Jump to content
gtse

Γράμμα που στάλθηκε στο περιοδικό

Recommended Posts

εχω να κανω μια παρατηρηση

καταλαβαινω οτι το gt δεν ειναι σπορ αυτοκινητο, αλλα ενα γρηγορο αμαξι με πολυ χαμηλη καταναλωση.

για ποιο λογο το touran tsi , jetta gt δεν βγαζουν τα ιδια προβληματα?

σιγουρα δεν φταιει το μοντελο!

ερωτηση: μηπως φταιει το κομπλεξ των αλλων για το gt???? στα forums το βγαζουν κακο...!

(εχω το tsi-δεν εχω προβληματα στα 11.000χλμ.)

φιλοι το εχουν με ποιο πολλα χλμ και δουλευει μια χαρα και τα σκισηματακια του κι ολα αλλα οχι συνεχεια....ετσι κρατας το αμαξι σου για απειρα χλμ!!!

δηλαδή θα γράφουμε ανάλογα με την ιστορία? Και ο Παναθηναικος έχει ιστορία αλλα τον σκιζουνε tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Για τον βαζελο ειναι αλλο θεμα.... tongue.giftongue.giftongue.gif

αμα διαβασεις και τα υπολοιπα που εγραψα και τα δεις στο συνολο δεν θα το ρωτουσες αυτο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω φίλε BAD BOY ότι στα περιοδικά το λεον που για μένα είναι τρις αφλιο το βγάλανε καλύτερο και απο το golf.απλά είναι τί θέλουν να σπρόξουν και να πλασάρουν στο λαο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Εδώ και χρόνια άκουγα ότι τα VW είναι αξιόπιστα και σκυλιά!

Εγώ απλά τα έβρισκα ακριβά και φτωχά και δεν πίστευα πολύ τα περί αξιοπιστίας!

Έλα όμως που έχει ο καιρός γυρίσματα… Τα VW παρέμειναν ακριβά, απέκτησαν εξοπλισμό… και ερωτεύτηκα…

Μπήκα και στο forum και ανακάλυψα ότι δεν είχα και πολύ άδικο.

Σε ότι αφορά το Golf παιδιά, μην απορείτε γιατί το βγάζουν πάντα κορυφαίο και μέτρο σύγκρισης της κατηγορίας. Πρακτικά το Golf την καθιέρωσε…

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ενα αμαξι που ειναι 170 αλογα και γυρναει στα μεγαρα στο 1.17 δεν ειναι σπορ??????????? :lol:

οταν περνεις ενα αμαξι με 170 αλογα το περνεις γιατι ειναι γρηγορο και θα του πινεις το αιμα!

αν δεν ειναι αυτος ο λογος τοτε παρε το απλο.

τωρα αν δεν μπορει η εταιρια να βγαζει αξιοποιστα συνολα ε τοτε να παει να γ@μ.........θει!!!!!!!!

να μην το ξανα βγαλει στην παραγωγη.

δεν μπορει ολοι οι οδηγοι το gt να μην οδηγουν καλα......

εμενα παντως αν μου γινοταν κατι τετοιο θα τους το εβαζα στο κ........λο!!!!!!!!!!!

εδωσα 24000 για 170 αλογα και θελω να το χαρω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μαζί σου. Όταν εγώ πήρα το δικό μου και μην έχοντας οδηγήσει τούρμπο αυτοκίνητο πριν, άρχιζα και το πάταγα και τελειωμό δεν είχα. Στροφάρισμα στα κόκκινα, αλλαγές στον κόφτη και δεν συμαζεύεται. Να σου το λάδι να καίει με το κιλό. Όταν όμως μετά από λίγο καιρό, έμαθα να εκμεταλεύομαι τα οφέλη του κινητήρα και άλλαζα ταχύτητα μέχρι τις 6000-6500στρ, το αυτοκίνητο δεν έκανε κιχ. Αυτό που πιστεύω είναι ότι δεν ξέρουμε να οδηγούμε τέτοια αυτοκίνητα. Όταν έχεις τουρμπο κινητήρα και θέλεις να τον χαρείς, γιατί το GT μπορεί να μην είναι όσο σπορ είναι ένα GTI, αλλά είναι πιο σπορ από ένα απλό 1,6 ή 1,4, πρέπει να ξέρεις και να τον προσέχεις. Δεν είναι ατμοσφαιρικός, να του πίνεις το αίμα και να μην έχεις, λέμε τώρα πρόβλημα. Θέλει πολύ καλό ζέσταμα, όχι είδαμε 90 βαθμούς και πατάμε. Ειδικά τα GT που δεν έχουν θερμοκρασία, πρέπει να περιμένεις ένα 20λεπτο να ζεσταθεί και το νερό και το λάδι. Είναι όλοι σίγουροι ότι πατάνε μετά τα 20 λεπτά;

