Jump to content
Guest Stoilas

Reset της ένδειξης Service

Recommended Posts

Guest Stoilas

1. Βγάλτε το κλειδί από τη μίζα

2. Πατήστε το κουμπάκι που μηδενίζετε την ένδειξη των χιλιομέτρων και κρατήστε το πατημένο

3. Γυρίστε τη μίζα στο ΟN

4. Αφήστε το κουμπί και αφού σας εμφανίσει κάτι για το service πάνω στην οθόνη, γυρίστε το κουμπί δεξιά

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Στα Golf η επιλογη γινεται απο το αριστερο κουμπακι της ωρας. (αν θυμαμαι καλα) Αυριο θα το ξερω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα νε τον MIKE ο οποιος ερχομενος Αθηνα βρηκε τι γίνεται με το 5αρι!!!

λοιπον: για να κανουμε το reσet sto service έχουμε το 0 πατημενο και γυρναμαι τη μιζα να αναψει και τέλος

ακομα

για να κανει check γυρνάμε το κλειδι στην ανάφλεξη χωρίς να βάλουμε μπροστα και μετα παταμε το 0 για 2 sec και τέλος!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Creat0r

Για Golf V

Zurόckstellen der Service-Intervallanzeige beim Longlife service

Leider passiert es immer wieder, das die Werkstatt beim Zurόckstellen der Service-Intervallanzeige fehlerhaft arbeitet. Das wirkt sich so aus, das ein Wagen trotz variablen Inspektionsintervalls genau nach einem Jahr oder 15.000km wieder in die Werkstatt will. Da anscheinend nicht alle VW-Mitarbeiter die VW-Information lesen, hier eine kurze Anleitung zum richtigen Zurόcksetzen der Anzeige:

Zunδchst wird Adresse 17 im Schalttafeleinsatz aufgerufen

Kanal 02 auf 00000 setzen

damit wird die Inspektionsanzeige zurόckgesetzt

es sind jetzt aber feste Intervalle programmiert

Kanal 43 beim Diesel auf 00050

beim Benziner auf 00030 setzen

(max. Wegstrecke 50.000 bzw. 30.000km)oder 00015 ohne Longlife

Kanal 44 auf 00720 setzen

dies legt die max. Zeit von 2 Jahren (= 720 Tage) fest

oder 00360 ohne Longlife

Kanal 45 auf 00004 fόr Φl nach VW Norm 50600(TDI) oder 50601(PD-TDI)

auf 00002 fόr Φl nach VW Norm 50300 (Benziner)

auf 00001 bedeutet kein Longlife-Φl

κοινώς...

(μετά από μετάφραση σε online tool γιατί τα γερμανικά μου είναι σκουριασμένα έως σάπια ;) )

Reset the service interval announcement with the Longlife service

Unfortunately it happens again and again, which works the workshop at resetting the service interval announcement incorrectly. That affects itself in such a way, which a car wants despite variable inspection interval exactly after a year or a 15.000km again into the workshop. Since apparent not all Volkswagen coworkers read the Volkswagen information, here a short guidance for correct putting of the announcement back:

First address 17 in the instrument panel employment called channel 02 to 00000 to set thus the inspection announcement is put back however intervals are now programmed firm

Channel 43 with the Diesel on 00050 set with the Benziner to 00030 (max. distance 50,000 and/or 30.000km) or 00015 without Longlife

Channel 44 to 00720 set this specifies the max. time of 2 years (= 720 days) or to 00360 without Longlife

Channel 45 to 00004 for oil after VOLKSWAGEN standard 50600 (TDI) or 50601 (PD-TDI) on 00002 for oil after VOLKSWAGEN standard 50300 (Benziner) on 00001 no Longlife oil means

τη διαδικασία τη βρήκα σε ένα γερμανικό site και επιφυλάσσομαι για την ορθότητα τις μέχρι να τη δοκιμάσω στο δικό μου...Μέχρι τότε οποιος μπορεί ας μας πει αν όντως δουλεύει...

Αν δεν κολλάει στο topic μετακινήστε το κατάλληλος η άλλαξε τον τίτλο...Απλά το έβαλε εδώ γιατί είδα ότι υπάρχουν ερωτήσεις και info και για golf...

Edited by Creat0r
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα νε τον MIKE ο οποιος ερχομενος Αθηνα βρηκε τι γίνεται με το 5αρι!!!

λοιπον: για να κανουμε το reσet sto service έχουμε το 0 πατημενο και γυρναμαι τη μιζα να αναψει και τέλος

ακομα

για να κανει check γυρνάμε το κλειδι στην ανάφλεξη χωρίς να βάλουμε μπροστα και μετα παταμε το 0 για 2 sec και τέλος!!!!!!!!!!!

