Jump to content
mkaragiannis

τελικα αυτα τα περιοδικα ειναι απιστευτα....

Recommended Posts

Εχει ακουστει παντως οτι τα καινουργια "διορθωμενα" γραναζια θα ερχονταν στην Ελλαδα απο τα μεσα Αυγουστου,συμφωνα παντα με πληροφοριες που ειχε ενα μελος,αλλου Forum που ασχολειται με το Golf...

Αληθεια-ψεμματα,απλα το αναφερω...

Εδω που τα λεμε ομως παιδια ειμαστε τελειως off-topic protest.gif

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια στο δικο μου GT 170 μου χτυπαγε η 5η σε αλλαγες πανω απο 3000 σαλ. Στην αντιπροσωπια που πηγα μου ανεφεραν οτι ειχε προβλημα και η οπισθεν. Μου ειπαν οτι θα αλλαζαν ολα τα συνχρονιζε προληπτικα, αλλα τελικα με εντολη Γερμανιας αντικατεστησαν το κιβωτιο με νεο που ηρθε απο γερμανια

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo
Σε όλα αυτά πρόσθεσε ότι η VW με 59 Ευρώ την εργατώρα και 21-24 Ευρώ το Longlife III είναι μακράν ακριβότερη της BMW (200 Ευρώ το γενικό της X5 3.0, 400+ του GTI), της Mercedes (380 το γενικό της C180K), και αντίστοιχη της Porsche (9 E/lit x 9lit + 6 μπουζί + φίλτρα + εργασία + έλεγχοι = 450 Ευρώ στην 996).

ετσι. αυτο τα λεει ολα. να προσθεσω κι ενα ακομα παραδειγμα: service αλλαγης λαδιων σε Merc E200K κοστος 90 ευρω ενω στο γκολφ 1.6 κοστος 140 ευρω..

οταν το σερβις ενος γκολφ κοστιζει το ιδιο με μιας porsche... ε.. αρχιζεις και εκνευριζεσαι λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο ξέρεις ποιο είναι?

Ότι το Longlife III της Castrol το δίνουν 20 Ευρώ στα ανταλλακτιλά ενώ της VW -που είναι επίσης της Castrol- το έχουν στα 24 Ευρώ. Έξω το βρίσκω στα 15 το Castrol και στα 12 το Aral. Προσωπικά προτιμώ το Aral αλλά οι έξυπνοι των εξουσιοδοτημένων συνεργείων αρνούνται να βάλουν 'τικ' στην ένδειξη longlife service όταν τους πάς τα δικά σου λάδια, έστω κι αν είναι προδιαγραφών Longlife III.

Τέλος πάντων, όταν έχεις δώσει πάνω από 30.000 Ευρώ για ενα GTI ή πάνω από 40.000 Ευρώ για ενα R32 δε θα το υπολογίσεις και τόσο. Ρώτα όμως κι εκείνον με το 1.4 FSI...

Όταν βέβαια αντιληφθείς πως το μεγάλο service μιας 911 είναι στα ίδια χρήματα με εκείνο ενός GTI, τότε τα καις... Την προηγούμνη φορά τους έδειξα τα τιμολόγια της Sportscar για να τα συγκρίνουν με τα δικά τους και το μόνο που είχαν να πουν είναι πως οι τιμές αυτές έχουν ορισθεί από την Kosmocar και πως δε μπορούν να κάνουν κάτι πέραν της έκπτωσης 'καλής θελήσεως'.

Το κορυφαίο είναι πως η εργατώρα όπως είπαμε είναι 59 Ευρώ στη VW και 61 στην Audi που είναι ουσιαστικά το ίδιο αυτοκίνητο. Στην BMW ξέρεις πόσο είναι? 54 Ευρώ (Σφακιανάκης). Εκεί βέβαια μπορεί να μη στον πιάνουν στα ανταλλακτικά, στον παραπιάνουν όμως στα αξεσουάρ.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ από στυλό όσα θες! Αλλά έχει και ενα τρισδιάστατο αυτοκόλλητο σαν αυτά στα χαρτονομίσματα ή στο software.