Εγώ συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι η VW βγάζει προβληματικά και αναξιόπιστα αυτοκίνητα. Είχα και έχω στην κατοχή μου ένα Polo 6n και 2 GTI που το ένα "έφυγε" στα 15000χλμ χωρίς να κάνει κιχ από ότι προβλήματα είχαν εμφανιστεί και το καινούριο, μέχρι στιγμής δεν έχει κανένα σοβαρό πρόβλημα. Και του πίνω πυκνά συχνά το αίμα, δεν το λυπάμαι. Και αν δεν εμπιστευτώ την δική μου κρίση για τα αυτοκίνητα μου, δεν μπορώ να πιστέψω κανέναν άλλον που μου ισχυρίζεται ότι δεν έχει κάνει ο ίδιος τίποτα. Αλλά εδώ μέσα πολύ λίγοι είναι αυτοί που γράφουν τα καλά και όλοι το έχουμε ρίξει στο κλάμα. ¶ντε να πείσεις κάποιον που μπαίνει στο φορουμ για να ενημερωθεί και διαβάζει τα όσα γράφουμε. Και το χειρότερο, άντε να πειστούμε και οι ίδιοι ότι δεν δώσαμε τσάμπα τα ωραία μας ¤¤¤¤¤! Βγήκαν 10-20 αυτοκίνητα με κάποιο πρόβλημα και το έχουμε κάνει μεσανατολικό. 2 στα 3 GOLF που κυκλοφορούν έξω έχουν μοτέρ TSI, όλα προβληματικά είναι;;; Έλεος πια με τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Geopan συμφωνω απολυτα μαζι σου τα αυτοκίνητα με turbo δεν εχουν καμια σχεση με τα ατμοσφαιρικα. Οταν ειχα το PUNTO GT ολοι με βριζαν που το πηρα και μου ελεγαν οτι εχει πολλα προβληματα.Πουληθηκε με 160000κμ και δεν εκαιγε ουτε λαδια και βελτιωμενο στα 210. Ο επομενος που το πηρε τη 2η εβδομαδα ειδε τισ βαλβιδες πως ειναι κατω απο το καρτερ. το αμαξι εφταιγε?

γενικοτερα ολα τα turbo θελουν πολυ περισσοτερη προσοχη.

:lol:;):lol::o:lol::D:lol::D:lol::D:lol::D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Geopan. Βλέπουμε ίσως το δέντρο αντί για το δάσος.

Το παρακάτω Link είναι από το επίσημο αγγλικό site ανακλήσεων αυτοκινήτων από 1992 μέχρι σήμερα.

Ανακλήσεις αυτοκινήτων

Ρίχνοντας μια ματιά εύκολα διαπιστώνει κανείς ότι υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα με μαζικά προβλήματα που η αξία τους κατά πολύ μεγαλύτερη των δικών μας. Συμβαίνει λοιπόν και σε άλλα καλά σπίτια, για να μην πω σε όλα.

Φυσικά και πήραμε το αμάξια μας και για να τα σκίζουμε και να τα χαιρόμαστε. Ομως πριν το κάνουμε οφείλουμε να μάθουμε πως πρέπει αυτό να γίνεται. Υποψιάζομαι ότι αυτό σε μεγάλο ποστοστό δεν συμβαίνει. Οσοι πουνε "θα το σκίζω όπως εγώ θέλω" χάσανε...

