Jump to content
sergeant

Συνδιασμος Δισκων-Τακακιων

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!

Μετα απο καιρο βρισκομαι επιτελους πισω στη μητερα πατριδα. :lol:

Το Passat ειναι ετοιμο για service, οπως επισης και για αλλαγη τακακιων-δισκων-υγρων.

Εχω ηδη τοποθετησει σωληνακια υψηλης και εφερα μαζι μου απο το εξωτερικο τις δισκοπλακες της ECS Tuning

σε διασταση 312mm (2 piece floating) που συνοδευονται απο brackets του Audi TT. Λεπτομεριες εδω:

http://www.ecstuning.com/stage/edpd/pagebu...g%20Brake%20OEM

Οι αμερικανοι μου προτειναν τα κεραμικα τακακια της HAWK αλλα αποτι πληροφορηθηκα απο φιλους που εχουν χρησιμοποιησει κεραμικα, αργουν να ζεσταθουν...οποτε και εφερα μονο τις δισκοπλακες. Θα ηθελα επομενως να μου προτεινετε ενα καλο τακακι για να συνδιασω τις εν λογω δισκοπλακες. Το μονο που θα ηθελα ειναι να εχουν αισθητηρα (D-shaped connector/sensor) φθορας. Μεχρι στιγμης μου εχουν προτεινει τα Ferodo DS2500 και τα TAROX Strada kai Rally αν θυμαμαι καλα. (Μου αρεσουν διαδρομες με στροφες οπως π.χ Κορινθος-Επιδαυρος)

Οι προτασεις σας ειναι ευπροσδεκτες.

Α!και κατι τελευταιο...εφερα επισης μια εξατμιση απο τον καταλυτη και πισω και θα ηθελα να μου συστησετε εναν αξιοπιστο μαστορα για την τοποθετηση...κατα προτιμιση στα Νοτια-Ανατολικα προαστια της Αθηνας.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο κιτακι της ECS που εχω κι εγω ειχα τα HAWK θα σου πω οτι δεν λενε και τρωγονται παρα πολυ γρηγορα.

Για την χρηση που το θες,βαλε DS2500 και θα εισαι μια χαρα.

Αυτα εχω βαλει κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο κιτακι της ECS που εχω κι εγω ειχα τα HAWK θα σου πω οτι δεν λενε και τρωγονται παρα πολυ γρηγορα.

Για την χρηση που το θες,βαλε DS2500 και θα εισαι μια χαρα.

Αυτα εχω βαλει κι εγω.

Ευχαριστω πολυ Κωστα.

Τα DS 2500 εχουν αισθητηρα φθορας?

Και αν σας ειναι ευκολο να μου προτεινετε και καποιον αξιοπιστο εξατμισα για την τοποθετηση μιας εξατμισης... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ηρθέ η ώρα και του δικού μου passat για αλλαγή των εμπρός δίσκων .Το αμάξι είναι το 1.8Τ μοντέλο 2003 με 100.000 χμ Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα μπορεί κάποιος να μου προτείνει καποια αξιόπιστη και σχετικά φτηνή λύση. Τώρα επάνω έχει τα original αλλά υποθέτω ότα αυτά θα είναι πανάκριβα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.