τι check κανει ετσι οπως λες?

Link to comment
Share on other sites

για Ιν ειχα σβησει το service oil αλλα τωρα μου εβγαλε service INSP δε θυμαμε ακριβως και ενω σβηνει μετα ποθ ξαναβαζω το κλειδι το ξαναδηχνει

edit

με διαφορες κινησεις δε θυμαμε τι και πως το εσβησα και αυτο και του εβαλα να το ξαναβγαλει σε 8000χλμ χαχα

Edited by stergis
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει σκέτο service στο golf 4 με τον akl μοτέρ και τώρα λέει σε 100 ούτε oil service ούτε service INSP σκέτο service μόλις μηδενηστει τα 100 που λέει ξέρει κανείς τι θα μου βγάλει ?

εμενα μονο το service εχει βγαλει το μονο που κανει ειναι οταν γυριζεις το κλειδι να σβηνει τα χλμ και να τα ξανα εμφανυζει τιποτα αλο τα χλμ οταν αλαζουνμε λαδια φιλτρα γραφονται στο book service οποτε ξερουμε ποσα και ποτε εχουν γινει

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Απλή ενημέρωση για όποιον χρειαστεί,χθές έκανα service reset στο δικό μου Polo του 11 (1,2 TSI) με οδηγό αυτό το βίντεο

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα πριν από τέσσερις μήνες αγόρασα το Polo του 2001 (6N2) αφού του έκανα σέρβις μετά από 150χλμ μου άναψε η ένδειξη Service OIL προφανώς στο συνεργείο δεν μπήκαν καν στον κόπο να το πριζώσουν και να ρυθμίσουν τα σέρβις, ξαναπήγα στο συνεργείο και μου το έσβησε από το κουμπί του μερικού χιλιομετρητή. Ξέρει κάποιος να με ενημερώσει πως να το ρυθμίσω μόνος μου (να περάσω τα χιλιόμετρα) ώστε να μου ανάψουν την σωστή στιγμή το OIL και το INSP.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vissarion12 said:

Καλησπέρα και από εμένα πριν από τέσσερις μήνες αγόρασα το Polo του 2001 (6N2) αφού του έκανα σέρβις μετά από 150χλμ μου άναψε η ένδειξη Service OIL προφανώς στο συνεργείο δεν μπήκαν καν στον κόπο να το πριζώσουν και να ρυθμίσουν τα σέρβις, ξαναπήγα στο συνεργείο και μου το έσβησε από το κουμπί του μερικού χιλιομετρητή. Ξέρει κάποιος να με ενημερώσει πως να το ρυθμίσω μόνος μου (να περάσω τα χιλιόμετρα) ώστε να μου ανάψουν την σωστή στιγμή το OIL και το INSP.

Προτείνω απλά να πας για σέρβις στην επόμενη δόση όταν ανάψουν το oil/insp. Δεν έχεις να φοβηθείς με 150χλμ. παραπάνω :)

Για να περάσεις τα χλμ. ενδεχομένως να γίνεται με ένα obd-ii καλώδιο. Με το καντράν και τα κουμπάκια, από όσο ξέρω δεν μπορείς να το κάνεις αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως έκανα γενικό σέρβις για πρώτη φορά από τότε που το πήρα και υποψιάζομαι πως το INSP θα μου ανάψει όποτε να ΄ναι για αυτό θέλω να τα συγχρονίσω από την αρχή και να έχω εγώ τον έλεγχο γιατί όπως όλοι ξέρουμε τα συνεργεία δεν ασχολούνται με τέτοιες ρυθμίσεις της θεωρούν χάσιμο χρόνου,

Εχω το ELM327 WiFi με αυτό μπορώ να κάνω δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Για Golf μοντέλο του 2011 ( το οποίο δεν έχει κουμπιά στο δεξί μοχλό για τους υαλοκαθαριστήρες ) το service now σβήνετε ως εξής : 

1) Βάζουμε το κλειδί και το γυρνάμε μια φορά μέχρι να ανάψουν τα λαμπάκια στο κοντέρ

2) Με τα βελάκια δεξιά στο τιμόνι πλοηγούμαστε στο μενού της οθόνης έως να φτάσουμε στις ρυθμίσεις

3) Επιλέγουμε service interval

4) Επιλέγουμε Reset

5) Επιλέγουμε ΟΚ

6) Ολοκληρώθηκε η διαδικασία

7) Επιλέγουμε BAck για να πάμε στο αρχικό μενού

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.