Το δικό μου πρόβλημα έχει να κάνει με το σασμάν όπου σε αλλαγές 1η -2α μετά τις 4000, ακούγεται στο κούμπωμα ο κλασικός ήχος σαν να μην πατάς καλά το συμπλέκτη. Διορθώνεται με αλλαγή γραναζιών και συχρονιζέ 2ας. Ακόμα είμαι "λίστα αναμονής" αφού προηγούνται άλλοι 3 πριν από εμένα με το ίδιο πρόβλημα. Σαν πρόβλημα δεν το θεωρώ μεγάλο αλλά αν σκεφτείς ότι σε προηγούμενα αμάξια που είχα και ήταν σίγουρα υποδεέστερα και φτηνότερα δεν υπήρξε κάτι τέτοιο, σου αφήνει μια πίκρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Geopan. Βλέπουμε ίσως το δέντρο αντί για το δάσος.

Το παρακάτω Link είναι από το επίσημο αγγλικό site ανακλήσεων αυτοκινήτων από 1992 μέχρι σήμερα.

Ανακλήσεις αυτοκινήτων

Ρίχνοντας μια ματιά εύκολα διαπιστώνει κανείς ότι υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα με μαζικά προβλήματα που η αξία τους κατά πολύ μεγαλύτερη των δικών μας. Συμβαίνει λοιπόν και σε άλλα καλά σπίτια, για να μην πω σε όλα.

Φυσικά και πήραμε το αμάξια μας και για να τα σκίζουμε και να τα χαιρόμαστε. Ομως πριν το κάνουμε οφείλουμε να μάθουμε πως πρέπει αυτό να γίνεται. Υποψιάζομαι ότι αυτό σε μεγάλο ποστοστό δεν συμβαίνει. Οσοι πουνε "θα το σκίζω όπως εγώ θέλω" χάσανε...

Το δικό μου πρόβλημα έχει να κάνει με το σασμάν όπου σε αλλαγές 1η -2α μετά τις 4000, ακούγεται στο κούμπωμα ο κλασικός ήχος σαν να μην πατάς καλά το συμπλέκτη. Διορθώνεται με αλλαγή γραναζιών και συχρονιζέ 2ας. Ακόμα είμαι "λίστα αναμονής" αφού προηγούνται άλλοι 3 πριν από εμένα με το ίδιο πρόβλημα. Σαν πρόβλημα δεν το θεωρώ μεγάλο αλλά αν σκεφτείς ότι σε προηγούμενα αμάξια που είχα και ήταν σίγουρα υποδεέστερα και φτηνότερα δεν υπήρξε κάτι τέτοιο, σου αφήνει μια πίκρα.

Και για τι κοστος μιλαμε??

Link to comment
Share on other sites

Και 2ον για δες μεγαλυτερες αυτοβιομηχανιες οπως π.χ μερσεντες,πορσε,bmw και πολλες αλλες να δεις προβληματα...... και να φανταστεις οι κινητηρες ξεκινανε απο 1.600 + ανω και οχι με αναλογιες τιμης και ιππων tsi και gt.....αλλα εμεις θελουμε και φτηνο και πολυ γρηγορο......και αξιοπιστο στα ξεσκισματα μας που δεν εχουν οριο.....δεν λεω να το σκισεις (γιαυτο το περνεις αλλοστε) αλλα cool,οχι με το μπουρι τις σομπας....να του πινεις το αιμα.

αυτο το λινκ εψαχνα εχθες αλλα δεν το εβρισκα....

Το παρακάτω Link είναι από το επίσημο αγγλικό site ανακλήσεων αυτοκινήτων από 1992 μέχρι σήμερα.

Ανακλήσεις αυτοκινήτων

Ρίχνοντας μια ματιά εύκολα διαπιστώνει κανείς ότι υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα με μαζικά προβλήματα που η αξία τους κατά πολύ μεγαλύτερη των δικών μας. Συμβαίνει λοιπόν και σε άλλα καλά σπίτια, για να μην πω σε όλα.

Φυσικά και πήραμε το αμάξια μας και για να τα σκίζουμε και να τα χαιρόμαστε. Ομως πριν το κάνουμε οφείλουμε να μάθουμε πως πρέπει αυτό να γίνεται. Υποψιάζομαι ότι αυτό σε μεγάλο ποστοστό δεν συμβαίνει. Οσοι πουνε "θα το σκίζω όπως εγώ θέλω" χάσανε...

