Jump to content
pollakias

Ταπετσαρια Οροφης για 6n

Recommended Posts

Εχω ενα πολακι 6n κ εχει αρχισει η οροφη του να ξεκολαει σε κατι σημεια. Διαβασα σε ενα παρομοιο θεμα οτι μπορεις να το κανεις κ μονος σου. Ειναι δυσκολο; Εχει κανεις ιδεα να μου πει πως γινετε;

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο πακετο φιλαρακο αν δεν εχεις ιδεα τι και πως θα το κανεις............. :(

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου να μην το κανεις μονος σου.εκανα την μαλακια να δοκιμασω γιατι θεωρουσα κλεψια τα χρηματα που ζηταγαν για να την φτιαξουν κ τωρα ψαχνω για καινουργια-μεταχειρα κ δεν μπορω να βρω κ μου ζητανε κ τα διπλασια λεφτα

Link to comment
Share on other sites

εγω στο fiesta αλλαξα πριν λιγο καιρο τον ουρανό.

Οταν έψαχνα μου ζήταγαν τρελα λ7 οι περισσότεροι ταπετσέριδες. Από τα πολλά τον άλλαξα σε ένα μαγαζί στους Αγιους Αναργύρους που δεν σου γεμίζει το μάτι, αλλα μου έκανε με 100 Ευρώ σουπερ δουλεια.

Τον συνιστω ανεπιφύλακτα.

αν θες λεπτομεριες στειλε pm.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 6n 1400 με τα 75, μοντελο του 96. Εχει αρχισει να "καταρεει" η ταπετσαρια απο τον ουρανο. Οχι τιποτα το ιδιαιτερο, ακομα, αλλα με το καιρο θα χειροτερεψει thumbsdown.gif . Καπου ειχα διαβασει κατι παομοιο, αλλα δεν θυμαμαι κ τωρα δεν το βρισκω. Γι'αυτο ανοιγω καινουριο θεμα. Τελος παντων, η ερωτηση μου ειναι: Ξερει κανεις αν γινεται να το κανω μονος μου;Ειναι δυσκολο; Τι χρειαζεται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα κ ρωτησα για ταπετσαρια στον ουρανο του πολο μου. Ο τυπος μου ειπε 150 ευρω να μου τη βαλει αυτος. Επισεις μου ειπε πως το υφασμα κοστιζει 50 ευρω (Δηλαδη να το αγορασω κ να το τοποθετισω μονος μου). Η διαφορα στα χρηματα ειναι μεγαλη.

Η ερωτηση μου ειναι: ειναι δυσκολο να το κανω μονος μου; Φοβαμαι μη σπασω τιποτα καθως βγαζω τη ταπετσαρια απο το αμαξι.

Οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες αλλα αυτη τη στιγμη σπουδαζω (κ δουλευω ταυτοχρονα) στο νομο Ηλειας. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μπορω να παω μακρια.

Λοιπον, σημερα καταλαβα οτι το ολο θεμα με την ταπετσαρια του πολο μου δεν μπορει να καθυστερισει αλλο κ για το λογο αυτο εψαξα εδω κοντα κ μου ειπαν τα εξης.

150 ευρω ολα κομπλε. Αν ομως αγορασω μονο την ταπετσαρια κ την τοποθετησω μονος μου, κοστιζει 50 ευρω.

Ειμαι σε μεγαλο δυλημα.....ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ;

Εχει κανεις οδηγειες.....;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα κ ρωτησα για ταπετσαρια στον ουρανο του πολο μου. Ο τυπος μου ειπε 150 ευρω να μου τη βαλει αυτος. Επισεις μου ειπε πως το υφασμα κοστιζει 50 ευρω (Δηλαδη να το αγορασω κ να το τοποθετισω μονος μου). Η διαφορα στα χρηματα ειναι μεγαλη.

Η ερωτηση μου ειναι: ειναι δυσκολο να το κανω μονος μου; Φοβαμαι μη σπασω τιποτα καθως βγαζω τη ταπετσαρια απο το αμαξι.

Οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε...

στην αμαλιαδα δεν ειπες σπουδαζεις? στον πυργο πηγες? σε ποιον?

Link to comment
Share on other sites

Merged & moved with another topic from "Καταστήματα"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, η επιχειρηση "ταπετσαρια" εγινε! ειναι πολυ ευκολο. Το μονο που θελει ειναι αργες κ προσεχτικες κινησεις. τιν εβγαλα κ την εβαλα μου. θα την κολλαγα μονος μου αλλα ενα παλικαρι μου ειπε κατι περιεργα πραγματα κ φοβηθηκα.

Αναλυτικα:

-Ξεβιδωνεις ολες τις βιδες που υπαρχουν γυρω απο την ταπετσαρια (Τα χερουλια πανω απο καθε παραθυρο κ τα δυο σκιαδια για τον ηλιο). Τα 2 σκιαδια για τον ηλιο, απο τη μεσα μερια (στα δεξια για τον οδηγο κ στα αριστερα για το συνοδηγο), εχουν μια βιδα κ ενα πλαστικο, κατι σαν σφηνα. Προσοχη μην τη σπασετε!

-Αφου βγαλετε ολες τις βιδες, αρχιζετε να ξηλωνετε τα καθετα πλαστικα στα οποια στηριζετε η οροφη. Δεν χρειαζετε να τα βγαλετε τελειως, εκτος απο το τελευταιο πλαστικο που βρισκετε οριζοντια στο πορτ-παγκαζ.(θα ανεβασω κ φοτο).

-Στη συνεχεια, σιγα σιγα βγαζετε την οροφη γυρω γυρω απο τα λαστιχα που την κρατουν κ την τραβατε απο το πορτ-παγκαζ

-Αφου τη βλαλετε, ξηλωνετε το υφασμα απο την οροφη κ ξυνετε την κολλα που εχει μεινει.

-(Απο εδω κ περα μου εκανε αλλος τη δουλεια, γι'αυτο δεν ειμαι σιγουρος)Μετα απλωνετε την καινουρια κολλα(η οποια ειναι σε σπρει) κ ακουμπατε το καινουριο υφασμα απο πανω. Περνατε με το χερι σας ολη την επιφανια της οροφης για να κολλησει καλα το υφασμα (γωνιες κ.λ.π). Το αφηνετε να στεγνωσει κ μετα την τοποθετειτε με τον ιδιο τροπο οπως κ πριν.

Εαν θελετε περισσοτερες φοτο, ευχαριστως να ανεβασω

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!

post-3885-1204837836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλα αν δεν ημουν και εγω ........τεσπα!!

εγω τον παροτρυνα κυριοι να το ξυλωσουμε μονοι μας γιατι θεωρουσα οτι ειναι πολυ ευκολο και οντως ειναι!!!

το υλικο της οροφης ειναι σχετικα σκληρο και σπαει μονο αν καποιος κανει χοντρη μ@λ@κι@..

θα προτεινα βεβαια να μην το επιχειρησει καποιος μονος του, χρειαζεται καποιος αλλος να βοηθησει/κραταει :cry:

τα λεμε..!!

Link to comment
Share on other sites

εγω στο fiesta αλλαξα πριν λιγο καιρο τον ουρανό.

Οταν έψαχνα μου ζήταγαν τρελα λ7 οι περισσότεροι ταπετσέριδες. Από τα πολλά τον άλλαξα σε ένα μαγαζί στους Αγιους Αναργύρους που δεν σου γεμίζει το μάτι, αλλα μου έκανε με 100 Ευρώ σουπερ δουλεια.

Τον συνιστω ανεπιφύλακτα.

αν θες λεπτομεριες στειλε pm.

γειΑ σου φιλε να σε ρωτησω μπορεισ να μου πεις που ακριβος βρισκετε το μαγαζι γτ εκει μενω!?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις το μαγαζι που αναφερεται παραπανω στους Αγιους Αναργυρους? Μηπως ειναι ο Ζωγραφος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.