Link to comment
Share on other sites

¶λλο αυτό. Δεν σου βάζουν το αυτοκόλλητο επειδή το λάδι δεν είναι κατά τη γνώμη τους longlife? Μα το αυτοκόλλητο δεν εχει να κάνει με longlife ή όχι αλλά με service σε εξουσιοδοτημένο ή όχι. Δηλαδή αν κάνεις service σ' αυτούς με λάδι όχι longlife δικό τους δεν σου βάζουν το αυτοκόλλητο ?

Το σωστο ειναι αυτο που εννοεις.Δηλαδη να βαλουν αυτοκολλητο,σφραγιδα και τικ στο βιβλιαρακι του σερβις.Στη δικη μου περιπτωση αυτο εκαναν οταν πηγα να αλλαξω λαδια και τους πηγα τα δικα μου.

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα απο το μετωπο των περιοδικων...

Το SUPER AUTOCAR Νοεμβριου,μπορει να χαρακτηριστει τευχος Golf GT/TSI !

Eχει αναλυτικη δοκιμη 10000km,μακρας διαρκειας για το TSI ,καθως και επιστολη διαμαρτυριας για εμφανιση προβληματων στο GT,οπου ανταλλασονται βελη μεταξυ Cosmocar και ιδιοκτητη,ο οποιος δε,επικρινει τα περιοδικα για το ποσο αξιοπιστες ειναι τελικα οι δοκιμες τους...

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αφορα τους δυο φιλους που με 5000χλμ,αλλαξαν αισθητηρα Ν70,σκαστρα και τελικα τουρμπινα,στην Αρτα και τα Ιωαννινα...Προφανως το γραμμα το εστειλε σε πολλα περιοδικα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

ηρωας ο ανθρωπος. τα βαζει με τις εταιρειες, τους αντιπροσωπους και τα περιοδικα αυτοκινητου. ολους αυτους δλδ που τωρα τελευταια (και κυριως οι δυο τελευταιοι) εχουν αρχισει να μας κοροιδευουν ψιλο γαζι..

φυσικα και η κοσμοκαρ και το evo τον εβγαλαν τρελο, ψευτη, βλαμμενο κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ποτε δυνατον να παραδεχτουν ποτε οτι εχεις δικιο?? ολο και κατι θα σκαρφιστιυν προκειμενου να πουν οτι εχεις αδικο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ποτε δυνατον να παραδεχτουν ποτε οτι εχεις δικιο?? ολο και κατι θα σκαρφιστιυν προκειμενου να πουν οτι εχεις αδικο

εχεις δικιο .... υπαρχουν ομως τα forums που πλεον μπορουμε να μαθαινουμε αρκετα αλλαζοντας αποψεις για τα αυτοκινητακια μας!!!! και ετσι ειμαστε ενημερωμενοι για τα περισσοτερα προβληματα που μπορει να παρουσιαστουν!!!.

αυτο αν θελετε ειναι το καλο με την επικοινωνια οτι ΔΥΣΚΟΛΑ πλεον μενει κατι κρυφο!!!

π.χ. το 1997 ειχα στειλει μια επιστολη στους 4Τ, με θεμα μια αντιδικια που υπηρχε μεταξυ εμου και της OPEL σ'ενα OPEL ASTRA... το προβλημα ηταν οτι εκαιγε ολο το λαδι σε διαστημα 2000 με 2.500 χιλ. χλμ. σας πληροφορω οτι ποτε μα ποτε δεν βγηκε η επιστολη στο περιοδικο.... ειναι φυσικο ομως!!!!.