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου ειναι πως οσο προσεχεις κατι σε προσεχει και αυτο. πριν 2 μερες αλλαξα λαδια και ρωτησα το παλικαρι που δουλευει εκει και ειναι φιλος [αντιπροσωπεια] αν εχει δει προβληματα σε tsi και gt η απαντηση του ηταν οχι μονο που θελει προσοχη στο κιβωτιο [εχει δει κανα δυο βλαβες σε κιβωτιο] αυτο βεβαια μπορει να σημαινει πως ο κατοχος τους τους γα.... τα ραματα το παλικαρι εχει 1 tsi και δεν του εχει βγαλει το παραμικρο

Link to comment
Share on other sites

Και για τι κοστος μιλαμε??

Το κόστος Shaddow20 εννοείται ότι είναι μηδενικό λόγω εγγύησης την οποία έχω κάνει και επέκταση για άλλα 2 χρόνια.

Για το συγκεκριμένο πρόβλημα η αντιπροσωπεία είπε ότι έχει δοθεί οδηγία από τη Γερμανία και συνεπώς το γνώριζαν πριν τους πάω το δικό μου αμάξι. Φαίνεται ότι κάποια παρτίδα σασμάν σε GT ήρθαν με ελλατωματικά γρανάζια 2ας. Φίλος που το πήρε με διαφορά 2 ημερών από εμένα δεν έχει κανένα τέτοιο πρόβλημα. Δηλαδή δεν μπορείς να προσδιορίσεις χρονικά ποιά παρτίδα μπορεί το πρόβλημα να αφορά.

Τελοσπάντων, προς το παρόν και μέχρι να φτιαχτεί θα αλλάζω 1η-2α σαν νταλικιέρης...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πιστεύω είναι ότι δεν ξέρουμε να οδηγούμε τέτοια αυτοκίνητα. Όταν έχεις τουρμπο κινητήρα και θέλεις να τον χαρείς, γιατί το GT μπορεί να μην είναι όσο σπορ είναι ένα GTI, αλλά είναι πιο σπορ από ένα απλό 1,6 ή 1,4, πρέπει να ξέρεις και να τον προσέχεις. Δεν είναι ατμοσφαιρικός, να του πίνεις το αίμα και να μην έχεις, λέμε τώρα πρόβλημα. Θέλει πολύ καλό ζέσταμα, όχι είδαμε 90 βαθμούς και πατάμε. Ειδικά τα GT που δεν έχουν θερμοκρασία, πρέπει να περιμένεις ένα 20λεπτο να ζεσταθεί και το νερό και το λάδι. Είναι όλοι σίγουροι ότι πατάνε μετά τα 20 λεπτά;

Εγώ συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι η VW βγάζει προβληματικά και αναξιόπιστα αυτοκίνητα. Είχα και έχω στην κατοχή μου ένα Polo 6n και 2 GTI που το ένα "έφυγε" στα 15000χλμ χωρίς να κάνει κιχ από ότι προβλήματα είχαν εμφανιστεί και το καινούριο, μέχρι στιγμής δεν έχει κανένα σοβαρό πρόβλημα. Και του πίνω πυκνά συχνά το αίμα, δεν το λυπάμαι. Και αν δεν εμπιστευτώ την δική μου κρίση για τα αυτοκίνητα μου, δεν μπορώ να πιστέψω κανέναν άλλον που μου ισχυρίζεται ότι δεν έχει κάνει ο ίδιος τίποτα. Αλλά εδώ μέσα πολύ λίγοι είναι αυτοί που γράφουν τα καλά και όλοι το έχουμε ρίξει στο κλάμα. ¶ντε να πείσεις κάποιον που μπαίνει στο φορουμ για να ενημερωθεί και διαβάζει τα όσα γράφουμε. Και το χειρότερο, άντε να πειστούμε και οι ίδιοι ότι δεν δώσαμε τσάμπα τα ωραία μας ¤¤¤¤¤! Βγήκαν 10-20 αυτοκίνητα με κάποιο πρόβλημα και το έχουμε κάνει μεσανατολικό. 2 στα 3 GOLF που κυκλοφορούν έξω έχουν μοτέρ TSI, όλα προβληματικά είναι;;; Έλεος πια με τα προβλήματα.

