Jump to content
Guest nionios

Tsi 122ps

Recommended Posts

σιγουρα θα πιασει....γιατι αρκετοι θα επιλεξουν με ενα τουρπο και πιο απλο και ενα χιλιαρικο στην τσεπη.....
Δεν προσθέτεις κανένα Link για να μην το ψάχνουμε;;;
Link to comment
Share on other sites

απο οτι φενεται για εμπορικους λογους κραταει την ονομασια tsi .

για ποιο λογο ομως ολα τα καινουρια tsi δεν εχουν κομπρεσορα + τουρμπο αλλα μονο το τουρμπο(seat 1.8 tsi, audi 1.8tsi,vw 1.4 tsi).

Μα ο TSI με τα 140 δεν καταργειται.Απλα προσθετουν εναν κινητηρα ακομα.Αν ηθελαν να καταργησουν τον κομπρεσορα,τοτε πιστευω θα προσπαθουσαν τουλαχιστον να κρατησουν τη δυναμη και τη ροπη στα επιπεδα του 140αρη TSI.Εξαλλου αν τον καταργησουν τον 140αρη τοτε χανουν, αφου και το astra εχει 1.4 με 140 αλογα.Οσο για την ονομασια μαλλον δε θελουν να δωσουν νεα ονομασια στον 122αρη ισως για να μην προκαλεσουν και συγχυση.

Link to comment
Share on other sites

ειδα στο auto triti τις τιμες του tsi 122ps απο 17+ κατι
Που ακριβώς το είδες αυτό; Μπορείς να μας παραθέσεις την πηγή σου;

(Αν είναι Internet, δώσε link. Aν είναι περιοδικό, μπορείς να σκανάρεις:D

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς το είδες αυτό; Μπορείς να μας παραθέσεις την πηγή σου;

(Αν είναι Internet, δώσε link. Aν είναι περιοδικό, μπορείς να σκανάρεις:D

Εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Αν έχουν χάσει τη μπάλα οι δημοσιογράφοι του ειδικού τύπου, οι ιδιοκτήτες και λάτρεις των VW, φανταστείτε τι γίνεται με το απλό αγοραστικό κοινό!!! Αυτό έχω μόνο να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος, το τουρμπισμα μικρων κινητηρων ειναι κατι που το ειχα σκεφτει στο σχολειο οταν κοιτουσα στα περιοδικα τι αυτοκινητο να παρω οταν μεγαλωσω tongue.gif ελεγα γιατι να βγαινει 1.8Τ με 180 ιππους και οχι 1.2Τ με 120 ιππους?

φαινεται οτι τελικα αυτο το ειχαν σκεφτει και αλλοι πιο καταλληλοι απο εμενα..

παντως οσο μεγαλωσα καταλαβα οτι αυτες οι λυσεις ειναι μεν χρυση τομη για το φορολογικο συστημα της ελλαδας αλλα στην ευρωπη δεν εχουν και πολυ νοημα.

και σε καθε περιπτωση θα ελεγα οτι τωρα ειναι μια περιοδος τεραστιου πειραματισμου πανω σε αυτη την ιδεα απο ολες τις εταιρειες οποτε θα δειξει στο μελλον αν οι τωρινοι αγοραστες φερθηκαν τολμηρα και εξυπνα ή αν επαιξαν τελικα το ρολο πειραματοζωου.

Link to comment
Share on other sites

το τουρμπισμα μικρων κινητηρων ειναι κατι που το ειχα σκεφτει στο σχολειο οταν κοιτουσα στα περιοδικα τι αυτοκινητο να παρω οταν μεγαλωσω
Ένα αστέρι γεννιέται... tongue.gif

Χωρίς παρεξήγηση...

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

ειπα οτι δεν θελω να το παιξω εξυπνος. ειναι μια απλη ιδεα, φανταζομαι οτι και αλλοι θα το ειχαν σκεφτει αυτο οταν κοιτουσαν τα περιοδικα. γιατι να μην εχει και ο 1.2 την ιδια αναλογια ιππων/κυβικων με τον 1.8Τ πχ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
παντως οσο μεγαλωσα καταλαβα οτι αυτες οι λυσεις ειναι μεν χρυση τομη για το φορολογικο συστημα της ελλαδας αλλα στην ευρωπη δεν εχουν και πολυ νοημα.