η αγορα (ΕΛΛΑΔΑΣ) μας ειναι πολυ μικρη και οι αναγωνστες ειδικου τυπου ακομα λιγοτεροι με τιποτα μα με τιποτα σας λεω δεν βγαζουν τα χρηματα τους (οι εκδοτες) ουτε για ζήτω δεν τους φτανουν οποτε τι μας μενει η διαφημισηηηηη... οπου εκει ειναι το ψωμι τους.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να πάρω αυτοκίνητο από αυτά που έχουν DSG, κατέβασα το ElsaWin & ΕΤΚΑ για να δω διαφορές ομοιότητες κλπ.

Σε κάποιο σημεία πρόσεξα οτι η συμπίεση των κινητήρων μπορεί να παίζει +/- 2%. Είναι λογικό να υπάρχουν και άλλες ανοχές, οπότε με τις μικρές διαφορές που έχουν τα χειροκίνητα από τα DSG στην επιτάχυνση, μπορεί κάποιο χειροκίνητο να είναι πιό γρήγορο από κάποιο DSG. Επίσης όπως ξέρουμε σημασία έχει το στρώσιμο, η θερμοκρασία / υγρασία κλπ.

Μην ξεχνάμε δε οτι στο 0-100 (ή 0-οτιδήποτε) μεγάλη σημασία έχουν και τα λάστιχα, δηλαδή πόσο σπινάρισμα θα "γλυτώσεις". Ένα καλό λάστιχο μπορεί να σου δώσει κάποια δέκατα, και δεν είναι σίγουρο οτι και τα δύο περιοδικά τεστάρανε μοντέλα με τα ίδια λάστιχα, ούτε φυσικά στην ίδια άσφαλτο.

Τέλος παίρνωντας μονίμως 4Τ και Drive από το 1ο τεύχος τους, έχω δει πολλές φορές σε συγκριτικό να αναφέρονται χρόνοι και δυναμομετρήσεις για ένα Α μοντέλο ακριβώς ίδιοι με αυτούς κάποιου προηγούμενου τεστ. Προφανώς όταν έχουν μετρήσει ένα μοντέλο κάποια φορά, για λόγους κόστους / χρόνου δεν το ξαναμετράνε και βάζουν τους παλαιούς. Έτσι το Β μοντέλο που τεστάρεται τώρα για πρώτη φορά, έχει χρόνους με άλλες συνθήκες. Έχω δε δει να αναφέρονται χρόνοι (πάλι σε συγκριτικό) όπου και το Α και το Β είναι από προηγούμενα (ξεχωριστά) τεστ.

Μόνο για τους παραπάνω λόγους (εκτός από "ηθελημένες" μετρήσεις) είναι πολύ πιθανό να βλέπουμε διαφορές από τεστ σε τεστ.

Υπάρχει μία εταιρεία, η Rototest, που κατασκευάζει δυναμόμετρα. Για διαφήμιση στο site της έχει βάλει ~560 δυναμομετρήσεις διαφόρων μοντέλων. Ο 2.0 TFSI των 200 έχει μετρηθεί σε διάφορα μοντέλα κατά καιρούς. Καμία μέτρηση δεν είναι ίδια με την άλλη!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω σταματησει εδω και ενα χρονο περιπου να παιρνω περιοδικα αυτοκινητων. θεωρω οτι υποβαθμιζουν τη νοημοσυνη μου. ολοι οι δημοσιογραφοι κατι αξεστοι τυποι που γλειφουν οποιον τους ταϊσει και μας ρεζιλευουν διεθνως με τα μουτρα τους οταν πανε στο εξωτερικο να δοκιμασουν αυτοκινητα. μου τη δινει και το αλλο.. μολις πιασουν στα χερια τους κανενα "supercar", ολο το αρθρο αναλωνεται σε επιδειξη γλοιωδων επιθετων για το ποσο τους αρεσε.. κατσε ρε βλαχε. ειναι συμπεριφορα αυτη ανθρωπου που υποτιθεται οτι ξερει απο αυτοκινηση μολις δει αυτοκινητο απο M3 και πανω να εκσπερματωνει προωρα και να μας το περιγραφει κιολας?