Αυτη ειναι η αληθεια!!! Ειτε μας αρεσει ειτε οχι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η αληθεια!!! Ειτε μας αρεσει ειτε οχι!!!

Την αλήθεια άσε να την ξέρουν αυτοί που έχουν τα προβλήματα και όχι αυτοί που δεν τα έχουν.

Εγώ θα το παραδεχτώ...τα προβλήματα που έβγαλε το 5άρι μας μέχρι τα 15000χλμ ήταν:

αντλία βενζίνης, εγκέφαλος αντλίας, δίσκο-πλατώ, σπάσιμο γρύλων στα 2 παράθυρα και αλλαγή στους διακόπτες.

Από τότε φτου φτου δεν έχει κάνει τσικ. Αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτοκίνητα τέτοιας αξίας

βγάζουν προβλήματα από τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα.Και μην μου πει κάποιος ότι είναι λογικό γιατί θα φουντάρω tongue.gif ..

Εγώ πιστεύω και δεν μιλάω μόνο για την VW ότι έχουν ρίξει πολύ την ποιότητα των υλικών των περιφερειακών

του κινητήρα και του σασμάν έτσι ώστε να έχουν πολύ χαμηλότερο κόστος παραγωγής.Από το 3 άρι περίμενες

τέτοιου είδους προβλήματα από τα 80000χλμ και μετά.Από το 5 τα περιμένεις από τα πρωτα 1000 knife.gif

Edited by CLakis
Link to comment
Share on other sites

Την αλήθεια άσε να την ξέρουν αυτοί που έχουν τα προβλήματα και όχι αυτοί που δεν τα έχουν.

Εγώ θα το παραδεχτώ...τα προβλήματα που έβγαλε το 5άρι μας μέχρι τα 15000χλμ ήταν:

αντλία βενζίνης, εγκέφαλος αντλίας, δίσκο-πλατώ, σπάσιμο γρύλων στα 2 παράθυρα και αλλαγή στους διακόπτες.

Από τότε φτου φτου δεν έχει κάνει τσικ. Αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτοκίνητα τέτοιας αξίας

βγάζουν προβλήματα από τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα.Και μην μου πει κάποιος ότι είναι λογικό γιατί θα φουντάρω tongue.gif ..

Εγώ πιστεύω και δεν μιλάω μόνο για την VW ότι έχουν ρίξει πολύ την ποιότητα των υλικών των περιφερειακών

του κινητήρα και του σασμάν έτσι ώστε να έχουν πολύ χαμηλότερο κόστος παραγωγής.Από το 3 άρι περίμενες

τέτοιου είδους προβλήματα από τα 80000χλμ και μετά.Από το 5 τα περιμένεις από τα πρωτα 1000 knife.gif

K να φανταστεις οτι στο 6αρι γκολφ εχουν σκοπο να το ριξουν περισσοτερο το κοστος

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε περι αξιοπιστίας των Golf...

Στο TSI μου μετα απο αλλαγή συμπλέχτη και βολάν στα 0χλμ, τώρα που έχω 4.000χλμ παρατήρησα σταγόνες λαδιού στα γκαράζ!Έχει διαρροή!Από που προέρχεται θα ξέρω απο βδομάδα που θα επισκευτεί την αντιπροσωπεία.Σημειωτέον οτι το αμάξι δεν έχει πατήσει χώμα, ούτε έχει χτυπηθεί ποτέ από κάτω

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Μιας και μιλαμε περι αξιοπιστίας των Golf...

Στο TSI μου μετα απο αλλαγή συμπλέχτη και βολάν στα 0χλμ, τώρα που έχω 4.000χλμ παρατήρησα σταγόνες λαδιού στα γκαράζ!Έχει διαρροή!Από που προέρχεται θα ξέρω απο βδομάδα που θα επισκευτεί την αντιπροσωπεία.Σημειωτέον οτι το αμάξι δεν έχει πατήσει χώμα, ούτε έχει χτυπηθεί ποτέ από κάτω

Amigo! Γιατί έγινε αντικατάσταση στα 0 km????

