτα μου ασκοπα....

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εκανα το 2ο σερβις (στις 20.000χλμ, 3 χρόνια). Λαδια Castrol 5-30 Edge, φιλτρο λαδιου και γενικος ελεγχος vag - com κλπ. Κοστος 117€. Το σερβις εγινε στην αντιπροσωπεια "θυγατρικής" εταιρειας αφου στο "μαμα" δικτυο (και Κοζανη και σε γειτονικη πολη) μου ζητησαν τουλαχιστον τα διπλα. Και αφου ειμαι πλεον εκτος εγγυησης δεν βλεπω τον λογω να πεταω τα λεφτα μου ασκοπα....

Σωστός!!!Καλά ξηγήθηκες.....

Link to comment
Share on other sites

service 5ετιας

2,0tfsi

αγορα ανταλακτικων οχι απο το συνεργειο κοστος 145ευρω ( ολα τα ανταλακτικα ειναι πρωτης τοποθετησης δλδ της μαμας χωρις το σημα vw )

λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος, φίλτρο καμπίνας, μπουζί (αν και δεν ειχε ερθει η ωρα τους )

Τωρα το service εγινε σε εξειδικευμένο συνεργειο

Κόστος service 62 ευρώ, κάρτα καυσαερίων 9 ευρώ συνολο 71 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παλικαρια εχω PASSAT 2.0 FSI του 2006 και εχω κλεισει ραντεβου για σερβις 60. χιλ.χιλιομετρων στον Παζαροπουλο ο οποιος λεει οτι αναλαμβανει κανονικα VW-AUDI ξερει κανεις αν οντος ισχυει αυτο και αν το εχει παει κανεις τωρα τελευταια να μου πει για την ποιοτιτα των εργασιων. Πληροφοριακα σας λεω οτι εχω φαει μεγακη ηττα με αυτο το θεμα γιατι δεν ηξερα οτι τον πεταξε εξω τελικα η KOSMOCAR οποιος ξερει κατι ας απαντησει γιατι το ραντεβου ειναι για την Δευτερα αυτη σας ευχαριστω προκαταβολοκα ρε παιδες.

Link to comment
Share on other sites

service 140000xlm passat 1.8 turbo 2001

φιλτρο λαδιου

φ.αερος

φ.καμπινας

φ.βενζινης

μπουζι

λαδια modil1 5-30

σερβις στο δυναμο-αλαγη του αυτοματου

αλλαγη φλαντζες ψευτοκαπακου

αλλαγη θερμοστατη

αλλαγη ψυκτικου υγρου g12

ελεγχος διαγνωστικος και ελεγχος του αυτοκινητου γενικα

συνολο 450ευρω εκ των οποιων 130 εργασια σε εξειδικευμένο συνεργειο! πως σας φενετε!?πιστευω καλη τιμη ειναι γ ολα αυτα!?

Link to comment
Share on other sites

πριν καμια βδομαδα εκανα το πρωτο σερβις στα 15.000 χλμ. passat 1.6 tdi b7. λαδια kastrol edge 5-30, φιλτρο λαδιου και γενικος ελεγχος. σε αντιπροσωπια στην κοζανη. 135 ευρω

Link to comment
Share on other sites

ilias gr στη Βέροια που έκανα στα 15000 χλμ στην αντιπροσωπεία passat 1.6 tsi , λαδια kastrol edge 5-40, φιλτρο λαδιου και γενικος ελεγχος μόνο 100 ευρω.Ικανοποιημένος έμεινα από την τιμή.Και στις αντιπροσωπείες της Θεσσαλονίκης που ρώτησα για τιμές γύρω στα 135 ευρώ μου είχαν πει.

Link to comment
Share on other sites

εμενα σε αντιπροσωπια στη θεσσαλονικη μου ειχαν πει 150 ευρω. απ οτι καταλαβα ο καθενας οσα του λειπουν, τοσα ζηταει. πολυ καλη τιμη ειναι τα 100. θα το ψαξω να παω εκει για το επομενο σερβις οταν ερθει η ωρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.