ειναι κατι τετοιες στιγμες που παραδεχομαι τον Κλαρκσον, παρα το αντιπαθητικο βρετανικο υφακι του..

φυσικα και δεν μπορεις να βγαλεις ακρη απο τα λεγομενα τους. για να διαλεξεις πλεον αυτοκινητο πηγαινεις και το κανεις τεστ ντραιβ, για την ασφαλεια βλεπεις τα αποτελεσματα του EuroNCAP και για την αξιοπιστια μπαινεις σε κανενα φορουμ και ψαχνεις στο ιντερνετ για ερευνες αξιοπιστιας. τι να την κανω την πουλημενη γνωμη του δημοσιογραφισκου?

Link to comment
Share on other sites

Σωστοοοοοοοοοοοοοοοοοος. Αν κατσεις να βγαλεις ακρη απο τα περιοδικα, ειδικα αν προκειται να αγορασεις καινουργιο αυτοκινητο, παει κλαφτα χαραλαμπε. Το καθε ενα απο αυτα λεει το κοντο του και το μακρυ του. Πας κανεις ενα τεστ ντραιβ, κοιταζεις στο ιντερνετ και τελος. Εμενα μολις ειπα οτι πηρα το πολο αρχισαν και μου ελεγαν ο,τι τους κατεβαινε. Το ιδιο και με το γκολφ, που πηρα πριν 4 μηνες. Τους εγραψα........................ και τελειωσε. Αντε γεια- αντε γεια.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω σταματησει εδω και ενα χρονο περιπου να παιρνω περιοδικα αυτοκινητων. θεωρω οτι υποβαθμιζουν τη νοημοσυνη μου. ολοι οι δημοσιογραφοι κατι αξεστοι τυποι που γλειφουν οποιον τους ταϊσει και μας ρεζιλευουν διεθνως με τα μουτρα τους οταν πανε στο εξωτερικο να δοκιμασουν αυτοκινητα. μου τη δινει και το αλλο.. μολις πιασουν στα χερια τους κανενα "supercar", ολο το αρθρο αναλωνεται σε επιδειξη γλοιωδων επιθετων για το ποσο τους αρεσε.. κατσε ρε βλαχε. ειναι συμπεριφορα αυτη ανθρωπου που υποτιθεται οτι ξερει απο αυτοκινηση μολις δει αυτοκινητο απο M3 και πανω να εκσπερματωνει προωρα και να μας το περιγραφει κιολας?

ειναι κατι τετοιες στιγμες που παραδεχομαι τον Κλαρκσον, παρα το αντιπαθητικο βρετανικο υφακι του..

φυσικα και δεν μπορεις να βγαλεις ακρη απο τα λεγομενα τους. για να διαλεξεις πλεον αυτοκινητο πηγαινεις και το κανεις τεστ ντραιβ, για την ασφαλεια βλεπεις τα αποτελεσματα του EuroNCAP και για την αξιοπιστια μπαινεις σε κανενα φορουμ και ψαχνεις στο ιντερνετ για ερευνες αξιοπιστιας. τι να την κανω την πουλημενη γνωμη του δημοσιογραφισκου?

Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε test drive στα αυτοκίνητα που θέλουμε να αγοράσουμε (και όχι μόνο), αλλά κανείς δεν σου δίνει το αυτοκίνητο π.χ. για μία εβδομάδα, προκειμένου να νοιώσεις πραγματικά τι γίνεται. Διότι δε νομίζω οτι με μία βόλτα (με τον πωλητή μέσα), μπορείς να έχεις πλήρη άποψη για το αυτοκίνητο. Π.χ. έγω έψαχνα για καιρό να καταλάβω πόσο διαφορά έχουν στην σκληρότητα της ανάρτησης (και το ανάλογο κοπάνημα στη μέση μου) τα Golf GTI, Leon FR, A3 2.0TFSI. Το ότι το Α3 ήταν πιο άνετο το κατάλαβα αμάσως. Τα άλλα δύο; Μετά από 2~3 τέστ στο καθένα, (σε διαφορετικούς dealer και ... φίλους), κατέληξα στο οτι το Golf είναι πιό άνετο. Αλλά πες τε μου πως μπορώ να "πλακώσω" κάποιο σε στροφιλίκια να δω τι γίνεται; Απλά δεν μπορώ!