Link to comment
Share on other sites

Amigo! Γιατί έγινε αντικατάσταση στα 0 km????

Προφανώς γιατί υπήρχε κατασκευαστική αστοχία του υλικού απο το εργοστάσιο!

Το θέμα ομως τώρα ειναι η διαρροή λαδιού.Απαράδεκτο για εμένα

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Προφανώς γιατί υπήρχε κατασκευαστική αστοχία του υλικού απο το εργοστάσιο!

Το θέμα ομως τώρα ειναι η διαρροή λαδιού.Απαράδεκτο για εμένα

Δηλαδή με το που το πήρες στα χέρια σου χάλασε? Ή μήπως δεν πρόλαβες καν να φύγεις από την αντιπροσωπεία???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το που το πήρες στα χέρια σου χάλασε? Ή μήπως δεν πρόλαβες καν να φύγεις από την αντιπροσωπεία???

Δεν χάλασε,ήταν χαλασμένο!Μέχρι το σπίτι μου το πήγα και την επόμενη πάλι συνεργείο!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η διαρροή προέρχεται απο την φλάντζα του καρτερ. Έκαναν σφισφίξεις και θα πάω για επανέλεγχο σε 2000χλμ. Αν υπάρχει ακόμα διαρροή θα προχωρήσουν σε αλλαγή της φλάντζας.

Μήπως έπρεπε να επιμείνω να γινόταν η αλλαγή ουτως ή αλλώς? ¶λλωστε εγγύηση ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Τελικά η διαρροή προέρχεται απο την φλάντζα του καρτερ. Έκαναν σφισφίξεις και θα πάω για επανέλεγχο σε 2000χλμ. Αν υπάρχει ακόμα διαρροή θα προχωρήσουν σε αλλαγή της φλάντζας.

Μήπως έπρεπε να επιμείνω να γινόταν η αλλαγή ουτως ή αλλώς? ¶λλωστε εγγύηση ειμαι...

Αν το σφίξιμο σε φτιάξει, δεν υπάρχει λόγος…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαγκες!!

Εχω παραγγείλει ένα Tsi 140Hp Gt Sport που το περιμένω σε 3 μηνάκια...να ρωτήσω κάτι, έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις βλάβες σε αυτό το forum και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να ακυρώσω την παραγγελία... tongue.gif:o Δέν αμφισβιτώ ούτε έναν για το πρόβλημα που του προέκυψε θέλω όμως να ρωτήσω το εξής, πως σε ένα αμάξι με τόσα προβλήματα δίνουν επέκταση εγγύησης άλλα 2 χρόνια?? Ξέρετε τι κόστος είναι αυτό για τις αντιπροσωπείες, να πληρώνει του καθενός το πρόβλημα? αν ήταν όντος προβληματικό θα έμεναν στα 2 αρχικά χρόνια.Επίσης η VW δεν θα έβαζε σε όλα σχεδόν τα μοντέλα της Τsi κινητήρες τόσο Μαλ@κες δεν είναι, ολόκληρη χώρα ζει από την αυτοκινητοβιομηχανία της είναι δυνατόν να φουντάρει??? Τέλος θέλω να πώ πώς έχουμε έναν σκαραβαίο του '70 εδώ και 20 χρόνια σας πληροφορώ πως όσα χρόνια ήταν στου πατέρα μου τα χέρια δεν έβγαλε ποτέ το παραμικρό μόνο για λάδια το πηγαινε κάθε 20000Km εδώ και 5 χρόνια που το έχω αναλάβει του έχω πετάξει τα μάτια έξω...σπασίματα σε βάσεις μηχανής καιει λάδια καμένες φλάντζες και πολλά άλλα...! καλοπαιρνάει όπως καταλαβαίνετε... new_lol.gif θέλω να πώ με αυτό το πόσο θα κρατήσει ένα αμάξι κρίνετε και από τον οδηγό του!!! έχω ένα φίλο με GT που δεν αφήνει γκάζι όταν αλλάζει ταχύτητα για να μην κόβει λέει...τι να πείς, οταν θα του έρθει το έρθει η Turbina "συνοδηγός" θα φταίει η VW μάλλον!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

ο παραγοντας οδηγος παιζει σιγουρα μεγαλο ρολο αλλα υπαρχει και κατι που λεγεται "διεθνεις λιστες αξιοπιστιας" και εκει η volkswagen βρισκεται σταθερα στις τελευταιες θεσεις.

