Jump to content
Itseto

ΚΟΝΤΕΡ 6Ν

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

¨Εχω ένα πόλο 6Ν μοντέλο του 96 με τα 75 άλογα.Το κοντέρ μου είναι άσπρο και δείχνει τελική 220.Δεν θυμάμαι το στροφόμετρο τώρα.Οι δείκτες θερμοκρασίας και

βενζίνης είναι αριστερά και δεξιά αντίστοιχα.Το τελικιάζω στα 160.Πρόσφατα κάποιος φίλος μου παρατήρησε ότι κανονικά στο 75άρι το κοντέρ είναι μέχρι τα 200 και ότι

όλα εκει μέσα πρέπει να είναι μαύρα και ότι το ότι είναι άσπρα σημαίνει ότι το κοντέρ είναι αλλαγμένο μάλλον με αυτό του 1400 με τα 101 άλογα.Ισχύει κάτι τέτοιο?ρωτάω γιατί το αγόρασα

μεταχειρισμένο και...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

¨Εχω ένα πόλο 6Ν μοντέλο του 96 με τα 75 άλογα.Το κοντέρ μου είναι άσπρο και δείχνει τελική 220.Δεν θυμάμαι το στροφόμετρο τώρα.Οι δείκτες θερμοκρασίας και

βενζίνης είναι αριστερά και δεξιά αντίστοιχα.Το τελικιάζω στα 160.Πρόσφατα κάποιος φίλος μου παρατήρησε ότι κανονικά στο 75άρι το κοντέρ είναι μέχρι τα 200 και ότι

όλα εκει μέσα πρέπει να είναι μαύρα και ότι το ότι είναι άσπρα σημαίνει ότι το κοντέρ είναι αλλαγμένο μάλλον με αυτό του 1400 με τα 101 άλογα.Ισχύει κάτι τέτοιο?ρωτάω γιατί το αγόρασα

μεταχειρισμένο και...

σιγουρα ειναι αλλαγμενο αλλα οχι απο το 16V 101 μαλλον ειναι after market

Link to comment
Share on other sites

και πως εξηγείς το γεγονός ότι το είδα και σε αρκετά άλλα πόλο?πως μπορώ να τσεκάρω αν είναι αφτερ μάρκετ?

κοιτα καποια στιγμη ολοι βαζανε [και βαζουν] λευκα οργανα για να φενετε ποιο ομορφο ετσι και πολλα πολο και ιμπιζα εχουν λευκα οργανα

1ον το 6ν το ειχε κολλητος μου 2ον το ξερω γιατι ηθελα να το αγορασω κι εγω πριν παρω το δικο μου και 3ον μπορεις να το επιβεβαιωσεις σε 1 αντιπροσωποια :D

Link to comment
Share on other sites

εχει δικαιο ο polotsik ειχα 6ν και εχει μαυρα οργανα και το κοντερ ειναι στα 200 με πρασινο φωτισμο.τελικιαζει στα 160?εγω το εφτασα 193!!μηπως χανει?επρεπε να δειχνει τουλαχιστον 175-180.

Link to comment
Share on other sites

εχει δικαιο ο polotsik ειχα 6ν και εχει μαυρα οργανα και το κοντερ ειναι στα 200 με πρασινο φωτισμο.τελικιαζει στα 160?εγω το εφτασα 193!!μηπως χανει?επρεπε να δειχνει τουλαχιστον 175-180.

φιλε θανάση με βάζεις σε ιδέες...πως θα καταλάβω αν χάνει ή οχι?στα 160 τελικιάζει και δενδείχνει να έχει και παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

με gps η με αλλο αυτοκινητο φιλου να το δειςστο περιπου τι γινεται αν εσενα γραφει 100 και το αλλο 120 βρωμαει η δουλεια αλλ με gps θα εισαι σιγουρος.6ν μου φαινεται δεν ειχε βγαλει με 75 μονο 16ν με 100ps και 8ν με 60-65ps εγω αυτο ειχα πριν και σε ευθειες με 3 ατομα 160 χαλαρα λιγο να κατιφοριζε 180 τα εβλεπα τα 193 μου τα εδειξε με τρια ατομα αδειο σχεδον ντεποζιτο και μεγαλη κατηφορα στην εθνικη.

Link to comment
Share on other sites

με gps η με αλλο αυτοκινητο φιλου να το δειςστο περιπου τι γινεται αν εσενα γραφει 100 και το αλλο 120 βρωμαει η δουλεια αλλ με gps θα εισαι σιγουρος.6ν μου φαινεται δεν ειχε βγαλει με 75 μονο 16ν με 100ps και 8ν με 60-65ps εγω αυτο ειχα πριν και σε ευθειες με 3 ατομα 160 χαλαρα λιγο να κατιφοριζε 180 τα εβλεπα τα 193 μου τα εδειξε με τρια ατομα αδειο σχεδον ντεποζιτο και μεγαλη κατηφορα στην εθνικη.