και σε καθε περιπτωση θα ελεγα οτι τωρα ειναι μια περιοδος τεραστιου πειραματισμου πανω σε αυτη την ιδεα απο ολες τις εταιρειες οποτε θα δειξει στο μελλον αν οι τωρινοι αγοραστες φερθηκαν τολμηρα και εξυπνα ή αν επαιξαν τελικα το ρολο πειραματοζωου.

Amigo, μην τα γράφεις αυτά, γιατί όταν κάποιοι τα γράψαμε πριν λίγο καιρό, μας αρπάξανε από τα μούτρα!

Link to comment
Share on other sites

ειπα οτι δεν θελω να το παιξω εξυπνος. ειναι μια απλη ιδεα, φανταζομαι οτι και αλλοι θα το ειχαν σκεφτει αυτο οταν κοιτουσαν τα περιοδικα. γιατι να μην εχει και ο 1.2 την ιδια αναλογια ιππων/κυβικων με τον 1.8Τ πχ.
Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου! Έχεις απόλυτο δίκιο.

Ήταν κάτι που το σκέφτηκα και εγώ όταν είχε πρωτοβγει το GT που το έδινε μόνο με 170hp.

Και η απορία μου ήταν απλή:

Γιατί πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στο απλό το 1.4 που σέρνεται και στο 1.4GT που πετάει;

Θα μπορούσαν να βγάλουν ένα 1.4 με απλό turbo που όχι μόνο δεν θα σέρνεται, αλλά θα έχει και μια πιο προσιτή τιμή σε σχέση με το GT.

Επίσης, ένα τέτοιο αυτοκίνητο θα μπορούσε να προσελκύσει όσους δύσπιστους φοβούνται την επιλογή του συνδυασμού turbo μαζί με compressor.

Κατά τα λοιπά δεν κοροϊδεύω κανέναν. Πολύ λογική η σκέψη σου. Και να που υπάρχει γενικότερα η τάση στην Ευρώπη να κατασκευάζονται μικροί κινητήρες, με χαμηλή κατανάλωση και μεγάλη απόδοση. Τι πιο λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την εξής απορία:

Εμείς τα 1.6 FSI πώς θα τα πουλήσουμε όταν θα έρθει η ώρα???

Χαχα... Καλό, ε?

Εδώ έχω μπει στην προσπάθεια να πουλήσω το 1.4FSI! Στο 1.6 θα κολλήσεις;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Χαχα... Καλό, ε?

Εδώ έχω μπει στην προσπάθεια να πουλήσω το 1.4FSI! Στο 1.6 θα κολλήσεις;;; :D

Μου φαίνεται θα αγοράσω εγώ το δικό σου και θα σου πουλήσω εγώ το δικό μου,

να λέμε τουλάχιστον ότι αλλάξαμε αμάξι :lol: :lol:

Και άσε τους άλλους να τουρμπίζουν όσο θέλουν , εμείς ατμόσφαιρα! tongue.gif

χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος, το τουρμπισμα μικρων κινητηρων ειναι κατι που το ειχα σκεφτει στο σχολειο οταν κοιτουσα στα περιοδικα τι αυτοκινητο να παρω οταν μεγαλωσω tongue.gif ελεγα γιατι να βγαινει 1.8Τ με 180 ιππους και οχι 1.2Τ με 120 ιππους?.....

Kι εσύ όταν έκανες μάθημα στο σχολείο τουρμπίνες σκεφτόσουν :lol:tongue.gif ?? Κάποιον μου θυμίζεις... :lol:

Edited by CLakis
Link to comment
Share on other sites

Κουλή μου φάνηκε η κίνηση της VW, αλλά τέλοσπάντων... :)

...Μαλλον εχει να κανει με τις νεες πιο αυστηρες προδιαγραφες καυσαεριων που ερχονται και την ισχυρη οικολογικη συνειδηση/ανησυχια που διακρινει εδω και χρονια τους υπολοιπους κεντροευρωπαιους,αφου ο κινητηρας 1.4 TSI με την τεραστια ροπη και τη μικρη χωρητικοτητα του εκπεμπει μικροτερο ποσοστο CO2 και ταυτοχρονα δινει πολυ καλες επιδοσεις...Η ονομασια TSI διατηρειται για λογους marketing.Στα γνωστα 140/170 σημαινει (TSI=Twincharger Stratified Injection) ενω στο 122,οπως και στο Leon 1.8 TSI (Turbo Stratified Injection) πρωην TFSI...