οποτε ο,τι και να λεμε, η στατιστικη αληθεια δεν αλλαζει. η vw δεν ειναι πλεον αξιοπιστη εταιρεια.

και λεω "πλεον" γιατι παλια ηταν. οι σκαραβαιοι που ανεφερε ο φιλος και τα αλλα παλια μοντελα ηταν αξιοπιστα. τωρα ομως αλλαξαν τα πραγματα..

ΥΓ και εσυ συγνωμη τι περιμενεις? να ξεσκιζεις ενα αμαξι 20ετιας και να μην σου βγαζει τιποτα? φυσικα και θα βγαλει - δεν φταις εσυ.

το ζητημα ειναι με τα καινουρια αμαξια της εταιρειας που βγαζουν προβληματα 20 χρονια νωριτερα απο τον σκαραβαιο που ανεφερες..

Link to comment
Share on other sites

ο παραγοντας οδηγος παιζει σιγουρα μεγαλο ρολο αλλα υπαρχει και κατι που λεγεται "διεθνεις λιστες αξιοπιστιας" και εκει η volkswagen βρισκεται σταθερα στις τελευταιες θεσεις.

οποτε ο,τι και να λεμε, η στατιστικη αληθεια δεν αλλαζει. η vw δεν ειναι πλεον αξιοπιστη εταιρεια.

και λεω "πλεον" γιατι παλια ηταν. οι σκαραβαιοι που ανεφερε ο φιλος και τα αλλα παλια μοντελα ηταν αξιοπιστα. τωρα ομως αλλαξαν τα πραγματα..

ΥΓ και εσυ συγνωμη τι περιμενεις? να ξεσκιζεις ενα αμαξι 20ετιας και να μην σου βγαζει τιποτα? φυσικα και θα βγαλει - δεν φταις εσυ.

το ζητημα ειναι με τα καινουρια αμαξια της εταιρειας που βγαζουν προβληματα 20 χρονια νωριτερα απο τον σκαραβαιο που ανεφερες..

Θα ήθελα αν μπορείς να παραθέσεις ένα link με τις διεθνείς λίστες αξιοπιστίας γιατι δεν τις έχω δεί καθόλου και θα με ενδιέφερε πολύ! Τώρα όσο αναφορά τον σκαραβαίο αν και είναι off topic θα πώ πως όταν ήρθε στα χέρια μου και τον είχα πάει για έλενχο-service το αμάξι ήταν αστέρι ππάγμα που με διαβεβαίωσε και ο μηχανικός! Δυστυχώς του άλλαξα τα φώτα και ξέρεις γιατι φίλε μου? Όταν έχεις ένα αμάξι που πιάνει τα 150 χλμ σε κατηφόρα :o και τα 120 σε ανηφόρα τότε καταλαβαίνεις οτι μέση ταχήτυτα έχεις τα 80χλμ...πράγμα που δεν μπορούσα να τηρήσω! thumbsdown.gif

Sorry αλλά μέχρι αποδείξεως του εναντίου πιστεύω πως όπως του φερθείς του turbokinhthra θα σου φερθει! Οι γκόμενες που το πέρνουν πιστεύετε πως θα τους βγάλει κάτι?

Υ.Γ Ξέρεις αν έχεις μια BMW ή μία Mercedes και σου βγάλει ζημια τι έχεις να πληρώσεις? 'Η δεν βγάζουν προβλήματα? Εχω έναν στην δουλεια με Mercedes και τουλάχιστον 2 φορες τον χρόνο είναι σηνεργειο και πληρώνει πολλα Euraaaaaaaa!!! Μαπα και η Mercedes?

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

ψαξε στο google τις ερευνες της J.D.Power - ειναι διεθνης οικος.

ναι οι Mercedes ειχαν κι αυτες τελευταια μια πτωση αξιοπιστιας (ευτυχως οχι τοσο τραγικη οσο η vw) αλλα τωρα βελτιωνονται ραγδαια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.