Από την άλλη υπάρχει πληθώρα περιοδικών (και Internet) για νεα δει κανείς πολλές γνώμες. Π.χ. στο Αγγλικό AutoExpress κάποιος μετά από ... mini long term test του Leon FR, είπε "το αυτοκίνητο είναι σφιχτό και κάποια στιγμή το συνήθισα, αλλά όταν το παρέδωσα πήρα αμέσως ένα GTI που έχουμε επίσης για πολύ καιρό στο περιοδικό, και η διαφορά στην άνεση ήταν εμφανής, όπως και η καλύτερη τοποθετηση του στις στροφές". Τι να θεωρήσω οτι τα πήρε από την VW (ή δεν του τα έδωσε η SEAT) και με κοροϊδεύει; Και να εμπιστευτώ τον εαυτό μου που τα οδήγησα για λίγη ώρα, σε δύο διαφορετικές ημέρες, σε διαφορετικούς δρόμους; Αν βλέπω οτι όλοι οι δημοσιογράφοι λένε κάτι ανάλογο, τι να θεωρήσω οτι όλοι τα παίρνουν και λένε Golf GTI, ο βασιλιάς των GTI;

Αν δε κάποιος μάθει να "διαβάζει πίσω από το κείμενο" (δηλαδή να "ερμηνεύει" τα γραφόμενα τοπυ κάθε δημοσιογράφου), μπορεί να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Εκτός από διάφορα περιοδικά που διαβάζω περιστασιακά και το Internet, παίρνω από την πρώτη στιγμή που βγήκαν συνεχώς τους 4Τ (είμαι ... λίγο μεγάλος), και κατόπιν και το Drive (πάλι από το 1ο τεύχος). Για όσα αυτοκίνητα έχω πάρει στην ζωή μου, βασίστικα στα γραφόμενα των 4Τ (πριν βγει το Drive). Αλλά προσοχή, όχι αυτά που έγραφαν ακριβώς, αυτά που ερμήνευα από τα γραφομενα τους, έχοντας ας πούμε μελετήσει το ύφος τις πεποιθήσεις τους κλπ.

Με όλα όσα πήρα, (ή περιστασιακά οδήγησα), οι τελικές εντυπώσεις μου ήταν πάντα αυτές που είχα πριν τα οδηγήσω, είχα καταφέρει να ερμηνεύσω σωστά αυτά που έγραφαν.

Ξέρω οτι δεν είναι εύκολο για τον καθένα (πέρα από την τρέλλα μου με τα αυτοκίνητα και το συνεχές διάβασμα που κάνω, είμαι και ηλεκτρολόγος μηχανολόγος), αλλά από την άλλη έχω ξεγελαστεί από τις πρώτες οδηγικές εμπειρίες με διάφορα μοντέλα.

Χαρακτηριστική είναι η εμπειρία μου όταν αγόρασα το Civic VTi (sedan). Είχα βγάλει το συμπέρασμα (από τους 4Τ) οτι γίνεται επικίνδυνο στο όριο και θέλει προσοχή, αλλά τα 160 άλογα από τα 1600 κ.εκ. (άπιαστα νούμερα τότε) και οι ... τραγικές εμπειρίες από την αξιοπιστία των Lancia που είχα πριν, με οδήγησαν στην αγορά του. Στο πρώτο (σοβαρό) γκάζωμα σε στροφή έμεινα έκπληκτος. Το αυτοκίνητο δεν έγερνε, είχε στιβαρή αίσθηση, δεν έδιωχνε μούρες, πήγαινε τραίνο. Ευτυχώς δεν παρασύρθηκα στο εύκολο σχόλιο "οι μπιπ τα παίρνουν" κλπ και είπα πρέπει να το ψάξω.