Κι εγώ έχω την εξής απορία:

Εμείς τα 1.6 FSI πώς θα τα πουλήσουμε όταν θα έρθει η ώρα???

...Μην απογοητευεσαι μια χαρα θα φυγει το αυτοκινητο,γιατι και αυτο απευθυνεται σ'ενα ευρυ κοινο.Τι να πουν τα 1.6 αλλων εταιρειων;Αρκει να μπεις στη διαδικασια πωλησης,χωρις να ανακατεψεις αντιπροσωπειες και εμπορους που θα σου λενε τα δικα τους για να το μοσχοπουλησουν μετα...Ολιγον τι επιπονο αν δε βρεις γρηγορα αγοραστη (που δεν το νομιζω),αλλα αξιζει αφου θα παρεις σιγουρα 1000-1500ευρω παραπανω.

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος, το τουρμπισμα μικρων κινητηρων ειναι κατι που το ειχα σκεφτει στο σχολειο οταν κοιτουσα στα περιοδικα τι αυτοκινητο να παρω οταν μεγαλωσω tongue.gif ελεγα γιατι να βγαινει 1.8Τ με 180 ιππους και οχι 1.2Τ με 120 ιππους?

φαινεται οτι τελικα αυτο το ειχαν σκεφτει και αλλοι πιο καταλληλοι απο εμενα..

παντως οσο μεγαλωσα καταλαβα οτι αυτες οι λυσεις ειναι μεν χρυση τομη για το φορολογικο συστημα της ελλαδας αλλα στην ευρωπη δεν εχουν και πολυ νοημα.

και σε καθε περιπτωση θα ελεγα οτι τωρα ειναι μια περιοδος τεραστιου πειραματισμου πανω σε αυτη την ιδεα απο ολες τις εταιρειες οποτε θα δειξει στο μελλον αν οι τωρινοι αγοραστες φερθηκαν τολμηρα και εξυπνα ή αν επαιξαν τελικα το ρολο πειραματοζωου.

Να ξεκαθαρισουμε τι εννοουμε πειραματισμο?Πειραματισμο οσον αφορα την εμπορικη επιτυχια ή την αξιοπιστια?

Αν μιλαμε για το πρωτο,πιστευω οτι ήταν αυτονοητη η εμπορικη επιτυχια ενος κινητηρα 1000 ευρω φθηνοτερου και πολυ πιο δυνατου (με πολυ κοντινη καταναλωση) σε σχεση με τον 1.6 Fsi.Οποτε δε θα το χαρακτηριζα πειραματισμο.

Αν μιλαμε για το δευτερο,πιστευω οτι το σταδιο του πειραματισμου, ή των δοκιμων αν θελεις,εχει ηδη πραγματοποιηθει.Εξαλλου εγω προσωπικα θα μπορουσα να χαρακτηρισω πειραματισμο το να βαλει αυτον τον κινητηρα σε ενα μοντελο και να μην "πειραξει" τα αλλα.Όχι να χρησιμοποιει αυτη την τεχνολογια σε πολλα μοντελα.Απο τη στιγμη που εβγαλε την τεχνολογια TSI στην παραγωγη,αν μη τι αλλο την εχει τεσταρει.Εξαλλου ενας τετοιος πειραματισμος θα ηταν πιστευω παρακινδυνευμενος.Για να κλεισω, πιστευω οτι η VW δε θα εκανε τετοιο βημα χωρις να ειναι αποφασισμενη κ σιγουρη για τη γραμμη που θα ακολουθησει με τους κινητηρες.Σιγουρα δεν εχει την ιδια εμπορικη επιτυχια στη Γερμανια ο 1.4 TSI αλλα δεν αναφερομαι στον συγκεκριμενο κινητηρα.Μιλαω για την ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤSI η οποια μπορει πολυ ευκολα να χρησιμοποιηθει και σε μεγαλυτερους κυβισμους ετσι ωστε ακομα και στη Γερμανια (που δεν ψαχνουν τα αλογα στα λιγα κυβικα) να εχει επιτυχια.

Υ.Γ. Φιλε μου Speedster επειδη το σχολιο σου οτι επεσαν καποιοι να σε φανε οπως λες μαλλον στρεφεται και σε μενα (αφου εχουμε διαφωνησει για αυτο το θεμα στο παρελθον) πιστεψε με πως οτι γραφω ειναι καθαρα με διαθεση φιλικη.Δεν εχουμε να χωρισουμε κατι.Κουβεντα κανουμε. :)

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.