1600cc 8v 75 bhp..λές να έχω 100 και να μην το ξερω???μακάρι:)

ο βασικός προβλιματισμός μου είναι αν το κοντέρ απο την στιγμή που είναι αφτερ μάρκετ μην τυχον και δείχνει αλλα αντ' άλλων και φάμε κανένα πρόστιμο από το πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ 1600 εχεις?τοτε ναι 75ps εχεις αλλα σιγουρα ειναi after market και χανει εχω στην δουλεια ενα caddy με το ιδιο μοτερ και το εχω παει 160 και ειχε και αλλο αρκετο αλλα μεχρι εκει δεν το πηγα αλλο δεν ειναι δικο μου αλλωστε κοιτα το θατην παθεις και θα κλαις ρωτα και τον μηχανικο σου μπορει να ξερει κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ 1600 εχεις?τοτε ναι 75ps εχεις αλλα σιγουρα ειναi after market και χανει εχω στην δουλεια ενα caddy με το ιδιο μοτερ και το εχω παει 160 και ειχε και αλλο αρκετο αλλα μεχρι εκει δεν το πηγα αλλο δεν ειναι δικο μου αλλωστε κοιτα το θατην παθεις και θα κλαις ρωτα και τον μηχανικο σου μπορει να ξερει κατι παραπανω.

Μάλιστα,κατάλαβα, θα το κοιτάξω σε κάποια φάση..αλλά μέχρι τότε λόγω των οικονομικών δεν θα πηγαίνω με πάνω από 120 γιατί είναι πολύ τσουχτερα πλέοντα πρόστιμα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια 1 λεπτο αν θυμαμαι καλα το 1600 το 8v δεν ειναι 75αρι, δεν θυμαμαι ποσο, αλλα νομιζω κατι παραπανο. 75 ειναι το 1400 8v

Link to comment
Share on other sites

oχι τι 1400 ειναι 60-65

μαλλον μπερδευτικα με το 6n2 που ειναι 75 ε?

Link to comment
Share on other sites

νια σταματησε το 8ν μου φαινεται και εβγαζε 16ν με 75 και 100ps τα 8ν μοτερ απο το 99 και μετα τα εβαζε η seat στα ibiza.

Link to comment
Share on other sites

εχει δικαιο ο polotsik ειχα 6ν και εχει μαυρα οργανα και το κοντερ ειναι στα 200 με πρασινο φωτισμο.τελικιαζει στα 160?εγω το εφτασα 193!!μηπως χανει?επρεπε να δειχνει τουλαχιστον 175-180.

λοιπόν τελικά σήμερα το τερμάτισα τοκοντερ με λίγο κόπο.170 τελική με 4900 στροφές. υπολογιζομένου ότι το κοντέρ είναι άφτερ μάρκετ λογικά θα πρέπει να αντιστοιχεί στο δικό σου 190.συνεπώς πρέπει να χάνω 20 χιλιομετράκια...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τελικά σήμερα το τερμάτισα τοκοντερ με λίγο κόπο.170 τελική με 4900 στροφές. υπολογιζομένου ότι το κοντέρ είναι άφτερ μάρκετ λογικά θα πρέπει να αντιστοιχεί στο δικό σου 190.συνεπώς πρέπει να χάνω 20 χιλιομετράκια...

χανει σιγουρα τωρα το πως διορθωνεται δεν εχω ιδεα,

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, του άλλαξε ζελατίνα οργάνων

(έτσι αλλά ζει το χρώμα και όχι με την αλλαγή όλου του καντράν)

και επειδή δεν βρήκε με τελευταία ένδειξη τα 200

έβαλε ζελατίνα που προοριζόταν για 6Ν κατοστάρι, που έχει 220.

Link to comment
Share on other sites

βγάλε τη ζελατίνα :lol: ό,τι πιο εύκολο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, του άλλαξε ζελατίνα οργάνων

(έτσι αλλά ζει το χρώμα και όχι με την αλλαγή όλου του καντράν)

και επειδή δεν βρήκε με τελευταία ένδειξη τα 200

έβαλε ζελατίνα που προοριζόταν για 6Ν κατοστάρι, που έχει 220.

αν όντως είναι έτσι, ξέρετε να μου πείτε πόσο μπορεί να χάνει...και τελικα...μήπως με δυναμομέτρηση λυθεί το ζήτημα των ερωτήσεων?γνωρίζεικανείς που μπορώ να κάνω δυναμομέτρηση στην Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

αν όντως είναι έτσι, ξέρετε να μου πείτε πόσο μπορεί να χάνει...και τελικα...μήπως με δυναμομέτρηση λυθεί το ζήτημα των ερωτήσεων?γνωρίζεικανείς που μπορώ να κάνω δυναμομέτρηση στην Θεσσαλονίκη?

για δυναμομετρηση ρωτα τον λατουσακη [VeeDub Latou] αλλα δεν νομιζω πως την χρειαζεσε για να μαθεις για την τελικη σου

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

νομιζω αν το βαλεις σε ενα διαγνωστικο βλεπεις και τις στροφες του κινητηρα..

αν γινετε πηγαινε το,κρατα σταθερες στροφες και κοιτα ποσο αποκλινει....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω αν το βαλεις σε ενα διαγνωστικο βλεπεις και τις στροφες του κινητηρα..

αν γινετε πηγαινε το,κρατα σταθερες στροφες και κοιτα ποσο αποκλινει....

εγώ νόμιζα ότι κάνοντας δυναμομέτρηση μπορείς να ελέγξεις και την τελική σου ταχύτητα δεν ισχύει αυτό?ένας φίλος πιο πάνω πρότεινε με gps αλλα δεν έχω τέτοια δυνατότητα. που μπορώ να πάω στην θεσσαλονίκη να "μετρηθώ"?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.