Το μάθαινα σιγά - σιγά και πρόσεχα να μην πατήσω (απότομα) φρένο σε στροφή οπου λέγανε οτι γυρίζει η ουρά του. Μέχρι που μιά μέρα σε παρτεταμένη καμπή (με περιθώρια προς το εξωτερικό μέρος) μπήκα με 3η και γκάζι στο πάτωμα επιταχύνοντας συνεχώς. Γύρω στα 130 άρχισε να φεύγει η ... ουρά. Ναί με γκάζι στο πάτωμα και σε μπροστοκίνητο αυτοκίνητο! Ευτυχώς είχα την ψυχραιμία (αλλά και το ... ψύλιασμα από τους 4Τ για το απότομο χάσιμο) να μην πατήσω φρένο, αλλά πρώτα να βάλω ανάποδο και μετά απλά να σηκώσω ελαφρά το πόδι από το γκάζι. Τι ήτανε να το κάνω; Η ουρά έφυγε και άλλο, και εγώ με πολύ ανάποδο (σταυρωμένα χέρια) και ελαφρό γκάζι κράτησα το αυτοκίνητο στην στροφή (λες και ήταν πισωκίνητη BMW) μέχρι να βγω στην ευθεία.

Αλλες δοκιμές στην συνέχεια, μου έδειξαν οτι αν πήγαινες γρήγορα και έπρεπε να πατήσεις φρένο στη στροφή, έπρεπε ταυτόχρονα να βάλεις ανάποδο, καποια δέκατα πιό μετά ήταν πολύ αργά! Και όλα αυτά συνέβαιναν (σχεδόν) απροειδοποίητα, με 10km/h λιγότερο δεν γινόταν απολύτως τίποτα. Απλά υπήρχε ένα αδιόρατο ελάφρωμα του πίσω μέρους λίγο πριν την καταστροφή!

Αν έγραφα εγώ τεστ για το αυτοκίνητο μετά τις εμπειρίες μου, θα έλεγα "προσοχή είναι σκοτώστρα" και όχι "υπερστρέφει ξαφνικά στο όριο" που έγραψαν οι 4Τ. Βεβαίως θα με είχε "διαγράψει" η Honda, και μετά κάποια άλλη εταιρεία, και στο τέλος το περιοδικό θα έκλεινε! Όμως τελικά η "ερμηνεία" με έσωσε, διότι το "υπερστρέφει ξαφνικά στο όριο" ερμηνεύτηκε από μένα ως "κάτι πολύ κακό γίνεται".

Τελικά το αυτοκίνητο διορθώθηκε κατά πολύ με σκληρότερα silent block πίσω και φαρδύτερες ζάντες / λάστιχα. Αλλά αν δεν είχα διαβάσει 4Τ και είχα βασιστεί σε test drive, σίγουρα θα το είχα ... προσγειώσει σε καμία μπαριέρα ή δέντρο. Ήταν αδύνατο να φανταστώ οτι ένα αυτοκίνητο με τόσο ωραίο κράτημα (σε επίπεδο test drive) μεταβάλεται σε ... μπαλαρίνα!

Link to comment
Share on other sites

αυτά που ερμήνευα από τα γραφομενα τους, έχοντας ας πούμε μελετήσει το ύφος τις πεποιθήσεις τους

και με το παραπανω αλλα και γενικα με την αποψη σου συμφωνω απολυτως...

Οταν διαβαζεις πολλα αρθρα του ιδιου συντακτη ξερεις το υφος του και μπορεις να κρινεις σε σχεση με τα δικα σου γουστα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μην περιμενετε να βγαλετε ακρη απο τα περιοδικα. Απλως οπου μπορειτε να κανετε τεστ ντραιβ καντε το. Ενδεικτικα σας λεω οτι ο κουμπαρος μου πηγε και δοκιμασε το οπελ αστρα το τουρμπο και οταν ρωτησε τον πωλητη να το <<κουρασει λιγακι>> [ καταλαβαινετε τι εννοω ] του εδωσε το ο.κ. . Τωρα απο αντιπροσωπεια σε αντιπροσωπεια παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ,ειλικρινα χαιρομαι διαβαζοντας τις αποψεις σας παραπανω...Στα αληθεια φαινεται οτι πολλοι απο εμας ειμαστε πλεον πολυ συνειδητοποιημενοι σε σχεση με το αυτοκινητο.Ευχομαι αυτο να βοηθησει να μειωθουν και οι νεκροι στους ελληνικους δρομους,κατι που ειναι και σημαντικοτερο.

Συμφωνω απολυτα με το φιλο AlexKots, μιας και εγω διαβαζω 4Τ απο 12 χρονων.Αλλα ποτε δε μενω προσκολλημενος σε αυτα που διαβαζω.Αν δεν οδηγησεις το αυτοκινητο ,δε μπορεις να σχηματισεις ολοκληρωμενη αποψη.

Παντως το θεμα με την αξιοπιστια των νεων μοντελων ειναι απογοητευτικο.Μιλαμε οτι πανακριβα αυτοκινητα παθαινου σοβαροτατες βλαβες και αφηνουν τους οδηγους τους στη μεση του πουθενα.Και μιλαω για σχεδον ολες τις εταιρειες...

Edited by kostaspap
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μην περιμενετε να βγαλετε ακρη απο τα περιοδικα. Απλως οπου μπορειτε να κανετε τεστ ντραιβ καντε το. Ενδεικτικα σας λεω οτι ο κουμπαρος μου πηγε και δοκιμασε το οπελ αστρα το τουρμπο και οταν ρωτησε τον πωλητη να το <<κουρασει λιγακι>> [ καταλαβαινετε τι εννοω ] του εδωσε το ο.κ. . Τωρα απο αντιπροσωπεια σε αντιπροσωπεια παιζει.

Θα βγάλουμε άκρη και από test drive, και από περιοδικά, και από γνωστούς και, και, και, ΟΛΑ μαζί.

Όσο για τα test drive, φίλος μου έδωσε GTI να πάω βόλτα ΜΟΝΟΣ μου! Είναι δυνατόν να "εξαντλήσω" και να δω τι πραγματικά κάνει ένα αυτοκίνητο έστω σε 1~2 ώρες; Ακόμα θυμάμαι το "πάθημα" μου με το ΔΙΚΟ ΜΟΥ Civic VTi (διάβασε το προηγούμενο post), και όπως βλέπεις είμαι σ' αυτό το forum για να μάθω όσο δυνατόν περισότερα ΠΡΙΝ παραγγείλω. Οπότε θα προσέξω τι λέει και ακόμα και ο ... διάβολος!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα test drive, φίλος μου έδωσε GTI να πάω βόλτα ΜΟΝΟΣ μου! Είναι δυνατόν να "εξαντλήσω" και να δω τι πραγματικά κάνει ένα αυτοκίνητο έστω σε 1~2 ώρες; Ακόμα θυμάμαι το "πάθημα" μου με το ΔΙΚΟ ΜΟΥ Civic VTi (διάβασε το προηγούμενο post), και όπως βλέπεις είμαι σ' αυτό το forum για να μάθω όσο δυνατόν περισότερα ΠΡΙΝ παραγγείλω. Οπότε θα προσέξω τι λέει και ακόμα και ο ... διάβολος!

Εεε εννοειται οτι δεν μπορεις να βγαλεις ολοκληρωμενη αποψη μεσα σε δυο ωρες για ενα αμαξι, οσο και αν το <<κουρασεις >> ,αλλα, παντα προσωπικα, πιστευω απο το τιποτα ειναι λιιιιγο καλυτερα. Παντως πιστευω λιγη ακρη μπορει να βγει και από test drive, και από περιοδικά, και από γνωστούς. Αυτο ειναι σιγουρο.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.